Mavi-Banner

Gönderen Konu: Zona için ne yapmalıyım.?  (Okunma sayısı 1824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Görkem84

• Katılımcı Üye
  • *
Zona için ne yapmalıyım.?
« : Eylül 10, 2016, 09:55:11 ÖÖ »
Merhaba Ayağımdaki kızarıklık ağrı yapmaya başladı bu zona belirtisi dr da büyük ihtimal zona demişti emin olamadığı için tedavi başlamadı. Zona tedavisi hakkında bilgisi olan varmı. Zannediyorum bağışıklık düzeyim düşük olduğu için zona ortaya çıkmış hiv tedavisi devam ederken zona için ne yapmam gerekir? Dr bayram sonuna kadar yok beklesem geç kalmış olabilirim. Normal cildiye ye gidersem ilaç etkileşimini bilmiyor olabilir diye düşünüyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Zona için ne yapmalıyım.?
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2016, 01:49:53 ÖS »
Evet zona hiv tedavisine başlayanlarda çıkabiliyor, bağışıklık düzelmeye başladıkça böyle aslında vücutta olan ama karşı koyamadığın enfeksiyonlar farkedilip sorun olarak çıkıyor karşımıza. (İmmun-rekonsitüsyon sendromu)

Zona için kendi başına yapabileceğin pek bir şey yok. En önemli olan içi su dolu baloncukları asla patlatmamak yara yapmamak yoksa mikrop kaparsa deri enfeksiyonu da işe karışabilir ve iz kalabilir. Ağrı özellikle uzun süreli devam edebilir.

Zonanın şiddetine göre tedavi seçeneklerini ancak uzman dr belirleyebilir buradan sana şu ilaç iyi gelir eczaneden al diyemeyiz. Arkadaşlar kendilerine iyi gelen ilaçları söyleyebilir ama bunun sana da iyi gelip gelmeyeceğine ancak de karar verebilir, unutma.
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2016, 05:21:50 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2016, 04:03:31 ÖS »
Merhaba Benin elimde olmustu. Bagisiklik sisteminin zayifligindan olabilir.

Zona icon ilac var antivirutik Bir ilac bir hafta kullaniliyor. Ama belirtiler ilk ciktiginda Hemen baslaman lazim ancak erken alirsan ise yarar.  Zona agrisi cook pistir ilac hizli geciriyor.

Zovirax vermisti dr'um.

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 10, 2016, 04:48:00 ÖS »
Bende tanı almadan bir hafta 10 gün önce çıkmıştı zona. Ya lenf kanseri ya Hiv pozitif çıkacağımı düşünmeye başlamıştım Elisa sonuçlarını henüz almadığım sıralar. Eldeki kan değerlerine göre internette araştırma yapıyordum. Muhtemelen yaşadığım aşırı stresten dolayı kaynaklandı. Hiv için ilaç kullanmadığım dönemde gerçekleşti yani. Asiviral denilen uçuk kremi var. Doktor bana ondan vermişti. 3 hafta kullanacağım şekilde hap da vermişti ama şimdi hem adını hatırlamıyorum hem de sen Hiv için ilaç alınca etkileşim olabilir zaten. En azından Asiviral alıp yara olan yerlere sürebilirsin. Tabi zona olduğundan eminsen.

raskol

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2016, 05:02:23 ÖS »
geçmiş olsun. zona hiv tanısı alıp ilaca henüz başlamadığım dönemde ben de geçirdim. başımda 3-4 gün kuvvetli ağrı ve zonklama olmuştu ama zona yı daha önce hiç bilip duymadığımdan herhalde kulağımın üstüne yattım ondan ağrıyor diye düşündüm başta. sonra çene altı sol tarafımda kaşıntılı kabarcık çıkınca hemen cildiyeye gittim, zona olduğunu söyledi doktor. zonanın aslında klasik bir tedavisi var, hap olarak zonaya etkili antiviral bir ilaç (zostex), bir de kabarcıklı bölgelere sürülen merhem onun adını hatırlamıyorum. ama antiviral ilaç sanırım kabarcıklar çıktıktan sonra en geç 48 sat içinde başlanırsa etkili oluyor doktor öyle demişti, sonrasında etkisi olmuyormuş, onun için geciktirmeden doktora gitmelisin. ben kabarcık oluştuğunun ertesi günü hemen ilaca başladım, 7 tablet günde bir kez alınan bir haftalık bir tedavi. hem yara ve kabarcıkların yayılmasını önlüyor hem de virüsü bastırıyor, yoksa zona yayılan ilerleyen ve geçmesi zaman alan ağrılı bir süreç, hem de ilerde tekrarlama riski olan bir hastalık. ben çok şükür ilaca erken başlamakla çok kısa sürede(3-4 gün) atlattım, heme de hiv pozitif ve tedavi almıyorken. sana tavsiyem tatil de olsa hemen bir cildiye doktoruna gitmen ve etkili olabileceği dönemde antiviral alman, bu tedavini kolaylaştıracaktır. etkileşim için ulaşabilirsen takibini yapan doktora sor, ya da cildiyeciye, en olmadı etken maddelerine bakarak www.hiv-druginteractions.org/ adresinde kontrol et. 

