Mavi-Banner

Gönderen Konu: Bir Sorum Var  (Okunma sayısı 883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Died

• Katılımcı Üye
  • *
Bir Sorum Var
« : Mart 13, 2018, 06:51:15 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Ben bundan 2 ay önce hiv pozitif tanısı almıştım. Yaklaşık 5-6 senelik bir pozitif olduğumu düşünüyorum. Henüz ilaç tedavisine başlamadım. Tanı aldığım 2 aydan beri kilo alıyorum yaşadığım strese bağlıyorum bunu ama aslında da hiç stresli değilim. Ara ara aklıma geliyor bundan sonra şunu yapamiycam bunu yapamiycam hastanelerden cikamiycam diye hüzün basıyor ama stres yok gibi esasen buna rağmen 2 ayda 10 kilo aldım :( Hiv deyince aklımıza her zaman incecik bi deri bi kemik kişiler gelir benim normalde kilo alıyor değil  de veriyor olmam gerekmiyor mu? Benim virüsüm mutasyona uğrayıp daha evcil falan mı oldu acaba :D
« Son Düzenleme: Mart 13, 2018, 06:52:34 ÖS Gönderen: Died »

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Bir Sorum Var
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2018, 07:47:58 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Ben bundan 2 ay önce hiv pozitif tanısı almıştım. Yaklaşık 5-6 senelik bir pozitif olduğumu düşünüyorum. Henüz ilaç tedavisine başlamadım. Tanı aldığım 2 aydan beri kilo alıyorum yaşadığım strese bağlıyorum bunu ama aslında da hiç stresli değilim. Ara ara aklıma geliyor bundan sonra şunu yapamiycam bunu yapamiycam hastanelerden cikamiycam diye hüzün basıyor ama stres yok gibi esasen buna rağmen 2 ayda 10 kilo aldım :( Hiv deyince aklımıza her zaman incecik bi deri bi kemik kişiler gelir benim normalde kilo alıyor değil  de veriyor olmam gerekmiyor mu? Benim virüsüm mutasyona uğrayıp daha evcil falan mı oldu acaba :D

Kilo alımının mutasyonla bir alakası yok malesef. Stres kilo yapabilir, daha düzenli bir hayat yasıyor ve dengeli besleniyorsundur belkide. Ya da CD4 lerin şu an gayet iyi durumdadır hala ve bünyene çok fazla zarar veremiyordur virüs. Tedavi almayan bireylerin sonu aids bundan kaçış yok ve aids evresinde daha hızlı kilo kaybı erime yaşanıyor. Senin neden tedaviye başlayamadığini hatırlayamadım ama bir an evvel başlaman gerektiğini hatırlatırım, elit kontrol değilsen

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2018, 09:14:01 ÖS »
Tedaviye başlamayı düşünüyorum ama şu aralar vaktim yok iş yoğunluğundan dolayı ancak Ağustos gibi ilgilenebilecegim tedavi işleriyle. Kendimi gayet sağlıklı hissediyorum o nedenle çok da aceleye gerek duymadım ancak er yada geç testlerimi yaptırıp tedavi almaya başlayacağım sizler gibi ben de bundan kaçış yok malesef başa geldi bi kere çekicez 😭

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2018, 09:22:03 ÖS »
Arkadaşım, sağlığından daha önemli ne olabilir ki?

Bence hemen tedavi ye ve ilaçlarına başlamalısın.

Eşin /sevgilin  varmı Yokmu bilmiyorum, ama sex yapıyorsan eğer sevdiklerini de bulaş riski altına alıyorsun.

Böyle tehlikeli bir virüsün vücudunda başı boş dolaşmasına ve çoğalmasına izin vermemelisin. Nereye ne zarar veriyor olduğunu bilemezsin.

Tedavi ye başlamak için gerken çok fazla bir şey Yok , sadece bir gün ayıracaksın.

