Mavi-Banner

Gönderen Konu: vejetaryenlik nedir ? ne değildir ?  (Okunma sayısı 338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
vejetaryenlik nedir ? ne değildir ?
« : Mart 14, 2018, 09:18:10 ÖÖ »
Vejetaryenlik, beslenme şeklinde et ürünlerinden bağımsız olmaktır. Vejetaryenliğin da birçok çeşidi vardır. Vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri aldığınızda en sağlıklı beslenme şekli olup, etsiz ve yeterli beslenilmediğinde ise hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu yazımızda vejetaryenliğin tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Vejetaryen beslenmeyi benimsemiş olan kişiler hayvansal gıdaların olmadığı, sadece bitkisel yiyeceklerden oluşan bir düzene sahiptir. Vejetaryen olan kişiler günümüzde giderek artmakta, dolayısıyla bu konuya yönelik bilimsel araştırmalarda da artış yaşanmaktadır.

Birçok araştırmanın sonucu ise vejetaryen olmanın sağlığa olan faydalarını ve et yemeden de kaliteli bir beslenme şekline sahip olunabileceğini ortaya koymaktadır. Hiç hayvansal gıda tüketmeden sağlıklı olma görüşünün kesinliği net değildir. Ancak hayvanlar üzerine yapılan araştırmalar bitkilerle beslenen hayvanların daha uzun ömürlü oldukları sonucunu çıkarmıştır.

Bitkilerin de içeriklerinin vitamin ve mineraller açısından yeterli düzeyde olması, büyük ölçüde vejetaryenliğin sağlıklı beslenme ile yakın ilişkide olmasını sağlamaktadır. Bilhassa tahıl ve baklagiller grubunda yer alan besin maddelerinin insan vücudu için gerekli olan tüm unsurları içermesi vejetaryen olmak için geçerli sebeplerin başındadır.

Beslenme şekli içerisinde ete yer vermeyen kişilere vejetaryen adı verilmektedir. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde önemli bir moda akımı olarak hayatımıza girmiş olan bu beslenme şekli, günümüzde daha bilinçli bir şekilde uygulanmaktadır.

Vejetaryen beslenme kendi içinde özelliklerine göre birçok türe ayrılmaktadır. Hayatınızdan et ürünlerini çıkarmaya protein değeri yüksek olan enginar, bezelye, mısır, yeşil mercimek gibi sebzeleri sevmekle başlayabilirsiniz. Et ürünleri yemeden pekala sağlıklı olunabilir ancak dengeli, vitamin ve protein destekli beslenmek gereklidir.

VEJETARYEN BESLENME TÜRLERİ NELERDİR :
İnsanlar vejetaryen dendiğinde genelde hepsini tek tip sanır ve hepsine aynı bakış açısıyla yaklaşır. Oysaki vejetaryenlik kendi içerisinde farklılıklar gösterir. Hepsinin de beslenme düzeni birbirinden farklıdır. Tüketilen besinlerin türlerine göre ayrılan vejetaryenlik yaklaşık 7 gruba ayrılmaktadır.

1-Vegan grubu, vejetaryenliğin en katı kuralları olan şeklidir diyebilir. Tüm hayvansal gıdaları tüketmekten kaçınan veganlar, sadece bitkisel besinlerle beslenmeyi tercih etmektedir.

2-Lakto-ovo vejetaryenlik beslenmeyi seçenler ise et yemeyip, süt ve yumurtayı kendilerine serbest kılmıştır.

3-Lakto vejetaryenlik adından da anlaşılacağı üzere sadece süt ürünlerini yemeyi tercih ederler. Et, balık ve yumurta kısıtlanan besinler arasındadır.

4-Ovo- vejetaryenlik hayvansal gıdalar arasında sadece yumurta tüketilmektedir. Süt ürünleri, et ve balık gibi besinler bu türde yasaklı olan yiyeceklerdir.

5-Pesko-vejetaryenlik et ve tavuk yemeyen kişilerin benimsediği beslenme şeklidir.

6-Yarı vejetaryen sadece kırmızı et yemeyen ve diğer hayvansal gıdaları tüketebilen kişilere denir.

