Mavi-Banner

Gönderen Konu: BANA BULAŞTIRAN KİŞİ !  (Okunma sayısı 1309 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Stark

• Üye
  • *
  • 🕊
BANA BULAŞTIRAN KİŞİ !
« : Nisan 10, 2018, 11:59:29 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar ben 5 yıla yakındır tedavi görüyorum ve bana bulaştıran kişiyi tanıyorum zaten onu tedavi merkezinde görmüştüm, fakat bu kişi halen korunmasız olarak ilişkiye giriyor bu ikidir yakın çevremdeki arkadaşlarım onu gösteriyor şahıs uzun süreli bişeyler yaşamak istediğini söyleyip cinsel ilişkiye giriyormuş. Ben arkadaşlarıma belli etmeden korundun mu diye sorduğumda hayır cevaplarını aldım. Her ikiside hatalı kabul ediyorum fakat diğeri tedavi oluyor düşük olasılık bulaştırması ama belki ilaç kullanmıyor bunu da bilemeyiz ne yapmam gerekiyor akıl verir misiniz ?
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2018, 12:02:23 ÖS Gönderen: Stark »

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: BANA BULAŞTIRAN KİŞİ !
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2018, 01:05:30 ÖS »
Merhaba arkadaşlar ben 5 yıla yakındır tedavi görüyorum ve bana bulaştıran kişiyi tanıyorum zaten onu tedavi merkezinde görmüştüm, fakat bu kişi halen korunmasız olarak ilişkiye giriyor bu ikidir yakın çevremdeki arkadaşlarım onu gösteriyor şahıs uzun süreli bişeyler yaşamak istediğini söyleyip cinsel ilişkiye giriyormuş. Ben arkadaşlarıma belli etmeden korundun mu diye sorduğumda hayır cevaplarını aldım. Her ikiside hatalı kabul ediyorum fakat diğeri tedavi oluyor düşük olasılık bulaştırması ama belki ilaç kullanmıyor bunu da bilemeyiz ne yapmam gerekiyor akıl verir misiniz ?
O hala buna devam ediyorsa sen arkadaslarını koru yattığı herkesi koruman imkansız. Arkadaslarına ben o cocuk için iyi şeyler duymadım, bel soguklugu, hpv gibi şeyleri oldugunu duymuştum mutlaka korun yatacaksan filan deyip onların kulağına kar suyu kacir.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2018, 01:21:34 ÖS »
Arkadaşlarını korunmaları konusunda kesinlikle uyarmalısın. O kişinin tedavi olup olmadığını da bilemezsin. Tedavi oluyorsa ve onun hakkında bir takım dedikodular çıkartırsan ve hiçbir şekilde bulaş olmamışsa bunun hukuki sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalabilirsin. Sonuçta bu kişinin sağlık bilgisini izinsiz olarak yayıyorsun demektir. Yerinde olsam o kişiyle konuşurdum. Korunmadığını öğrendim bu şekilde devam edemezsin, ciddi olarak sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsin diyebilirsin.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2018, 04:24:57 ÖS »
Senin pek de yapabileceğin bişey yok. Tanıdıklarına gerekirse ivedilikle korunun yahu sağlığınız 5-10 dklık zevkten daha mı önemli diyebilirsin. Uyarmaktan başka ne yapabilirsin ki?

poz.poz.

