Mavi-Banner

Gönderen Konu: Sevgilim  (Okunma sayısı 1208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gameoff

• Yeni Üye
  • *
Sevgilim
« : Nisan 15, 2018, 05:04:47 ÖS »
Merhaba herkese.

Hiv tanısı aldıktan sonra başka bir şehire yerleşmek durumunda kaldım. İşim ve mesleğim gereği. Meslekten tanıştığım bayan arkadaşımla birlikteliklerim oldu. Çoğunda korundum fakat o esnasada prezervatifi çıkarıp devam ettiğimiz durumlar oldu.

Hiv pozitifim 5 aydır tedavi görüyorum ve ilk haftalardan negatif oldum. Bu hep negatif olarak devam etti. Kız arkadaşıma bulaşma durumu var mı? Çok korkuyorum ona bir şey olur diye. Bu durumumu söylemedim. İlişkimiz ciddiye binerse evlilik vs olurda söyliyeceğim. Bunu onada biraz çıtlattım. Başka birinden çocuğun mu var fln dedi bende hayır dedim.

Bahsederkende bi rahatsızlığım vat bağışıklık sistemi sıkıntım bunun içinde ilaç kullanıyorum çocuğumada bulaşma durumu var gibilerinden bahsedeceğim ilk zamanlarda direk pat diye ben hiv pozitifim aidsim yani demiyeceğim.

Sorularım şu şekilde bu ilişkilerimiz devam ediyor sürekli bulaş durumu nedir? Bazı makaleler korunmasız bilmem kaç ilişki olmuş hiç bulaş olmamış gibi şeyler söylüyor bende buna güvenmek istiyorum. Kız arkadaşım bu işi ilk defa yapıyor bu boku yedik anlıyacağınız. Bunu da boğazında sürekli enfensiyon oluyor ona istinaden soruyorum. Ağzında yara çıkmış çok büyük bir yara değil ama yinede çıkmış. Doktor antibiyotik fln yazdı.

İkincisi de tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Nasıl söylemeliyim? Ne tepki verecek aynı yerde çalışıyoruz çok korkuyorum. Ya beni istemezse birilerine anlatırsa deşifre olma korkusu o kadar korkuyorum ki keşke bu boku yemeseydik. Şimdi ben söylersem bana da bulaşmış olabilir mi fln diyecek beni suçlayacak.

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Sevgilim
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2018, 05:23:07 ÖS »
Merhaba herkese.

Hiv tanısı aldıktan sonra başka bir şehire yerleşmek durumunda kaldım. İşim ve mesleğim gereği. Meslekten tanıştığım bayan arkadaşımla birlikteliklerim oldu. Çoğunda korundum fakat o esnasada prezervatifi çıkarıp devam ettiğimiz durumlar oldu.

Hiv pozitifim 5 aydır tedavi görüyorum ve ilk haftalardan negatif oldum. Bu hep negatif olarak devam etti. Kız arkadaşıma bulaşma durumu var mı? Çok korkuyorum ona bir şey olur diye. Bu durumumu söylemedim. İlişkimiz ciddiye binerse evlilik vs olurda söyliyeceğim. Bunu onada biraz çıtlattım. Başka birinden çocuğun mu var fln dedi bende hayır dedim.

Bahsederkende bi rahatsızlığım vat bağışıklık sistemi sıkıntım bunun içinde ilaç kullanıyorum çocuğumada bulaşma durumu var gibilerinden bahsedeceğim ilk zamanlarda direk pat diye ben hiv pozitifim aidsim yani demiyeceğim.

Sorularım şu şekilde bu ilişkilerimiz devam ediyor sürekli bulaş durumu nedir? Bazı makaleler korunmasız bilmem kaç ilişki olmuş hiç bulaş olmamış gibi şeyler söylüyor bende buna güvenmek istiyorum. Kız arkadaşım bu işi ilk defa yapıyor bu boku yedik anlıyacağınız. Bunu da boğazında sürekli enfensiyon oluyor ona istinaden soruyorum. Ağzında yara çıkmış çok büyük bir yara değil ama yinede çıkmış. Doktor antibiyotik fln yazdı.

