Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yaptırmamız Gereken Aşılar  (Okunma sayısı 1119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Ziyaretçi
Ynt: Yaptırmamız Gereken Aşılar
« Yanıtla #15 : Ocak 14, 2017, 12:17:04 ÖS »
Tanı aldığımda CD4'üm 200'ün altında olduğu için aşı olamamıştım. 200'ün üstüne çıktıktan sonra doktorumla konuştum "aciliyeti yok" diyerek geçiştirdi. Bana göre vardı tabii gittim Aile Hekimliğinde Tetanoz ve Hepatit A aşılarımı oldum. Bilgilendikçe doktoru sorgular oldum yani ben zaten kendimi savunmasız hissediyorum, gelmiş bana acil değil diyor. Tedaviyi dikkatli  takip etmemiz ve araştırmamız çok önemli.
Bu konu çok mühim. Maalesef kendimizi tamamen doktorlara teslim edemiyoruz. Çok eksikler. Kendi tedavimizi kendimiz takip etmek zorundayız.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Ocak 14, 2017, 12:49:17 ÖS »
Sevgili @Matland , kesinlikle öyle. Tedaviye başlayan bir arkadaşıma doktoru Stribild'i aç alabilirsin demiş mesela. Tesadüfen konuşurken öğrendim ve doktorun çok yanlış bir şey söylediğinden bahsettim. Neyse ki bir yanlıştan dönülmüş oldu böylece.

Kendi doktorum (ki buradaki güzel tavsiyelerden yola çıkarak tedavimi onunla başlattım) gerçekten iyi ilgilendi. Ama hiç tüberküloz önleyici tedaviye başlatmadı beni, sadece zatürre önleyici Bactrim'e başlattı. Yapılması gereken çoğu şeyi bu güzel forumdan öğreniyoruz.

Skywalker

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Ekim 24, 2017, 10:45:10 ÖS »
Merhaba
Konu başlıklarını okurken aşılara denk geldim. Tedavi gören bir hiv+ kişinin bağışıklık sistemi zaten normal insan ile ayni calismiyor mu ? Tüm bu aşılari olmamizin sebebi nedir ? Tedavi alsak ve kan değerler normal , RNA negatif olsa bile hiv pozitif birey hastaliklara daha mı açıktir?

Evet, bazı hastalıklara rna negatif cd4 süper olsa bile daha açık olabiliyoruz, ve ekstra güvenceli olmak her zaman için iyi bir şeydir.

Bunun sebebi nedir acaba? Yani rna negatifte ve cd 4 ler çok ça var ama tinerde hiv- lere göre neden daha “nariniz”?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #18 : Ekim 25, 2017, 07:16:02 ÖÖ »
Sonuçta kronik bir hastalığımız oluyor. Grip aşısı gibi aşılar da kronik hastalığı olanlara öneriliyor (astım, şeker, kalp vs)

Hiv hiç uyumuyor aslında sürekli saldırıyor, ama biz ilaç almaya devam ettikçe kanda yeni hücrelere tutunamıyor çoğalamıyor. Tedavi ile rna negatif giden kişilerin bazılarında bile bu yüzden bazı vücut iltihap belirteçleri negatif kişilerden yüksek çıkabiliyor. Ama tabi tedavi almazkenki duruma göre çok daha iyi.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #19 : Ekim 25, 2017, 07:54:32 ÖÖ »
Sevgili @Matland , kesinlikle öyle. Tedaviye başlayan bir arkadaşıma doktoru Stribild'i aç alabilirsin demiş mesela. Tesadüfen konuşurken öğrendim ve doktorun çok yanlış bir şey söylediğinden bahsettim. Neyse ki bir yanlıştan dönülmüş oldu böylece.

Kendi doktorum (ki buradaki güzel tavsiyelerden yola çıkarak tedavimi onunla başlattım) gerçekten iyi ilgilendi. Ama hiç tüberküloz önleyici tedaviye başlatmadı beni, sadece zatürre önleyici Bactrim'e başlattı. Yapılması gereken çoğu şeyi bu güzel forumdan öğreniyoruz.
Benimkide başlatmadı ppd testinde 5mm altında cıkmış olmamız yüzünden. Son kontrolümde farkli bir Dr vardı ve dediki sifir gelen ppd testlerinin mutlaka tekrarlanması lazım 1ay sonra. Sende bu atlanmış. 6ay sonra tekrar ppd testi yaptırdım ve 7 mm cıktı. Akciğer filmi, crp, sedimantasyon normal çıktı ama arada bir sol göğüste agri olabiliyor. Kontrole gidicem 10 gün sonra randevu var. Büyük ihtimalle koruyucu ilaca başlayacaklar.  Sizce Ek bir tetkik filan istemelimiyim asistana filan denk gelirsem.?
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 12:57:40 ÖS Gönderen: iss »

