Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv pozitif olduğumu öğrendim  (Okunma sayısı 1916 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ertn

• Yeni Üye
  • *
Hiv pozitif olduğumu öğrendim
« : Mart 08, 2018, 06:25:35 ÖS »
 Herkese merhaba,

Hiç beklemediğim bir şekilde bugün HIV (+) olduğumu öğrendim. Testi yaptırdığım süreden beri zaten olabilir diye kendimi alıştırmaya başlamıştım ama dünyam tabikide başıma yıkıldı, sizin yorumlarınıza, tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Kafam inanılmaz derece karışık olmasına rağmen, kabullenip kendimi rahatlatmaya çalışıyorum, aksi halde inanılmaz derece içimi bi sıkıntı basıyor. Kendimi bu sadece kronik bir hastalık ve ilaç ile normal yaşamıma devam edebilirim şeklinde teselli ediyorum ama ilk günüm ve daha test olmadım, (yönlendirildim). Bu konuyu paylaşacağım hiçkimsem yok, bu nedenle sizlerle paylaşmak istedim.

Çok sıkıntı yaşadığım zamanlar olmuştu ve zaman geçtikçe olayları daha sonrasında gülerek bile anlattığım oldu, bu nedenle merak ediyorum bu duruma da alışabilecek miyim, kendimi çok çaresiz hissediyorum.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Hiv pozitif olduğumu öğrendim
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2018, 08:57:22 ÖS »
Herkese merhaba,

Hiç beklemediğim bir şekilde bugün HIV (+) olduğumu öğrendim. Testi yaptırdığım süreden beri zaten olabilir diye kendimi alıştırmaya başlamıştım ama dünyam tabikide başıma yıkıldı, sizin yorumlarınıza, tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Kafam inanılmaz derece karışık olmasına rağmen, kabullenip kendimi rahatlatmaya çalışıyorum, aksi halde inanılmaz derece içimi bi sıkıntı basıyor. Kendimi bu sadece kronik bir hastalık ve ilaç ile normal yaşamıma devam edebilirim şeklinde teselli ediyorum ama ilk günüm ve daha test olmadım, (yönlendirildim). Bu konuyu paylaşacağım hiçkimsem yok, bu nedenle sizlerle paylaşmak istedim.

Çok sıkıntı yaşadığım zamanlar olmuştu ve zaman geçtikçe olayları daha sonrasında gülerek bile anlattığım oldu, bu nedenle merak ediyorum bu duruma da alışabilecek miyim, kendimi çok çaresiz hissediyorum.

nerede yasiyosunuz? nasil öğrendiniz pozitif oldugunuzu?

ertn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2018, 09:13:35 ÖS »
 nerede olduğumu paylaşmak istemedim ama wb de pozitif geldi, kesin sonuç. Çok üzgünüm şuan ve kimseyle paylaşamıyorum o yüzden umarım burada aradığım teselliyi bulabilirim.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2018, 09:48:06 ÖS »
Arkadasım öncelikle aramıza hoşgeldin. Keşke gelmese idin ama attık olmuş için üzülmeye gerek yok.
Bu ilk dönemler senin için biraz zor olacağı kesin çünkü hepimiz aynı şeyleri yaşadık ve aynı  zor ve sıkıntılı alışma dönemlerinden geçtik. 
Ama unutma bunların hepsi geçiyor , kendini boş yere üzme , zira tedavin başlayınca herşeyin normale döndüğünü göreceksin.

Şimdi wb sonucun elinde ise ilk yapman gereken hemen tedavine ve ilacına başlamak olmalı. Hiç vakit kaybetmeden sana en yakın eğitim araştırma Hastanesi enfeksiyon bölümüne git ve tedavini başlat.

Sormak istediğin bir şey olursa bizler buradayız , merak etme herşey yoluna girecek.

ertn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2018, 09:55:41 ÖS »
Arkadasım öncelikle aramıza hoşgeldin. Keşke gelmese idin ama attık olmuş için üzülmeye gerek yok.
Bu ilk dönemler senin için biraz zor olacağı kesin çünkü hepimiz aynı şeyleri yaşadık ve aynı  zor ve sıkıntılı alışma dönemlerinden geçtik. 
Ama unutma bunların hepsi geçiyor , kendini boş yere üzme , zira tedavin başlayınca herşeyin normale döndüğünü göreceksin.

Şimdi wb sonucun elinde ise ilk yapman gereken hemen tedavine ve ilacına başlamak olmalı. Hiç vakit kaybetmeden sana en yakın eğitim araştırma Hastanesi enfeksiyon bölümüne git ve tedavini başlat.

