Mavi-Banner

Gönderen Konu: YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR  (Okunma sayısı 1636 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
  • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR
« : Mayıs 15, 2018, 05:01:21 ÖS »
Herkese Merhaba,

İstanbul'da yaşayan eşcinsel bir erkeğim. Yaklaşık 2 aydır vücut genelimde meydana gelen ''geçmeyen tatlı kaşıntılar'' nedeniyle Dermatoloji'ye başvurmuştum. Kıl kökü iltihabı dediler. Harici olarak Fucidin Krem, Cleocin T Losyon verildi. Dahili olarak Tetradox antibiyotik tablet. Fakat kaşıntı bir türlü geçmeyince bu işte bir iş var diyerek Enfeksiyon Hastalıkları'na başvurdum ve Hiv Testi istiyorum dedim. Hepatit A,B,C, Hiv, Genel Kan Testi vs. ne varsa baktılar. Hiv hariç tüm sonuçlarım çıktı. ''Bizim cihazlarımız ölçüm yapamadı dışarı göndereceğiz'' dediler. Bunun üzerine doktoruma gidip; ''gerçeği söyleyebilirsiniz ben her şeye hazırım testim doğrulamaya gitti değil mi?'' dedim. Doktorum ''evet doğrulamaya gitti'' dedi. Gelecek kaygısı, aileme karşı olan aşırı bağlılığım ve tüm bunların beraberinde getirdiği stres dolu 12 günlük bir bekleme sürecinin ardından doğrulama testim pozitif geldi ve takip için bir başka hastaneye sevk edildim. Değişik duygular yaşadım tabii ki, fakat aradan geçen 12 günden sonra artık her şeye hazırdım. Çünkü olan olmuş, zamanı geriye saramazdım.
Bugün ise içinde bulunduğum durumun detaylı tespiti için sevk edildiğim hastaneye gittim. 10 tüp kan verdim(Hemogram Mor Kapak, Sarı Kapak Bio, Flow Sitometri, Moleküler Pcr Edta, Elisa, Elisa Torch, Quantiferon Yeşil, Quantiferon Gri, Quantiferon Mor, Quantiferon Mavi),  Akciğer Grafisi çektirdim, Ağız-Rektum-Genital olmak üzere sürüntü örnekleri verdim. Sürüntü örneklerimin birer numunesinin Japonya ve Amerika'ya gönderileceği söylendi. Sonuçlarımın çıkması yaklaşık olarak 20-25 günü bulabilirmiş. Bu göz önüne alınarak ileri bir tarihe tekrar randevu verildi. Takibimi yapacak doktorumla tanıştım, hikayemi anlattım. Doktorum, ''Mevcut durumunuzu bir görelim, ona göre nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz. Tanı aldığınız hastanedeki testlerinize baktığımda trombosit değerleriniz yüksek, genel anlamda bir sorun yok fakat bizim istediğimiz testler sonuçlanmadan bir şey söylemek için henüz erken'' dedi.
Doktoruma yaşam süresi ile ilgili şunu dedim; ''İnternetteki forumlarda veya dernek sitelerinde ilaçlarınızı düzenli şekilde alırsanız, Cd4 düzeyleriniz yüksek durumdaysa negatif insanların yaşam süresiyle aynı yaşam süresine sahip olursunuz diyor ben buna inanmıyorum ve bunun hasta psikolojisini olumlu yönde etkilemeye yönelik telkinler olduğunu düşünüyorum sonuçta vücudumda bir virüs var. Sürekli ilaç kullanacağım. Dolayısıyla uzun vadede vücutta çeşitli problemler meydana gelebilir.'' dedim.
Bunun üzerine doktorum bana; ''Bakın ben size ilaçlarınızı düzenli alırsanız uzun bir hayat yaşarsınız dersem yanlış olur, fakat 5 yıl yaşayacaksınız dersem de yanlış olur. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Örnek veriyorum 70 yaşında bir şeker hastası ve 40 yıldır ilaç kullanıyor ama gayet iyi şekilde yaşıyor. Öte yandan bir bakıyorsunuz 20 yaşında bir şeker hastası ilaç tedavisi olduğu halde kör olmuş, organ yetmezliği durumuna girmiş. İstisnalar kaideyi bozmaz. Biz bilimsel veriler ışığında konuşuyoruz. Erken tanı aldıysanız, ileri aşamada değilseniz, ilaç tedaviniz de başarıyla ilerlerse evet negatif insanlarla aynı yaşam süresine sahip olacaksınız. Hatta Aids evresinde tanı alıp, ilaç tedavisiyle yeniden Hiv Pozitif evresine dönenler var. Ama dediğim gibi istisnai durumlar hariç. Örnek veriyorum; ben hiv negatifim benim lenfoma olma riskim %5 ise sizin lenfoma olma riskiniz %15-20'dir. Sağlığınıza dikkat ederseniz, ilaçlarınızı düzenli alırsanız, tedavinize sadık kalırsanız ve herhangibir kanserleşme durumu ile karşılaşmazsanız evet negatif insanlarla aynı yaşam süresine sahipsiniz'' dedi.
Hayata dair uzun vadeli planlarım vardı. Kariyer, aile ve arkadaşlık ilişkileri. Yeni durumum her şeyi yeniden sorgulamama neden oldu. Yeniden merhaba herkese...

