Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ramazan geliyor  (Okunma sayısı 2265 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Ramazan geliyor
« Yanıtla #15 : Mayıs 09, 2018, 12:13:52 ÖÖ »
Teşekkürler @iss faydalı hatırlatmaların için.
Manende iyi olmak,huzurlu olmak gerek.Ramazanda bunun için fırsat.
Tabi doktorun dediği muftünün dediği gibidir.
Doktorunuz aksi birşey demiyorsa.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mayıs 09, 2018, 01:42:06 ÖÖ »
@Tigris  2-3 saatlik oynamalar çok sorun yaratmaz ilaç saatinde. Her zaman böyle yapın demiyorum tabi :) Mecbur kaldığımda ilacı 3 saat gecikmeli aldığım zamanlar da oldu. Herkesin olabilir ondan bahsediyorum. O yüzden ramazana kadar sabah ilacının saatini her gün birer saat geriye alabilirsin. Oruç tutmak istiyosan başka seçeneğin de yok gibi zaten :)
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2018, 01:43:07 ÖÖ Gönderen: turuncu »

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mayıs 09, 2018, 10:26:05 ÖÖ »
Ramazana 1 hafta var. O güne kadar hergun 1 saat geriye alırsam tutabilirim. Eğer zorlarsa daha kısa günlere kazaya bırakırım.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #18 : Mayıs 09, 2018, 04:37:15 ÖS »
Allah hepimizin orucunu ibadetini kabul etsin arkadaşlar.

Bende tutacağım ama eğer zorlanırsam beni kötü etkileyecek olursa doktorumla görüşüp ara verebilirim tutmayabilirim.
Oruç tutmak elbette sağlıklı bir ibadet. Yalnız hiv olduğunuzu unutmayın. Kendi sağlığınızı tehlikeye düşürecek olursa tutmayın. Allah zaten hasta kullarına zorunlu kılmıyor.
50 yaşında hacı bir teyze var komşum. Kadın şeker hastası aç kalamıyor ve mecburen oruç tutmuyor. Onun yerine tutmadığı günlerin parasını ihtiyacı olmayan ailelere veriyor.
Eğer tutamıyorsanız günlük bir miktar para dar gelirli insanlara verebilir ve öyle hayır işlemiş olursunuz. Belkide hastalığınız fakir bir aileye iftar yemeği olacak, iyi bir olaya vesile olacak, O açıdan bakabilirsiniz...

@Fatih  sen diyorsun bu konu hakkında? Hasta insanların tutmadığı gün sayılarına göre  verdikleri para hakkında bilgin var mı? Farazi konuşmuş olmayayım. Doğru mudur bu dediklerim...

« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2018, 05:18:12 ÖS Gönderen: Angelowic »

LaLaLand

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Mayıs 09, 2018, 05:59:51 ÖS »
Dinsizim ama bu konuda yeterince bilgim var.

Oruç saatinde düzenli ilaç kullanması gereken hastalara, diyalize girenlere, kemoterapi görenlere ve 12 saatten uzun süre aç kaldığı taktirde bireyin sağlığını tehlikeye atabilecek ve geri dönüşü çok zor veyahut imkansız hastalıklara sahip olanlara ORUÇ FARZ DEĞİLDİR.

anoreksiya hastalığına sahip insana da oruç tutmak farz değildir. Ağır obezite hastalarına da.

Çoğu arkadaşımız günde 1 kere ilaç alıyor. Zaten iki kere alanlar (benim gibi) bu yazıyı okumasın bile. Onlara farz değil. (Ama fidye ödemesi FARZ. En altta açıkladım) Günde 1 kere alanların ise bağışıklık sistemi önemli bu durumda. Eğer cd4 seviyeniz 200 ve altı ise kesinlikle tutmayın. Size farz felan değil. En ufak bir güçsüzlükte ağır hastalıklara yakalanabilirsiniz. Hiv rna negatif ve cd4 seviyesi 300 ila 500 arasında olanlar ise imama sorulması gerekir. İmamlar ne bilir cd4, gidin sorun doktorunuza. Ya da bu konuda fetva isteyin diyanet işlerinden. 190 numarasını arayın. Fetva hattıdır. Eğer çekiniyorsanız söyleyin ben isterim. Onlar doktora da danışır, fetva da yayınlar. Eğer hiv rna pozitif ise farz değil. Farz diyen imamın alnını karışlarım.

500 üstü olanlar ise tutabilir. (hiv rna negatif olmak kaydıyla. Çünkü oruç vücudu yıpratır.) Farz mı emin değilim, muhtemelen farzdır. Çünkü burada cd4 sayılarınız sıradan bir insan seviyesinde. Hiv rna ise negatif. Bir fark olmadığı için tutulması farz büyük ihtimalle.

