Mavi-Banner

Gönderen Konu: Sıcağı sıcağına dişçi rezaleti  (Okunma sayısı 938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LaLaLand

• Katılımcı Üye
  • *
Sıcağı sıcağına dişçi rezaleti
« : Mayıs 08, 2018, 03:56:33 ÖS »
Medicana dişçiye gittim. Bi röntgen çektiler felan derken büssürü işlem yapmaya karar verdim. Doktor sordu ne ve yok diye. Baktım yapcak bir şey yok. Kanlı işlem olcak. Söyledim hiv pozitifim.

Söylediğim an gözlerini faltaşı gibi açtı, bir saniye dedi koşa koşa gitti. Koca binadaki herkese yetiştirdi muhtemelen. Bekle bekle anca geldi. Dedim işlem yapmaycaksanız sorun değil, kalkar giderim. Yok dedi şakalaşıyordum teknikerlerle dedi. Gülerek dedi, ''Duyunca kaçıştı hepsi'' Açık açık itiraf etti. Geldiğinde 3-5 tartıştık. Yasal olarak söylemek zorundasınız dedi. Yasal haklarımı biliyorum diyince başka bir şey demedi. Ben bir gülüyorum bir sinirleniyorum. Çift eldivenler, çift maskeler bilmem neler. Hadi neyse kendilerini koruyorlar diye iyi yaklaşıyorum ama teknikeri görseniz, malzemeleri dişçi masasına atıyor uzaktan. 10cm bile yaklaşamıyor kanlı diye. İşlem bitip ayakta yürüdüğümde benden kaçıyor. Kızdım ''havayla bulaşmaz merak etme, kaçmana gerek yok''. 

Birde doktor bilgisayar sistemine not olarak eklemeye kalktı. Ekrandan gördüm neyseki. Dedim bunu yapamazsanız yasak. Diyabet de olsanız yazmamış gerekiyor dedi, sonra işlem olursa diye. Ben daha gelmem, siz de yazmayın anlaşalım. Ben izin vermiyorum, deyince mecburen sildi.

İşlem bitince gittim aşşağıya sistemden silin felan dedim bilgilerimi. Başhekim kendi söylüyor ''bilinçsizler'' diye. Not kısmını gösteriyor, bakın yazmamışlar diye. E ben yazdırtmayınca tabi yazamadı dedim. En azından ev adresimi tel numaramı sileceğini söyledi de güven 0.

Gitmeyin arkadaşlar. Hizmet kaliteli, ona laf yok. Hiç canımı yakmadan tüm işlemleri halletti. Ama bilinç, bilgi 0. Hivent ve isentress kullanıyorum dedim, onlar ne için kullanıyor ki dedi. Nasıl tıp eğitimi almışsa.

Ayrıca kişisel bilgilerinizin gizliliğine de önem vermiyorlar. Gayet belli.
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2018, 04:05:43 ÖS Gönderen: LaLaLand »

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: Sıcağı sıcağına dişçi rezaleti
« Yanıtla #1 : Mayıs 08, 2018, 05:02:22 ÖS »
Merhaba @LaLaLand öncelikle geçmiş olsun.

Okudum. Biraz üzüldüm ama sen güçlü birisin. Bu yapılan davranışları kafana takıp kendini üzmeyeceksin biliyorum. Malesef ki ne kadar lüks kaliteli pahalı hastaneler bile olsa beyin aynı beyin. Değişmiyor bazı insanlar.

Tıp Fakültesi bitirmeleri onları hiv dostu yapmıyor arkadaşlar. Hatta hiv bilmelerini bile gerektirmiyor. Çünkü ilgilenmiyorlar kullandığımız ilaçları bile bilmiyorlardır. Bütün doktorlar kendi tedavi aldığımız şirin doktorlarımız gibi değil malesef. O yüzden bu tarz şeyler olması olağan. Ne yazık ki...

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 08, 2018, 05:27:06 ÖS »
Selam @LaLaLand öncelikle dişiniz icin geçmiş olsun diğer olayida kafaniza takmayın cehalet geçicidir ama eşşeklik bakidir.
Benim bu durum la karşılaşmam durumunda ilk olarak o doktor efendinin yanında gözünün içine baka baka 184 u arardım akabinde de bimer den şikayette bulunur. Hasta hakları adına çıkarılan kanunların nasıl çiğnendiğini izah eder hakkımı aramaya çalışırdım. Sonuç elde eder yada edemem ama zatın sicilinde bu yaptığı şeyin kalması icin elimden geleni yapardım.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)
Ağustos 2018  11  ;)

LaLaLand

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 08, 2018, 05:38:57 ÖS »
Takmaktan çok sinirleniyorum. Nasıl bu kadar cahil olabilirler diye. Doktor olmasa cahildir derim geçerim de.