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2018, 07:20:37 ÖS »
@Stark uzun süreli ilişki düşünüyorum diyen biriyle mutlaka korunmasız ilişki yaşamak gerekmiyor. Yani ikisi birbirini destekleyen şeyler değil. Arkadaşların bu düşünceyle hareket ediyorsa esas hatayı onlar yapıyor. Arkadaşlarını bu kişiye karşı değilse de, yöntemlerinin yanlış olduğu konusunda uyarabilirsin. Bunun dışında yapabileceğin de pek bir şey yok. O kişi hakkında bir başkasına doğru ya da yalan sağlık bilgisi vermek senin de başını ağrıtır.
Yaza yaza düşürücem hükümeti :D ATARLI  POZ.POZ <3

xxxx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2018, 07:25:01 ÖÖ »
Acikcasi bana HIV pozitif oldugu icin nefret duyup yayilmasini isteyen bir kisi gibi geldi. Herkes ne yazik ki sizler kadar iyi niyetli olamiyor. Bu forumda tanidigim kisiler iyi niyetleriyle insanlara yardimci olmaya calisan kisiler ancak her insan bir olmuyor.

ozmami

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2018, 09:26:27 ÖÖ »
Resmen bu şahıs milletin sağlığıyla oyuncak gibi oynuyor korunmasız ilişkiye girmek de ne demek karşıdaki şahıs HIV pozitif olduğunu bilmiyorsa ve bu şekilde devam ediyorsa bu da bir suç bence o şahsı önce ikaz et bunun kasıtlı insan sağlığını tehlikeye düşürmek olduğunu ve hukuki olarak ciddi cezalarının olduğunu düzgün bir şekilde anlat he ikna olmuyorsa Kendi arkadaşlarına korunmasız ilişkinin zararlarını bulaşabilecek hastalıkları Türkiye'de bu durumların artış yaşadığını anlat ve arkadaşlarına öyle herkesle ilişki yaşamadan önce partnerine sorsun bir bulaşıcı hastalığı var mı zaten az çok tepkisininden anlarlar diye düşünüyorum bence bu tür insanların ceza alması lazım bu resmen vicdansizlik bencillik başka bir şey değil eyvallah biz bunu yaşıyoruz her ne sebepten ötürü olduğunun önemi yok ama başka insanlara bilerek bunu yapmaya kimsenin hakkı yok bu sadece HIV için değil her türlü bulaşıcı hastalık için geçerli lütfen o arkadaşını uyar ve kendi arkadaşlarını da bu hastalıklar hakkında bilgilendir bu gerçekten önemli

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2018, 08:11:31 ÖS »
Ne kadar kötü bir durum.
Escinsel toplum da daha fazla ve hızlı yayılıyor demişti doktorum. Doğru galiba.

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2018, 09:06:46 ÖS »
Ne kadar kötü bir durum.
Escinsel toplum da daha fazla ve hızlı yayılıyor demişti doktorum. Doğru galiba.

Selam @Angelowic
Doktorunuz bu bilgiyi hangi araştırma yada bilgiye dayanarak verdi bilemem ama kesinlikle yanlış.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı 2015 yılı Haziran ayı verilerine göre, HIV’in olası bulaşma yolu oranlarına bakıldığında heteroseksüel ilişki % 24,5, homoseksüel ya da biseksüel cinsel ilişki % 16,7 iken, damar içi madde bağımlılığı % 1 oranında. Nedeni bilinmeyen bulaşmalar ise % 56,7 ile ilk sırada. 
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 11, 2018, 10:06:47 ÖS »
Halk sağlığı falan salla. Evet eşcinsel ilişkilrden bulaş oranı yüksek olduğu bal gibi bir gerçek. Kandırmayalım kendimizi. Hele hele şimdiki vurdumduymazlıkla..

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2018, 11:44:16 ÖS »
Bende katılıyorum sana @turuncu haklısın.

Ayrıca @Penthos gay mobil chat programlarından sadece 10 dk içinde kendine en yakın biri ile buluşup sex yapan insanları da unutma.

Demek istediğim gay erkekler hetero erkeklere göre daha fazla anlık sex yapacak birilerini bulabiliyorlar. Ve hep yeni erkekler ile yatmak bir moda gibi. Uzun süreli partner değil de hepsinin tadına bakma peşinde bazı kesim. Korunmalı ilişki zaten kenarda bekliyor. Hiv bu yüzden artıyor.

