Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv pozitif olduğumu öğrendim  (Okunma sayısı 1917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ertn

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Hiv pozitif olduğumu öğrendim
« Yanıtla #15 : Mart 09, 2018, 12:57:09 ÖS »
 Mesajlarınız için teşekkür ederim, fakat kısa bi süre öncesine kadar farkında olmadığım için bi üzüntü belirti yaşamamıştım, öğrendikten sonra iştahsız, halsiz, mutsuz, depresif hissediyorum yani etrafımdaki herşey bir anda yalan gibi gelmeye başladı, hiç birşey yiyemiyorum, pozitif düşünmeye çalışıyorum ama kısa bir süre sonra yine içim daralıyor, en kötüsü de bunu birisiyle paylaşamamak, çünkü yaşadığım sıkıntıyı sevdiğim insanların da yaşamasını istemiyorum, birlikte olduğum bir insan yok, bilinçli birisiyim ve tabikide öyle bir durumda bilgilendirme yapılması gerektiğini biliyorum, şu an hiç birşeye konsantre olamıyorum, tek umudum hayatımda değişen tek şeyin sadece belirli bir saatte bi hap almak olması, tek başıma saatlerin geçmesini bekliyorum, biliyorum bu bunalımı atlatmam gerekiyor zor çok zorlanıyorum ..

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #16 : Mart 09, 2018, 01:03:47 ÖS »
Arkadaşım, mutlaka psikiyatrist desteği oneriyorum.
Bir de çok sevdiğim bir laf vardır. Su bize kabullenmeyi öğretir. Su, belki celik veya elmas gibi sert değildir ama dağları delerek bile yolunu bulur. Bırak duyguların su gibi aksın.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #17 : Mart 09, 2018, 01:10:41 ÖS »
Su an durumunu kimse ile paylaşma, kesinlikle tavsiye etmem. Kendini toparlayınca paylaşıp paylaşmayacağına daha rahat kararverirsin.

Hangi şehirde sin bilmiyorum ama İstanbul da isen eğer, Pozitif Yaşam Derneği ile iletişime geçip ve görüşmeye gitmeni öneririm. Akran Danışmanlığı kapsamında görüşme yapmak sana iyi gelecektir.

hıvsiz hayat

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Mart 09, 2018, 03:00:57 ÖS »
Çok zor bir süreç, inan hersey yoluna giriyor.   Bu süreçte destek almanda fayda var.

Died

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Mart 09, 2018, 03:14:08 ÖS »
Zor bir süreç değil aslında nasıl baktığına bağlı olaya. Artık hiv tanısı ölüm fermanı demek değil günümüzde bundan 20-25 sene önce olsaydı endişelenmek için bir sürü nedenimiz olacaktı. Ben kabullendim artık olan oldu ağlanmak sızlanmakla sadece kendimizi daha da yıpratırız o nedenle bir an önce bunu kabul edip kendimize çeki düzen verip önümüze bakmalıyız hayatta

ertn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mart 10, 2018, 09:56:13 ÖÖ »

Arkadaşlar merhaba, anonim bir şekilde insanlarla konuşabileceğim bir platform var mı, kendimi çok yalnız hissediyorum ve durumumu kimseyle paylaşamıyorum, konuşamıyorum ve aklımdaki bütün düşünceler, endişe, üzüntü, hayal kırıklığı, korku arasında gidip geliyor, belki çok yazıyorum ama hepiniz bunu yaşadınız diye tahmin ediyorum, çok cinsel birlikteliği olan bir insan değildim, kimseyi yargılayamam herkesin hayat tarzıdır saygı duyuyorum ama bu durum beni daha da zorluyor, içten içe kahroluyorum, bu durumda sanırım hiç beklemediğim bir tanı olmasıyla paralel, umarım sizi sıkmıyorumdur..

