Mavi-Banner

Gönderen Konu: INH tedavisi  (Okunma sayısı 438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
INH tedavisi
« : Mart 09, 2018, 09:30:31 ÖÖ »
Merhabalar

Tb korunma programina alinip 8 ay inh aldim. Her sabah erkenden ac karna icme, akabinda kahvaltiyla beraber B vitamini kompleksi almak cinnet gecirtti bana. Kan tahlillerinde Vitaminim de  Karaciger FT leri de yuksek gelince; doktoruma danismadan son 1 aylik dozu almadim. Baska hastalara 6 aylik veriliyor cunku.

Verem savaş peşime düştü, eve gelecekler neredeyse. 1 ayi almama konusunda kararliyim. Deneyimleri icinde 6 ay kullanan ve devam ettirmeyen veya baska konularda bilgisi olanlardan yorum rica ediyorum1

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: INH tedavisi
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2018, 10:39:40 ÖÖ »
6 aylık tedavi normal hastalara yeterli olurken, hiv pozitiflere 9 ay öneriliyor.
Kendi doktorunla konuşmadın mı bu durumu, kcft değerlerin yükseldiyse zaten kullanmaman gerekir. Ama ciddi bir yükselme olması lazım bunun için. Bunun kararını drun verecektir.

Ben 6 ay kullandım, o sırada özel bir laboratuarda daha detaylı bir verem testi olan quantiferon testi yaptırdım, negatif geldi, bu ppd den daha güvenilir ve pahalı bir yöntem. Cd4 ler iyi ise daha güvenilir sonuç veriyor. Drum quantiferon - gelince 6 ay da almışsın zaten büyük ihtimalle sende verem mikrobu yok, artık gerek yok dedi, tedaviyi sonlandırdı. Verem savaş'a doktorun kaşeli imzalı bir kağıt göndertirse seninle, verem savaş da peşini bırakacaktır.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2018, 01:19:57 ÖS »
Bende 3 aydın INH tableti kullanıyorum . Her sabah aç karnına bir tablet.
Ama doktorum B vitamin söylemedi. Vitamin takviyesi kullanmıyorum.

En son testımde. AST ve ALT değerlerim çok yükselmiş.
Önceden 25 ve 40 gibi idi. 3 ay içerisinde  260 ve 370 e çıkmış. 😞😞😞

Bu arada fitness yapıp ağırlık çalışıyorum , protein tozu , Bca felan da kullanıyordum.   ( hemen kullanmayı kestim)

Bu hızlı artış nedenini anlayamadım!

-Kullandığım inh tabletimi ?

-Yaptığım ağırlık egzersizlerimi ? ( ağırlık çalışmasının bu değerleri artırdığına yönelik bilgiler okudum)

-Kullandığım protein tozu ve bca gibi ürünlermi?

Bu konuda tecrübesi olan varmı ?

« Son Düzenleme: Mart 09, 2018, 02:49:54 ÖS Gönderen: hk »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2018, 02:33:12 ÖS »
Evet Inh bazı kişilerde karaciğer enzimlerinde artış yapabilir. 10 kata yakın bir artış var alt ast değerlerinde bu yüzden doktorun inh ı kestirebilir. Ona danışmalısın.

Onun dışında tabi kullandığın ürünler de etkilemiş olabilir. Hepatit var mı o da bakılmalı. Ürünleri kesmen gerekiyor tabi ki.

Inh kullananlarda b vitamini eksikliği gözükebiliyor bazı kişilerde. O yüzden koruma amaçlı b vitamini başlıyor bazı drlar.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2018, 02:39:25 ÖS »
6 aylık tedavi normal hastalara yeterli olurken, hiv pozitiflere 9 ay öneriliyor.
Kendi doktorunla konuşmadın mı bu durumu, kcft değerlerin yükseldiyse zaten kullanmaman gerekir. Ama ciddi bir yükselme olması lazım bunun için. Bunun kararını drun verecektir.

