Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ramazan geliyor  (Okunma sayısı 2644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Ramazan geliyor
« Yanıtla #45 : Mayıs 10, 2018, 11:20:38 ÖS »
Evet fitre yanlış yazmışım :)

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #46 : Mayıs 10, 2018, 11:52:48 ÖS »
Arkadaşlar FİDYE degil FİTRE.
Fidye mafyaya, illegal çetelere verilir birisi kaçırıldığında.
Fitre ise tutulamayan oruç için fakire fukaraya verilir.
Sadece yazmak istedim:)

Malesef yanlış biliyorsun. Fitre ramazan da herkesin vermesi gereken yardımdır,oruc tutanlar dahil.

Fidye ise oruc tutamayacak durumda olanların, tutmadığı gün başına hesaplanarak verilen yardımdır.

Mafyaya verilen fidye ile bu fidye aynı değil.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

moxmad

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #47 : Mayıs 11, 2018, 01:34:00 ÖÖ »
50. ilacımı bu gece içtim, kendimi gayet sağlıklı hissediyorum orucumu da inşaallah tutacağım, geçen kandilde tuttum hiç bir sıkıntı çıkmadı, havalarda bu ara serin zaten, gece 12 de ilacımı içtiğimden bir sorun teşkil etmeyecektir.

İslamın 5 şartından biri olan orucu tutabilmek bana ayrıca güç verecek diye düşünüyorum sonuçta oruç, Cenâb-ı Hakka teşekkür etmek, o nimetleri doğrudan doğruya ondan bilmek, o nimetlerin kıymetini takdir etmek ve nimetlere kendi ihtiyacını hissetmektir, bende bunca nimetine karşın Allah'a teşekkür etmek isterim.

Fitre ise ramazanı bitirip, bayrama kavuşmanın bir şükrü olarak bütün ihtiyaçları haricinde en az 80 gram altını yada ona denk varlığı olan Müslümanlara vacip bir ibadettir ancak ülkemizde hemen hemen herkes fitre verir geleneksel olarak.

Fidye ise çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutamayanların her bir oruç için ayrı ayrı verdiği sadakadır yani en az toplam 570 lira bu yıl için.

Ancak biz hiv pozitifler için fidyenin uygun olmadığını düşünüyorum, çünkü öncelik daha sonra tutamadığın orucu kaza etmek yani uygun olduğun vakitte tutmaktır, cd4 sayın arttığında orucunu tutabilirsin, sonuçta biz hiv pozitifler her daim düşük cd4 sayında olmayacağız, konforlu bir hastalığımız var. Ha ben hem fidyemi veririm, hemde ileride kaza ederim diyorsan takva yolu açık, biz fetvayı  söyledik ;)

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #48 : Mayıs 11, 2018, 09:27:29 ÖÖ »
Verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler @moxmad

Din göreceli bir kavramdır ve sadece Yaradan ile kul arasında. Sen görevini yaptın fetva vererek. Herkes inandığı gibi zaten yaşıyor. Allah tüm insanların ibadetini kabul etsin. Güzel bir Ramazan geçirmemiz dileğiyle...

armada

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #49 : Mayıs 11, 2018, 05:16:27 ÖS »
Ben tedavime yeni başladım bir ayı geçti, rna bir ayın sonunda düştü ama hala negatif değil. İlaçlarımı yazdırmaya gittiğimde asistan dr'a sordum oruç konusunu, sıkıntı olmayacağını söyledi.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #50 : Mayıs 11, 2018, 05:58:50 ÖS »
Armada, asistan bir doktor sence ne kadar uzman olabilir ki? Bir profesör'ün oruç için olur demesi daha güvenilir bence.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #51 : Mayıs 11, 2018, 07:20:28 ÖS »
@armada sen ilk hafta baktın kötü oluyorsun doktorunla bir daha görüş bu konuyu. Allah kabul etsin...

armada

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #52 : Mayıs 12, 2018, 02:53:02 ÖS »
Bence de asıl doktora sormak gerek ama asistan doktorlarla muhatap oluyoruz ve bu hep bu şekilde mi gidecek bilmiyorum. Önemli sorular için doktorumla görüşmek istiyorum demek lazım galiba.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #53 : Mayıs 12, 2018, 04:24:31 ÖS »
@armada nerde tedavi oluyorsun bilmiyorum ama, Bulunduğun şehir, hastane ve doktorun etkisi yüksek senin yaşadığın durumda.