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Mart 10, 2018, 11:52:27 ÖÖ »

Arkadaşlar merhaba, anonim bir şekilde insanlarla konuşabileceğim bir platform var mı, kendimi çok yalnız hissediyorum ve durumumu kimseyle paylaşamıyorum, konuşamıyorum ve aklımdaki bütün düşünceler, endişe, üzüntü, hayal kırıklığı, korku arasında gidip geliyor, belki çok yazıyorum ama hepiniz bunu yaşadınız diye tahmin ediyorum, çok cinsel birlikteliği olan bir insan değildim, kimseyi yargılayamam herkesin hayat tarzıdır saygı duyuyorum ama bu durum beni daha da zorluyor, içten içe kahroluyorum, bu durumda sanırım hiç beklemediğim bir tanı olmasıyla paralel, umarım sizi sıkmıyorumdur..

ertn kardeşim yaşadığın yollardan emin ol hepimiz geçtik..sıkıntılı bi süreç olduğu muhakkak...

ama benim hep savunduğum bi tez var...olaya birde bardağın dolu tarafından bakmayı dene...

-misal hastalığın tedavisinin olmadığını düşün 5 bilemedin 10 yıl içinde ölmen garanti olsa idi eğer halini bi düşün..nası bi duygu....berbat dimi ?

-yada bi çok ülkede olduğu gibi ilaçlara ulaşamadığını...ulaşamadığın içinde ufak ufak bu dünyadan öte tarafa gideceğini bi düşün..buda çok parlak bi vaziyet değil bence..?

işe bu yönden bakarsan ,bardağın dolu tarafından bakarsan emin ol bi çok yönden rahatlarsın..

yüzyüze görüşme konusuna gelirsek  istanbulda yaşıyorsan pyd toplantılarına katılabilirsin...benim bildiğim her ay düzenli olarak toplantıları var...telefonla derneği arayıp bilgi alabilirsin...yardımcı olacaklardır..

zamana bırak bazı sıkıntıları aşmaya...1-genvoya  2-zaman ..  bunun yanında sağlıklı beslenme ve sporuda hayatına katmaya bakarsan sana faydası olur..

onun dışında sinemaya git, kitap oku, şehir gezintileri yap, spora kaydol....yani beynini bişeylerle meşgul et...hastalık aklına gelmez en azından...

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #22 : Mart 10, 2018, 01:53:08 ÖS »

ertn kardeşim yaşadığın yollardan emin ol hepimiz geçtik..sıkıntılı bi süreç olduğu muhakkak...

ama benim hep savunduğum bi tez var...olaya birde bardağın dolu tarafından bakmayı dene...

-misal hastalığın tedavisinin olmadığını düşün 5 bilemedin 10 yıl içinde ölmen garanti olsa idi eğer halini bi düşün..nası bi duygu....berbat dimi ?

-yada bi çok ülkede olduğu gibi ilaçlara ulaşamadığını...ulaşamadığın içinde ufak ufak bu dünyadan öte tarafa gideceğini bi düşün..buda çok parlak bi vaziyet değil bence..?

işe bu yönden bakarsan ,bardağın dolu tarafından bakarsan emin ol bi çok yönden rahatlarsın..

yüzyüze görüşme konusuna gelirsek  istanbulda yaşıyorsan pyd toplantılarına katılabilirsin...benim bildiğim her ay düzenli olarak toplantıları var...telefonla derneği arayıp bilgi alabilirsin...yardımcı olacaklardır..

zamana bırak bazı sıkıntıları aşmaya...1-genvoya  2-zaman ..  bunun yanında sağlıklı beslenme ve sporuda hayatına katmaya bakarsan sana faydası olur..

onun dışında sinemaya git, kitap oku, şehir gezintileri yap, spora kaydol....yani beynini bişeylerle meşgul et...hastalık aklına gelmez en azından...
zihin, bedenden üstündür.

Maystro

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Mart 10, 2018, 02:32:42 ÖS »
Çok Geçmiş olsun

ertn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Mart 11, 2018, 10:30:25 ÖÖ »
  Merhaba, desteğiniz için teşekkürler. Bu hafta cd4 / viral ölçümü yapılcak. Daha geçen haftaya kadar bazı ufak tefek belirtiler olmasına rağmen normal bir şekilde yaşarken, gülerken eğlenirken, teşhisten sonra her uyanışım kabus oldu, şimdilik pek dışarı çıkamıyorum, psikolojik olarak kendimi hazır hissetmiyorum, beni en çok yoran etrafımdaki insanların HIV pozitif olmama ihtimal dahi vermeyecek olması, sadece onları üzmemek için bu durumun üstesinden gelmeye çalışıyorum zorlansam da.. Umarım bir an önce ilaçlarla beraber normal hayatıma dönebilirim, çünkü aklımda sadece bu düşüncenin olması bir haftada bile beni inanılmaz yıprattı..

