Mavi-Banner

Gönderen Konu: Sigarayı Bırakmayı Düşünenler  (Okunma sayısı 1694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Sigarayı Bırakmayı Düşünenler
« : Nisan 13, 2018, 11:08:50 ÖS »
Merhaba arkadaşlar.

Sigarayı bırakmayı düşünen arkadaşlar için paylaşıyorum.
Sağlık bakanlığı şuan Champix isimli sigara bırakmaya yardımcı 3 aylik ilacı ücretsiz karşılıyor. Sigara kullanıyorsanız bundan faydalanabilirsiniz.

moxmad

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Sigarayı Bırakmayı Düşünenler
« Yanıtla #1 : Nisan 14, 2018, 12:08:56 ÖÖ »
Bu ilacın genviya ile etkileşimi nasıl peki, günde 1 paket içiyorum bıraksam iyide zor gibi duruyor bu şartlarda.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2018, 12:18:49 ÖÖ »
İrade meselesi, iş kafada bitiyo. Ben bırakcam dedim bıraktım, hatta bıraktıktan 3 ay kadar sonra sırf kendimi sınamak için bi fırt çektim, acaba ileride tekrar başlama riskim olur mu onu anlamak istedim. Aldığım 1 fırt yetti, neredeyse 15 yıl nasıl içmişim o iğrenç tadı olan şeyi kendime şaştım.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

DesertRose

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2018, 12:50:27 ÖÖ »
@Moxmad1  arkadasim hic zor gelmesin. Karar verdikten sonra  zor degil inan...
 Benki gunde iki pakete yakin hatta icki iceesem 2 paketten fazla icen bi insandim. Ve gercekten cok acayip severek keyif alarak iciyordum.  Eskiden arada ara verip bir ay iki ay hic icmezken son donemde  5_6 saat bile birakamaz olmustum. Kafama esti eczaneye gitgim 4 mg nicoretta nikotin sakizi aldim. Prospektusunu oludumEvde zirt pirt gorecegim bi noktaya koydum.  Sonra  bir  sabah kalktim kahvalti sonrasi tam canimin istedigi bir esnada bir sakizi agzima attim cignedim. Sigara istegimi bi muddet oteledi ama yine de canim istedi bir sure sonra. Hiiic kendime iskence etmedim ictim bi sigara. Bir hafta kadar hersabah ilk sigara y erine
Nikotin sakizi aldim. Ancak sakiz sonrasi ilk sigarayi yakma zamanimi her sabah biraz daha uzattim.
Ikinci hafta her sabah sakizi alip sigara icme vaktimi otelemeye devam ederek  bir de aksamlari bir sakiz daha ekledim. Uyumadan iki uc saat evvel vir sakiz daha cigneyip sigara icmedim. Istegimde belirgin azalma oldu.bir goruntu izledim. Yunan adalarindan birindeki bir tavernada 80 yas civari bir teyze agzinda sigara ile zeibekiko oynuyordu. Dusundum dusundum  o yasi gormek istedigime karar verdim. Temmuz ayi cumartesi gunuydu dedim ki pazartesi itibari ile sigarayi tamamem kesiyorum. Kestim.
Birakmadim ama 90. Yas gunumde tekrar basliycam. Ve agzimda sigara ile dans edicem. Ben vazgecip  mola verdi isem herkes verebilir.
Dene lutfen dene bir daha bir daha dene. Denemekten vazgezme  mutla bir gun sigaradan vazgeceksin.Edison  ampulu kacinci  denemesinde bulmustu

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2018, 12:17:02 ÖS »
Hiçbir ilaç kullanmadan "şu kadar yil içtim bi anda kafada bitirdim şu kadar senedir Dr içmiyorum" diye anlayanlara gerçekten imreniyorum.
Champixe dün itibari ile başladım. 3 aylik tedavi sonrası bırakmış olacağım diye düşünüyorum.
Bırakmayı düşünen arkadaşlar gidip hastanelerden ücretsiz bu ilacı alabiliyor artık. Eskiden devlet karşılamıyormuş galiba. Dileyen herkes faydalanabilir.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2018, 05:17:19 ÖS »
Valla bende bırakamadım bu mereti. Bu arada champix le bırakacaklara uyarı. Triumeq yada tivicay Kullanıyorsanız etkileşim sıkıntısı var. Doktora danışmadan champix kullanmayın. Genvoya ile bir etkileşim gözükmüyor
.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2018, 09:22:37 ÖS »
Teşekkür ederim @iss sürekli kullandığın ilaç var mı diye sordu sigara merkezinde ki doktor. Kendi doktoruma da danıştım bu konuyu ayrica. Bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2018, 09:41:38 ÖS »
Teşekkür ederim @iss sürekli kullandığın ilaç var mı diye sordu sigara merkezinde ki doktor. Kendi doktoruma da danıştım bu konuyu ayrica. Bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

Genvoya mı kullanıyordun?

