Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kanada gibi olmak...  (Okunma sayısı 881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
Kanada gibi olmak...
« : Mart 09, 2018, 12:20:18 ÖS »
Kanada'da 500'den fazla doktor, tıp öğrencisi doktorlara yapılan maaş artışını protesto etti. İmza toplayan doktorlar, "Quebec doktorları, doktorlara verilen maaş artışlarının iptal edilmesini ve sistem kaynaklarının sağlık çalışanlarının iyiliği için dağıtılmasını ve Quebec halkına layık sağlık hizmetlerinin sağlanmasını istiyoruz" ifadelerinde bulundu.

Ülkemiz hekimleri ve Kanada hekimleri arasında bir fark var. Bence o farkın adı AHLAK

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Kanada gibi olmak...
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2018, 02:37:46 ÖS »
Kanada zaten çok ütopik çok farklı bir yer. İnsanlarının huyu suyu davranışları tutumları falan çok değişik hatta bu yüzden yabancı sitelerde internet üzerinde espri konusu olurlar, gerçekten çok farklı çalışıyor insanlarının kafası, hayata bakışları, birbirlerine davranışları falan aşırı çok kaliteli A+. Sanki başka dünyadan gibiler.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2018, 02:51:22 ÖS »
https://www.youtube.com/watch?v=DU3EeKxI0g8

ben bu aralar kübaya kafaya taktım...yukardaki belgeseli izleyince etkilenmedim desem yalan olur...

özellikle sokak hayvanlarına duyulan saygı beni benden etti...tıpta yaptıkları yatırımlar falanda etkileyici...

bi kübaya bakıyorum bide bizim memlekete...arada dağlar kadar fark var..adamlar löseminin çaresini bulmuşlar
biz burda daha veremle uğraşıyoruz arkadaş.

şu dünyada yaşamak istediğin yer neresi deseler, hiç düşünmem küba derim...

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2018, 02:58:57 ÖS »
Yeryüzünde yaşayan ideal toplum olma anlayışına en yakın ülkelerden biri Kanada. Halkı, refah ve huzur içinde yaşıyor, zengin-fakir arasındaki uçurum az. Biz orta doğu cehenneminde yaşayan ülkelere dönersek; çok değerli, olmazsa olmazlarımız, milletvekillerimiz mecliste oylama yaptılar sahip oldukları diplomatik pasaportlar onlar ölene kadar geçerli olsun diye geçen oy birliğiyle kabul edildi. Aldıkları maaşlara yapılan zamları söylemiyorum bile yazık gerçekten bu sadece bir örnekti daha neler var bizde buraya yazsam bir roman olur

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2018, 03:19:38 ÖS »
Şartlar da önemli tabi. Kanada nereee Türkiye nere :) Yeni dünya düzeni denen safsatayı alıp yerli versiyonunu Türkiyeye uygulayınca eğreti duruyor. Olmuyor,olamıyor yani... Kaynaklarımız Kanada kadar iyi olsa belki bir karşılaştırma yapılabilirdi ama uçurum var aramızda... Değişim oluyor olmasına ama doğru yönde bir değişim değil maalesef.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2018, 03:31:11 ÖS »
https://www.youtube.com/watch?v=mBLw7TN4F6w

kanada devlet başkanı sabah evden çıkıp bisikletle spor yapıyor..halkla içiçe selfi çektiriyor...cafede oturup gençlerle sohbet ediyor..en ufak bi kasılma yada kendini üstün görme yok..adam metro ile geziyor arkadaş ötesi varmı..

bizim ilçe belediye başkanı 3 araçlık konvoyla geziyor..düzce belediye başkanı altındaki 600 bin liralık arabayı beğenmeyip kendine audi makam aracı aldırıyor...neler neler...

https://www.youtube.com/watch?v=F_iSLVGbS2g

bi kanada başbakanına bak bide bizim düzce belediye resine...sussam gönül razı değil...konuşsam tesiri yok...