İkincisi de tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Nasıl söylemeliyim? Ne tepki verecek aynı yerde çalışıyoruz çok korkuyorum. Ya beni istemezse birilerine anlatırsa deşifre olma korkusu o kadar korkuyorum ki keşke bu boku yemeseydik. Şimdi ben söylersem bana da bulaşmış olabilir mi fln diyecek beni suçlayacak.

ikinizinde birlikteliğinizden önce korunmasız ilişkileri oldu mu?. öyle bi yazmışsın ki karışık, sanki ilişkinizde daha önce ikinizinde ilişkileri olmamış gibi. ben öyle anladım. bu herkes için önemli bi kıstas.

123abc

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2018, 05:55:05 ÖS »
Arkadaşım.inşallah bulaşmamıştır. ama neden böyle bir risk alıyorsun bile bile, çok yanlış yapmışsın, sana destek olmayı isterim ama yaptığın iş gerçekten çok yanlış.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2018, 05:57:14 ÖS »
6 ay rna negatif seyrettiğinde kondomsuz bulaşın olmadığını söylüyor çalışmalar. 5 ay kondomsuz ilişki için çok kısa bir süre 5 ayda en fazla 2 kez rna testi yapılır. Keşke partnerini de kendini de korusaydın sen kısa süreli kondomsuz ilişkiye girseniz de. Eğer boşalma olmadıysa bulaş ihtimali çok çok çok azalır. Boşalma olduysa kadına bulaş erkeğe bulaştan daha kolay olur spermden dolayı.
Sevgiline nasıl söylersin bilmiyorum ama keşke onu ya başta söyleseydin ya da kondomun asla çıkmaması gerektiğini önceden idrak etseydin. Onu en iyi tanıyan sensin. Biz ne desek garantisi yok. Ama beni ifşa edebileceğini düşündüğüm biriyle ben bırak korunmalı ilişkiyi, dünyanın en güzeli/yakışıklısı da olsa elini bile tutmazdım. Durumu karışık hale getiren sen olmuşsun. Keşke böyle olmasaydı.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2018, 06:03:38 ÖS »
Arkadasim, kizcagiz kimi suclayacak, Devlet Su İslerini mi?
Allah askina kimsenin gunahina girmeyin.
Hiv insani iyi veya kotu yapmaz. Bu tur eylemler ise fazlasiyla kotucul.
Sana karsı nasıl empatik davranabiliriz ki?
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2018, 06:11:11 ÖS Gönderen: Arutha »

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 15, 2018, 08:44:36 ÖS »
Bana da senin zihniyetinde biri yüzünden bulaştı.
Kızı ikna et ve git test yaptır.
Virüsü kapmadan once cahildik de bari kaptiktan sonra düzgün olalim yazik kiza insallah bulasmamistir.

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 15, 2018, 09:51:24 ÖS »
Valla bu soruna kimse kesin bir cevap veremez burada. Bulaşıp bulaşmama meselesi tamamen tesadüf işi. Korunmasız birliktelikleriniz olmuş ve bu da demek oluyor ki cinsel sıvıların teması mevcut bu durumda bulaşmaması için bir neden yok, öğrenmenin tek yolu kız arkadaşının bir hiv testi yaptırması

guffy

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 15, 2018, 10:02:55 ÖS »
Geçmişi geriye döndüremediğimiz için hayıflanmaya gerek yok,bundan sonra yapılacak olan senin uygun bir açıklamayla arkadaşını teste götürmen ve sonraki ilişkilerinde kondom kullanman,inşallah bulaşmamıştır diyelim...

gameoff

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 15, 2018, 11:57:33 ÖS »
Arkadaşımla ilişkimiz daha yeni rna negatifken oldu. 1 aydır filan var bulaş olmaz demişlerdi bana hep kondomlu yapıyorz bazen çıkarıyoruz. Allahım napcam ben ogff ben korunmasız cinsel ilişkiden tedavi altımdayken olmadığını düşünüyordum

Pappie

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 16, 2018, 02:46:33 ÖÖ »
Yazik kizcagiza! Bile bile lades buna nedir.Nasil bu kadar rahat olabilmissin pes dogrusu.