7-Frutaryenler ise sadece meyve grubuna giren sebze ve meyvelerle beslenen kişilerdir. Tüketildiğinde tohumlarını çoğaltan meyve ve sebzeler ilk tercihtir.

VEJETARYENLİĞİN FAYDALARI:

Sağlık yönünden vejetaryen beslenme şeklinin pek çok savunulacak yönü bulunmaktadır. Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan doymuş yağlardan vejetaryenlik sayesinde uzak durulması kalp ve damar sağlığı yönünden avanta sağlamaktadır. Özellikle kırmızı etin sağlığa olan zararları hakkında çıkan pek çok haber, insanların vejetaryen beslenme şekline ılımlı yaklaşmalarına neden olmaktadır.

Vejetaryenlik kapsamında yer alan sebze, meyve ve kuru baklagillerin sağlık için oldukça faydalı olmaları, et yemeden de sağlıklı ve kaliteli beslenmeyi mümkün kılmaktadır. Lif içeriği yüksek besinlerle beslenmelerinden dolayı basur ve kabızlık gibi sağlık sorunlarına daha az rastlanmaktadır.

VEJETARYENLİĞİN ZARARLARI NELERDİR:
Dünya genelinde en sağlıklı beslenme şekli olarak bilinen vejetaryen beslenmenin yararları kadar zararları da bulunmaktadır. Pek çok kişi için zayıflamanın en kestirme yolu olarak görülürken, aslında bu düşünce ile kişinin sağlığını riske atması da ihtimaller dahilindedir. Bu sebeple vejetaryen beslenecek olanların sürekli olarak vücutları için gerekli vitamin ve mineralleri aldıklarından emin olarak beslenmeleri gerekmektedir. Bitkisel besinlerden gerekli vitamin, protein, mineral alınmadığı takdirde kansızlık başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmak işten bile değildir.

B12 vitamini hayvansal bir vitamindir ve vücudumuz için gereklidir. Et ürünlerinde ve süt ürünlerinde bulunur. Vejetaryen beslenirken bunu göz ardı etmeden başlamalısınız. B12 alabilmek için soya ürünleri, vitamin destekleri kullanabilirsiniz. Kahvaltılık gevreklere de dahil edilmiş olup bu şekilde de faydalanabilirsiniz. Bitkisel kaynaklı emilim azdır ancak, barbunya, mercimek, ıspanak gibi sebzelerde bulabilirsiniz.

VEJETARYEN OLMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER:
Hayvansal gıdaların insan yaşamı için önemi, içerdikleri önemli vitamin ve mineraller nedeniyle artmaktadır. Ancak kırmızı ette bulunan birçok vitamin kuru baklagiller ve tahıllarda da bulunmaktadır. Bu vitaminlerin vücuda en iyi şekilde kazandırılması için C vitamini içeren yiyeceklerle tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Saç dökülmesi ve çeşitli cilt sorunları da vejetaryen beslenen kişiler için olası sorunlar arasındadır ve vitamin eksikliklerine bağlıdır. Buna göre eksik olan vitamin yapılan testlerle saptanarak vitamin destekli beslenmeye çalışılmalıdır. Kahve ve çay gibi içeceklerin vitaminler emilimi azaltabileceği için yiyeceklerle birlikte alınmamaya özen gösterilmelidir.

Vejetaryen beslenme de saç ve cilt sağlığını dengede tutabilmek için omega ve çinko alımına ayrıca dikkat edilmelidir. Bu da kuru yemiş, kuru meyve ve kuru baklagillergibi besinlerin düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmesi ile mümkün hale gelebilir.
ALINTIDIR...