Oruç farz olmayanlar diyanet işlerinin belirlediği günlük fidye bedelini ödemesi FARZDIR. Ödemez ise günahtır.  Şimdi netten baktım günlük bedel 19 TL olarak geçiyor.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 09, 2018, 06:25:12 ÖS »
Fidye ödeyecek maddi gücümüz de yoksa ne yapmamız gerekir?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Mayıs 09, 2018, 06:39:31 ÖS »
@LaLaLand  yeni din yazdın maşallah :D  Şaka bir yana İslama göre de gayet mantıklı dediklerin. @Angelowic  aynen öyle.Gönülden isteyip de tutamayan en azından yardıma ihtiyacı olanlara infak edebilir.  Diyanet,mezhep,tarikat falan karışamaz ona. İnfağın miktarı mı olurmuş?! İsteyen istediği kadar ama elini sıkmadan verebilir. Rakamlarla olacak iş değil o cd4ler gibi :D

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 09, 2018, 07:16:08 ÖS »
@LaLaLand sende tahmin edersin ki açlık ve stres cd4 sayılarımızı düşürebilir. Dayanabilen elbette tutacaktır. Ama oruç tutunca sağlığı bozulma riski olan hastalar tutmayıp fakir bir aileye senin de söylemiş olduğun günlük 19 tl fidye ödemesi daha hayırlı olacaktır diye düşünüyorum. Ben eğer tutunca hasta olacaksam toplam gün sayımı günlük 19 liradan vereceğim. Ama tutamazsam tabi. Bilgilerin güzel oldu...

LaLaLand

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Mayıs 09, 2018, 08:25:30 ÖS »
@turuncu  @Angelowic  Bu işin fetva alana kadar kesin çözümü yok. Yapılan uygulamalara göre mantık içerisinde değerlendirdim. Fetvası yazdıklarımdan farklı olan imamın da afedersiniz dini bilgisine güvenmem. Ya da tıp bilgisini aşırı ihmal etmiştir.

Tek şüpheli olduğum yer 500cd4 ve hivrna negatif bireylere farz olup olmaması. Bana kalsa HİV+ kimse tutmamalı.  ;D ;D Ama en objektif ve dini yorum bu olması gerekir. 18 TL günlük bedeldir bu arada. Toplam rakam, oruç tutulmayan gün çarpı 19tl'dir.  ;D

Bu arada isteğe bağlı oruç tutmamanın fidyesi olmaz. Kazası olur, 61 gün. Anlattıklarım sünni geleneğe göre tabi. ;D

Cemaatlerle iç içe büyümüş, dinsiz bir hiv+ hastası bildirdi.  ;D ;D

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 09, 2018, 08:37:51 ÖS »
Aynen öyle @turuncu    :)

Bu arada @LaLaLand dinsizim diyorsun ama maşallah din konusunda ki bilgin alkış alacak şekilde  :)

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #25 : Mayıs 09, 2018, 10:00:50 ÖS »
Fidye ödeyecek maddi gücümüz de yoksa ne yapmamız gerekir?

600 filan tutuyor bunu veremiyorsa kişi gücü yettiğini verir. Tabi gidip bir kahveye 15 TL verip param yok demiyorsa gercekten yoksa. Hiç parası yoksa da yemeginden az bişey artırıp bi kediye köpeğe versin. Emin olun kabul olacaktır. 18 saat ac durup 150 liraya kişi başı iftar yapıp yarısını çöpe göndereninkinden daha bile makbuldür

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Mayıs 09, 2018, 10:08:36 ÖS »
Benim gerçekten yok. İşsizim. İlaçlarımı bile yesilkartla alabildim. Allah bizi affetsin.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #27 : Mayıs 09, 2018, 10:16:06 ÖS »
Benim gerçekten yok. İşsizim. İlaçlarımı bile yesilkartla alabildim. Allah bizi affetsin.

O zaman için çok rahat olsun. Yetim mali yemedin hastasın oruc tutamadın, paran yoktu fidye veremedin. Yedigin bi şeylerden ver kediye köpeğe onlar doysun.

Allah yüce kitabında buyuruyor ki "Ben kulumun zannı üzereyim" yani beni şiddetim azabımla değerlendirirsen öyleyim, ama merhametimin büyüklüğü, halden anlayan, yardım eden, el uzatan, affeden olarak değerlendirirsen öyleyim diyor. Ben hep 2. Secenekle düşünürüm O'nu. Sende öyle yap O'na güven içini ferah tut

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Mayıs 09, 2018, 10:20:11 ÖS »
Ne kadar güzel insansın iss. Peki ilerde çalışırsam sonra verirsem olur mu? Fidye ödenme zamanı var mıdır? Bu arada Allah'ı hep merhametli gafur ve rahim olarak düşünürüm. Her ne kadar bazen ölmekten cok korksamda. Allah'ım lütfunda hoş kahrında. Gerçekten bu hastalık beni kendime getirdi. Kendime her bakımdan çeki düzen verdim.

LaLaLand

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Mayıs 09, 2018, 10:23:16 ÖS »
@Angelowic nakşibedi'nin bir alt kolunda bağımsız bir cemaate bağlıydı annem. İsmail ağa cemaati de nakşibendi yolundan ilerler. Bizimkilerin ruhani liderleri öldüğü ve yenisi seçilmediği için şu anda dağılma sürecine girdiler ama zamanında bolca içli dışlı oldum. Çocukluğum geçti yani. Üstüne senelerce kuran kursu derken haliyle öğrendim. Tabi hepsi sünni meshebi bilgi. Biri çıkar oruç fidyesi farz değil vaciptir derse itiraz edemem. Yorum meselesi.

Hiv konusunu açmadan, fidye işini, oruç tutamayacak arkadaşlar bağlı oldukları meshebin dini liderine sorabilirler. Yaşlı annem babam var dersiniz, olur biter. Muhakkak yazdıklarım eksik, belki de yanlış çıkabilir. Yanlış yönlendirmek istemem.

https://sorularlaislamiyet.com/oruc-tutamayan-ve-maddi-imkani-da-olmayan-fidye-vermeli-mi-cocuklari-fidyeyi-odemesi-gerekir-mi Şöyle bir şey buldum. Fidye hakkında çoğu sorunuza cevap verir.