Pappie

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 13, 2018, 10:45:07 ÖS »
Erken tedaviyi her zaman oneriyor burada daha bilincli olan arkadaslarimiz cunku sen kendini iyi hissedebilirsin ama sinsi virus senin organlarini ele gecirip yine sinsice zarar verir ve bu da ilerleyen zamanlarda karsina cikabilir belki de bence yeni nesil ilaclarini bir an once almaya bak benden soylemesi 😊 kafan rahat olur ne gerek var hicbir sey senin sagligindan onemli degil bence...
« Son Düzenleme: Mart 13, 2018, 11:02:26 ÖS Gönderen: Pappie »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2018, 07:23:50 ÖÖ »
Start klinik çalışması uzun yıllar boyunca iki grup hiv pozitifi takip etti. Birinci grup tanı alır almaz tedavi başladı. Diğer grup kötüleşinceye kadar bekledi tedavi almadı. Sonuçta bekleyen grupta ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölüm oranları anlamlı derecede yüksek görüldü. Bu yüzden artık herkese tanı alır almaz hemen tedaviye başlamak öneriliyor.

Hastanelerden çıkamama gibi bir durum da yok. Tedavinin en başı biraz koşturmacalı oluyor o kadar ondan sonra sadece üç ayda bir kontrole gidiyorsun. Binlerce insan güncel hiv ilaçları ile çok rahat tedavi olup sağlıklı yaşıyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 14, 2018, 05:57:50 ÖS »
Arkadaşlar tedavi olmanın faydalarını biliyorum bu konuda pek çok bilimsel araştırma konusu okuduğuma ve hiv hakkında çok bilinçlendiğime emin olabilirsiniz. Bilgi sahibi olunca insan daha rahat oluyor. Tedavi tabi ki alacağım ancak hemen ölecek değilim 6 ay-1 sene geç başlaya**k, hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler ama herkesin hayatı farklı ve tedaviye başlayacağım zamanı seçmek en doğal hakkım. Kendimi ömür boyu ilaç rejimine bağlı olmaya hazır hissedince başlayacağım, bu önemli bir karar sonradan başlayınca bağlı kalamayip bırakmak istemiyorum

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #7 : Mart 14, 2018, 06:44:13 ÖS »
Tedavi alıp almamak hakkın evet ama korunsan bile tedabi almadığın sürece cinsellik yaşamak hakkın değil, insan sağlığına gasp olur bu yaptığın. Ama bilinçlisin madem yapmazsında herhalde
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 14, 2018, 06:51:19 ÖS »
Tedavi almayan biri korunarak seks yapamıyor muymuş? Bunu hiçbir kaynakta okumamistim, yeni çıkmış olsa gerek. Başkalarına bulaştırarak kendimi tatmin edecek biri değilim
« Son Düzenleme: Mart 14, 2018, 06:53:02 ÖS Gönderen: Died »

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 14, 2018, 07:30:15 ÖS »
tedavi oluyorken bile "kronik" olabilecek statüdeki rahatsızlığa ipini koparmışçasına umursamazcı sorularla pamuk ipliğine bağlı cevaplarlı yaklaşımlar inanın iç açıcı ve çevresellik nazarında inanın hiç bireyselcileri sempatik göstermiyor aksine yok edici.. azıcık kendinizi sevin, kendinizi sevmiyorsanız kendiniz için çevreyi sevin ve dikkat edin lütfen istismarcı yaklaşmayalım konu soruları cidden meselelik ve bayışık yani. bu ne? :( :( :( yani kimse ayrıcalık da beklemiyor, üstüne pohpohlanmak ta.. sağlıklı ve kaliteli yaşabilmek için tek şart ekonomik güç sağlayabilmek için iş çalışmak.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 14, 2018, 07:58:54 ÖS »
Tedavi alıp almamak sana kalmış hiv enfeksiyonu kan nakli ile 2 yılda kişiyi aids evresine döndürüyor fakat modun da dediği gibi o süre içer'sinde korunmasız birşey yapmaa

