Mavi-Banner

Gönderen Konu: Testler hakkında prof. görüşleri  (Okunma sayısı 6191 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Testler hakkında prof. görüşleri
« Yanıtla #15 : Temmuz 31, 2016, 12:56:13 ÖS »
Nat pcr dan ayrı bir test. Nat da pahalı bir test ama havuz halinde 8-24 kişinin örneği beraber çalışılabiliyor bu havuzdan pozitif sonuc çıkarsa tek tek örnekler çalışılıyor hangisi pozitif diye.

Kızılay kan bağışlarında bunu mu kullanıyor bilmiyorum. Ben kombo test sonuçları görmüştüm kızılaydan pozitif tanı alan bir arkadaştan.

Tanı aldığımdan beri okuyorum, araştırıyorum, öğreniyorum hiv hakkında her şeyi.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Twister

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Temmuz 31, 2016, 01:49:45 ÖS »
Combolara ek olarak nat testi de yapılıyor artık,ve böylelikle pencere süresinin 11 güne düştüğünü belirtiyorlar .hıv nat hcv nat ve hbv nat die

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #17 : Temmuz 31, 2016, 03:07:31 ÖS »
İyiymiş. Komboya ek olarak nat testi mantıklı çünkü dediğim şekilde havuz olarak yapılıyor nat testi. Tek tek herkese pcr rna veya proviral dna bakılması saçma ve mantıksız.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

BuDaGecerYahu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Temmuz 31, 2016, 08:27:28 ÖS »
Hiv proviral dna da pcr rna gibi kanda hiv var mı diye bakıyor. Farkı kandaki serbest hiv rnayı değil de hücrelerimizin içine girmiş kendini entegre etmiş hiv dna var mı diye bakıyor.

Hiv'in yaşam döngüsüne bakmalıyız aradaki farkı anlamak için. Hiv normalde sadece rna içeriyor. Tek sarmallı genetik kod rna dır ilkel canlılarda bulunur. Gelişmiş canlıların, mesela biz gibi, genetik kodları çift sarmallı dna'dır. Hiv bizi enfekte etmek için ilkel rna'sını bizim dna formatımıza çevirmek zorunda.

Hiv hücre içine girince reverse transkriptaz enzimi (RT aşaması)ile bu rna yı çift sarmallı dna yapıyor. Bu korsan hiv dna'sı integraz (I aşaması) enzimi ile bizim hücremizin dna'sına ekleniyor. Hücremizi kandırıyor sanki kendi parçasıymış gibi, artık bu hiv dna'dan bizim kendi enzimlerimizi ve kaynaklarımızı kullanarak sürekli yeni hiv rna'lar üretiliyor. Burada dediğim gibi tamamen kendi enzimlerimiz ve kaynaklarımız kullanılıyor. Çünkü hücremiz 'aa dnamda bu var ve bana üret diyor o zaman ben bundan üreteyim sürekli!' Diyor. (Bu yüzden bu aşamayı durduramayız, tüm diğer yaşam için gerekli olaylar da durur!) Üretilen hiv rna'lar hücreden proteaz enzimi ile (P aşaması) çıkıyor ve yeni hücrelere saldırıyorlar.
Yani hivin çoğalması RT I P aşamaları ile oluyor.
Tedavi ve ilaçların amacı bu aşamaları durdurmak.

Truvada, stocrin RT olayını bozuyor. Yani hiv rnasını dnaya çeviremiyor.
Tivicay, stribildin içindeki bir ilaç I olayını bozuyor. Yani hiv dnasını bizim dnamıza sokamıyor.
Kaletra, norvir P olayını bozuyor. Yani yeni oluşan hivler hücreden dışarı çıkamıyor.

Pro önce demek, proviral dna işte bu (I) aşamasındaki hücremizin içine entegre olmuş ama henüz yeni virüs oluşturamamış hiv dnaya bakıyor. (p) evresini de geçtikten yeni virüsler olduktan sonra bu yeni hiv rna ları pcr rna bakıyor.
Ha bunu öğrendik de ne oldu, pek bir anlamı yok sıradan test olan kişi için.