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2018, 09:45:34 ÖS »
@iss Stribild kullanıyorum.

inadına yaşamak

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2018, 10:21:39 ÖS »
6 ay önce champix ile sigarayı bıraktım. Tedavimi takip eden doktorum göğüs hastalıkları bölümüne yönlendirdi. Tabi o zaman champix ücretli idi. 600 lira verdim cebimden o zaman stribild kullanıyordum herhangi bir etkisi olmadı. Günde iki paket sigara içiyordum yaklaşık 23 yıl içtim. Bırakmak isteyenlere tavsiye ederim. 6 aydır içmiyorum. İlacın tek yan etkisi geceleri huzursuzluk ve kabuslar...

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2018, 10:36:48 ÖS »
6 ay önce champix ile sigarayı bıraktım. Tedavimi takip eden doktorum göğüs hastalıkları bölümüne yönlendirdi. Tabi o zaman champix ücretli idi. 600 lira verdim cebimden o zaman stribild kullanıyordum herhangi bir etkisi olmadı. Günde iki paket sigara içiyordum yaklaşık 23 yıl içtim. Bırakmak isteyenlere tavsiye ederim. 6 aydır içmiyorum. İlacın tek yan etkisi geceleri huzursuzluk ve kabuslar...

Evet @inadına yaşamak yakın zamana kadar yine ücretliydi. Nikotin bandı veriyorlarmış daha önceleri. Ama Champix en etkilisi diyorlar. 2.ci günüm bakalım.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 15, 2018, 03:19:59 ÖS »
Bu ilacı 3 ay kullanmak zorunda mıyız? Yoksa sigareyı bırakıp içmeyeceğimizin farkında olunca bırakabilir miyiz? 1 seferde 3 aylık mı yazıyolar? Rapor gibi?
 @Angelowic  gece rüyalar falan görüyo musun? :D Bilgilendir bizi de.. ben de sigarayı bırakma polikliniğine randevu aldım çarşamba gideceğim. Ücretsizken yazdırayım o zaman. Çok çok azalttım ama bırakabileceğimi sanmıyorum. Zaten en son az içiyorum zaten bırakmasam da olur demeye başlamıştım kendime.. Bu haber iyi oldu.. Bırakamayanlar dener en azından.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2018, 03:21:22 ÖS Gönderen: turuncu »

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2018, 04:43:36 ÖS »
tek çare güçle toparlanılmış psikolojik irade ile tek çekim yani direkt bırakım... başka türlüsü yok. benim formülüm böyle oldu.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2018, 05:25:06 ÖS »
@candleght senin adına sevindim. Ben ilaç yardımı ile bırakmayı planlıyorum.

@turuncu evet 3 ay kullanıyorsun. İlaca başladıktan sonra da max 1 ay sonra bırakmış oluyorsun sigarayı ama tedavi 3 aylık.
Gittiğinde ilk başlangıç paketi verecekler. 1 ay sonra yine gideceksin bu kez devam paketi, yine 1 ay sonra gidince de son paketi verecekler. 3 ay sonunda da tamamen sigara ile alakan kalmamış olacak. Ben başlayalı 3 gün oldu ilaca. Henüz anormal rüyalar yada mide bulantısı gibi yan etkiler görmedim. Herşey normal yani. Sigara bile içiyorum mesela şuan bunları yazarken. Doktor 15 gün sonra bırakacaksın kendiliğinden dedi :)

Evet ücretsizken faydalansın bütün arkadaşlar. En azından bırakmayı düşünenler.

Pappie

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 15, 2018, 07:30:52 ÖS »
@Angelowic  benim sigortam yok  sigortasiz da alabiliyor muyuz ucretsiz acaba bilen var mi? Sigaraya baslayali 2 yil oldu cok pisman oldum bir ay birakabiliyorum cok denedim olmuyor morelim bozuk olunca sigaraya yeniden basliyorum,sagligim icin artik ciddi bir ilac takviyesine baslamam gerektigini dusunuyordum ki umarim senin dedigin ilaci alabilme sansim vardir da baslarim bende tedaviye birakablirim cok tesekkur ederiz boyle guzel bir tavsiyede bulundugun icin.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2018, 07:34:10 ÖS Gönderen: Pappie »