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 09, 2018, 03:40:47 ÖS »
Ben Kanada gibi olmak derken ekonomik şartları kastetmemiştim aslında. Bariz bir ekonomik farklılık var tabiki. Bizim o şartları yakalamamız için uzun zaman gerek ama o kadar da çok uzun bir zaman gerekmeyebiliyor. Güney Kore mucizesi denilen bir olay var. 1950'li yıllarda hemen hemen aynı refah düzeyinde olduğumuz Güney Kore'nin şimdiki haline bakın. Peki nasıl geldiler bu konuma? Bu örnek üzerinden gidelim. Hekimleri ''Bu ay performanstan sana ne kadar yattı?'' demediler. ''Hasta=Müşteri'' demediler. İşini etik kurallar çerçevesinde yapan hekimleri tenzih ederim. Ama bu ülkemizin bir gerçeği bunu da kabul edelim.

Bizim toplumumuzda büyük bir çürüme var. Sadece yastığa, yorgana hallenen sapıkları anlamayın bu çürümeden. Hekimlik gibi kutsal bir mesleği etik dışı icra eden ve rant kapısı haline getirenler de bence en az bunlar kadar çürümüş insanlardır. Tek farkı kafalarında sarık yok, boyunlarında steteskop var.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 09, 2018, 03:52:23 ÖS »
Kanada'da 500'den fazla doktor, tıp öğrencisi doktorlara yapılan maaş artışını protesto etti. İmza toplayan doktorlar, "Quebec doktorları, doktorlara verilen maaş artışlarının iptal edilmesini ve sistem kaynaklarının sağlık çalışanlarının iyiliği için dağıtılmasını ve Quebec halkına layık sağlık hizmetlerinin sağlanmasını istiyoruz" ifadelerinde bulundu.

Ülkemiz hekimleri ve Kanada hekimleri arasında bir fark var. Bence o farkın adı AHLAK

Çok büyük bir genelleme yapmışsın bence. Hepsine ahlaksız demek ağır olur. Sağlık kazançları için bir fiyat tarifesi olmalı. Ancak doktor maasları için bir barem konmuş, bu doğru değil ve ülke şartlarına uygun değil. X hastanesine gidiyorsun 600 liraya yapılan bir operasyonu başkası 1600 liraya yapıyor. Kimisi 4600 liraya yapmıyor. Sağlık ve eğitim serbest kazanç politikasında çalışmamalı.

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 09, 2018, 05:40:12 ÖS »
Bakıyorum Kanada’yı öve öve bitiremiyor arkadaşlar Kanada ulaştığı refah düzeyini ortadoğu ve Afrika’ya sattığı silahlara borçlu ayrıca Güney Amerika’da Boğaz tokluğuna çalıştırdığı maden işçilerine borçlu Bolivya’da Guatemala’da yok pahasına işlettiği madenlere borçlu yani kendi halkı için başkalarını sömürüyor
Ve birde Küba’yı met eden arkadaş ben kübaya gittim halk acından ölüyor senin burda beğenmediğin bir kilo elmaya orda bir gece bir kadın kapatıyorsun ve hala internet kısıtlı veriliyor

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 09, 2018, 07:25:34 ÖS »
Kanada ulaştığı refah düzeyini silah satmaya yada köle ticaretine vs borçlu değil. Çalışmasına, Amerika ile kurduğu iyi ilişkilerine, bankacılık sisteminin gelişmişliğine, bilime tekniğe verdiği öneme, bilinçli ve duyarlı bireyler yetiştiren eğitim sistemine vs vs daha bir sürü sayarım burda sebep Kanada ile ilgili. Şimdi sana soruyorum bu yukarıda saydığım özelliklerden hangisi bizim ülkemizde mevcut? Hiçbirisi. Biz de sütten çıkma ak kaşık değiliz Osmanlı'nın geçmişine bak hele objektif olarak neler yapmış. Osmanlı bir yeri işgal ettiğinde onun adı fetih oluyor, aynı işi başka bir devlet yapınca onlar işgalci oluyor. Her ülkenin geçmişinde pişmanlık duyacağı şeyler var bizim de var kanadanin da vardir Amerika'nın da. Önemli olan bugün. Biz gelişim adına ne yapıyoruz? Millet Mars'a insanlı uçuşu tartışıyor, biz üniversitede türban takip takmamanin derdindeyiz

