Mavi-Banner

Gönderen Konu: Aç karnına ilaç alımı  (Okunma sayısı 206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LaLaLand

• Katılımcı Üye
  • *
Aç karnına ilaç alımı
« : Nisan 18, 2018, 11:15:23 ÖS »
Merhaba. İsentress ve hivent kullanıyorum. 9 ay oldu . Bu sürede hiv rna 180.000 binden 60'a düştü, sonra ne oldu bilmiyorum. (Hastahane değiştirdim, sonucunu göremedim) Mayıs'da kontrole gideceğim. Cd4 ise 118 başladım. sonra 110a düştü, şimdi sonuçlara baktım, yanlış hesaplamadıysam 344'e çıkmış.  ( lym# 2.57 cd4 oranı %13.4 yanlışsam düzeltin lütfen, doğrusunu öğreneyim)

Bunlar genel bilgiydi. Esas sorum şu; uyku düzenim çok bozuk ve sürekli değişir. Bazen gece uyanık kalırım, bazen sabah. ilk bi kaç ay, ilaç saatlerimi harfiyen uyup uykumdan kalkıp ağzıma ekmek vs. atıp ilaçlarımı içtim ama böyle süremeyeceğini anlayınca pes ettim. Alarm çaldığında kapatıp tekrar uyudum. Çokk geç aldım bazı günler. İlaç saatim 10'da ben gittim 4te aldım bir şeyler yiyip. Bunun böyle sürmeyeceğini anlayınca  pozitif yaşam derneğine başvurdum bilgi almak için.

Durumumu anlattım. Kalkamıyorsan en kötü başucuna suyunu ilacını koy. Ayağa bile kalkmadan iç aç karnına ama yeterki zamanında al dedi. Bende öyle yaptım. Şimdi hemen hemen hiç aksamıyor. Bazı günler 1 saat felan.

Doğrusu başka çözüm de bulamadım zaten. %70 oranında aç karnına içiyorum ilaçlarımı. İlaçlar tok içilmesi gerekiyor. Kötü ters tepebilir mi sizce? Yani bugün olmasa da ileride bir gün böyle aç karnına içmem bağışıklık kazanmasına neden olabilir mi hiv virüsünün?

Teşekkürler şimdiden.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Aç karnına ilaç alımı
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2018, 01:32:39 ÖÖ »
İlaçların emilimi önemli. Ben Genvoya kullanıyorum. Benim de kesinlikle yemekle beraber almam gerekiyor. 6 ay boyunca rna 500lerdeydi. Son testte 25 çıktı. Doktor emilimle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyor. Bağırsaklarla ilgili bir problemim olabileceğini söyledi. Tok karnına alınması gereken ilacı tok karnına almak en doğrusu. 1-3 saat oynama olur. Planladığımız gibi olamayabiliyor her zaman. Benim de uyku düzenim çok değişir. Bazen vampir gibi gece ayakta olurum. Gündüz akşama kadar uyurum. İlacın tok karnına ya da yemekle alınmasının sebebi besinle birlikte emilimin istenilen seviyede olması. Bunun içinde 300-400 kalorilik bir yemek yeterli. Yemek yiyemiyorsan ilacını alacağın zaman en azından besin değeri yüksek kuruyemişler yiyebilirsin fındık,fıstık gibi.. Ama uyku düzenin tercihi değişiyosa yani işinle ya da başka bişeyle ilgisi yoksa ilacı kendi düzenine göre değil, kendi düzenini ilaca göre ayarlaman en doğrusu. Zamanla o düzene de alışırsın zaten.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2018, 07:18:54 ÖÖ »
Prospektüste isentress ve hivent için tok karnına alınması gerekiyor diye bir uyarı yok. Bağımsız olarak alabilirsiniz diyor.

Ancak isentress günde 2 kere alınmalı, düzenin çok bozuksa sana uygun bir ilaç değil. Triumeq daha kolay gelir sana günde bir kere ve yemekten bağımsız alabilirsin doktoruna danışmalısın.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

LaLaLand

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2018, 08:21:28 ÖÖ »
İşle alakalı bir şey değil. Biyolojik saatim 10 yıldır bozuk ve hiç düzelmedi. Doktora da gitmedim doğrusu bu yüzden. Gitsem belki tedavi önerirdi. Hergün uyku saatim kayar. Mesela bu gece de uyumadım 10'da ilacımı tok karnına içebileceğim uyanık olduğum için.

Hivent için yiyecek ve içecek ile birlikte tüketilmelidir diyor. ISENTRESS'in kutusunu kaybetmişim, nette baktım şu yazıyor ''yiyecek ve içecek ile kullanılması, ISENTRESS yiyecek veya içeceklerle beraber kullanılabilir.''

Alarmı kurup aç karnına içebiliyorum. günde 2 kere olması sorun yaratmadı hiç. İlaç saatinden uyuyor olacaksam yastığımın yanına koyup öyle yatıyorum. Sorun aç olmakta sadece.