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Mart 11, 2018, 12:13:01 ÖS »
Merhaba @ertn
Bu bir hafta nasıl zor geçti ise bundan sonraki günler alışma süreci umursamama süreci inat süreci hepsi birbirini takip edecek ruh hallerine bürüneceksik ve bunları inan en ketum ve sağlam ruh haline sahip insanlar bile geçiriyor. Çok zorlandığını düşünürsen bir yardım al tabiki ama inan tedavin başlayıp değerlerin normale dönünce hepsini unutacak ve normal yaşantına devam edeceksin. Heleki tedavi sürecinde hastanede tedevisi çok daha zor hastalıkları görecek zor yaşantılara şahit olunca.
 Bizim hastalığımızın kronik birşey olduğunu tek bir tabletle sağlığımıza kavuştugumuzu düşününce ve  ağrımız sızımız olmadığınıda hesaba katınca sevinesin bile gelecek :) bence hemen cik dışarı bi iki parça birşey al kafa dağıtıp topla kendini çünkü en güçlü şey senin sahip olduğun şey oda sensin.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Mart 11, 2018, 07:25:23 ÖS »
  Merhaba, desteğiniz için teşekkürler. Bu hafta cd4 / viral ölçümü yapılcak. Daha geçen haftaya kadar bazı ufak tefek belirtiler olmasına rağmen normal bir şekilde yaşarken, gülerken eğlenirken, teşhisten sonra her uyanışım kabus oldu, şimdilik pek dışarı çıkamıyorum, psikolojik olarak kendimi hazır hissetmiyorum, beni en çok yoran etrafımdaki insanların HIV pozitif olmama ihtimal dahi vermeyecek olması, sadece onları üzmemek için bu durumun üstesinden gelmeye çalışıyorum zorlansam da.. Umarım bir an önce ilaçlarla beraber normal hayatıma dönebilirim, çünkü aklımda sadece bu düşüncenin olması bir haftada bile beni inanılmaz yıprattı..

ilaci alsan da almasan da normalsin ve normal hayatın olacak.
Baskalari icin yasama, kendin icin yasa.😊 yasam o kadar guzel ki. Dik durmak icin cok gerekcen var. pozitif-iz grubuna ulasip bir akran danismani ile konuşabilirsin. iyi gelecektir. Profesyonel 30-40 akran danismani var sana yuzyuze veya telefonda yardimci olacak.
« Son Düzenleme: Mart 11, 2018, 07:26:19 ÖS Gönderen: murti34 »

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Mart 11, 2018, 11:20:06 ÖS »

Benim de tanı alalı 9 ilaca başlayalı 7 ay oldu. İnan bir süre sonra her şey normalden de öteye daha güzel oluyor😀 hayatındaki bazı şeyler değişiyor. Her şey pozitif oluyor mesela😀 Kendine biraz zaman ver. Alışırsın.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Mart 12, 2018, 09:42:53 ÖÖ »

Benim de tanı alalı 9 ilaca başlayalı 7 ay oldu. İnan bir süre sonra her şey normalden de öteye daha güzel oluyor😀 hayatındaki bazı şeyler değişiyor. Her şey pozitif oluyor mesela😀 Kendine biraz zaman ver. Alışırsın.

Alismana ve rutinr bindirmene cok sevindim.

Efe

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Mart 12, 2018, 09:53:19 ÖÖ »
Benim de tanı alalı bugün tam bir yıl oldu. İlk iki gün çok kötüydüm sonrasında 1 hafta içinde etkisi azaldı normale döndüm ve şimdi çok şükür harika gidiyor hersey. Yaşamımıza her akşam bir adet ilaç içecek olmaktan başka bir etkisi yok diyebiliriz. Hatta artıları var. Hayatin daha değerli oldugunu, bazı şeyleri kafana takmamayı öğreniyorsun. Ve çok kötu hastalıkların olduğunu. O yüzden hemen toparlan, kendine gel ve ayağa kalk. Çünkü hayat kaldığı yerden devam ediyor ;)
« Son Düzenleme: Mart 12, 2018, 12:54:07 ÖS Gönderen: Efe »