Sormak istediğin bir şey olursa bizler buradayız , merak etme herşey yoluna girecek.

Merhaba, gideceğim hastane belli ama tarif edemediğim bir şekilde şoktayım, herşey rüya gibi geliyor, algılayamıyorum ve çok mutsuzum. Kendimi en azından ilaç olan bir dönemde yaşadığım için şanslı saymak istiyorum ama beklemediğim bir sonuç olması olayı biraz daha zorlaştırıyor sanırım...

Alp216

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2018, 10:04:51 ÖS »
@ertn merhaba;
Ben de iki ayrı yerde test yaptırdım ve şüpheli pozitif olarak devlet hastanesine yönlendirildim. 6 tüp kan verdim aynı anda ve tüm testlerim tekrar olacağı söylendi. Bu ikimci haftam ve hala bekliyorum. Büyük ihtimal wb testi yapılıyor ve haftaya belli olur. İlk şüpheli durumu öğrenmemden beri üç hafta oldu. 20 şubat tarihinde şişli belediyesinin merkezinde verdim kanı şüpheli çıktı ve korkumdan özelde yaptırdım şüpheli çıktı. 24 şubatta özel laboratuvar da şüpheli dediğinde hüngür hüngür ağladım yanımda en yakın arkadaşım olmasa belki de daha fena olurdum. Ağladım, ağladım sonra düşünmekten başka birşey yapmadım. Hemen ne yapabilirim diye düşündüm ve araştıralım biraz dedik ve kesin sonucun çıkmasını bekleyelim dedik ve bekliyoruz.
Ben sanki yarın ölecekmişim gibi düşünüp hemen ailemle vakit geçirmeye anneme sıkı sıkı sarılmaya başladım. Eve gelip tırnak makası, makas, traş makinası hepsini çamaşır suyu ile dezenfekte ettim. Sonra okuduğumda bunu yapmam gerekmiyormuş onu öğrendim. Tabi ki ilk hafta beynim yerinde yoktu, sürekli başım ağrıdı, kafam yanıyordu, uykum kaçıyor gece uyanıyordum. İş yernde aptal gibi dikkatsiz ne iş yapıcam diye düşünmekten kendimi alamadım. İnsanlara bakıp ben sağlıksızım insanlar sağlıklı dedim. Kanımda şimdi virüs mü var ben pisim dedim.
Sonuç olarak ben hala wb sonucumu bekliyorum ve tanı alsamda hazırım. Sağlıklı yaşamak için birşeyler yapmam gerekmiyor zaten sigara içmiyorum, sağlıklı besleniyorum ve uykumu zamanında uyuyorum, spor zaten yapıyorum ilacımı da zamanında aksatmadan alırsam bir problem yok diye düşünüyorum. Tabi vücudum başka bir sorun çıkarmadığı sürece. Ama her zaman iyi düşünmek iyiyi düşünmek gerek. Kanser hastası da olabilirdik, felç te olabilirdik, sakatta kalabilirdik, ama vücudumuzda hiçbir değişiklik, sosyal yaşamımızda hiçbir değişiklik olmayacak ve herşeye devam edeceğiz.
Ben dua ediyorum wb negatif gelsin diye ama gelecekse de 3 hafta oldu artık alıştırdım kendimi. Ama Rabbim inşallah bana yardım etsin wb negatif gelsin. Hemen askere gideceğim ve dönüşte evleneceğim inşallah. Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah.

