Mavi-Banner

Gönderen Konu: lor peynirinin faydaları...  (Okunma sayısı 299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
lor peynirinin faydaları...
« : Şubat 27, 2018, 09:41:36 ÖÖ »
arkadaşlar biz pozitif bireylerin beslenmelerine önem göstermeleri gerektiği hepimizin malumu..özellikle eğer birde spor ile uğraşıyorsanız günlük almanız gereken makrolar var...hem günlük aşmamanız gereken bi kalori sınırınız var hemde gün içinde almamız gereken protein,carb. ve yağ miktarlarını dengeli bi şekilde tüketmemiz gerek..

şimdi biz spor yapan pozitifler bu makroları tamamlamak için çeşitli ek besinler yani supplementlerda kullanmak zorunda kalıyoruz..yalan yok bende kullanıyorum...

yalnız bu supplement kullanımı bazen insanoğluna yanıbaşında duran,hepimizin yıllardır bildiği ,doğal, besinleri neden ihmal ediyoruz sorusunu sorduruyor..misal ben loru fazla tüketen biri değildim..ama biraz araştırdığımda ya ben neden bunca yıldır loru ihmal etmişim diye hayıflanmadım değil..heleki spor ile uğraşıyorsanız lorun besin değerlerine bi bakın derim arkadaşlar..

100 gr. lor peynirinin besin değerleri:
 72 kcal   ,   6.66 carb ,     10.34 protein ,  0.29 yağ

hem düşük kalorili hem yüksek protein bunun yanında düşük yağ ve carb. oranları...spor yapan yada diyet döneminde olan bi kişi acaba daha ne isteyebilir

Değerli besin içeriği ile ülkemizin vazgeçilmez lezzeti lor peynirinin tüketilmesi vücut sağlığımız için büyük önem taşıyor. Uzmanlar; Protein, kalsiyum, fosfor açısından zengin bir peynir çeşidi olan Lor Peynirinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve kemik sağlığının korunması açısından faydaları saymakla bitiremiyor.

Peynir altı suyundan yapılan ve içerdiği kaliteli – yüksek protein ile sağlığımız için sayısız faydaları bulunan Lor peynirini sofraların baş tacı etmek gerekiyor. Beslenme uzmanları özellikle sporcular, büyüme çağındaki gençler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler için sayısız faydası bulunan lor peynirinin, börek ve makarnalarda kullanılabilen yemeklik iç malzeme olarak görüldüğüne dikkat çekerek, lor peynirine sofralarda hak ettiği değerin verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

"Lor peyniri inek veya keçi sütünün kestirilmesi ile yapılan ve peynir altı suyunun besleyici içeriği ile zenginleşmiş bir peynirdir. İnek sütünden elde edilmesine rağmen inek peynirindeki antijenik proteinleri içermez. Üstelik içinde serum protein dediğimiz özellikle sporcuların aradığı bir proteine sahip. Bu protein kemik sağlığı için, bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve bebekler için büyük önem taşıyor. Lor peyniri vitamin içeriği ile de değerli bir peynir. İçindeki proteinin yumurtadan daha yüksek biyolojik değeri var. Yumurta alerjisi olan kişiler, Lor yiyerek bu protein ihtiyacını da çok rahat karşılayabilir. Tüm bu özelliklerine rağmen Lor peyniri sadece böreklerde iç harç malzemesi olarak kullanılıyor ya da makarnaya konuluyor. Oysa lor peynirini günün her saati farklı öğünlerde tüketmek mümkün. Fiyatı da uygun olan lor peynirini değişik tariflerle kahvaltılarda, öğlen ve akşam yemeklerinde kullanabilirsiniz.
Lor peynirinin 100 gramında 700 mg kalsiyum, 650 mg fosfor bulunuyor. Türk Gıda Kodeksine göre 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 90'nını karşılıyor.

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: lor peynirinin faydaları...
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2018, 07:02:38 ÖS »
doyurucu özelliğinden ötörü ben bazı sebze yemeği ve salataların arasında katık olarak kullanıyorum.

Creed

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: lor peynirinin faydaları...
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2018, 11:13:25 ÖS »
@bedevi evet güzel bi yer yakalamissin lor peyniri whey proteindir yani vucud tarafindan cabuk emilen demek sabah kahvaltida öneriyorum gece vucud zaten yeterince kaloriyi harciyor ve hemen beslenmek istediginden sabah kalvaltilarimizda whey protein almak iyidir buda lor olabilir