Ben Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altındayım. Asistan doktorlarin yanına sadece ilaç yazdirmak için uğrarım. Onun dışında ne zaman gitsem Kendi doktorumla görüşürüm. Doçent Doktor kendisi. Ve bayan. Harika bir insan. Çok memnunum.

Sanada tavsiyem. Eğer devlet hastanesinde tedavi oluyorsan Üniversite hastanelerine geçiş yap. Tıp Fakültesi Hastanelerine yani...

armada

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #54 : Mayıs 13, 2018, 12:31:28 ÖÖ »
Hacettepede tedavi görüyorum ve acikcasi yeni olduğum için yol yöntem bilmiyorum. Sıra alıp bekliyorum siram gelince poliklinige giriyorum, bakan doktorlar da asistan zaten
 Diğer iki asıl uzman doktorlar odalarindalar. Önemli birşey olunca onlara soruluyor. Sadece ilk tahlil sonuçları ve ilaç yazımında asıl doktorum bilgi vermişti.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #55 : Mayıs 13, 2018, 09:52:19 ÖÖ »
Ah yavrum @armada evet yeni olduğun için olabilir yada o hastanenin çalışma şekli öyledir. Yani çok büyük ve kalabalık olduğu için Hacettepe doç doktorlar farklı olaylara bakıyordur belki. Sen memnun değil misin bu durumdan. Ankara'da hastane tavsiyesi alalım istersen. Bu yorumu okuyup yazan olabilir...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #56 : Mayıs 13, 2018, 10:54:59 ÖÖ »
Bazı doktorlar rahatlarına düşkün. Atıyolar asistanları başka odaya oohh...

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #57 : Mayıs 13, 2018, 11:22:13 ÖÖ »
Bazı doktorlar rahatlarına düşkün. Atıyolar asistanları başka odaya oohh...

Bazıları öyle biraz haklısın @turuncu 😐

Ben en son kontrole fakülteye gittiğimde Hocam dersteydi, tam sınıfın önünden geçerken beni görüp odama geç 10 dk dersim bitiyor dedi. Ve bu kadın doçent.
Altında bir sürü asistan doktor var. Neden benimle uğraşsın ki. Ama insana insan olduğu için değer veriyorlar. Böyle doktorlara ihtiyacımız var gerçekten. İyi ki varlar 🌷
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2018, 11:23:30 ÖÖ Gönderen: Angelowic »

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #58 : Mayıs 13, 2018, 11:45:48 ÖÖ »
Selam @armada
Bence hemen doktorunuzu ve hastene nizi değiştirin ki bu tür şeyler kafanızı kurcalamasın. Benim doktorumla çok seviyeli ve samimi bir diyaloğumuz var benı görünce bilinçli hastam geldi diyor :) aşılarımı güncel tedavileri vb konuşuyoruz her muayenede.
sizde mizaci birikimi güzel yeni tedavi uygulayan ekolden bir hoca bulup orada tedavinize devam edin.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)
Ağustos 2018  11  ;)

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #59 : Mayıs 13, 2018, 12:04:35 ÖS »
Arkadaşlar günde iki kere ilaç kullanıp oruç tutamayacaklar için nette iyi bir araştırma yaptım. Gelecek yılın ramazanına kadar eğer kazalar tutulacaksa sadece kaza orucu tutulur. Fidye verilmez. Gelecek yılın ramazanı gelene kadar tutulmadan yine ramazan gelirse hem fidye hem kaza gerekirmiş. Ancak iyileşme ümidi olmayan hastalar sadece fidyelerini vererek kurtulabilirler. Fidye veremeyecek durumda olan insanlar da Allah'tan aflarını talep ederler. Nitekim kuranı kerimin bir ayetinde Allah Teala şöyle buyuruyor: Allah sizin için dinde güçlük yaratmamıştır. Tekli ilaç rejimine geçtiğimizde inşallah tutarız.