Mavi-Banner

Gönderen Konu: tanı hikayesi ve bir soru  (Okunma sayısı 409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moihancestil

• Yeni Üye
  • *
tanı hikayesi ve bir soru
« : Mayıs 16, 2018, 05:56:05 ÖS »
Arkadaşlar ben 2017 yılı haziran sonu gibi tanı konulmuştum. Aile hekimimde kronik yorgunluğuma çare amaçlı kapsamlı kan tahlili istemiştim, kendisi bu tahlile eliza'yı da koymuş. Neyse, sonuçları almak için günler sonra gittiğimde yoldayken telefonuma bir sms geldi, "merhaba ben il halk sağlığı müdürlüğünden doktor x, sizinle görüşmem gereken önemli bir konu var lütfen beni arar mısınız. kurum tel xxx xx xx" yazıyordu. ilk önce dolandırıcılık amaçlı gönderildiğini düşünüp ciddiye almadım ancak içime kurt düştü, kaygılanmaya başladım ve en kötü senaryoyu düşünerek aile hekimine gittim... Umarım hiv/aids değildir, umarım cinsel yolla bulaşan başka bir hastalıktır ya da bambaşka bir şeydir, umarım diye ümit ederek... Sıramı beklerken sms gönderen numara beni aradı, gerçekten bahsettiği doktordu, en kısa zamanda kuruma uğramamı istiyordu. Bu kez endişelerim çoğaldı, en kötü senaryo gerçekleşmiş gibiydi... Sıram geldiğinde doktorun odasına girdim, kendisi sonuçlarımın birkaç husus dışında fena olmadığını söyleyip bir nedenden ötürü il halk sağlığına gitmem gerektiğini, belli ki bana "çaktırmamaya" çalışarak, endişelenmeme yol açmadan, elinden geldiğince sakin bir şekilde söyledi. Odasından çıktım, direk il halk sağlığına gittim... Söz konusu doktorla görüştüm ve kötü haberi ondan duydum... Ancak fazla şaşırmadım, çünkü en kötü senaryoyu daha sms aldıktan ve kendisiyle telefonda konuştuktan sonra düşünmüştüm zaten ve sonrasında yapbozun son parçasını yerleştirmiştim... Bu yüzden tepkisiz, uyuşmuş bir şekilde karşılayıp önerdiği hastanelerden bozyaka'ya gidip işlemlerime başladım... Tanı hikayem kabaca bu şekilde...
Sizlere sormak istediğim, aylardır merakla aklıma yer edinen mesele ise şu: aile hekimim test sonucumun pozitif olduğunu kesinlikle biliyordu, değil mi? Biliyorsa, umarım bu durumu dedikodu malzemesi yapmamıştır; zira annem sık sık kendisine muayene olup ilaç yazdırmakta. Hoş, şu ana kadar bu konuda bir sıkıntı yaşamadım neyse ki, anneme de sonrasında sonuçların iyi çıktığını, yine de destek amaçlı multivitamin alabileceğimi söylemiş. Görünen o ki anneme de çaktırmıyor, benim mağdur olmamam için dikkatli davranıyor. Sağolsun...
Yine de keşke bu sonucu aile hekimimde yaptırdığım testten sonra değil de anonim şekilde olduğum bir tahlil sonucu öğrenmiş olsaydım diye ara sıra hayıflanıyorum... Ancak bu kez de aile hekimimde bu tahlili olmasaydım (eliza testini sürekli ertelediğim, olası kötü sonuçla karşılaşmaya cesaret edemediğim için) vücuduma bu lanet virüsün girdiğini daha geç öğrenecektim...

OnlyRedLeftFromRainbow

• Katılımcı Üye
  • *
  • Life goes on nomatter what.
Ynt: tanı hikayesi ve bir soru
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2018, 09:32:15 ÖS »
Öncelikle geçmiş olsun ve hikayeni paylaştığın için teşekkürler

Doktorun tabiki tahlil sonucunu görmüştür . Annene söylememiştir. Söylemiş olsa zaten bunu hissettirirdi annen ister istemez . Anneler çok tutamıyorlar kendilerini bu tarz konularda.

