Mavi-Banner

Gönderen Konu: Fobik Arkadaşlar İçin Kendi Yaşadığım HİV belirtilerini Paylaşıyorum  (Okunma sayısı 1923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hivlipanter

• Katılımcı Üye
  • *
  • Hayat pozitif biz pozitif :)
Arkadaşlar Merhabalar;

yaşadığınız her ufak enfeksiyon boğaz ağrısını hive bağlamamanız adına hiv ile habersiz tam bilmemekle beraber tahmini 3-4 yıllık süreci ve tanı sonrasını anlatıp bu şekilde uzun süren belirtileriniz var ise endişe duymanızı öneririm.Ufak tefek rahatsızlıkları hive bağlayıp endişe duymanıza gerek yok.

İlk ağır şikayetimin başlaması ile başlıyorum öncesinde ufak tefek sorunlar oluyordu.onlarla ayırt edemezsiniz çünkü tüm sağlıklı negatif insanların yaşadığı durumlardı.

İlk ağır şikayetim boğaz ağrısı ile başladı Mayıs 2016 yılında başladı aile hekimine gittim sefdinir etken maddeli antibiyotiğe başladı.Antibiyotiğin 3. gününde durumum iyice ağırlaştı.Nefes almada zorlanma.yiyip içme kesildi(3gün boyunca sadece su çorba içebildim) ağızda yaralar oluştu.yataktan wc gidemicek derecede yorgunluk.Gece terlemeleri terleme derken 2 kere baştan aşağı kıyafetlerin değişimi yastık ve çarşaf değişimi hatta yatak değiştim zaman bile oldu. 38 - 38,5 derece civarında ateş.Vücutta kırmızı mora yakın döküntü önce kaşınma sonra yanma tüm vücut. Sonrasında hastaneye gittim yapılan hemogramda WBC değerim 20binler deydi. Fakat WBC yanında crp gibi enfeksiyonu gösteren değerler sedim gibi değerler hep normaldi. doktor augumentin 1000mg antibiyotiğe geçti ve sefdinir grubunu bıraktırdı. augumentinin 5.gününde hiçbir düzelme olmayıp durum daha kötüye gittiği için tekrar hastaneye gittim bu sefer WBC değeri 32bindi. Yani antibiyotikler pek iş görmüyordu.sürekli balgam terleme yorgunluk bikkinlik kaşıntı yanma artarak devam etti.Tüm lenf bezleri 3cm - 2,5 cm civarında şişmeler oldu. Son olarak tekrar antibiyotik değiştirildi ve Tavanic geçildi.Daha üst güçlü grup. Bu ilacı yarıda bırakmadan 7 gün boyunca günde 2 tane kullandım. Fakat yine şikayetlerim geçmemişti ve tekrar doktora gittim.Bu sefer artık nefesim tamamen bitik haldeydi. WBC 30BİN LYM VE NEU DEĞERLERİMDE AŞIRI YÜKSELMİŞTİ.Yine sedim crp değerim gayet normaldi. Durum böle olunca hastane yatışım yapıldı 15 gün boyunca günde 2 litre serum akciğer kanser hastalarına verilen atak ilaçlarından ve kortizon yüklendi. 15.günlük yatışın sonunda bu hastalık beni çok yorduğu için kalpte taşikardi çıktı.15.gün sonunda wbc 13bine düştü ve taburcu edildim.

2016 haziranda taburcu oluşumdan 2018 ocak ayına kadar bu duruma 2 kez daha yaşadım.Onun haricinde bu durumun daha hafifini yüzlerce kez yaşamışımdır. Tüm vücut hayat enerjim bitmiş 10 tane merdiven çıkınca bile yatıp dinlenme gereği duyuyordum.Kalbim devamlı çarpıntı halinde (180-200nabıza gelip 3-4 saat böyle kalıyordu) tansiyon devamlı 15-10 / 15-11 civarında seyrediyordu.

2018 ocak tanı alışımla beraber nisanda tedavime başladım.Kalpte ritim bozukluğu ve kapakçık kalınlaşmasına bağlı ilaca başlandı yanında hiv ilaçları ile birlikte 1 aylık tedavi sonrası büyük bir değişim yaşadığımı fiziksel olarak hissettim.Artık çıktığım merdivenler beni eskisi gibi yormuyor.Yine ufak tefek enfeksiyon geçiriyorum.Ama yatağa düşmüyorum.

Kısacası yaşadığınız korunmasız ilişki sonrası tamamen tesadüfü yaşadığınız ufak tefek enfeksiyonlarda kendinize fobikleştirip panik atak geçirmeyin.Bir hiv+ tanısız dönemde bu tarzda ağır sorun sıkıntı yaşar.Umarım anlattıklarım faydanıza olur.

ilk tanı:19.01.2018
RNA:156BİN - CD4: 567 - %CD4: %22 (24.01.2018)
RNA:114 (12.04.2018)

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
@hivlipanter Okurken kendi belirtilerim ve yaşadıklarım geldi aklıma...

Bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

En azından korunmasız ilişki yaşadıktan sonra en ufak bişey de hiv miyim acaba diye soranlar bilgi almış oldu.

Sağlıklı günler.

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
Geçmiş olsun. Kötü süreçler geçirmişsin. Geçirmeyen antibiyotik vitamin ve ağrı kesici türevi iğne ve antibiyotiklerden HIV konusunda şüphelenilmeli. Bende ilişkiden sonra 2 ay içinde kendini belli eden ve ilaç ve ignelerle geçmeyen ve ayakta durup nefes alamama, bayılma ve iliklerime kadar zorluklarla karşılaştığım 2 haftası ağır geçen bir tanı sürecinden geçtimiştim..
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2018, 04:22:39 ÖS Gönderen: candleght »

hivlipanter

• Katılımcı Üye
  • *
  • Hayat pozitif biz pozitif :)
Burda biz pozitifler oldukça zorlu süreçlerden geçip dimdik ayakta durup savaş veriyoruz. Dakka başı fobik konuları açmadan önce arkadaşların burda hepimizin yaşadığı belirtileri okuyup ona göre endişe duyup dakka başı konu açmalarının önüne geçmek.

Fobiklerin içini rahatlamaya çalışmaktan birbirlerimizin dertlerine yardımcı olamıyoruz.
ilk tanı:19.01.2018
RNA:156BİN - CD4: 567 - %CD4: %22 (24.01.2018)
RNA:114 (12.04.2018)

Tombik07

• Katılımcı Üye
  • *
Benim avuc icimde ve ayak tabanimda kuru agrisiz  sivilcenmeler  olusmustu... baska hic bi rahatsizligim olmadi  sizlerin yasadigini yasamadim ... herkeste farkli tablo farkli potre ....

bilebilelades

• Katılımcı Üye
  • *
Bende benzer iğne ilacla gecmeyen agir enfeksiyonlar gecirip hastaneye yatip 10 gun kaldim. Ilk yattigim gun tani kondu gerci bana ama vucut okadar bitmisti ki ve degerlerim kanser supesi veriyordu ki 10 gun vucudumu diriltme icin yatirdilar. Zaten hersey yoluna girdi ilac baslayinca. Allah'a sukur kanserden ucuz yirttim. Cd4 142 idi ilk tanida. 6 milyon rna vardi. Ilk ay rna 174 e sonra ki ay negatife dustu. Cd ise 478 oldu simdide normal sinirlarda. Tedavimiz var ve iyiyiz. Sukurler olsun..

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Dipnot olarak belirtmek isterim fobi yaşayan arkadaşlar için. Hiv ile enfekte olduktan sonra hiç bir belirti vermeden yıllarda aids safhasına gelene kadarda yaşayabilirsiniz... Yukarı da yazılanlar her enfekte olanda görülmez.. O sebeble ne diyoruz

BELİRTİ İLE DEĞİL, TEST İLE TEŞHİS KONUR.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

bilebilelades

• Katılımcı Üye
  • *
Evet @TransBeril hakli. Ben aids safhasina gelince belirti verdi. Ondan once hic bir sikayetim olmadi belki 2 yil belki 10 yil surdu o safhaya gelmem belirtisiz olarak. Bu süre her bedende farkli. Bilinmiyor. Aids evresinde tani almanin dolayisiyla tedaviye gec baslamis olmanin yillar sonra zararlarindan ve acisini cekmekten korkuyorum. Aids asamasina gelmeden tani alip tedaviye baslayanlar daha sansli diyorlar..Endiseliyim oldukca :(
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2018, 04:49:03 ÖÖ Gönderen: bilebilelades »

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Dipnot olarak belirtmek isterim fobi yaşayan arkadaşlar için. Hiv ile enfekte olduktan sonra hiç bir belirti vermeden yıllarda aids safhasına gelene kadarda yaşayabilirsiniz... Yukarı da yazılanlar her enfekte olanda görülmez.. O sebeble ne diyoruz

BELİRTİ İLE DEĞİL, TEST İLE TEŞHİS KONUR.

@TransBeril  Hiv taşıyıcı olan bireylerden bahsediyorsun değil mi? Uzun yıllar sağlıklı yaşıyorlar ve hiv kaynaklı hasta olma durumları çok az oluyormuş. Yani belirti olmadan yıllarca hastalığı yayıp " bilmeyerek" yaşıyorlarmış.

Burada da testin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz...