ÇÜNKÜ proviral dna da pcr rna da yetişkinlerde TANI TESTİ OLARAK ÖNERİLMEZ!
Yapılması çok zor, pahalı ve standartı çok olmayan testlerdir yapan kişinin yeteneğine ve kullanılan aletlere primerlere göre çok fazla değişik sonuc verebilir. Proviral dna hiv pozitif anneden yeni doğmuş bebeklerde kullanılıyor çünkü annesi hiv pozitifse anti hiv çocukta da pozitif oluyor 2 sene boyunca, annenin antikorlarını paylaştığı için. Virüs var mı yok mu bebekte anlamak için tek test bu olabiliyor.

peki mavera bir sorum olacak ikisininde işleyiş süreci aynımı yani bu testte 9-11 gün demi sonuç verebilirm diyor yoksa rna daha mı garanti bi yöntem benim okuduğum kadarıyla rna daha garanti gibi duruyor

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #19 : Temmuz 31, 2016, 08:38:37 ÖS »
There's a light guiding my way.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #20 : Temmuz 31, 2016, 09:11:32 ÖS »
Pcr rna güvenilir tanı yöntemi değildir.
Yanlış pozitif verebilir hiv negatiflerde bile düşük sayıda rna kopya bulabiliyor.

Pcr nedir? Nasıl çalışır? Ana mantık, alınan kanda eldeki bir örnek gen dizilimine (hiv geni) benzer genleri bulmak onları çoğaltıp saymak.

Gen sekansları vardır, her canlıya özel genetik kod belirli şekilde kendini tekrar eden nükleotid dizilerinden oluşur. 4 farklı nükleotid var A, T, G, S diye. Bunların tekrarları ve kombinasyonları ile genetik kod oluşur. Bir canlının tüm özellikleri bu dört şifreli dizilerle olur ama milyon milyarlarca uzunluktaki dizilerdir bunlar ve en ufak farklılık tamamen farklı bir canlı-veya mutant demektir. Önemli olan, farklı canlıların farklıdır kodları. Mesela insan koduyla bir köpeğin genetik kodları çok farklıdır. Hivinki de. Pcr'da bir primer var yani elimizde kılavuz bir hiv rna dizilimi var, örnek kanda buna benzer dizilim var mı diye arıyor bulursa çoğaltıp sayılabilecek hale getiriyor. Çok hassas ve pek çok aşaması var ve testi yapan işini iyi bilmeli, aşamalarda hata yapmamalı. Yoksa yanlış sonuç verilebilir.

Farklı makinelerde farklı primerler kullanıldığı için farklı sonuçlar da çıkar, ilk tanı aldığımda özel lab hiv rna'm 30 bin diyordu hastane 150bin çıkmıştı=aradaki fark standart bir yöntem olmamasından. Dahası bazı negatiflerdeki normal insan gen sekansını hiv zannedip düşük hiv rna sonucu çıkarabiliyor sonra uğraş dur. Bu kadar farklı sonuç verebilen, yanlış pozitifi sık olabilen, yapanın yeteneği ve özenine çok bağlı, makineden makineye de değişen bir testin TANI TESTİ OLARAK KULLANILMASI ÖNERİLMİYOR!

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Ağustos 01, 2016, 02:13:34 ÖS »
Üstelik çok pahalı ve zaman alan bir test türkiyede hıv 1 RNA testi var fakat hıv 2 bakılmıyor bazı lablar hıv 2 için yurtdışına gönderiyorlar sonucun çıkması yirmi günü alıyor

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #22 : Ağustos 01, 2016, 04:19:38 ÖS »
Yapılacak testler ile ilgili bilgi verilmesine rağmen ısrarla sacma sapan sorular sorulmaya devam ediliyor.

PCR testini bir "okuduğunu anlama ozurluye" anlatır gibi anlatacağım.

Bu PCR HIV molekülüne özgü dna Bilesini arar.
Mesela kodu 876 ve 678 olanı yakaladığı dakika da derki sana Ahanda HIV var bu arkadaşta.

Peki diyeceksin ki E iste yoksa otomatik olarak yok diyecek daha neden bu testi önermiyorsunuz?

Ora da da iki sebep var.

1. Size bu testi öneren zati alimlerin ana amaci fazla para almaktır. Normalde 25 lira olan testi 300 liraya kosturmektir.

2. Araştırırken görmüşsünüzdür bazi pozitif bireyler tartışırken negatife duştum der. Bu sudur. PCR testinde bir mg kanda belli miktar da kopya aranır. (30-75) arası. HIV ilk enfekte doneminde çok yüksek kopya olsa da sonrasında düşer. O düştüğü anda test olursanız sonucunuz negatif çıkacaktır ama Aslı'nda siz HIV pozitifsinizdir. (BU SADECE PCR TESTİ İCİN GECERLİDİR. DİGER TESTLER DE POZİTİF BİREY OMUR BOYU POZİTİF CİKAR.