Halk sağlığı verileri değil etrafa bakmak lazım. Gerçekçi olmak lazım. Kötü bişey aslında bu. Bilinçsiz insanlar ile dolu malesef. İstemem kimsenin bu hastalığa yakalanmasını. Çok üzücü. Tehlikenin farkında değil kimse...

fusetea

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 12, 2018, 12:04:52 ÖÖ »
Arkadaşım merhaba bu kişi nedense bana da tanıdık geldi, kendisini tamamen ifşa etmeden hakkında bilgi verebilir misin? Mesela polis olduğunu söyledi mi veya kirazlı'da mı oturuyor?

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #12 : Nisan 12, 2018, 01:12:35 ÖÖ »
Arkadaşım merhaba bu kişi nedense bana da tanıdık geldi, kendisini tamamen ifşa etmeden hakkında bilgi verebilir misin? Mesela polis olduğunu söyledi mi veya kirazlı'da mı oturuyor?

Öyle bişi yapamaz yaparsa da yayınlayamayız.. Dolaylı yoldan ifşa etmiş olur zaten bu da hukuken suçtur
Su gibi berrak yeni bi hayat.

DesertRose

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 12, 2018, 02:14:02 ÖÖ »
Kendisine actigin cakma bir mail ile ulaş ve hastaligini da ne yaptigini bildigini de bu sekilde devam ederse kendisini toplum sagligi merkezine sikayet edecegini de soyle...
Eger tedavi gormuyorsa ve hastaligini biliyorsa yaptigi suç çunkü.  Ve kimsenin kimseye bunu yapmaya hakki yok.  Ilac fiyatlari ucuzlamiyor ama sayi gitgide artiyor.
Yarin saglik giderlerinde kesintiye gidilse katki paylari arttirirlsa bir suru masum insan zor durumda kalacak.  Yaziktir gunahtir bir ailede tedavi alan  iki yada uc birey bile olabiliyor nasil odeyecekler???
Bu arada facebookumda bir kac gun evvel hiv ile alakali bir yazi paylastim bir kisi bile begen veya paylas butonu kullanmadi maalesef :(  umarim uc bes genc var listemde okumuslardir...

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 12, 2018, 07:46:04 ÖÖ »
Selam bu yazacaklarım sadece karşılıklı bilgi ve görüş paylaşım amaçlıdır umarım yanlış anlaşılıp tartışma boyutuna dönüşmez.
 @turuncu öncelikle sitedeki paylaşım ve teşekkür oranınıza bakarak bende daha çok konuya vakıf olduğunuzu düşünüyorum.
Benim sizi yada kendimi kandırmak gibi bir niyetim yok aklımda kalan bir bilgiyi paylaştım sadece. Dediginiz gibi vurdumduymaz'lıkta hat safhada ama her kesimde.

@Angelowic   Dediklerinize katılmamak mümkün değil ama ülkedeki hiv dağılımı sizin ve benim etrafından ibaret olmadığı icin yapılan araştırmalara göre bi bilgi paylaştım. Ayrıca sex işçiliği ve sex yaşının okul düzeyine indiginide unutmamak gerekirki haberlerde okuyoruz kucuk yastaki cocuklarin bulundukları toplumda onlarca heteroseksüel kişi tarafından istismar edildiğini.  Yakalanan yabancı sex işcisi bayanlarin  aids li sınırdışı edildi diye çıkan haberlerini.  Bunlar da cok partnerli ve anlik sex yapanlar grubuna giriyor olsa gerek.

Bu durumda korunmasız ve bilinçsiz sex'in her toplum kesiminde mevcud olduğu gerçeği çıkıyor ve yadsınamaz.

Birde  bulaş oranları başka ülkelerde gerilerken bizde artmasının tek sebebi gay ilişkiler olmasa gerek diye düşünmeye devam ediyorum.  Taaki bilimsel bir veri yada bilgi tarafından çürütülene kadar.  :)
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)