ertn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2018, 10:35:09 ÖS »
@ertn merhaba;
Ben de iki ayrı yerde test yaptırdım ve şüpheli pozitif olarak devlet hastanesine yönlendirildim. 6 tüp kan verdim aynı anda ve tüm testlerim tekrar olacağı söylendi. Bu ikimci haftam ve hala bekliyorum. Büyük ihtimal wb testi yapılıyor ve haftaya belli olur. İlk şüpheli durumu öğrenmemden beri üç hafta oldu. 20 şubat tarihinde şişli belediyesinin merkezinde verdim kanı şüpheli çıktı ve korkumdan özelde yaptırdım şüpheli çıktı. 24 şubatta özel laboratuvar da şüpheli dediğinde hüngür hüngür ağladım yanımda en yakın arkadaşım olmasa belki de daha fena olurdum. Ağladım, ağladım sonra düşünmekten başka birşey yapmadım. Hemen ne yapabilirim diye düşündüm ve araştıralım biraz dedik ve kesin sonucun çıkmasını bekleyelim dedik ve bekliyoruz.
Ben sanki yarın ölecekmişim gibi düşünüp hemen ailemle vakit geçirmeye anneme sıkı sıkı sarılmaya başladım. Eve gelip tırnak makası, makas, traş makinası hepsini çamaşır suyu ile dezenfekte ettim. Sonra okuduğumda bunu yapmam gerekmiyormuş onu öğrendim. Tabi ki ilk hafta beynim yerinde yoktu, sürekli başım ağrıdı, kafam yanıyordu, uykum kaçıyor gece uyanıyordum. İş yernde aptal gibi dikkatsiz ne iş yapıcam diye düşünmekten kendimi alamadım. İnsanlara bakıp ben sağlıksızım insanlar sağlıklı dedim. Kanımda şimdi virüs mü var ben pisim dedim.
Sonuç olarak ben hala wb sonucumu bekliyorum ve tanı alsamda hazırım. Sağlıklı yaşamak için birşeyler yapmam gerekmiyor zaten sigara içmiyorum, sağlıklı besleniyorum ve uykumu zamanında uyuyorum, spor zaten yapıyorum ilacımı da zamanında aksatmadan alırsam bir problem yok diye düşünüyorum. Tabi vücudum başka bir sorun çıkarmadığı sürece. Ama her zaman iyi düşünmek iyiyi düşünmek gerek. Kanser hastası da olabilirdik, felç te olabilirdik, sakatta kalabilirdik, ama vücudumuzda hiçbir değişiklik, sosyal yaşamımızda hiçbir değişiklik olmayacak ve herşeye devam edeceğiz.
Ben dua ediyorum wb negatif gelsin diye ama gelecekse de 3 hafta oldu artık alıştırdım kendimi. Ama Rabbim inşallah bana yardım etsin wb negatif gelsin. Hemen askere gideceğim ve dönüşte evleneceğim inşallah. Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah.

Umarım negatif gelir sonucun ama dediğin gibi sonuç istemediğin gibi bile olsa, çok daha sıkıntılı üstesinden gelmenin zor olduğu hastalıklar var. Hala şokun etkisindeyim ve kabullenemiyorum bir türlü.

genvoya

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 08, 2018, 10:36:33 ÖS »
hem pozitif olduğumu öğrendim diye yazıyor hemde , test olmak için yönlendirildiğini yazıyor
arkadaslar

yazıları kim onaylıyorsa bu arkadası iyice okusun

ya gerçekten pozitif korkudan yazıyor bunu  Türk çesi iyi değil

ya da bizimle dalga geçiyor.
Yazdıklarını dikkatli okuyun lütfen...

Rebel34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 08, 2018, 10:37:12 ÖS »
Öncelikle geçmiş olsun, geçmiş olsun kısmı yaşadığın şok için. O şoku hepimiz yaşadık ve hepimiz farklı hayatlarda farklı şekillerde bu tanıyı aldık. Dünyanın sonu değil, tedavisi olan bi kronik hastalık. O yüzden bi nebze şanslıyız, kabulleneceksin, kendinle barışık olacaksın bu şekilde alışman daha kolay olur. Yapacağın şey kendini günde düzenli ilaç kullanmaya hazır hissedip sana uygun bir hastanede bir enfeksiyon hastalıkları doktorundan tedavi olmalısın. Zaman her şeyin ilacıdır sözü işte bu günler için söylenmiş ve zaman geçerken her şeyin ilacı iyi veya kötü. 14 aydır düzenli ilaç kullanıyorum, tedavi olmayı 2-3 ay erteledim kaldıramadım sonrasında işler rayına girdi . Tekrar geçmiş olsun. Kafana takılan şeyleri usulüne uygun sorduğun zaman buradaki herkes elinden geldiğince yardımcı olur.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 08, 2018, 10:50:19 ÖS »
Sadece bilinmesini istedim. Lab veya hastanede çıkan her şüpheli test dogrulamaya gidiyor. Birden fazla kan vermek de doğrulama merkezini bayagi zorluyor.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #10 : Mart 09, 2018, 01:32:34 ÖÖ »
hem pozitif olduğumu öğrendim diye yazıyor hemde , test olmak için yönlendirildiğini yazıyor
arkadaslar

yazıları kim onaylıyorsa bu arkadası iyice okusun

ya gerçekten pozitif korkudan yazıyor bunu  Türk çesi iyi değil

ya da bizimle dalga geçiyor.
Yazdıklarını dikkatli okuyun lütfen...

