Mavi-Banner

Gönderen Konu: YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR  (Okunma sayısı 1517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2018, 03:39:41 ÖS »
Hivli değil de HIV + desek... Hivli, çok itici bi tabir.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #31 : Mayıs 16, 2018, 05:12:59 ÖS »
Katılıyorum. Bu polanyali, amerikali falan demeye benzemez.
Ben hivim diyenlere ayrica gicigim. O cok daha kotu. Eleman sanki virusun kendi.

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Mayıs 16, 2018, 05:15:42 ÖS »
@Tigris Hiv'li lere sor ben yugoslavyalıyım

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #33 : Mayıs 16, 2018, 05:33:14 ÖS »
Aidsli
Hivli
Hepatitli
Kanserli

Sözcük kullanma bilgisizi acıklı ve dışarı itici sevgili toplumum

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #34 : Mayıs 16, 2018, 05:35:25 ÖS »
Hayır bir de o kadar güzel şeyler yazılmış ki arkadaşımızın hikayesinin altında. O soru sorulur mu yani... Farkındayım çok meraklı ve soru soran biri ama yine de hoş olmuyor. Bulaşıcı hastalıklar hakkında bir sürü konu açılmış. Oradan bir tanesine sorabiliriz buraya yazmaktansa. Sağlıklı günler.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2018, 05:37:02 ÖS Gönderen: Angelowic »

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #35 : Mayıs 16, 2018, 06:19:36 ÖS »
Kusura bakmayın yanlış tabir kullandıysam eğer. Asla art niyetim söz konusu bile olamaz. Daha dikkatli yazarım. Ben yeni tanı alan hiv+ bir bireyim. Birazcık hoş görseniz. Hala ilk şokun psikolojisini atlatabilmiş değilim. Sürekli ölüm aklıma geliyor. Sonra hiv+ olmasaydında zaten ölecektin deyip sakinlesiyorum. Tıpta yasanan yaşanacak gelişmeleri düşündükçe de içim ferahlıyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2018, 06:27:53 ÖS Gönderen: Tigris »

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #36 : Mayıs 16, 2018, 07:27:35 ÖS »
Hiv'li birinin cinsel ilişki yaşamasa da HPV'ye yakalanma riski var mıdır?

HPV son derece bulasici bir  virus ve pozitif  negatif fark etmeden herkesde gorulebilir..

Tedavi almayan pozitif  bireylerinde bagisiklik dusuk olacagi icin daha fazla risk tasiyorlar ..

ayrica malesef prezervatif bu hastalik icin koruma  saglamiyor bu virus sadece cinsel bolgede degil ,ciltde ve  hatta  bogazda bile  gorulebilir. dikkatli olmak gerekiyor.

dikkatli

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #37 : Mayıs 16, 2018, 09:03:56 ÖS »
Hk, benim sormak istediğim cinsel ilişki yaşamayan ve tedavi alan hiv+ bireyin hpv olma riski var mı?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #38 : Mayıs 16, 2018, 10:26:02 ÖS »
Daha önce hpv ile karşılaşmışsan tekrarlama riski olabilir. Ama tedavi alıp da birden bire cybhlerle enfekte olanı hiç duymadım ben.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2018, 10:27:30 ÖS Gönderen: turuncu »

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
  • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
« Yanıtla #39 : Mayıs 16, 2018, 11:38:36 ÖS »
Ben site sakinlerinden genel olarak bir şey rica etmek istiyorum. Şu ölüm olayını keşke söylemesek. Kötü oluyorum ölüm olayını duyduğum zaman. Evet genelde ilk tanı alanlar söylüyor ama insan etkileniyor. Dün akşam iletileri okuduktan itibaren hep ne zaman ölürüm diye düşünüyorum. Ölüm olayını fazla karıştırmasak😀😀😀
Ölüm canlıların doğasında olan bir şey. Ne zaman ölürüm diye düşünüp strese girmeye gerek yok. Nasıl olsa eninde sonunda herkes ölecek. Ben 200 yaşına kadar yaşayan birini görmedim.  :D

Selam @Yeniden_Başlasın  :)

Ölüm hiç aklıma bile gelmiyor gerçekten. Ayrıca öyle 100 yaşına kadar da yaşamaya hiç niyetim yok, kimseye muhtaç olmayacak şekilde yaşayıp ölmek daha güzel olur.

Çok yaşamak değil çok güzel yaşamak önemli. Ayrıca hiv pozitif olmasam bile yine ne zaman öleceğim belli olmayacaktı. Ölen hep ihtiyarlar mı? Değil. O yüzden mutlu olmaya bakın. Dolu dolu yaşayın.

Senelerin sayıların hiç önemi yok. Hepinize sevgiler 🌹
Selamlar, kesinlikle katılıyorum hayatın ne getireceği belli olmaz.

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
  • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
« Yanıtla #40 : Mayıs 16, 2018, 11:54:10 ÖS »
Hivli değil de HIV + desek... Hivli, çok itici bi tabir.
Doğrulama testim geldikten sonra takip için yönlendirildiğim hastanedeki Enfeksiyon Uzmanı "Şikayetiniz nedir?" dediğinde "eyç ay vi pozitifim" demiştim. O geldi aklıma şuan haha :D

vasoxen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #41 : Mayıs 17, 2018, 10:07:27 ÖÖ »
Merhaba hoşgeldiniz. Doktorunuzun böylesine bilinçli olması sevindirici.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #42 : Mayıs 17, 2018, 10:48:28 ÖÖ »
Hk, benim sormak istediğim cinsel ilişki yaşamayan ve tedavi alan hiv+ bireyin hpv olma riski var mı?

kimse ile cinsel bir iliski yasamiyorsan , hamam  ve sauna  gibi ortak alanlarda  hijyene dikkat ediyorsan , riskin yok denilebilir..