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2016, 06:55:01 ÖS »
ben de tedavime henüz başlamamışken zona geçirmiştim. sırtımda oluşmuştu ve doktora gittiğimde 2 hafta kullanmam için bir hap vermişti ancak hatırlamıyorum. Zaten sen şuan HIV tedavisi aldığın için ilaç önermemiz de doğru olmaz buna bir doktorun karar vermesi ve etkileşimlere dikkat edilmesi gerekir.

şahsi deneyimime göre zonanın en büyük sıkıntısı sonrası. geçiyor çok inatçı değil merak etme ama geçtikten sonra çıktığı bölge tamamen iyileşmesine rağmen aylarca kaşınmaya devam etmişti neden bilmiyorum. Doktorun verdiği hapı kullandıktan sonra yani iyileşme gerçekleşip kuruma ve kaşınma başlayınca cildiye doktoru Expical Lipo adlı bir krem reçete etmişti. Derinin yumuşamasını ve çabuk iyileşmesini sağlıyor ve rahatsızlık hissini gideriyordu. Herhangi bir ilaç etkileşimi de yok, ilk aşamada değil ama iyileşme başladıktan sonra kullanabilirsin, seni rahatlatacaktır.

geçmiş olsun :)
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2016, 06:56:23 ÖS Gönderen: jovsi »
Dünyayı güzellik kurtaracak!

Görkem84

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 10, 2016, 08:15:54 ÖS »
Yarın Cildiye nöbetçi ona gideceğim konuyu biliyor uygun ilaçları verecektir. Elma sirkesi sürdüm birde birkaç damla bir bardak suya damlatıp içtim iyi geldi sanki. Ayrıca yeşil çay içtim dr. a gidene kadar fayda sağlar zannediyorum. Bir çok nokta da dudak kenarı boyun el bacak ta ufacık da olsa var. En büyük kızarıklık ayak üstünde çok yayılmadı ağrıda çok artmadı umarım az hasarla kolayca iyileşirim en azından zona kısmı biter. Neden bilmiyorum ama sanki yorgun um çabuk yoruluyorum çok az da  zayıflamış olabilirim enfeksiyonlar ilaçlar dolayisiyla olabilir. Herşeye rağmen daha iyiyim hepinize telekkür ederim rahat konuşmak yazışmak bilgi paylaşarak yardımlaşmak böylesi bir durumda çok önemli ve kıymetli.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Eylül 10, 2016, 08:26:57 ÖS »
Yeşil çay da dahil bitki çaylarından uzak durmak gerekiyor Görkem. İlaçla etkileşim olmasa bile karaciğere yük. İleride karaciğer değerlerin yükselebilir. Doktorun da bunun nedenini ilaçlar olarak yorumlar. Yine de sen bilirsin.
There's a light guiding my way.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Eylül 10, 2016, 08:42:53 ÖS »
Günde bir bardak sade yeşil çay sıkıntı yapmaz ama karışık bitki çaylarından vs uzak durmak lazım.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Görkem84

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 11, 2016, 01:07:05 ÖÖ »
Yeşil çay sade olarak içtim zona için iyi olur yazıyor internette. Elma sirkesi hakikaten çok iyi geldi geriledi zona ve yanma kaşıntı ağrı kalmadı elma sirkesini pamukla sürüyorum . Bitkiçayı için sarı kantoron önerilmiyor yeşil çay sade olarak arada içilirse sorun olurmu? Birde ben kahve çok severim birçok türünü içerdim kahve nin bilinen etkileşim yada zararı varmıdır?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Eylül 11, 2016, 11:38:33 ÖÖ »
Birebir etkileşim yok, ama stribild içindeki kobisistat vücutta bazı maddelerin işleyişini yavaşlatıyor bu da alınan maddelerin düşük dozda bile daha çok etki yapmasına sebep olabiliyor. Alkol alınca eskisine göre daha az alkolle hemen sarhoş olma, veya bir bardak kahvenin bile dört beş kahve etkisi göstermesi-çarpıntı huzursuzluk yapması gibi anektodal vakalar var.

Birebir etkileşenler sarı kantaron (st.johns worth otu, relax çaylarda var) ekinezya (kış çaylarında var) greyfurt kendisi ve suyu. Bunlar kesin yasak. Ayrıca mide asidini etkileyen ilaçlar (gaviscon talcid) stribildden en az dört saat önce veya sonra alınmalı. Pek çok başka ilaç da etkileşebiliyor o yüzden dra sormadan kullanmamalı.

Görkem84

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 11, 2016, 08:31:19 ÖS »
Mavera teşekkürler dikkat ederim bunlara. Arkadaşlar zona kızarıklığına elma sirkesi sürdüm demiştim ya hala sürüyorum dr bile gitmedim şükürler olsun Mucizevi birşey oldu zona geriledi kaşınma yanma ağrı yok oldu müthiş birşey bu bilginiz olsun.😄