Mavi-Banner

Gönderen Konu: Fikirlerinize ihtiyacım var.  (Okunma sayısı 403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Smother

• Yeni Üye
  • *
Fikirlerinize ihtiyacım var.
« : Nisan 20, 2018, 09:26:20 ÖS »
Öncelikle merhaba, doğru konuya mı yazıyorum bilmiyorum ama en uygunu bu konu sanırım. Öncelikle şunu belirtmem gerekirdi buraya belirti yazmaya veya fobiklik yapmaya gelmedim sormak istediğim konu başka bir şey, lütfen sonuna kadar okumanızı rica ediyorum. Ben 19 yaşındayım, liseden geçen sene mezun oldum bu yıl tekrardan üniversite sınavına hazırlanıyorum ve 7 ay önce korunmasız bir ilişkim oldu.Korunmasız olduğu hiçin hiv veya başka bir cinsel hastalığın bulaşma ihtimali var, belirtilerim oldu ama onlara değinmeyeceğim belirti olsa da olmasa da korunmasız ilişki sonuçta, 3 ay geçtikten sonra test olcaktım ama sınav var diye şöyle düşündüm: “Sınav bittikten sonraki hafta gider test olurum şimdi hazırlanırken hem fiziksel hem psikolojik olarak bunu kaldıramam diye düşündüm.” Sınav konusunda çok hırslı biriyim geçen yılda sonucum kötü değildi ama zaten diyeceksiniz: “sınavı bu kadar önemsiyorsan neden korunmasız ilişkiye girdin?” Haklısınız ama çalışmalara başlamadan önce bir şeydi ve bende baya pişmanım bu konuda ama geçmişi düşünüp pişmanlık yaşamadan bıktım artık olmuş bir şeyin üstüne pişmanlık duymak istemiyorum, şimdi soracağım konu ise şu, sınava 2 ay kaldı ama benim vücudumda cidden değiş ağrılar ve belirtiler oluyor belki hivle alakalı belki başka cinsel hastalıkla veyahut cinsel olmayan bir hastalıkla, belkide sınavın stresindendir bilmiyorum ama beni tedirgin ediyolar, sizce gidip hemen gelecek hafta test olayım mı yoksa 2 ay daha bekleyip sınav bittikten sonra mı test olayım normalde sınav olmasa hemen giderim olurum ama ben bu sınav için 2 yılımı verdim son iki ay kala her şeyi mahvetmek istemiyorum çünkü pozitif çıkarsam ne kadar kendimi psikolojik olarak hazırlamış olsamda çökücem biliyorum üstüne hemen tedavi olayınada başlayamam çünkü ben küçük bir şehrin ilçesinde yaşıyorum şehirde araştırma hastanesi yani hiv tedavisi verebilcek hastane yok en yakındaki şehre gitmem gerekcek, tabiki tedavi için uğraşacağım ama sınavdan sonra daha rahat uğraşırım sınava 2 ay kala en çok çalışmam gereken zamanı riske atmaktan korkuyorum sonuçta %50 olasılık var ya negatif ya pozitif, ama eğer pozitifse sınavdan sonra o sonucu almam daha iyi olcak ama bazen de korkuyorum belki başka bir şey bulaştı belki çok farklı bir şey var sağlık riske atılmaz diyorum ama sonra 2 ay daha beklesem nolcak ki diyorum kafayı yedim bu aralar derse bile odaklanma sorunu yaşıyorum belirsizlik zor bir şey cidden, buradaki kişilerden başka danışabileceğim biri de yok, eğer konuyu onaylamazsanız lütfen banlamayın çünkü test yaptırdıktan sonra eğer pozitif çıkarsa siteye girmek isterim, ama dediğim gibi %50 olasılığı var belirti yaşasamda pozitifim diyemem, negatifde diyemem açıkcası kendimi biraz çaresiz hissediyorum ve fikir bekliyorum.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var.
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2018, 10:07:04 ÖS »
Konunu onayladım. Çünkü bir ögrenci için üniversite sınavının ne demek oldugunu bilirim. Zaten sınavla ilgili stresli bir dönemden gecerken kafanı bunlarla yormanı istemem. Konuya gelince her korunmasız ilişki risktir. Ama karsı tarafın pozitif olduguyla ilgili bir bilgin yok. Üniversite sinavı zamanı insana aşırı stres yüklenir ve bu stres bircok fiziki sıkıntıya da sebep olur. Ayrıca herkesin bogazı şişer, ağır grip olur, yorulur eklem yerleri ağrır vs vs. Hepsi hiv e yorulmamalı.
Test olman senin hayrına mutlaka olmalısın ama 2 ay test olmasan tedaviye başlamasan hiç bir şey olmaz. Herkes hemen farkedip tedaviye başlamadı burada. Ama şimdi test olsan ve sonucun negatif olacak büyük ihtimalle o zaman da soru işareti kalmaz kafanda ve daha rahat sınava girersin. O nedenle tercih senin. Ama ben olsam bu konuya cok kafayı takmazdım bak ben pozitifim bişey de değişmedi hayatımda. Pozitif cıksan bile 2 ay gec baslayabilirsin. Kafana takma derslerine yogunlaş kardeşim o daha önemli şu an.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