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 09, 2018, 09:28:01 ÖS »

Çok büyük bir genelleme yapmışsın bence. Hepsine ahlaksız demek ağır olur. Sağlık kazançları için bir fiyat tarifesi olmalı. Ancak doktor maasları için bir barem konmuş, bu doğru değil ve ülke şartlarına uygun değil. X hastanesine gidiyorsun 600 liraya yapılan bir operasyonu başkası 1600 liraya yapıyor. Kimisi 4600 liraya yapmıyor. Sağlık ve eğitim serbest kazanç politikasında çalışmamalı.

Ben mesleği etik kurallar çerçevesinde icra eden hekimleri tenzih ettiğimi sonraki mesajımda belirttim. Son cümlene katılıyorum.

Şanslı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mart 10, 2018, 12:19:36 ÖS »
Merhaba arkadaslar sitede yeniyim bi konu acmak istiyorum nasil acabilirim yardimci olursaniz sevinirim herkese bol saglikli gunler

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mart 10, 2018, 12:22:07 ÖS »
Merhaba arkadaslar sitede yeniyim bi konu acmak istiyorum nasil acabilirim yardimci olursaniz sevinirim herkese bol saglikli gunler

ana sayfadan konu açmak istediğin ana başlık konusuna gir...misal POZİTİF BESLENME   gibi...
daha sonra açılan sayfanın sağ üst köşesinde 'yeni konu' yazan linki tıkla...

victorsvictory

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 10, 2018, 02:23:05 ÖS »
Ayrica, kanada da pozitifler isterlerse engelli durumundan engelli maasi alabiliyorlar.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 10, 2018, 03:09:19 ÖS »
Birincisi, herhangi bir çalışanın maaşına az ya da çok zam yapılmış bu tartışılır. Ama esas ahlaksızlık, birinin hak ettiği bedeli elinden gasp edip, bir başkasına vermektir. Bu bir başkası ister hasta olsun, ister sağlam biri olsun. Bildiğin gasp olayıdır. Senin Kanada, dediğin ülke de bilim almış başını gidiyorsa, bunun da bir hak edişi olmalı.

İkincisi ki en önemlisi bence bu. Bir devletin vatandaşı hasta olur, sonra der ki devlet bana baksın. Bana göre devlet bir nebze "sosyal devlet anlayışı ile" bakabilir, ama ötesi yorar. Geçenlerde yanılmıyorsam ya İsveç ya da Norveç Sağlık Bakanlığı, artık sigaradan dolayı kansere yakalanan hastaların ilaçlarını büyük oranda karşılamayacakmış. Mükemmel bir karar. Sen yıllarca sigara iç, ciğerleri bitir. Ondan sonra devlet bana beleş baksın :) Soru baştan yanlış. Esas soru şu, biz niye hasta oluyoruz? Bunu bir hiv pozitif olarak söylüyorum. Bundan devletin suçu yok. Benim suçum var. Üstüne üstelik bu boku yedim hadi bana beleş'den bak demek, en büyük ahlaksızlık.

Son olarak siyaset demiyim, demiyim diyorum ama, Allah aşkına sizin Küba dediğiniz ülke de, rahmetli Fidel Castro bile "nıke" eşofmanla kameralara poz vermişti. Ne huzuru, ne rahatlığı, ne mutluluğu. Adamlar sefaleti yaşıyor.

Yatın kalkın halinize şükredin. Bitti....
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.