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 14, 2018, 03:16:44 ÖS »
Arkadaşlar doktorum bugün sifiliz için iğne yazdığında aşı da yazdırmayacak mısınız dedim. Sizce doktorun kendisi aşıları hatırlatması gerekmiyor muydu? Ben söyledikten sonra influanze ve pnömökok aşıları da yazdırdı bana. Ancak bugun penisilin vurduğum icin asilari olmak istemedim. Gerçi doktorum etkileşmez dedi. Bu aşılar nedir? Eğer olursam beni hangi hastaliklardan korur? Bilgi verebilir misiniz?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Mayıs 14, 2018, 03:59:20 ÖS »
Grip aşısıdır influanze, her sene olmamız gerekir.
Pnömokok aşıları zatüre aşısıdır, iki çeşittir, farklı koruyuculukları vardır, ikisi de uygun zamanda önerilir bağışıklığı düşürecek hastalığı olanlara.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 14, 2018, 04:49:38 ÖS »
Mavera, yazılarınızı hayranlıkla okuyorum. Peki penisilin yeni vurdum. Önümüzde ramazan. Ramazan'dan sonra aşılarımı olsam olur mu?

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #23 : Mayıs 14, 2018, 05:09:30 ÖS »
Arkadaşlar doktorum bugün sifiliz için iğne yazdığında aşı da yazdırmayacak mısınız dedim. Sizce doktorun kendisi aşıları hatırlatması gerekmiyor muydu? Ben söyledikten sonra influanze ve pnömökok aşıları da yazdırdı bana. Ancak bugun penisilin vurduğum icin asilari olmak istemedim. Gerçi doktorum etkileşmez dedi. Bu aşılar nedir? Eğer olursam beni hangi hastaliklardan korur? Bilgi verebilir misiniz?

Merhaba @Tigris sadece merak ettiğim için soruyorum.
Doktorunla aran nasıl? Yani merak ettiğin şeyleri kontrole gittiğinde soramıyor musun?
Mesela iki tane aşı yazdırmış ve sen bu aşılar nedir hangi hastalıklardan korur diye buraya soruyorsun.
Her zaman sor elbette cevap alacaksın. Lakin doktor ile görüşmek çok daha güzel ve sağlıklı olur bu konuları. Merak ettiğin ne varsa doktoruna sorman senin en doğal hakkın diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2018, 05:12:09 ÖS Gönderen: Angelowic »

murat1279

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 14, 2018, 05:16:59 ÖS »
merhabalar benimde durumum belli değil...yani negatif miyim pozitif miyim..(dr. yüzde 99 negatifsin dedi ama ..belli değil galiba) ondan bu dönemde tetanoz aşısı olabilir miyim?

yani toprakla çok haşır neşir olabiliyorum.kulandığım bazı materyaller de paslı olabiliyor (pergel felan)

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #25 : Mayıs 14, 2018, 06:48:18 ÖS »
merhabalar benimde durumum belli değil...yani negatif miyim pozitif miyim..(dr. yüzde 99 negatifsin dedi ama ..belli değil galiba) ondan bu dönemde tetanoz aşısı olabilir miyim?

yani toprakla çok haşır neşir olabiliyorum.kulandığım bazı materyaller de paslı olabiliyor (pergel felan)

Tetanozla hivin alakası yok. İşin gereği 5 yılda bir tetanoz aşısı olman lazım negatif veya pozitif farketmez.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Mayıs 14, 2018, 07:58:12 ÖS »
@Angelowic, konuşurken yüzüme bile bakmıyor. Laptopuna bakarak konuşuyor. Sanki cevap vermek istemiyor gibi. Ama bir daha ki sefere herşey soracağım.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #27 : Mayıs 14, 2018, 08:38:20 ÖS »
@Angelowic, konuşurken yüzüme bile bakmıyor. Laptopuna bakarak konuşuyor. Sanki cevap vermek istemiyor gibi. Ama bir daha ki sefere herşey soracağım.

Hiç çekinme @Tigris utanma çekinme onun işi sensin. Soğuk birisi olabilir belki ama yardimci olmak için elinden ne gelirse yapacağına inanıyorum. Bi sıcaklık kurmaya çalış bakalım. Yine devam ederse. Doktor ve hastane değişikliği yapabilirsin...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #28 : Mayıs 15, 2018, 08:42:21 ÖÖ »
Mavera, yazılarınızı hayranlıkla okuyorum. Peki penisilin yeni vurdum. Önümüzde ramazan. Ramazan'dan sonra aşılarımı olsam olur mu?

Bugün bile aşı olabilirsin penisilinin etkisi olmaz. Aslında grip aşısı mevsimi geçti sayılır bu sene, genelde eylül-ekim-kasım aylarında vuruluyor. Her sene o aylarda yenileniyor çünkü grip aşısı, o senenin en popüler grip virüsleri ile güncelleniyor.  Hastane gibi kalabalık ortamlarda çalışıyorsan/sık bulunuyorsan ol grip aşısı, yoksa bence bu seneki eylül ekim ayındakini bekle onu ol artık.

Zaatüre her halükarda olmamız gerekiyor.