Mavi-Banner

Gönderen Konu: Stribild ve lustral  (Okunma sayısı 988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan8951

• Yeni Üye
  • *
Stribild ve lustral
« : Eylül 16, 2016, 04:47:45 ÖS »
Arkadaşlar bu iki ilacı kullanan var mı. Lustralın  bilgilendirmesinde bazı hiv ilaçlarıyla etkileşimi olur diyor.
İxelden hiç fayda görmedim 9 ayda. Lustralı isteyecem doktorumdan. Tecrübe eden var mı bu iki lacı.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Stribild ve lustral
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2016, 10:58:28 ÖS »
Genelde antidepresanlarla kullanılan ilaçların etkileşimi yok. Ancak biliyorsun ki en basit ilaçlarda bile doktorumuza başvurmadan hareket etmiyoruz.

Hassas bir miden varsa lustral'ı asla kullanmamanı tavsiye ederim. İlaca başlarken de, kullanırken de, bırakırken de mide yanmalarından şikayetçi olma riskin oldukça yüksek. Yan etkiyi diğer antidepresanlara göre daha fazla gösteren bir ilaç. Hem kendimden hem de diğer kullanıcı yorumlarından biliyorum.
There's a light guiding my way.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2016, 11:51:21 ÖS »
https://www.drugs.com/interactions-check.php?drug_list=2057-0,3412-15858

Stribild, lustralın kandaki dozunu arttırıyor. Yan etkilerde artış olabilir demek bu. Bu yüzden düşük dozla başlamak, doktor kontrolüne daha sık gitmek, ve yan etkiler konusunda bilgilenmek ve uyanık olmak gerekiyor. (Serotonin krizi, akatizi gibi durumlar!)
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2016, 12:06:32 ÖÖ »
İxel bana da reçete edilmişti, kontrol edildiğinde Stribild ile etkileşimi yok ancak tamamen böbreklere yüklenen bir ilaç ve Stribild ile kullanımı böbrekleri aşırı yorabilir o yüzden İxel kullanmaman çok mantıklı olur.

Stribild antideprasanların 3-5 tanesi hariç hepsiyle etkileşiyor. Etkileşim olmayan ve bir dönem kullandığım Valdoxan var ki karaciğeri biraz yorma ihtimali var, İxel'i söyledim zaten.

Etkileşimi olan bazı ilaçlar da doz ayarlaması ile kullanılabilir ancak buna doktor ince eleyip sık dokuya**k karar vermelidir ve kullanım boyunca böbrek ve karaciğer değerlerini yakından izlemelidir.

Dünyayı güzellik kurtaracak!

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2016, 11:51:50 ÖÖ »
kısacası bizim hiv ilaçlarımızdan başka ilaç kullanmamaya özen göstermemiz lazım diye anlıyorum

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2016, 03:31:41 ÖS »
bir bakıma öyle @bejaia :) böbreklerimize ve karaciğerimize çoook uzun yıllar ihtiyacımız var, ne kadar az yorarsak o kadar iyi.

mecbur olmadıkça kullanmamaya özen gösteriyorum, tahammül edemeyeceğim bir durum yoksa ilaç kullanmak yerine sistemimi güçlendirip üstesinden gelmeye çalışıyorum çoğu zaman işe de yarıyor.
Dünyayı güzellik kurtaracak!

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2016, 04:07:20 ÖS »
bende grip ve bogaz enfeksiyonlarından korktuğum için çoğu zaman belirti olur olmaz nurofen felan alıyordum demekki yanlış :S ama ağır tutuyor napcam bilmiyorum, birde hiv poz olduğumuzdan dolayı daha çok endişeleniyorum

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Eylül 18, 2016, 04:22:43 ÖS »
Nurofen içme
Çok ağrı ateş olduğunda yarım tablet parol veya minoset al. Şıp diye kesecektir.
Nurofen, majezik, arveles vs böbreği yoruyor ve uzun süre kullanımda+özellikle hiv ilaçlarıyla birlikte kalıcı böbrek tübülü hasarı riski yapıyorlar
Parol karaciğerde işleniyor
Karaciğer rahatsızlığı yoksa alt ast değerleri iyiyse daha güvenli bir seçim
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 19, 2016, 03:27:46 ÖS »
tamam parol içerim  :) bak bu gün hemen boğazımda gıcık başladı geçe üstüm açık uyumuşum

okan8951

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 23, 2016, 01:53:49 ÖS »
Pfızer firmasına yazdığım maile şu cevap geldi.

Öncelikle e – mailiniz için teşekkür eder, acil şifalar dileriz.

Lustral’in de içinde bulunduğu SSRI grubu Antidepresan ilaçlar genel olarak iyi tolerabiliteleri ile bilinmektedirler. Bunlar arasında sertralinin güvenliliği birden fazla alanda  çalışmalar ile gösterilmiştir. Ancak her durum ayrı değerlendirilmeli ve ürün prospektüsüne göre hareket edilmelidir.

STRIBILD Kısa Ürün Bilgisi’ne göre STRIBILD bir SSRI grubu antidepresanla beraber kullanıldığında SSRI’nin kandaki konsantrasyonu artmaktadır. Bu sebeple tedaviyi düzenleyen hekimin (Psikiyatrist olması önerilir) antidepresanın dozunu dikkatle titre etmesi ve hastanın antidepresan ilaca yanıtını yakından izlemesi önerilmektedir.

Bu bilgilerle birlikte sizi hekiminize yönledirmekteyiz.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Eylül 23, 2016, 05:49:05 ÖS »
E ben de aynını demiştim  :P