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #11 : Mart 14, 2018, 08:06:11 ÖS »
Kondom taktım ama tedavide olmuyom, kimseye bulaştırmam diye bişey yok.. Kondom yırtılması sık yaşanan bi sex kazası türü.. Onu geçtim, olaki öpüşürken o an diş etin kanayıverdi.. Kusura bakma ama tedavi almayan bi pozitif canlı bomba misalidir. Biz tedavi alıp rna negatif olan pozitifler bile ihtimali sıfıra yakın olmasına rağmen bulaştırırmıyız diye korkarken. Senin kendini düşünmeni geçtim, karşı tarafıda düşünmemem çok yanlış.

Hayat senin, istersen hiç tedavi olma, aids olup öl. İntihar et vs vs vs kimse karışamaz ama kanında fokur fokur gezinen virüsler varkende başkasını riske atma.. En ufak bi cinsel sıvın ya da kanınla temas halinde karşı tarafın tek seferde enfekte olma riski var.. Çünkü sen bulaştırıcı konumdasın.

Neyse ben daha fazla yazmıcam, sinirleniyorum ve saygı göstermek zorundayım o sebeble susayım
Su gibi berrak yeni bi hayat.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mart 14, 2018, 08:21:40 ÖS »
Ben tedavi oluyorum, suan 4 aydir RNA negatif.

Yani KANIMDA ölçülebilen hiv yok.
( diğer vücut sıvılarında ölçüm yapılmadığı için )

Buna rağmen , o an bir terslik olur, blip olur vs kazalar olur da partnerime 1/1.000.000.000 ihtimal olsa bile bulastirabilirim diye korkuyorum. 
Bu sebeple 6 ay boyunca surekli RNA negatif almadigim Sürece Sex den uzak durma kararim var...
Cunki Bir baskasini bulas yapmak Riski olmasi, Boyle Büyük bir sorumlulugu alma riski suan RNA negatifken bile Ben’i korkutuyor...

bence bilerek Birisine bulas yapmak katil olmakla esdeger.

Seninde Bu Konuyu tekrar dusunmenizi oneririm. 

Seninde Erkek kardesin, Kiz kardesin, dayin, Halan, Teyzen vs sevdiklerin vardir.
Senin gibi dusunen ve Davranan hiv pozitif biri ile tanismlarini ve bilmeden iliski yasamalarini istermiydin...
« Son Düzenleme: Mart 14, 2018, 08:36:03 ÖS Gönderen: hk »

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 14, 2018, 08:43:49 ÖS »
Arkadaşlar bu konuyu bu kadar uzatıp ard arda aynı yorumlardan oluşan onlarca entry gitmenize gerek yok. Ben durumumu ve aldığım kararımı yeterince açıkladığıma inanıyorum, bunu sizlerle de paylaşmak istedim. Zaten tedavi almayacağımı iddia etmedim sadece ileriki bir tarihte buna başlayacağımı ve henüz başlamayı düşünmediğimi ifade ettim. Bu benim kararımdır, millet olarak yargılamayı ve dikte etmeyi ne kadar da çok seviyoruz. Korunarak sekste hiv bulaşmaz tedavi alıyor yada almıyor olmanız bunu etkilemez. Kaldı ki hiv kolaylıkla bulaşan bir virüs de değil, bulaşma yolları belirli , seks yaparken korunacağımı ifade ettiğim halde bazılarınız hayır efendim korunarak da seks yapamazsın diyor, neyin kafasıdır, neyin iddiasıdır bu arkadaşlar lütfen kendimize gelelim ve mantıklı, oturaklı yorumlar yapalım sırf yorumum bulunsun tarzı yorumlardan ziyade. Kimseyle kavga etmek veya tartışmak için bulunmuyorum bu forumda. Anlayışınıza teşekkürler.

heavy-stuff

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 14, 2018, 09:33:39 ÖS »
Died bu tip kararlara saygili olma zorunlulugu yok kimsenin,
kararin kamusal alana cekilecek kadar kriminal,
kendine grl...!