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2018, 05:43:17 ÖS »
Merhaba Hoşgeldin @Yeniden_Başlasın

Hikayeni bizlerle paylaştığın için, kendini bize açtığın için teşekkür ediyorum. Çok hoş ve güzel şeyler yazmışsın ayrıca. Hayata dair uzun vadeli planlarından vazgeçme derim. Yeniden Merhaba. Hoşgeldin...

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2018, 05:53:15 ÖS »
Hoş geldin. Geçmiş olsun. Bende Aynı şeyleri duydum ve sana da ilaçlarını aksatmadan yiyeceklerin de dahil kendine dikkat etmeni rica ediyorum. Bekliyoruz bir mucize, her ne kadar müsriflik ya da sorumsuzlukla kapmamış olsakta bu taşıdığımız haksızlığı!

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2018, 06:02:12 ÖS »
Aramıza hosgeldin. Gayet sogukkanlı ve bilgili bir yeni tanısın, tebrik ederim. Hangi hastanede tedaviye başladın?

Doktorun aslında dogruları söylemiş, öyle hemen ölmek yok, ama normalden daha kısa yaşama mevzusu tabiki can sıkıyor. Ama bu bize hayatın anlamlarını öğretiyor. Kırmamayı, kıymet bilmeyi, dikkat etmeyi, şükretmeyi, vazgecmemeyi ve en önemlisi güçlü olmayı..

Her zaman seni dinleyecek, anlayacak arkadasların mevcut burada artık.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 15, 2018, 06:16:42 ÖS »
Hoşgeldin öncelikle forumu okuya**k aslında yapman gerekenleri öğrenebilirsin ve sormak istediğin her şeyi burada sorabilirsin. Doktorun söylediklerine katılıyorum. Ancak bazı şeyleri eksik bıraktığı kanaatindeyim. Hiv virüsü yani ''Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği'' vücudumuzun kendi kendine oluşturduğu bir hastalık değil. Dışardan kazanılan bir hastalık. Şu anda birçok tedavi seçeneği mevcut ve yenileri de gelmeye devam ediyor. Teknoloji ve tıp ilerliyor. Son 15 yılda bu alanda inanılmaz bir gelişme yaşandı. Düşünsene çok değil 10 yıl önce insanlar bazı ilaçlarını buzdolabında saklamak zorunda kalıyorlardı. Şimdi tek tablet rejimi ile bu ortadan kalktı. Bu bile başlı başına bir gelişme değil mi?

Yani bu hastalık kontrol edilebilen bir hastalık. Yani kronik. Benim doktorum da seninkinden iyi olmasın gayet iyi bir insan. Ama gel gör ki benim doktorum da şunları çok rahat söyleyebiliyor. ''Hiv pozitifler erken yaşlanır.'' ''Hiv pozitifler ortalama 30 yıl yaşar''. Akademik bir ünvanı var doktorumun. Hocam saygım sonsuz ama çok büyük hata yapıyorsunuz denmiyor. Onlara da hak veriyorum. Çoğu doktorumuzun yabancı dil düzeyleri yetersiz olduğu gibi, koca koca proflar literatürü de takip eden insanlar değiller. Bu ülkede tıp bilimi zaten garip işliyor.