Yalnız bugün anladım ki eğer kanlı bir operasyon olmayacaksa sakın söylemeyin. Cahil, önyargılı olmaları onların suçu, bizim değil. Eğer ortada cerrahi işlem varsa da en başta söyleyin. Yaparlarsa yaparlar, yapmazlarsa da başka hastahaneye gidersiniz. Milletin asık, tripli suratını çekeceğime ben tribimi atarım, rezaleti de ben çıkartırım.  ;D ;D ;D

Neyse yaşanmadan öğrenilemiyor.  ;D

unutmadan. 1 saat sonra tekrar aradılar. eksik hesap çekmişler. Giya hemen siliyorlardı numaramı ev adresimi...
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2018, 05:40:33 ÖS Gönderen: LaLaLand »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 08, 2018, 05:55:15 ÖS »
Geçmiş olsun @LaLaLand. İşin görüldüyse sorun yok. Onlara da deneyim olmuştur. Artık alışmalılar :)  Hiç sıkma canını. İyi bir ders vermişsin zaten ;)

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 08, 2018, 07:14:09 ÖS »
Aynen öyle @turuncu haklı. Hiç takma kafana  :) tekrar geçmiş olsun @LaLaLand

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 08, 2018, 08:03:53 ÖS »
@LaLaLand geçmiş olsun.
Ben de dolgu yaptırmaya gittiğim.
Hiç bir şeyde demedim.
Zaten tedavi alıyorum negatifim.yüzlerine koruyucu maske takıyorlar.
Söylemeyin kardeşim.
lDiyelim ki söylemek zorundayız.
Onlarda hiv ile ilgili herşeyi bilmek zorunda.
Onlae bilmiyorlarsa hiv pozitif olduğumuzu da bilmesinler.

Senin o dişçi de cd4 lerin öldü haberin var mı?
Bir cahil yüzünden gerek yok..

Kafanı takma.

LaLaLand

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 08, 2018, 08:39:57 ÖS »
Destek için herkese teşekkürler. @Fatih , bundan sonra ufak şeyler için söyleyemeyi planlamıyorum zaten, dersimi aldım.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2018, 09:52:58 ÖS »
Destek için herkese teşekkürler. @Fatih , bundan sonra ufak şeyler için söyleyemeyi planlamıyorum zaten, dersimi aldım.

Söyleme nedenini halen anlamadim??

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 08, 2018, 10:00:13 ÖS »
Ben şahsen @Fatih arkadaşımızın söylediklerine %100 katılıyorum.

Benimde 20 lik çekimim olacak @LaLaLand bahsetmiştim hani. Biraz cesaret bulursam gidip çektireceğim ama asla söylemeyeceğim. Söylemek istemiyorum yani. Hem tedavi oluyorum negatifim hemde onlar hiv hakkında hicbirsey bilmiyorlar.

Arkadaşlar diş hastanelerine polikliniklerine yada özel diş doktoruna giden tüm hastalara, bulaşıcı hastalık taşıyormuş gibi davranmaları özen göstermeleri hem kendileri için hem hasta sağlığı için sterilizasyon ve dezenfeksiyon yapmaları gerekmektedir. Her hasta bulaşıcı hastalık taşıyor olabilir haberi olmayabilir. O zaman ne olacak?

Doktor dikkat etmeli. Tüm alet ve ekipmanlar steril olmalı. Her hastadan sonra dezenfekte edilmeli neyi kullandılarsa. Şahsen tanıdığım bazı doktorlar bize söylemek zorunda değilsin. Biz riski sıfıra indirmek zorundayız zaten her hasta için demişlerdi.

Neyse kısacası dişçiye gidip söylemek istemiyorum. Söylenmeside gereksiz gerginlik yaratacak diye düşünüyorum. Arkadaşlar sizin stres ve üzüntü yaşamanız demek CD4 hücrelerin ölmesi demek @Fatih 'in dediği gibi. Orada maruz kalacağınız davranışlar bakışlar hareketler sizi üzüp kırabilir...