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: vejetaryenlik nedir ? ne değildir ?
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2018, 09:26:39 ÖÖ »
Arkadaşlar aramızda vejetaryen olan pozitif arkadaşlar varmıdır..yukarda vejetaryenlik ile ilgili genel bilgiler içeren bi içerik paylaştım...bende uzun yıllardan beri vegan olmayı düşünüp ama bi türlü uygulamaya geçemeyen biriyim...

sofra kültürümüzde genelde et üzerine kurulduğu için bu topraklarda vegan olmak zor bir seçim derim....düşünsenize yanınızda adam iskender döneri gömerken mideye ben sebze yiyeceğim demek gerçekten çelik gibi irade ister diye düşünüyorum..

birde misal spor yapan arkadaşların bi çoğu  protein tozu kullanıyor ben dahil....şimdi tozun içinde peynir altı suyu var...eee nasıl olacak..zaten et ve tavuk yememekle en baba protein kaynaklarından mahrum kalacağız..birde toz kullanamassak spor işi hepten yatar..

birde pozitif olmak ve veganlık bir arada nasıl olur...illaki aramızda vegan kardeşlerimiz vardır..bu konuda bizleri aydınlatırlarsa sevinirim..en azından bu işe niyetli kişilere yol göstermiş oluruz..

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2018, 11:21:26 ÖÖ »
Veganlık yani hayvani hiç bir ürün kullanmamak, çok zor. Sağlıklı beslenebilmek için çok bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü süt, süt ürünleri, yumurta, vs. hemen her şeyde var.

Ben vegan değilim ama et düşkünlüğüm de yok, hatta hiç et yemezsem aramıyorum. Ancak sütsüz, peynirsiz, yumurtasız duramam. Her sabah sütlü yulaf ezmesi tüketiyorum. Tatil günlerimde yumurtalı peynirli daha zengin kahvaltı sofrası yapıyorum. Kabak, pırasa, karnabahar, brokoli, enginar, bezelye, kapuska, kereviz, ıspanak, semizotu, fasülyenin her çeşidi sevdiğim ve sık tükettiğim yemekler.  (Nohut sevmiyorum nedense) Patates de seviyorum patates olan her şey benim için lezzetli. Kepek ekmeği kullanıyorum. Çorba da çok seviyorum yaz kış çorbasız durmam.  Elma portakal muz dolabımdan eksik etmemeye çalışırım. Sadece bunları yiyerek doyabiliyorum, et aramıyorum.  Arada arkadaşlarla yiyorum tabi ama hoşlanmıyorum, on günde bir bir porsiyon et tüketiyorum o da vitaminsiz demirsiz kalmamak için.  Çikolata düşkünlüğüm olduğu doğrudur, onu da bitter tüketerek daha sağlıklı olmasına çalışıyorum, eve nutella almamız yasaklandı çünkü ona dayanamıyorum  ;D ve zararlı bir şey tabi ki.  Çerez olarak da çıtır soslu leblebi ve mısıra bayılıyorum. Tatlılara da düşkünüm. Bunları da kesebilsem daha sağlıklı olacak tabi ama işte  :D
« Son Düzenleme: Mart 14, 2018, 11:28:28 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2018, 11:35:15 ÖÖ »
Veganlık yani hayvani hiç bir ürün kullanmamak, çok zor. Sağlıklı beslenebilmek için çok bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü süt, süt ürünleri, yumurta, vs. hemen her şeyde var.

Ben vegan değilim ama et düşkünlüğüm de yok, hatta hiç et yemezsem aramıyorum. Ancak sütsüz, peynirsiz, yumurtasız duramam. Her sabah sütlü yulaf ezmesi tüketiyorum. Tatil günlerimde yumurtalı peynirli daha zengin kahvaltı sofrası yapıyorum. Kabak, pırasa, karnabahar, brokoli, enginar, bezelye, kapuska, kereviz, ıspanak, semizotu, fasülyenin her çeşidi sevdiğim ve sık tükettiğim yemekler.  (Nohut sevmiyorum nedense) Patates de seviyorum patates olan her şey benim için lezzetli. Kepek ekmeği kullanıyorum. Çorba da çok seviyorum yaz kış çorbasız durmam.  Elma portakal muz dolabımdan eksik etmemeye çalışırım. Sadece bunları yiyerek doyabiliyorum, et aramıyorum.  Arada arkadaşlarla yiyorum tabi ama hoşlanmıyorum, on günde bir bir porsiyon et tüketiyorum o da vitaminsiz demirsiz kalmamak için.  Çikolata düşkünlüğüm olduğu doğrudur, onu da bitter tüketerek daha sağlıklı olmasına çalışıyorum, eve nutella almamız yasaklandı çünkü ona dayanamıyorum  ;D ve zararlı bir şey tabi ki.  Çerez olarak da çıtır soslu leblebi ve mısıra bayılıyorum. Tatlılara da düşkünüm. Bunları da kesebilsem daha sağlıklı olacak tabi ama işte  :D