Şimdi gelelim neden böyle konuştuğuma. 30 yıl ve üzeri senedir bu virüsle yaşayan kişiler var ve bu insanlar bizler kadar şanslı değillerdi. Yan etkisi çok yüksek olan ilaçlar kullandılar. Halen hayattalar. Yaşıyorlar. Kimisi 80 yaşına geldi. Peki yaşlanırken hiç mi sorunla karşılaşmadılar. Kalp krizi geçirdiler, trafik kazası geçirdiler, apandistleri patladı, böbrekleri iflas etti. Yani normal nasıl yaşlanılıyorsa öyle yaşlandılar. Ve devam ettiler.

Bizim doktorlarımız doğru düzgün hiv+ hasta görmediler. yeni görmeye başladılar. Hastalığın geçmişiyle ilgili en ufak fikirleri yok. Bakın ben uzman doktorları geçtim doçentlerin, profların haberi yok. Şunu söylüyorlar sadece hivle ilgilenmiyoruz. bana doktorum bunu dedi. Baktığımız onlarca hastalık var dedi. Yani bak kılıfını hazırladı. Genvoya gelmeden önce hocam genvoya çıktı dediğimde ''o ne ya'' dedi bana hahahahahahahaah iyi ki Juluca falan demedim. Bazen bunları söyleyince kızıyorlar. Doktor olan benim diyor.

Şimdi doktorun sana demiş senin kanser olma riskin yüksek. Hadi bakalım burdan yak. Neye göre? Yapılan istatistikler, çalışmalar kullanılan denekler bunların yaşam tarzları, genetik yapıları yani hepsi etkileyen faktörler. Eğer gerçek bilgiye ulaşmak isterseniz lütfen hastalığın geçmişten günümüze seyrini izleyin. Özellikle uzun yıllardır bu virüsle yaşayan insanların yaşamını irdeleyin.

Ben doktorumun söylediklerini tamamen kabul etmiyorum mesela. Çok severim kendisini ama zaman zaman hatalı şeyler söylüyor. Hatta çok vahim hatalar yaptığını düşünüyorum. Eleştirel bir süzgeçten geçiriyorum. Araştırıyorum. Gerekirse yabancı doktorlara soruyorum.  Ve onlara sormak zorunda kaldığımda bana bir iki defa doktorumu değiştirmemi söyleyen de oldu.

Hastaneyi şöyle görüyorum. Testlerimi yaptırıyorum, ilacımı yazdırıyorum, sormak istediklerimi soruyorum, cevapları mukayese ediyorum ona göre kararı ben veriyorum. Aksi halde bizim doktorlarımız bizleri depresif yapıyorlar. Pembe gözlük taksınlar da demiyorum ancak gereksiz korku saldıklarını düşünüyorum.

En son Antalya'da yapılan HIV kongresini dinlediniz mi bilemiyorum ama hiv konusunda çok geride olduğumuzu düşünüyorum. Bir şeyleri sadece takip ediyoruz. Ortaya yeni bir görüş, bakış açısı katmıyoruz. Sadece İstatistiki bilgi paylaşım yeri değildir kongreler. Araştırmaların, yeni fikirlerin dillendirildiği yerlerdir. Buna ulaşamadık. O isimleri zaman zaman burada zikredilen profları dinleyin ve oturun ağlayın.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #5 : Mayıs 15, 2018, 06:19:05 ÖS »
Ne güzel bi anlatım ! Bayıldım !