Ben 6 ay kullandım, o sırada özel bir laboratuarda daha detaylı bir verem testi olan quantiferon testi yaptırdım, negatif geldi, bu ppd den daha güvenilir ve pahalı bir yöntem. Cd4 ler iyi ise daha güvenilir sonuç veriyor. Drum quantiferon - gelince 6 ay da almışsın zaten büyük ihtimalle sende verem mikrobu yok, artık gerek yok dedi, tedaviyi sonlandırdı. Verem savaş'a doktorun kaşeli imzalı bir kağıt göndertirse seninle, verem savaş da peşini bırakacaktır.
3 e katladi. Bıraktiktan 30 gun sonra dustu.
10 sene ppd yaptirdim, birisi 4 mm cikti digerleri hep sıfırdı ama Quantiferon pozitit gelince ihmal etmeyelim dedi doktor.
1 aylik dozu da kendim bıraktım.
« Son Düzenleme: Mart 09, 2018, 02:41:20 ÖS Gönderen: murti34 »

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2018, 02:42:52 ÖS »
Bende 3 aydın INH tableti kullanıyorum . Her sabah aç karnına bir tablet.
Ama doktorum B vitamin söylemedi. Vitamin takviyesi kullanmıyorum.

En son testımde. AST ve ALT değerlerim çok yükselmiş.
Önceden 25 ve 40 gibi idi. 3 ay içerisinde  260 ve 370 e çıkmış. 😞😞😞

Bu arada fitness yapıp ağırlık çalışıyorum , protein tozu , Bca felan da kullanıyordum.   ( hemen kullanmayı kestim)

Bu hızlı artış nedenini anlayamadım!

Kullandığım inh tabletimi ?
Yaptığım ağırlık egzersizlerimi ? ( ağırlık çalışmasının bu değerleri artırdığına yönelik bilgiler okudum)
Kullandığım protein tozu ve bca gibi ürünlermi?

Bu konuda tecrübesi olan varmı ?

Sizin her ay rutin biyokimya baktirmaniz gerekli. @bedevi  de oyle.

HarryPotter

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 16, 2018, 11:31:54 ÖÖ »
Merhaba, 2 yıldır ilaç kullanıyorum, ilk basta stribild son 4 aydır genvoya. Negatifim. İlk tanı aldığımda ppd testi yapılmamıştı bana. Hemen tedaviye baslanılmıstı. Suanki doktorum farklı ve ona bu durumu söyledim. Ppd tedaviye baslamadan önce yapılır, tedavi başladıktan sonra bişe ifade etmez dedi. Peki ben veremle ilgili durumumu var mı yok mu vs. nasıl öğrenebilirim? Bilen birisi yazarsa çok sevinirim. @Mavera
« Son Düzenleme: Mart 16, 2018, 11:38:59 ÖÖ Gönderen: HarryPotter »

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #7 : Mart 16, 2018, 11:41:29 ÖÖ »
özel  hastanelerin  bir  kısmında   bütün  hastahaneler  ypmıyor. SADECE VEREM  MİKROBUNA  BAKAN ''QUANTİFERON  TESTİ' yaptırabilirsin  fiyatı  400-500 lira  civarında  ppd  testi çoçukluk döneminde  olduğun  aşılardan bile  etkilenebilen  ve  kesin netlik vermeyen bir  testtir.

quantiferon  sadece  verem  mikrobunun  olup olmadığına  bakar  sonucun negatif  gelirse  mikropla  haşır  neşir  olmamışşın  anlamına  gelir  , şayet  pozitif  gelrise de  inh  tedavisine  başlaya**k  tedavini  olabilirsin .

http://www.aygunlaboratuvari.com/?gclid=EAIaIQobChMIv9mNh7nw2QIVVWQZCh02KgbvEAAYASAAEgKV_fD_BwE

mevcut  linkte  bu  quantiferon testini  yapan  labaratuar  bilgisini paylaştım.
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