Allah seni inandırsın, acıktım  ;D ;D

kapuskayı gerçekten seviyor musun?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2018, 11:54:59 ÖÖ »
Öğle saati geldi yemek saati zaten  :D

Evet cidden seviyorum kapuska kıymasız güzel salçalı yemek gibi yapılınca harika oluyor bence.  Pırasa bamya falan da çok tiksinen oluyor anlam veremiyorum mis gibi yemekler.

Et yemeği olarak bir tek kadın budu köfte çok seviyorum değişik tadı/dokusu böyle tam et gibi değil ya o yüzden seviyorum sanırım.
« Son Düzenleme: Mart 14, 2018, 11:57:15 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 15, 2018, 09:53:21 ÖÖ »
Veganlık ve vejeteryanlık çok tasvip ettiğim bir beslenme şekli değil benim. Bence insan her besinden gerekli gıdayı almalı buna et, süt, yumurta, yeşillik her şey dahil zaten yeterli ve düzenli miktarda alınan her besin vücudumuz için gereken vitamin, mineral vs hepsini içerir. Medyada veganlık ve vejeteryanlık çok sağlıklı bir beslenme şekli gibi pazarlanıyor bunlara itimat etmemek lazım.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2018, 01:21:31 ÖS »
mesele yediklerimizden gerekli makroları karşılamaktan ziyade günümüzdeki hayvan çiftliklerinin hayvanlara yaptığı işkenceler...çok verim alacağım diye 2 m2 yerde sağlıksız koşullarda hayvanlara eziyet edilmesi hoş değil...tavukçuluk desen zaten fecaat.gariban hayvanlar güneş yüzü görmeden antibiyotik verilerek bi an önce kesim yapılmak için besleniyor..yavru civcivlerin nasıl öldürüldüğünü illa bilenler vardır..

kendi kendime düşünüyorumda acaba et ve tavuk tüketerek bende bu vicdansızlığa ortakmı oluyorum...

şimdi diyeceksinizki ya bedevi sen et tüketsen ne olur, tüketmesen ne olur..senin tüketip tüketmemenin hayvanlar üzerinde ne etkisi olacak...

denizyıldızı hikayesini biliyorsunuz...::

Adamın biri sabaha karşı okyanus sahilinde, güneşin doğuşunun keyfini çıkarmak için sahile inmiş. Uzakta sahilde birini görür. Biraz yaklaştığında sahile vuran deniz yıldızlarını okyanusa atan bir çocuğun olduğunu fark eder. Çocuğa yaklaşarak sorar:

-Deniz yıldızlarını neden okyanusa atıyorsun?

Çocuk der ki:

–  Güneş yükseldi mi, sular çekiliyor. Onları suya atmazsam susuzluktan ölecekler.

Adam devam eder:

– Sahil kilometrelerce uzanıyor ve binlerce deniz yıldızı var, hangi birini atacaksın. Ne fark edecek ki?

Çocuk, adamı dinledikten sonra bir deniz yıldınızı daha okyanusa atar ve cevap verir:

– Bu deniz yıldızı için fark etti.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

şimdi bende et ve tavuk tüketmiyor değilim...ama kafama 5 numaradaki pesko vejetaryenlik yatmıyo değil...

en azından et ve tavuk tüketmedende yaşayabilirim diye düşünüyorum...balık tüketip tüketmemek konusunda ise kafam karışık...netlik yok...