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 08, 2018, 11:05:23 ÖS »
@LaLaLand merhaba. Maruz kaldığın muameleye gerçekten çok üzüldüm ancak bundan diş hekimine bahsetmeyi tercih ederek başına geleceklere davetiye çıkarmışsın. Sırf doktor olduğu için tüm hastalıklara karşı son derece bilgili ve donanımlı değil hiç kimse kendi alanında bilgili olması beklenir yalnızca. Keşke hiv pozitif olduğunu doktora söylememiş olmayı tercih etseydin bu tarz küçük düşürücü bir duruma maruz kalıp üzülmek durumunda kalmazdın. Yaşadığımız dönemde dünyanın neresine gidersek gidelim bu hastalığın kesin tedavisi bulunmadığı müddetçe aynı damgalanma devam edecektir, boşuna insanların bilinçli olacağını bekleyip kendinizi kandırmayın ve psikolojik olarak yıpranacağınız durumlara sokmayın. Tedavi olmak amacıyla gittiğin diş hekimine durumunu açıklamak gibi bir zorundalığın yok ancak onun her olasılığı göz önüne alarak bulaşıcı hastalık ihtimaline karşı gerekli sterilizasyonu yapması gerekmekte.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 09, 2018, 01:20:48 ÖÖ »
@LaLaLand öncelikle geçmiş olsun. Sizin sağlık durumunuzu sizin rızanız olmadan dedikodu malzemesi haline mi getirdi!? İl sağlık müdürlüğüne şikâyet etmediniz mi? SABİM'e şikâyette bulunmayı düşünmediniz mi?! Eğer bunlardan bir tanesini yapmadıysanız bu tarz platformlarda dile getirmenin artık bir ehemmiyeti yok! Bunları zaten biliyoruz! Yani bunlar yaşandıktan sonra kuyruğumuzu bacaklarımızın arasına sıkıştırıp kaçacaksak bu bizim için kişisel bir deneyim olacaktır ama genel olarak ele alınınca, HIV+'lerin her zaman karşılaştığı negatif ayrımcılıklardır. Kötülüğün repertuarı sonsuz, yelpazesi geniştir. Bizlerin gardımızı nasıl aldığımız ve hakkımızı nerelerde ve ne düzeyde aradığımız önemlidir. Bir takım çekincelerimiz olabilir. Ülkemizde hiçbir şey kolay değil. Kimsenin de hayatını, zorluklarını bilmiyorum ama sonsuza kadar kaçamayacağımız da ayrı bir gerçek. O nedenle, bu tarz durumlarda eğer önyargısı olmayan doktor tavsiyesi istenilebilir forumdaki katılımcılardan...

Eğer, sert duramayacaksak HIV statümüzü her sağlık çalışanına açıklamak zorunda değiliz.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2018, 07:05:11 ÖÖ »
@Carsonfrankie dediklerin doğru ama arkadaşımız burada en azından paylaşarak bir nebze rahatlamak istemiş olabilir.

Arkadaşım üzülme. Böyle davranmalarının iki sebebi olabilir:

1-ya hivi çoook ender milyonda bir görülen, çok mılay bulaşan, tedavisi ümidi olmayan hemen ve kesin öldüren bir hastalık olarak görüyorlar. Ki bu bilgisizlik. Türkiyede binlerce, dünyada milyonlarca pozitif olduğunu, çoğunun tedaviler ile sağlıklı ve normal yaşadıklarını ve bulaşıcı da olmadıklarını bilseler böyle davranmazlar utanırlardı. Bunun için bilgi verilmeli özellikle sağlık çalışanlarına.

2-hiv=zina=günah diyen kendileri sütten çıkmış ak kaşık görerek karşındakine kötü davranan bağnaz örümcek kafalı insanlardandır. Maalesef bunlara yapabilecek çok şey yok, en baştan empati, insaniyet gibi bazı temel kavramlar eksik gelmiş. Bir kişinin ayıbını örtenin Allah tarafından da bir ayıbının örtülebileceğini, Mevlana'nın 'gel gel ne olursan ol gel' dediğini, vs anlatsan bile bir kulaktan girer diğerinden çıkar. Temel eksik kalmış.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2018, 08:52:50 ÖÖ »
Medicana’nin sadece diş değil tüm branşlarındaki doktorlar geri kalmış. Acile gitmiştim ve doktora pozitif olduğumu söylediğimde 3 adım geriye attı, uzak durdu ve hemen gidip elini yıkadı. O muameleyi hiç unutamıyorum. Bir daha Medicana’nın önünden bile geçmem.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 09, 2018, 09:43:24 ÖÖ »
@Carsonfrankie yine olayın hukuki boyutunu ele almışsın yorumunda. Mesleğin avukatlık mı özel değilse  :) sadece merak ettim çünkü hep haklarımızdan bahsediyorsun. Güzel birşey bu. Teşekkürler.

Lakin @LaLaLand içimi döktü ve rahatladı hatta bizi uyardı bakın şu hastanede böyle davrandılar diye. Belki okuyan arkadaşlar oraya gitmeyecek bir daha. Aslında hastane meselesi de değil konu bence.

Mesele insan olma meselesi. Özellikle hastanede biraz daha insan gibi insan görmek istiyoruz. Bugün bir birey hangi hastalığı taşırsa taşısın, kötü muamele, davranış, hakaret yada gurur kırıcı şeyler yaşamaya hakkı yok gittiği hastanede. Özellikle tıp okumuş insanların sağlıkçıların bunu yapması. Daha çok üzücü...