Dediğin gibi : Belirti ile değil, Test ile...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
O ilk bulaştan 1-2 hafta ben de çok ağır bir boğaz enfeksiyonu geçirdim, aynı senin dediğin gibi yataktan kalkacak halim yoktu, ateşim vardı, yastık/çarşaf sırılsıklamdı terden, tuvalete gitmek bile zor geliyordu. O zaman şaşırmıştım çok enfeksiyon geçirdim hiç böyle bir şey yaşamadım, hiç kendimi bu kadar kötü/halsiz hissetmedim, acaba çok değişik bir mikrop kuş gribi domuz gribi falan mı oldum çünkü gerçekten ölecek gibi hissediyordum. Ancak senin kadar ağırlaşmadım kendi kendine toparladım bir hafta içinde. Ama o bir hafta ömrümde hiç olmadığım kadar hastaydım. Başka, bambaşka bir şeydi bu.

Bunun akut retroviral sendrom olduğunu sonradan okudum öğrendim tabi ki. Herkeste görülmüyor bu, ama görülenler (%80 ortalama) aynı bizim anlattığımız gibi anlatıyor, ömrümde hayatımda yaşadığım en kötü en ağır gripti/boğaz enfeksiyonuydu. Gerçekten çok farklı bir şeydi.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Vitourer

• Yeni Üye
  • *
Merhaba,

Hiv pozitif oldugunu 15-20 gun icinde farkeden biri var mi hic?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
@Vitourer bilinçi biri farkedebilir evet.  1-2 hafta içinde ilk beliritiler yaşanabilir. Göğüs ağrısı, grip, vücutta kızarıklık, çok yüksek ateş... Korunmasız ilişkiye bunları yaşamadan 1-2 hafta önce  girdiğinden emin olan biri HIVe ihtimal verebilir. Test sürelerine göre zamanı geldiğinde test olmalı bence öyleleri. Ama bu demek değildir ki her korunmasız ilişkiye girip 1-2 hafta sonrası hasta olan HIV + olur. Bu ihtimal var sadece. Emin olmanın tek yolu da tanı testleri. 
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2018, 05:17:50 ÖS Gönderen: turuncu »

OnlyRedLeftFromRainbow

• Katılımcı Üye
  • *
  • Korkuyorsan, gökyüzüne bak...
@Vitourer arkadaşım ben şüpheli temasım olan kişinin ilişki sonunda tesadüf eseri şiş lenf bezlerini farketmiştim. Sonrasında apar topar anal duş yaptım ( anal duş bulaş riskini arttıran bir etkenmiş bilmiyordum) . Her neyse bulaş olmamıştır o kişi hiv+ misin dediğimde yeni test yaptırdım demişti korkma hastalığım YÖK dedi ama pozitifmiş ve bulaş olmuş . 13. Günde ateşimin çıktığını farkettim ve boğazımda hafif bir ağrı vardı. Paranoya yaptığımı düşünerek acil e gidip ateşimi ölçtürdüm ve 38 çıktı . Ertesi günler gece terlemeleri - farenjit - deri döküntüleri - kas ağrısı ile karşılaşınca anlamıştım . Sonra burada bazı arkadaşlar tarafından fobik olduğum düşünülmüştü(keşke öyle olsaydı). Bende bunun üzerine anonim test yaptırdım pozitif geldi . Şimdi tedavime başlamak için gereken prosedürler kısmındayım... 80. Günü bugün enfekte olmamın.
Do not live to just breath. Do anything you want while you have chance.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
@Vitourer , ben yurtdisindaki supheli iliskim sonrasi durumdan iskillenmistim zaten , ustune ustuk bir  hafta kadar sonra   bir suru daha once  yasamadigim belirtilerde  yasayinca hemen  test yaptirmak istedim.

test icin gerekli sure olan  20 gun bekleyip hemen bir  labratuarda  full CYBH (cinsel yolla bulasan hastaliklar)  testi yaptirdim ( yaklasik 13 farkli hastalik testi yapilmisti ) HIv antijen ve  antikor  da  bakildi tabiki , ve  bir  kac  gun sonra bingo P24 antijen testi supheli sonuc verdi ve benim seruvenim basladi.

yani iliskim den 20.gunude   p24  supheli pozitif sonucu ile  ilk taninin taravmatik kabus gunleri basladi..

iliskimin 40. gunude  capa dan wester blot rekatif  test sonuclarmi almistim elime..

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2018, 06:52:45 ÖS Gönderen: hk »

Vitourer

• Yeni Üye
  • *
Yanıtlarınız icin tesekkur ederim.

Ben korunarak iliskiye girdim. Fakat ben de hayatim boyunca yasamadigim seyler ile karsilastim.

Persembe gunu teste gidecegim.

Kismet bakalim :)