Sonraki mesajında wb sinin poz geldiğini belirtmiş ama evet ilk mesajı belirttiğin gibi kafa karıştırıyo. Sonraki mesajı okuyunca ray oturmuş oluyo.. Arkadaş muhtemelen şok halinde olduğu için haliyle karambole yazıyodur. O ruh halindeken insan ne yazdığını bile hatırlamaz ki

Su gibi berrak yeni bi hayat.

ertn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 09, 2018, 04:59:55 ÖÖ »
 Arkadaşlar merhaba. Testten kastım, direnç testi ve ilaç uygulamasından önceki testler, yani HIV pozitifim.

Uyuyamıyorum, özellikle geleceğe dönelik yurtdışı eğitim konusunu düşündükçe bütün umudumu yitiriyorum ve kalbim sıkışıyor..

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mart 09, 2018, 06:58:49 ÖÖ »
Merhaba. İlk başlarda uyuyamaman hep bunu düşünmen başka bir şey düşünememen normal. Ben de ilk geceler uyuyamıyordum.

Ben kendi kendime dedim, evet pozitifim, üzülüp ağlamanın bana bir faydası olacak mı, olmayacak boşa zaman kaybı. Bana faydası olan nedir? Okumak, bilgilenmek ve en iyi şekilde tedavi almak için elimden gelen her şeyi yapmak. Ben de enerjimi ilgimi endişelenmek yerine buna yönlendirdim ve hemen tedaviye başladım. 3 sene geçti. Değerlerim de sağlığım da çok iyi şükürler olsun. Artık sadece ilaç saatim geldiğinde aklıma geliyor ve hayatıma eskisi gibi devam ediyorum.

İnsanı en çok bilinmeyen korkutur. Güncel kaynakları araştırdıkça öğrendikçe aslında günümüzde tedaviler sayesinde hivin korkulacak bir hastalık olmadığını anlayacaksın. Tedaviye başlaya**k da güzel sonuçlar alarak da rahatlayacaksın. Zaman. Zamanla olacak her şey, unutma yalnız değilsin senin yaşadıklarını hepimiz yaşadık ve bak hala buradayız. Tedaviye uydukça bir şey olmuyor yani kimseye evel Allah. İlaçlar vücut sağlığımızı koruyor. Ruh sağlığımızı korumak ve hayata devam etmek de bizim elimizde.

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Mart 09, 2018, 08:26:30 ÖÖ »
Ertn merhaba , merak etme yanlız değilsin , yazdıklarını okuyunca ilk dönemlerde kendi yaşadıklarım aklıma geldi[size=78%]...[/size]

bende uyuyamıyordum, biraz dalsam kabusla uyanıyordum, kapalı yerlerde duramıyordum,  nerede ise nefes alamıyormuş gibi hissediyor boğuluyor gibi oluyordum, yemek felan yiyemiyordum.. Yanlız kalınca sürekli ağlıyor gelecek endişesi ile düşüncelere dalıyordum. Ama çok şükür geçti gitti.

ilk tanı dönemi gerçekten bir travma dönemi ... psikiyatri doktoruna gidip muayene bile oldum ,sakinleştirici ilaç yazmıştı  bana .
ama ben tedaviye başlayınca ve ilaçlarımı almaya başlayınca tüm bu sıkıntılar yavaş yavaş kayboldu. Psikiyatri doktorunun verdiği ilaçı kullanma ihtiyacım bile olmadı.

Seninde tüm bu sıkıntıların normal ama merak etme hepsi geçip gidecek. Sağlık açısından bir sorunun olmayacak inşallah,

Birde yurt dışında okumak istediğini yazmışsın ,  forumu kurcalarsan görürsün burada pozitif olduktan sonra yurt dışında eğitime giden bir çok arkadaşımız var.

Hayatın eskisi gibi olmayacak evet artık kronik bir hastalığın var ve ilaç kullanmak zorundasın , ama merak etme her şey yoluna girecek göreceksin...

Bu dönemlerin geçici olduğunu düşün ve kendini fazla zorlama.

Bizler birbirimize yardım için bu forumdayız...
« Son Düzenleme: Mart 09, 2018, 08:57:57 ÖÖ Gönderen: hk »

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 09, 2018, 09:46:52 ÖÖ »
Aramıza hoşgeldin @ertn
Aynı yollardan geçtik hepimiz, seni çok iyi anlayabiliyorum.
Sana en büyük tavsiyem hemen tedaviye başlaman ve bir de psikolog ya da psikiyatrdan destek alman.
Sonrasında günde bir kere sadece ilaç saatinde aklına gelen bir şey olacak.