Kalıplaşmış kelimeler kullanıp teselli etmeye çalışmıcam ama doktorun gerçekten çok iyi konuşmuş.. Negatifi pozitifi yok olayın, her an her saniye ölme riski tüm canlıların var.. Ya da kanser olmucağımızın garantisini veremez kimse.. Bu yüzden ben az yaşarım ya da kanser olurum endişesi duymak yersiz, negatif insanlar bunları düşünmüyosa, bizimde düşünmemiz anlamsız. Kimse size 3 ayı zor görürsün ya da 6 ay anca yaşarsın demedi :) Şükür edip dileyelim ki, sahip olup olacağımız tek hastalık bu olsun. Başka sağlık problemlerinin en hafifi bile hiv kadar sorunsuz değil bana göre
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 15, 2018, 07:00:02 ÖS »
Benim  erken ölmeye hiç niyetim yok. İnşallah yıldan yıla tedavide yaşanacak iyileşmelerle çok daha rahat bir hastalık olacağını düşünüyorum.  İsmet inönü seker hastasıydı 89 yasinda öldü hem de o zamanın imkanlarıyla 89 yıl yaşadı. 32 yıldır hiv olup 80 yaşında hala yasayan hiv'liler var. Üstelik onlar tanı aldıginda bu ilacların hic biri yoktu. hatta 10 yıla kadar kesin kürle bu hastalığı yeneceğimizi düşünüyorum. Kendimize de iyi bakarsak neden 80 90 yaşımızı görmeyelim.  Kronik hastalık öldürmez, bilinçsizlik öldürür.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2018, 08:09:11 ÖS »
@Yeniden_Başlasın
Aramıza hoşgeldin.Doktor ile uyum önemlidir.ilk tanı aldığında doktora karşı olumsuz düşüncelere kapılmak psikolojik olarak olası ve normal bir durum.
Sonuçta ağır bir tanı alıyorsun.Bu durumda duygusal anlamda beklentilerini karşılamayabilir.Doğru söylediği birşeyi ters anlayabiliriz.
Doktorun kimsenin yarına garantisi yok demek istemiş.

Artık sen kendinin doktorusun.O karmaşık gibi görünen bütün terimleri zamanla öğreneceksin.

Aklına takılan ne olursa olsun bizler burdayız.Tamda bunun için burdayız.

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2018, 09:00:08 ÖS »
Aramıza hoşgeldin

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 15, 2018, 09:11:15 ÖS »
Hoşgeldin :) Konu hakkında bilgin olduğun yazdıklarından anlaşılıyor. Umarım değerlerin de iyi gelir ve tedaviyle hem fiziksel hem ruhsal çok daha iyi hissedersin :) Yine de sormak istediklerin olursa burdayız :)

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 15, 2018, 11:39:05 ÖS »
Merhaba Hoşgeldin @Yeniden_Başlasın

Hikayeni bizlerle paylaştığın için, kendini bize açtığın için teşekkür ediyorum. Çok hoş ve güzel şeyler yazmışsın ayrıca. Hayata dair uzun vadeli planlarından vazgeçme derim. Yeniden Merhaba. Hoşgeldin...
İlgilenip yanıtladığın için ben teşekkür ederim. Tetkiklerim sonuçlanana kadar yani hangi evrede olduğumu öğrenene kadar uzun vadeli planlarımı askıya aldım diyelim o zaman.

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 15, 2018, 11:42:25 ÖS »
Hoş geldin. Geçmiş olsun. Bende Aynı şeyleri duydum ve sana da ilaçlarını aksatmadan yiyeceklerin de dahil kendine dikkat etmeni rica ediyorum. Bekliyoruz bir mucize, her ne kadar müsriflik ya da sorumsuzlukla kapmamış olsakta bu taşıdığımız haksızlığı!
Hoşbulduk, yeni bir hayat tarzı benim için ama en kısa sürede adapte olacağıma inanıyorum. Umarım o mucize(kür) hepimiz için en kısa zamanda bulunur.

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 16, 2018, 12:02:41 ÖÖ »
Aramıza hosgeldin. Gayet sogukkanlı ve bilgili bir yeni tanısın, tebrik ederim. Hangi hastanede tedaviye başladın?

Doktorun aslında dogruları söylemiş, öyle hemen ölmek yok, ama normalden daha kısa yaşama mevzusu tabiki can sıkıyor. Ama bu bize hayatın anlamlarını öğretiyor. Kırmamayı, kıymet bilmeyi, dikkat etmeyi, şükretmeyi, vazgecmemeyi ve en önemlisi güçlü olmayı..