bilebilelades

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 16, 2018, 05:05:58 ÖÖ »
Sana burda kimse içini rahatlatıcı bir şey söyleyemez. Yanlış yerde arıyorsun dermanı. Sadece şunu söyleyebilirim, hiv normalde tedavi almayan birinden başka birine cinsel yolla %6 şansla geçer. Yani oldukça zor bulaşan bir virüs bu. Tedavi alan ve 6 ay boyunca rna negatif kalan birinden cinsel yolla dünyada bulaş örneği ise hiç yok ama %0.3(0.03 de olabilir tam hatirlamiyorum) gibi bir risk var. Sonuçta o risk var, ya bulaştıysa ? Dünyada ki ilk sen olursan ya ? Şüpheli ilişkiden sonra yeterli süre geçince (kesin doğru sonuç için) bir yolunu bul test olmasını sağla.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2018, 05:08:31 ÖÖ Gönderen: bilebilelades »

victorsvictory

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2018, 05:49:28 ÖÖ »
Condomsuz seks korunmasiz seks demek zorunda degil ki. Kiz arkadadinin PrEP kullanmasi veya senin undetectable olman diger korunma yollari.

Undetectable olarak prezervatifsiz iliskiye girdiysen korunmussun/korumussun.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 16, 2018, 07:34:36 ÖÖ »
Condomsuz seks korunmasiz seks demek zorunda degil ki. Kiz arkadadinin PrEP kullanmasi veya senin undetectable olman diger korunma yollari.

Undetectable olarak prezervatifsiz iliskiye girdiysen korunmussun/korumussun.

Yine de yapılan şey etik değil kişiye seçme şansı verilmemiş oluyor önemli bir güven zedelenmesi söz konusu.

Bence öncelikle yeterli zaman geçtiyse kız arkadaşına bir bahane ile test yaptır. Negatif çıkarsa-ki inşallah çıkacak, eldeki veriler bulaş olma ihtimali düşük diyor-o zaman açıklama yapabilirsin, internetten bulacağın bilimsel veriler makalaler ile tedavi sayesinde bulaş olmadığını vs. Veya kendi doktorun konuşabilir onunla bu da bir seçenek. Kendin açıklarken de suçlu gibi acıklı bir tarzda açıklamamalısın bu ters tepebilir. Suçlu hissetmemenin tek yolu da kıza test yaptırarak bulaş olmadığından emin olmak o zaman sen de daha rahat açıklarsın. Tabi keşke korunmasız ilişki olmadan önce açıklasaydın.

Test olmadan açıklarsan kıza her şey zehir olabilir test olana kadar kafasına çok takılabilir çünkü.

Her halükarda vereceği her türlü tepkiye hazır olmalısın çünkü yaptığın şey yanlış ve güven sarsıcı-kötü sonuçları olmasa bulaş olmasa bile bu böyle. Seni affeder mi bu konuda bir şey söyleyemeyiz.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #13 : Nisan 16, 2018, 02:00:24 ÖS »
@Mavera zaten ne gerekiyorsa söylemiş. Katılıyorum.

Ama ne söylersek boş. Ortada bir hata var. Bununla sen baş edeceksin. Eger hastalik bulaştıysa Sakın ortada bırakma kızı. Yazık. Vicdanlı hareket et. Gerekirse evlen. seviyorsan sorun yok zaten.

Çok kızıyorum çok. Nasıl 5 dakikalık zevkler uğruna böyle riskler alınabiliyor. O kızın hiç suçu yok, seninde bunu yapmaya hakkın. Olumlu düşünüp inşallah ona bulamamıştır diye dua ediyorum @gameoff

gameoff

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 16, 2018, 03:42:42 ÖS »
Bir kaç doktorla konuştum onlarda tedavi altındayken bir sıkıntı olmaz hatta biz bazı hastalarımıza eşinin adet olacağı zaman aralıkları var onlara normal yoldan bebek yapın diye de söylüyoruz dedi.

Tabi ben yinede kondom kullanmaya devam edecrğim merak etmeyin