HarryPotter

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 16, 2018, 11:58:21 ÖÖ »
Teşekkürler bilgilendirme için, peki rna'm negatif yani bu testi yaptırmama gerek var mı? Hani verem mikrobu olduğunda rna negatife inmez diye bişe var mı ? Yoksa iner mi verem olsa bile? Ve belirti vermeden de bu mikrop olabiliyor mu vücutta? @acısada_öldürmez

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 16, 2018, 12:05:28 ÖS »
Teşekkürler bilgilendirme için, peki rna'm negatif yani bu testi yaptırmama gerek var mı? Hani verem mikrobu olduğunda rna negatife inmez diye bişe var mı ? Yoksa iner mi verem olsa bile? Ve belirti vermeden de bu mikrop olabiliyor mu vücutta? @acısada_öldürmez
quantiferonun negatif-pozitif olmakla alakasi yok.
Marmara eah nde ucretsiz yaptirdim.
Aktif verem belirti verir, pasif olan vermez diye biliyorum. Verem olsaniz da olmasaniz da rna illaki inecek.
« Son Düzenleme: Mart 16, 2018, 12:11:49 ÖS Gönderen: murti34 »

HarryPotter

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 16, 2018, 12:12:11 ÖS »
quantiferonun negatif-pozitif olmakla alakasi yok.
Marmara eah nde ucretsiz yaptirdim.
Nasıl yaptırabilirim ben de ücretsiz?devamlı doktorum farklı bir hastanede. Hangi bölüme gitmem gerekiyor ve hiv pozitif olduğumu söylemem gerekiyor mu?

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Mart 16, 2018, 12:13:20 ÖS »

verem  mikrobunun  hiv  rna  negatif  çıkıp  çıkmaması ile  alakası  yok, tamamen  bağımsız  olmalısın, Son  6-7 sene  içerisinde  verem  vakalarında  ciddi artışlar  sözkonusu , suriye  tarafından  birçok  mülteci  geldi  ve  bu  kişiler  çok sağlıksız  ortamda  yaşadıkları  için  ve  kişişel  hijyen  ortamları  pek  olmadığı için  aynı odada  15-20 kişi  kalabiliyor.1kişi  verem  olsa  otomatikman  20 kişiyi tetikliyor.

Verem  savaş  dispanserlerine  gidiyorlar  tedavi olmak  için  ama  süre  uzun  ve  meşakkatli olduğu için  tedaviyi  yarı  yolda  bırakıyorlar. Ve  bağışıklık  eşiği  yüksek  verem  ile  enfekte  ediyorlar

Onun  için  bu  testi olup  sonucuna  göre  inh  almakta fayda  var

arkadaşımızda  belirtmiş  MARMARA  EĞİTİM  VE ARAŞTIRMA  HASTANESİNDE  ÜCRETSİZ YAPILABİLİYORMUŞ
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mart 16, 2018, 12:14:41 ÖS »
@murti34   arkadaşların  ücretsiz  yaptırması için izlemesi gereken  yolu açıklar mısın?

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 16, 2018, 12:24:26 ÖS »
@murti34   arkadaşların  ücretsiz  yaptırması için izlemesi gereken  yolu açıklar mısın?

Ben doktoruma gittim genel kontrolde. Ppd yi ne zaman yapacağız dedim. ppd mi kaldi dedi.  rna cd4 girisimi yaparken onun da girişini yaptı bende verdim. Ekstea bisey yapmadım

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Mart 16, 2018, 01:16:40 ÖS »
Ppd yada quantiferon testi vücudun verem mikrobu alıp almadığını gösterir.Bu mikrobu alan herkes verem hastası degildir. Aktif verem hastası olmanın bazı belirtileri vardır. Kanlı balgam, gögüs agrısı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık ve hızlı kilo kaybı gibi. Bu şikayetlerden birkaçını yaşayanlar verem savas derneklerine, yada bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilir. Önce gögüs doktoruna gidip kagitla vsd ye başvurmak en mantıklısı. Ppd  testi ücretsiz, quantiferon özle lab larda 150-250 TL arası. Devlet hastanelerinde bu test yapılmıyor diye biliyorum. Rna negatif yada pozitif bu test sonuçlarını etkilemez.