Her zaman seni dinleyecek, anlayacak arkadasların mevcut burada artık.
Hoşbulduk teşekkür ederim. Realistim diyelim. Çünkü içinde bulunduğum durumu geriye döndürme imkanım yok. Bu nedenle mevcut durumda neler yapabilirim ya da neler yapmalıyım diyerek yola çıktım. Daha önce yüzeysel bilgi sahibi olduğum Hiv pozitifliğini Western Blot sürecinde daha detaylı araştırdım. Konuyla ilgili Hacettepe Üniversitesi'nin, İstanbul Üniversitesi'nin bazı makalelerini ve ödev çalışmalarını okudum. Okurken korkmadım dersem yalan söylemiş olurum. Tanıyı İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'nde aldım. Fakat üniversite oldukları halde takibimi yapamayacaklarını söylediler. Henüz bunu yapabilecek imkanlara sahip değillermiş. Takibim için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eeah'ye yönlendirildim. Normalden daha kısa yaşamak mevzusuna gelince; kişiye göre değişiyor olması biraz can sıkıcı. Tanının hangi aşamada alındığı, bağışıklığın ne düzeyde olduğu, vücutta herhangi bir fırsatçı enfeksiyon olup olmaması, Hiv Rna'nın baskılanma sürekliliğindeki istikrar vs. Kısacası kompleks bir durum. Umarım herkes için en iyisi olur ve negatif insanlarla aynı yaşam süresini tecrübe ederler. Tahlil sonuçlarım gelince sizlere danışacağım şeyler olabilir.

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 16, 2018, 12:14:57 ÖÖ »
Hoşgeldin öncelikle forumu okuya**k aslında yapman gerekenleri öğrenebilirsin ve sormak istediğin her şeyi burada sorabilirsin. Doktorun söylediklerine katılıyorum. Ancak bazı şeyleri eksik bıraktığı kanaatindeyim. Hiv virüsü yani ''Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği'' vücudumuzun kendi kendine oluşturduğu bir hastalık değil. Dışardan kazanılan bir hastalık. Şu anda birçok tedavi seçeneği mevcut ve yenileri de gelmeye devam ediyor. Teknoloji ve tıp ilerliyor. Son 15 yılda bu alanda inanılmaz bir gelişme yaşandı. Düşünsene çok değil 10 yıl önce insanlar bazı ilaçlarını buzdolabında saklamak zorunda kalıyorlardı. Şimdi tek tablet rejimi ile bu ortadan kalktı. Bu bile başlı başına bir gelişme değil mi?

Yani bu hastalık kontrol edilebilen bir hastalık. Yani kronik. Benim doktorum da seninkinden iyi olmasın gayet iyi bir insan. Ama gel gör ki benim doktorum da şunları çok rahat söyleyebiliyor. ''Hiv pozitifler erken yaşlanır.'' ''Hiv pozitifler ortalama 30 yıl yaşar''. Akademik bir ünvanı var doktorumun. Hocam saygım sonsuz ama çok büyük hata yapıyorsunuz denmiyor. Onlara da hak veriyorum. Çoğu doktorumuzun yabancı dil düzeyleri yetersiz olduğu gibi, koca koca proflar literatürü de takip eden insanlar değiller. Bu ülkede tıp bilimi zaten garip işliyor.

Şimdi gelelim neden böyle konuştuğuma. 30 yıl ve üzeri senedir bu virüsle yaşayan kişiler var ve bu insanlar bizler kadar şanslı değillerdi. Yan etkisi çok yüksek olan ilaçlar kullandılar. Halen hayattalar. Yaşıyorlar. Kimisi 80 yaşına geldi. Peki yaşlanırken hiç mi sorunla karşılaşmadılar. Kalp krizi geçirdiler, trafik kazası geçirdiler, apandistleri patladı, böbrekleri iflas etti. Yani normal nasıl yaşlanılıyorsa öyle yaşlandılar. Ve devam ettiler.

Bizim doktorlarımız doğru düzgün hiv+ hasta görmediler. yeni görmeye başladılar. Hastalığın geçmişiyle ilgili en ufak fikirleri yok. Bakın ben uzman doktorları geçtim doçentlerin, profların haberi yok. Şunu söylüyorlar sadece hivle ilgilenmiyoruz. bana doktorum bunu dedi. Baktığımız onlarca hastalık var dedi. Yani bak kılıfını hazırladı. Genvoya gelmeden önce hocam genvoya çıktı dediğimde ''o ne ya'' dedi bana hahahahahahahaah iyi ki Juluca falan demedim. Bazen bunları söyleyince kızıyorlar. Doktor olan benim diyor.

