Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV Nasıl Bulaşır?  (Okunma sayısı 4596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: HIV Nasıl Bulaşır?
« Yanıtla #15 : Ocak 05, 2018, 09:37:39 ÖS »
Bu konuda tıpkı test günleri gibi her kafadan bi sesin çıktığı bişey. Turkiye stigmadan hiçbizaman çıkamıcak o kesin :)

Ben büyük kuruluşların açıklamalarını dikkate alıyorum, ilaç yat etkileri ya da yaşam kalite beklentimizle ilgilide her telden ses var. Aklınızı bulandırmamak için WHO CDC  ECDC kuruluşların rehberlerini kaale alıyorum.

Moderatorler görevleri gereği kondoma teşvik etmek zorundalar. Tek eşli olun arkadaşım, ben şuan o kadar huzurluyum ki kirli geçmişimden sonra. Namuslu bi kadın olarak yaşamak çok haz veriyo

Tedavi gören pozitifler, negatif oldunuz bulaştırmıyom diye tek gecelik ilişkilerde kondomsuz ilişkiye girerseniz zaten ölün mümkünse. Ama aşık oldun ve haliyle karşı taraf pozitif olduğunu biliyo, korunmama riskini karşılıklı almanız gerekiyo. Evet bulaş öyküsü yok, normal yolla çocuk bile yapıyolar. Pozitif bi annenin içinde gelişen bi bebek negatif doğuyo ötesi var mı. Siz yinede kendi başınıza korunmama kararı alıcak durumda değilsiniz, empati yapın.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #16 : Ocak 06, 2018, 10:20:14 ÖÖ »
Arkadaşlar çok güzel özetlemiş evet özellikle yukarıda Beril harika anlatmış. Korunmadan cinsellik üzerne söyleycek bir şeyim yok.

Her hasta öncesi aletleri değiştirmek/dezenfekte etmek diş doktorunun sorumluluğu. Sormanız lazımdı. Sen hiv durumunu doktora söylemek zorunda değilsin ama doktor her hasta sanki hiv pozitifmiş gibi dikkat etmek ve önlem almak zorunda.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Ocak 06, 2018, 12:35:59 ÖS »
@Taurus  insanlarda  yanlış algı  oluşturup  kondom  kullanmama  gibi algı  yaratmakla  elinize  ne  geçtiğini  anlamış değilim.

hiv1 ve hiv2 olarak  2 farklı  tip  ve  varyasyon  var,  korunmadın  ya da  kondom  kullanmadın  tip 2 hiv ile  tekrar  enfekte  olma  olasılıgın  var .

anal  sex te kılcal  damar  kanaması ve zorlama  oldugu anda  sperm ve kan  teması  oluşunca  risk  yok mu diyeceğiz !!!!!

her zaman  gün içinde  rezerv hivler  çıkarak  kanına karışıyorlar.

bu  kana  karışma  olayı  sex esnasında  oldu  ve  korunmadın. Ama  ilaç kullanıyorum  bulaşmaz mı diyeceksin

tıpta  hiçbir  durumda  yüzde  yüz  ibaresi göremezsin yüzde 1 'de  olsa  bir  risk  vardır.

@acısada_öldürmez hop bir saniye!! kondom kullanmama diye bir algı oluşturmadım. Ben diyorum ki evet herkes kondom kullanmalıdır. Bu şarttır. İkinci olarak diyorum ki ispatlanmış kanıtlanmış bir durum vardır o da şudur ki tedavi olan hiv pozitif bir birey hiv negatif bir bireyle ilişki yaşarsa hiv pozitif bireyden hiv negatif bireye hiv geçişi olmaz. @acısada_öldürmez kandaki blip dediğimiz bu virüs kalıntıları U=U deneylerinde de oldu, ve bulaş gerçekleşmedi zaten bilimsel olarak bu blip denen kalıntıların aslında işlev görmeyen hiv virüsleri olduğu görülmüş. Bu da bilimsel olarak ispatlanmış. @acısada_öldürmez yine de hemfikiriz bence de kondom kullanmak zorunludur. Çünkü karşıdaki kişinin negatif olduğu bilinemez, hepatit taşıyıp taşımadığı bilinemez vs.

Demek ki neymiş bir okumak varmış bir de okuduğumuzu anlamak.