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #8 : Mart 15, 2018, 02:47:56 ÖS »
Etçil otçul ya da hepçil, birsürü canlı türü var. Ekolojik sistemin devamı içinde olması gereken bişi, kendim otçulunm ama herkes ot yese, oksijen sağlıcak bitki örtüsü olmazdı. Sadece bedevin dediği gibi, işkence aşamasında hayvan kesimleri veya yetiştirmeleri insanlık dışı, bunun önlenmesi için bişiler yapılmalı.. Bir hayvan başka hayvanı avlarken bile acısız hallediyo iişini, insanoğlu ise adeta sırtlan misali katlediyo. Doğayı, hayvanları ve çevremizi. Tek yaptığımız sömürüp tüketmek, her canlının ekolojik sisteme faydası vardır ama biz insanlar sadece zarar için varız.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

DesertRose

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 15, 2018, 03:49:15 ÖS »
Insanlar basta sadece otcullarmis. Sonradan artan protein ihtiyacindan oturu avlanmaya baslamislar.Bazı vitamin ve mineraller hayvansal urunler harici bulunmayabiliyor.
Bazi urunlerin temininde de hayvanlara ciddi aci cektiriliyor. O sebepten sadece bildigim urunleri tuketiyorum. Mesela tavugumuzu sanayi tavugu olarak almiyoruz. Buyuk avmler yerine bildigimiz kasaplardan sagliyoruz et urunlerini...

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Mart 15, 2018, 05:38:58 ÖS »
köylerde yapılan hayvancılığı gene bi derece anlıyorum..ama endüstiriyel hayvan yetiştiriciliği çok farklı bi olay..hayvanlar güneş görmeden ,antibiyotik verilerek ,çok küçük yaşam alanlarında bi nevi sömürülüyor..

bundan 150 yıl önce avrupada siyah ırkın insan olup olmadığı tartışılıyordu..africada zencile, kuzey amerikada kızılderililer, güney amerikada mayalar yok edildi...milyonlarca insan köle pazarlarında alındı satıldı, işkenceye maruz kaldı..
ama bugün insan hakları konusunda baya bi mesafe alındı...insan hakları konusunda son yüzyılda gelişmeler ortada..ama hayvan hakları için ne yazıkki bi gelişme yok...

özellikle endüstiriyel hayvancılık sadece hayvanların başına değil insanlarında başına bela...deli dana hastalığı, kuş gribi gibi salgınların hepsi insan ırkının acımasızca para kazanma hırsından kaynaklanıyor..ne yazıkki olanda burada başta hayvanlara oluyor..

dünyada bu konuda büyük gelişmeler var..misal  hayvanseverler bi ara çinde kedi köpek yenmesine karşı bir dönem eylemler yapmıştı...hadi büyükbaşı, tavuğu anladıkta kedi köpek yemek ne oluyor arkadaş..

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #11 : Ağustos 09, 2018, 12:49:08 ÖÖ »

köylerde yapılan hayvancılığı gene bi derece anlıyorum..ama endüstiriyel hayvan yetiştiriciliği çok farklı bi olay..hayvanlar güneş görmeden ,antibiyotik verilerek ,çok küçük yaşam alanlarında bi nevi sömürülüyor..

bundan 150 yıl önce avrupada siyah ırkın insan olup olmadığı tartışılıyordu..africada zencile, kuzey amerikada kızılderililer, güney amerikada mayalar yok edildi...milyonlarca insan köle pazarlarında alındı satıldı, işkenceye maruz kaldı..
ama bugün insan hakları konusunda baya bi mesafe alındı...insan hakları konusunda son yüzyılda gelişmeler ortada..ama hayvan hakları için ne yazıkki bi gelişme yok...

özellikle endüstiriyel hayvancılık sadece hayvanların başına değil insanlarında başına bela...deli dana hastalığı, kuş gribi gibi salgınların hepsi insan ırkının acımasızca para kazanma hırsından kaynaklanıyor..ne yazıkki olanda burada başta hayvanlara oluyor..

dünyada bu konuda büyük gelişmeler var..misal  hayvanseverler bi ara çinde kedi köpek yenmesine karşı bir dönem eylemler yapmıştı...hadi büyükbaşı, tavuğu anladıkta kedi köpek yemek ne oluyor arkadaş..

Yazacak çok şey var bu bahsettiğin konu hakkında @bedevi ama şuan sadece katılıyorum, uykum çok var :) Eline sağlık...