Şimdi doktorun sana demiş senin kanser olma riskin yüksek. Hadi bakalım burdan yak. Neye göre? Yapılan istatistikler, çalışmalar kullanılan denekler bunların yaşam tarzları, genetik yapıları yani hepsi etkileyen faktörler. Eğer gerçek bilgiye ulaşmak isterseniz lütfen hastalığın geçmişten günümüze seyrini izleyin. Özellikle uzun yıllardır bu virüsle yaşayan insanların yaşamını irdeleyin.

Ben doktorumun söylediklerini tamamen kabul etmiyorum mesela. Çok severim kendisini ama zaman zaman hatalı şeyler söylüyor. Hatta çok vahim hatalar yaptığını düşünüyorum. Eleştirel bir süzgeçten geçiriyorum. Araştırıyorum. Gerekirse yabancı doktorlara soruyorum.  Ve onlara sormak zorunda kaldığımda bana bir iki defa doktorumu değiştirmemi söyleyen de oldu.

Hastaneyi şöyle görüyorum. Testlerimi yaptırıyorum, ilacımı yazdırıyorum, sormak istediklerimi soruyorum, cevapları mukayese ediyorum ona göre kararı ben veriyorum. Aksi halde bizim doktorlarımız bizleri depresif yapıyorlar. Pembe gözlük taksınlar da demiyorum ancak gereksiz korku saldıklarını düşünüyorum.

En son Antalya'da yapılan HIV kongresini dinlediniz mi bilemiyorum ama hiv konusunda çok geride olduğumuzu düşünüyorum. Bir şeyleri sadece takip ediyoruz. Ortaya yeni bir görüş, bakış açısı katmıyoruz. Sadece İstatistiki bilgi paylaşım yeri değildir kongreler. Araştırmaların, yeni fikirlerin dillendirildiği yerlerdir. Buna ulaşamadık. O isimleri zaman zaman burada zikredilen profları dinleyin ve oturun ağlayın.
İlgilenip yanıtladığınız için teşekkür ederim. Dediğim gibi hocam bana her şey yolunda giderse normal insanlarla aynı yaşam süresine sahip olursun dedi. Bunu yurt dışında katıldıkları eğitimlerde duymuşlar. Fakat kişiden kişiye değişiklik gösterebilirmiş. Genel anlamda başarılı bir tedavi ama istisnai durumlar oluşabiliyormuş. Bu istisnai durumlar tedaviye rağmen güçlenmeyen bağışıklık, ağır hasara uğramış cd4 rezervuarlarının üretkenliğini kaybetmesi, beraberinde gelişen çeşitli hastalıklar ve çok nadir olarak da ilaç direnci gibi durumlarmış.

Yeniden_Başlasın

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 16, 2018, 12:19:51 ÖÖ »
Ne güzel bi anlatım ! Bayıldım !

Kalıplaşmış kelimeler kullanıp teselli etmeye çalışmıcam ama doktorun gerçekten çok iyi konuşmuş.. Negatifi pozitifi yok olayın, her an her saniye ölme riski tüm canlıların var.. Ya da kanser olmucağımızın garantisini veremez kimse.. Bu yüzden ben az yaşarım ya da kanser olurum endişesi duymak yersiz, negatif insanlar bunları düşünmüyosa, bizimde düşünmemiz anlamsız. Kimse size 3 ayı zor görürsün ya da 6 ay anca yaşarsın demedi :) Şükür edip dileyelim ki, sahip olup olacağımız tek hastalık bu olsun. Başka sağlık problemlerinin en hafifi bile hiv kadar sorunsuz değil bana göre
Teşekkür ederim. Ölüm olayı tüm canlılar için kaçınılmaz sondur zaten. Erken ya da geç olması sonucu değiştirmez. Sadece sonuca gidişi yavaşlatır bunun farkındayım. Umarım tedavimizle ilgili her şey yolunda gider ve bu güzel dünyadan en fazla şekilde istifade edebiliriz.