guffy

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2018, 10:08:48 ÖS »
Öncelikle sınavında başarılar dilerim inşallah emeklerinin karşılığını bulursun,test olayına gelince o belirti dediğin şeyleri üç ay içinde ben de yaşadım üç kere gittim test oldum test süresi için beklemek bile insanı strese sokuyor,stres de belirti diye bahsettiğin şeylerin vücutta çıkmasına neden oluyor,doğru demişsin sonuçta iki ihtimal var ya vücudunda hiv var ya da yok,ben olmadığını zannediyorum yerinde olsam test olurdum bu belirsizlikten kurtulmak için artı sınav için de moral ve motivasyon olur negatif çıkınca diye düşünüyorum genç kardeşim...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2018, 11:55:20 ÖS »
HIV in belirtisi değil testi  mutlak sonuç verir. Bunun farkındasın. Sıkıntıların stres kaynaklı da olabilir. Ayrıca herkeste aynı belirtiler olmayabilir. 2 ay beklemen çok bişey değiştirmez. Tanı aldıktan sonra önceleri ilaçlara direnci görmek için direnç testi beklenmesi gerekiyordu. Sonucu da 2-3 ay belki daha fazla sürüyor direnç testinin çıkması. Çok değil daha geçen seneye kadar böyleydi. Ben tanı aldıktan 9 ay sonra tedaviye başladım. Çok büyük bir değişim olmadı değerlerde. Kendini öyle daha iyi hissedeksen 2 ay beklemen çok bi sorun yaratmaz. Anlattığına göre bulaş olduysa da çok eski bir bulaş olmamış olacak. Sen sınavlarına odaklan. HIV in tedavisi olduğu yerde duruyor. Pozitifsen bunu geri çeviremezsin. En azından sınavlarını vermeye bak. Çok takma kafaya. Senin de farkında olduğun gibi olmuşa çare yok. Umarım negatif alırsın. Korunmaya da önem verirsin heralde artık. Genç bir birey olarak yaşıtlarını da bu konuda bilinçlendirmen çok iyi olur. Negatif alırsan bunu yapman çok daha rahat olur. Eminim ortamınızda bie çok şey konuşuyosunuzdur. Negatif alırsan bu konuyu da kendi hikayenden bahsederek arkadaşlarını kondom kullanma konusunda  uyarabilirsin.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 21, 2018, 12:09:53 ÖÖ »
Sınavında başarılar dilerim.Ülkene ve ailene faydalı bir geleceğinin olmasını dilerim.

Bel soğukluğu yahut frengi gibi enfeksiyon kapmış olabilirsin.Bu durumda 2 ay beklemen daha ciddi sorunlara dönüşebilir.
Hiv olduğumu öğrenirsem yıkılır ve sınava adapte olmam diye düşünüyorsun.
Haklısın.
Benim tavsiyem elisa testini 2 ay sonraya bırakman.
Diğer cinsel hastalıkların var olup olmadığını ise test ettirmen.
Doktoruna da aynen böyle anlat.
Yani hiv testini 2 ay ertelemen sorun olmaz.ne sağlık açısından ne başka açıdan.Fakatkan testi ile diğer cinsel enfeksiyon var mı baktır.

Umarım birşey yoktur.

Smother

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 21, 2018, 02:03:02 ÖÖ »
Konuyu yanıtladığınız için ve fikirlerinizi belirttiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim, farklı bakış açıları kazandım cevaplerı okurken,  şu an hiv pozitif veya negatif olabilirim ama korunmasız ilişkiden sonra sırf hive odaklanmamda doğru olmaz başka hastalıklarda bulaşmış olabilir bulaşmamışda olabilir test olmadan bilemem ama şöyle bir şey var hiv  için sınav var diye 2 ay daha beklesem sorun olmayabilir ama mesela frengi bulaşmışsa 2 ay daha beklemek sorun olabilir beni endişelendiren de bu konu. Açıkcası ben de hiv için 2 ay daha beklesem büyük bir sorunun olmayacağını düşünüyorum tabiki sınav olmasa ben de 2 ay beklemek yerine gider hemen testini olurdum ama işte sınav var. Ama hiv dışındaki testleri olup hivi de 2 ay sonra olma fikri mantıklı geldi açıkcası, haftaya zaman bulabilirsem ve kendimi düzgünce toplarsam hiv dışındaki diğer cinsel hastalıkları frengi vb testlerini olmayı düşünüyorum tabi doktor kabul eder mi bunu bilmem, yani gidip hiv dışında cinsel hastalıkların testini olmak istiyorum desem sorun olmaz sanırım. Meşgul ettiğim için özür dilerim ve tekrardan cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.