Tedavine başladın mı ? İyi misin nasılsın ?
Doğmadan öncede yoktuk. Ölümden sonra da yokuz. Doğmadan önceki yokluğumuza üzülmezken; ölümden sonraki yokluğumuza üzülmek anlamsız.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2018, 10:18:25 ÖS »
Nerden bilecektin böyle olacağını. Aile hekimimn ailene söylememiştir. Söylemez. Sen reşit bireysin. Senin hastalığın seni ilgilendirir. Tedaviye başladın mı? Hangi ilacı kullanıyorsun? HIV RNA,CD4 Değerlerin nasıl? Doktorun sana hepatiti aşıları yazmadı mı? Onları Aile Hekimliğinde ücretsiz yaptırabilirsin. Yaptırırken de emin olmak için Aile Hekimine gizli tutmasını söyleyebilirsin.

Pozitifgulgul

• Üye
  • *
  • Pozitif bir ömür :)
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2018, 12:42:56 ÖÖ »
Doktorun pozitif oldugundan emin olamaz yalancı pozitiflik durumu var westwrblot testine sokmadı seni sonuç olarak İçin rahat olsun. Yaşadıgın rahatsızlıklar sonucunda bundan şüphelenmiş ki bu testi sana yapmış yoksa evlılık öne sürülmediği sürece bu testi katmıyorlar bildiğim kadarıyla hem emin dahi olsa seni ifşa etmemiş etmezde bence böle bir Hakkı’da yok
🌹🌹🌹

moihancestil

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2018, 02:51:03 ÖÖ »
Yanıtlarınız ve tedavime ilişkin ilginiz için teşekkür ederim. Tedaviye hemen başlamıştık doktorumla, stribild ile, birkaç ay içinde negatife düştüm zaten. Hepatit aşılarımı da yaptık, ancak birisi tutmamıştı, tekrar bir tur daha yapacağız. İyiyim, sadece iki sorun var: 1- trombositlerim düşük, doktorumla bunun düzelmesi için uğraşıyoruz; 2- obsesif kompulsif rahatsızlığım için psikiyatriye gitmek istiyorum ancak henüz başaramadım bunu...

antalyadan_

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2018, 05:26:35 ÖÖ »
dostum aile hekimin biliyordur ama rahat ol söylemez, bu konuyu dert edip kendini yeme. Geçmiş olsun, umarım kısa sürede her şey yoluna girer.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2018, 12:02:25 ÖS »
Hikayeni okudum paylaştığın için ise teşekkür ederim @moihancestil
Boşuna dert ediyorsun kendine, evet aile hekimin sağlık il müdürlüğünden gelen doğrulama sonucunu görebilir ve durumunu bilir yalnız senden başka kimseye söyleyemez buna hakkı yok. Suç işlemiş olur. Dedikodu malzemesi yapılacak bir durum değil ki bu merak etme. Ayrıca OKB rahatsızlığın için psikiyatriye gitmeyi neden başaramadın? Engel olan nedir sana?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2018, 02:56:34 ÖS »
Azıcık aklı olan hiç bir hekim, reşit olan hastasının rızası olmadan hiv sonucunu (veya başka özel bir sonucunu) başka biriyle paylaşmaz, paylaşamaz, bundan çok korkar çünkü çok ciddi bir suçtur ve bunu yapan dra ceza verilir. Hekimlerimiz de genel olarak zeki insanlar yani. Bu konuda rahat ol, doktorun da, halk sağlığındaki dr da çok bilinçli ve dikkatli davranıyorlar gibi geldi bana. Sen doğrulama işlemini takip et, tanın kesinleşirse de tedavi başlamak için gerekenleri yapmaya başla.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

moihancestil

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 18, 2018, 02:25:43 ÖÖ »
@Angelowic cesaretimi toplayıp psikiyatriye çıkamadım... ve ilaç tedavisinin hayatım üzerindeki olası negatif etkilerine dair endişelerim var...
@Mavera ben tedaviye başladım, negatife de düştüm, yazmıştım bunları sanırım gözünden kaçmış... :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mayıs 18, 2018, 08:22:44 ÖÖ »
Ha evet olabilir iş arasında cevap yazmaya çalışınca.  ::) Ama diğer endişelerin yersiz bence dediğim gibi.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.