Sevgiler

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Ocak 06, 2018, 02:33:30 ÖS »
tedavi alsan  bile  muhakkak  kondom  kullanman gerekir  hiv  virüsü  sperm  yoluyla  bulaşıyor  en  çok

sex esnasında  da  mukoza  tabakaları en ufak zorlanmada  kanama yapabiliyor

korunmazsan  sperm  ve  kanı  birbiriyle  birleştirerek  bulaş  olma  riskini  fazlasıyla arttırıyorsun.

tedavi  alınca  bulaştırmıyorum  mantığı  asla  ve  kata yanlış  tedavi alarak  cinsellikte de  korunarak sex  yapmak zorundayız

Tedavi alan bir HIV+ birey bulaştırmaz. Bu ispatlandı.

Evet korunmak zorundayız. Neden?

karşı taraftan sifiliz, hepatit c vs. kapmayalım diye.

Tedavi alan pozitif birey karşıya hiv geçişi sağlamaz.

@acısada_öldürmez sen tüm vücudu saran bir kondom kullan bence. Daha güvenli olur  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Doğru diyorsun taarruz abi. Yüzde yüz ispatlı zaten çok çok zor bulaşan bir virüs birde tedavi görünce bulaş riski sıfıra düşüyor.
Bir de diğer hepatit virüsleri gibi oynak bir yüzey kabuğu antijeni yok sabit bir formu var o yüzdendirki tedavi ile karşı tarafa bulaştırma riski hiç yok virüsün daha saldırgan daha kolay bulaşan bir formu yok birde tedavi var zaten.
Ohh sabahlar olmasın...

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #19 : Ocak 06, 2018, 04:35:27 ÖS »
@Taurus  insanlarda  yanlış algı  oluşturup  kondom  kullanmama  gibi algı  yaratmakla  elinize  ne  geçtiğini  anlamış değilim.

hiv1 ve hiv2 olarak  2 farklı  tip  ve  varyasyon  var,  korunmadın  ya da  kondom  kullanmadın  tip 2 hiv ile  tekrar  enfekte  olma  olasılıgın  var .

anal  sex te kılcal  damar  kanaması ve zorlama  oldugu anda  sperm ve kan  teması  oluşunca  risk  yok mu diyeceğiz !!!!!

her zaman  gün içinde  rezerv hivler  çıkarak  kanına karışıyorlar.

bu  kana  karışma  olayı  sex esnasında  oldu  ve  korunmadın. Ama  ilaç kullanıyorum  bulaşmaz mı diyeceksin

tıpta  hiçbir  durumda  yüzde  yüz  ibaresi göremezsin yüzde 1 'de  olsa  bir  risk  vardır.

@acısada_öldürmez hop bir saniye!! kondom kullanmama diye bir algı oluşturmadım. Ben diyorum ki evet herkes kondom kullanmalıdır. Bu şarttır. İkinci olarak diyorum ki ispatlanmış kanıtlanmış bir durum vardır o da şudur ki tedavi olan hiv pozitif bir birey hiv negatif bir bireyle ilişki yaşarsa hiv pozitif bireyden hiv negatif bireye hiv geçişi olmaz. @acısada_öldürmez kandaki blip dediğimiz bu virüs kalıntıları U=U deneylerinde de oldu, ve bulaş gerçekleşmedi zaten bilimsel olarak bu blip denen kalıntıların aslında işlev görmeyen hiv virüsleri olduğu görülmüş. Bu da bilimsel olarak ispatlanmış. @acısada_öldürmez yine de hemfikiriz bence de kondom kullanmak zorunludur. Çünkü karşıdaki kişinin negatif olduğu bilinemez, hepatit taşıyıp taşımadığı bilinemez vs.

Demek ki neymiş bir okumak varmış bir de okuduğumuzu anlamak.

Sevgiler
kim kanıtlamış?
WHO veya CDC'nin onaylamadığı bir İngiliz lab mı?
Asil sen bilip bilmeden,saçma sapan konuşuyorsun.
Bu tarz yaklaşımlarla pozitiflere yönelik önyargıyı artırıyorsun.
Bu yazıyı gören misafirler "vay be bu ne duyarsızlık, hepsi mi böyle" demez mi?
Yani diyorsun ki ben kendimi korumak için takarım, karşıyı kim takar?
Neyse ki mavera, a.ö, beril gibiler var.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Ocak 06, 2018, 05:16:51 ÖS »
İşte suyu bulandırmamak lazım. İnsanlar tedavisiz ilişki yaşıyorken. İlk negatifi görünce aa negatifim bişey olmaz diyecek olanlar da olacaktır. Kondom şart söylemi onlar için geçerli. Yoksa aklı başında olan biri çocuk yapmayacaksa en önce kendini koruması için kondom kullanacaktır.