3. 14. Gunden once ki olan testlerin tamamı GEÇERSİZDİR.

4. En ERKEN 14- 28. Gun arasında vidas HIV duo ultra testi olabilirsin.

5. EN ERKEN 28-45. Gun arasında klasik antijen antikor arıyan test olabilirsin.

6. EN ERKEN 45. Gun sonrasında sadece antikor arıyan test olabilirsin.

7. Bu günler minimumu gösterir. Örneğin. 9876. Gun VIDAS HIV DUO ultra (en erken 14. Gun olunacak test) testi olursan doğru sonuc verir.

8. Bu aralıkta ki butun testlerin doğruluk oranı %99.99 dur.

9. Test günlerini soyle duşunun. İlk maç 1-0 yenildiniz. İkinci maç 2-0 yenerseniz turu geçeceksiniz. 4-0 yendiniz diye elenir misiniz?

10. Hatali negatif icin Kanser olmanız yeterli degil. Kemoterapi goruyor olmanız gerekli. Ve olduğunuz test kitinin eski jenerasyon olması gerekli.

Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Soru İşratei

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Şubat 21, 2017, 09:30:33 ÖS »
@Mavera

Merhabalar,

Hocam bildiğiniz  NAT  testi  yaptırabileceğimiz  bir  yer  var mı  ankara da ?
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2017, 09:43:03 ÖS Gönderen: Soru İşratei »

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #24 : Şubat 21, 2017, 10:10:07 ÖS »
Soru @Mavera ya ama bende cevaplayayım.

1) NAT yani RNA testi TANI TESTİ DEĞİLDİR.
2) Elisa pozitif sonuç sonuç verirse RNA testi uygulanır.
3) RNA belli bir kopya arar, o kopyanın altı negatif sonuç verir.
4) Tedavi gören bir pozitif RNA da negatif çıkar ama elisa pozitif sonuç verir.

Sevgiler.

Drylife

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Şubat 21, 2017, 10:18:47 ÖS »
Bende günlerdir düşünüyordum devlet hastanesine gittigimde eliza testi yapalım dedim süpheli durumdan (150) gün sonra doktor gerek yok combo yapalım dedi yani maksimum gün degil minimum gün var ben öyle anladım yanılmıyorum dime arkadaşlar saolun için rahatladı tşk ederim.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2017, 10:20:56 ÖS Gönderen: Drylife »

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #26 : Şubat 21, 2017, 10:43:25 ÖS »
@Drylife Merhaba:

Maksimum gün olsa:

1) Pozitif bireyler, belli süre sonra negatif çıkar ve işe girişte sıkıntı yaşamaz. (Yaşayanlar olabiliyor)

2) Kan testleri negatif çıkar ve kan pozitif kan nakilleri olur, hiv in asla önüne geçilemez.

OKUMADAN SORU SORMAYIN.
Daha 3 entry üste 7. Madde de KOCAMAN MİNİMUM GÜNLERİ GÖSTERİR diye yazıyor.

Okumuyor musunuz?
Okuduğunuzu anlamıyor musunuz?

Sevgiler.

Drylife

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Şubat 21, 2017, 11:01:40 ÖS »
Haklısınız saçma sorular yinede cevaplama nezaketinde bulundugunuz için teşekkür ederim.

3335

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Şubat 21, 2017, 11:08:57 ÖS »
@Soru İşratei Merhaba,

Lutfen soru ve test gunlerini bu konuda uzman bir hekime danisarak olmani oneririm.

@Mavera okumayi ve arastirmayi cok seven bir moderatorumuz malesef laboratuar sahibi degil

Bu yuzden bu konuda uzman doktor yardimi alman en dogrusu

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2017, 11:21:18 ÖS Gönderen: 3335 »

Soru İşratei

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Şubat 21, 2017, 11:49:05 ÖS »
@3335

Merhabalar Sevgili Kardeşim,

Sevgili mavera bey efendiye sorum test süresi hakkında olmamıştı. Konuyu  yanlış anlamışsın. Bir kez  daha  okumanı öneririm. Sadece NAT testini nerede  yaptırabilirim dedim. :)

Saygılarımla