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #43 : Mayıs 17, 2018, 11:45:32 ÖÖ »
Kusura bakmayın yanlış tabir kullandıysam eğer. Asla art niyetim söz konusu bile olamaz. Daha dikkatli yazarım. Ben yeni tanı alan hiv+ bir bireyim. Birazcık hoş görseniz. Hala ilk şokun psikolojisini atlatabilmiş değilim. Sürekli ölüm aklıma geliyor. Sonra hiv+ olmasaydında zaten ölecektin deyip sakinlesiyorum. Tıpta yasanan yaşanacak gelişmeleri düşündükçe de içim ferahlıyor.

@Tigris hepsi geçecek, içini ferah tut ve rahatla.
Hepimiz ilk tanı dönemlerini yaşadık ve seni o kadar iyi anlıyoruz ki.
Senden ricam bir daha aklına ölüm gibi psikolojini kötü yönde etkileyecek şeyler getirme. Bu seni hep geriye çeker. Hiv+ olmayan insanlar da ölmeyecek mi? Hangisinin ne kadar yaşayacağı belli?
Sen mutlu olmaya bak, sağlığına dikkat et güzel beslen ilaçlarını aksatma sonra bak neler olacak. Hastalığın gibi sende pozitif ol. Her güzellikten bir mutluluk çıkarmaya bak :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #44 : Mayıs 17, 2018, 12:45:25 ÖS »
Merhaba, doktorunun dediklerine katılıyorum sadece lenfoma riskini biraz yüksek söylemiş, hiv negatiflerde %5 olsa her 20 kişiden biri lenfoma olurdu. Aynı şekilde hiv pozitiflerde de tedaviye uydukça lenfoma riski %10-15 olmuyor.

Sen tedavine uy, doktorunun dediklerini yap
Hayatını yaşamaya devam et.
Yaşamak demek sadece nefes almak değil. O hayatta olmak. Hiv ilaçları sağlığını koruyacak nefes almanı devam ettirecek, hayatta kalacaksın, korkma. Ama YAŞAMAK senin elinde, hayata dört elle sarılmalı ve hayallerimizi asla bırakmamalıyız. Hiv negatifken neysen, kimsen, ne yeteneklerin, özelliklerin, hayallerin, sevdiklerin, sevenlerin varsa aynı şeyler hala sende, hala sen aynı kişisin. Bunu unutma.

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.
İlgilenip yanıtladığın için teşekkür ederim. Benim kafamı kurcalayan bir kaç şey var. Birincisi şuan ne durumda olduğumu bilmiyorum. Yani hangi evredeyim, CD4'lerim ne durumda. Bunların ömür süremle doğru orantısı nedir? İkincisi ise tedavi konusunda bazı gelecek kaygılarım var. Malum yüksek maliyetli bir tedavi. SGK karşılıyor evet ama bir gün çıkıp karşılamıyorum der mi? Sanırım bu tedirginlik herkeste oluyor...

Araştırmalar, cd4 yüksekken, beklemeden vakit kaybetmeden tedaviye başlayanlarda prognoz yani gidişatın daha iyi olduğu, hastalanma/hastaneye yatırılma ve ölüm gibi istenmeyen durumların, cd4 ler çok düşene kadar bekleyenlere oranla anlamlı derecede daha az görüldüğünü göstermiş.

Yani erken tanı alıp cd4 ler düşmeye başlamadan tedaviye başlamak bir avantaj.

Bu demek değil ki geç başlayanların hepsi yandı, hepsinin ömrü daha kısa olacak.
Çünkü artık tedaviler çok etkili, pek çok kişi aids aşamasında çok ağır durumlarda bile tedaviye başlayıp ve aksatmaya rak sağlıklarına kavuşabiliyorlar.

Hiv bulaşıcı bir hastalık olduğu için, devletin en son kesinti yapacağı ilaç grubunda yer alıyor, çünkü tedavinin bulaşı engellediği kanıtlanmış. Tedavi alamazsa hiv pozitifler, bulaş oranları daha da artacaktır. Kanser hastaları daha şanssız bu konuda, çünkü mesela kanser bulaşıcı değil, devlet en pahalı tedaviyi karşılamazsa kişi ölebilir belki ama başkalarına zarar gelmez. Hiv de öyle değil. Tabi ki, en uygun olanı devletin bütün tedavileri karşılaması. Ekonomideki dalgalanmalar beni de endişelendiriyor tabi ki, ancak Allah devletimize zeval vermedikçe ilaç sıkıntısı yaşayacağımızı sanmıyorum. Ki kaldı ki çoğu ülkeye göre hiv tedavisinde parmakla gösterilecek çok iyi bir yerdeyiz, çoğu ülkede devlet hala en eski ve kötü ilaçları karşılıyor sadece. Yani devlet aslında bize çok iyi bakıyor gerçekten. Bizim de üzerimize düşen çalışmak, vergi vermek, vatanını milletini seven insanlar olarak vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmek.
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2018, 12:47:16 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.