Mavi-Banner

Gönderen Konu: Juluca  (Okunma sayısı 724 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aydınlıktakiyolcu

• Üye
  • *
Juluca
« : Mart 24, 2018, 07:08:32 ÖS »
Galiba yeni çıkan bir ilaç. Dirençli aydiyiz virüsü için işe yarayacakmiymiş neymiş. Konu hakkında vakıf bilgilere sahip olabilecek berili kürsüye davet ediyorum :-*

Aydınlıktakiyolcu

• Üye
  • *
Ynt: Juluca
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2018, 07:14:11 ÖS »
Hvtn 702 aşısı bide kaçıncı fazda nedir ne değildir bilgilenek hep beraber

googling

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 25, 2018, 12:33:21 ÖÖ »
Hvtn 702 aşısı bide kaçıncı fazda nedir ne değildir bilgilenek hep beraber

Bu Hvtn 702 hivi önlemeye yönelik bir aşıydı yanlış hatırlamıyorsam? Yani mevcut hiv pozitifleri tedavi edecek bir aşı değildi

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2018, 03:09:14 ÖÖ »
evet hiv koruyucu aşı, 2021 Temmuz ayında açıklanıcak. Biz pozitifleri doğrudan ilgilen bi çalışma değil. Diğer ilaç ise 2li kombine ve rna negatif e düşmüş hiv pozitif bireyler için daha hafif ve yan etkisiz bi ilaç.   Direnç geliştiren hastalar veya tedaviye yeni başlayanlarda kullanılmıyo diye biliyorum ama yanlışım varsa düzeltirsiniz.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Skywalker

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2018, 12:28:44 ÖÖ »
juluca yı ben de takip ediyorum ve yakın zamanda olumsuz bir gelişme açıklanmazsa geçmeyi düşünüyorum. özelliği nukleus a giren bir komponent olmaması. bu durumda ilacı bir 10 yıl daha kullanacağımızı varsaysak ilaca bağlı toksisite ve yanetki riskini azaltmış olabiliriz. Ben triumeq kullanılyorum abacavir ve lamuvudine rilpivirine ile yer değiştrimiş olacak.

Dual therapy ile ilgili çok çalışma yok. uzun vadede bu arsız virüs yine bir yolunu bulup çoğalabilirmi acaba diye düşünyor insan

Bir de Triumeq e göre bir dezavantajı daha var: rilpivirin nedeniyle yemekle beraber alınmak zorunda :/

Mevcut aşamada özellikle ilaç yan etkisi gören hastalar için yazılıyormuş. Rutin de ön koşullar sağlansa bile (6 aydır negatif ve dirençsiz) rutinde hastalara yazmıyormuş ABD de hekimler

Ek bilgi ve görüşleriniz varsa paylaşırmısınız lütfen? herkese bol sağlıklı günler dilerim...

heavy-stuff

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2018, 06:32:55 ÖS »
juluca isimli en yeni ilac, amerika sonrasi avrupa birligi icerisinde dun onaylandi.
dunyanin en ufak hapi, 2li tek kombinasyonu(50+25=75mg)  olan juluca-dolutegravir/rilpivirine- daha az icerikle ayni etkiyi gosterdigi icin daha az yuk ve yan etki yaratiyor.
avrupa'da yasayan 810.000 hiv pozitif icin yeni bir alternatif olan ilac 2017 kasimda usa ve canada da onaylanmisti.
viiv healthcare ve jansen and janssen sirketinin ilaci umarim yakinda ulkemize gelir.

http://m.oaoa.com/news/business/article_c823e70c-01c7-540c-ab40-4be1a4e98bd4.html?mode=jqm
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2018, 06:37:43 ÖS Gönderen: heavy-stuff »

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2018, 08:10:46 ÖS »
@TransBeril doğru bir şekilde özetlemiş.
iki ilaç içinde verdiği bilgi doğrudur.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 23, 2018, 12:10:16 ÖÖ »
Sevgili @TransBeril yanılmıyorsam benzer zamanlarda tanı almıştık. Ben çok fazla giremiyorum buralara ama gördüğüm kadarıyla hiç yalnız bırakmıyorsun...

O zamandan bu zamana maşallah baya bi ilgilisin. Birçok kişinin benzer konularda imdadına yetişiyorsun. Tebrik ediyorum seni güzel insan :)
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

Ankagogh Poz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 23, 2018, 12:54:40 ÖÖ »
Güzel haberler. Stribild'ten daha ucuz gözüküyor ABD'de. Yeni çıkan ilaçların mantıken daha pahalı olması gerekmiyor mu? Tamam devletimiz sayesinde cebimizden para çıkmıyor ama tek tablet rejimlerinden olan Stribild diğer ilaçlara göre çok pahalı.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #9 : Mayıs 23, 2018, 01:18:43 ÖÖ »
@can_can Teşekkür ederim, sağolsunlar mod görevide verdiler, o sebeble daha bi katkıda bulunmaya çalışıyom ama pc ye elim neredeyse 1 ay sonra ilk kez deydi.. Tel ekranında araştırmalar yazılar okumak zor geliyo :) Pc ye elim deydikçe değişik şeyler paylaşcam inşallah
Su gibi berrak yeni bi hayat.