Mavi-Banner

Gönderen Konu: RNA negatifken bulaş riski var mıdır?  (Okunma sayısı 430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkness303

• Üye
  • *
RNA negatifken bulaş riski var mıdır?
« : Şubat 05, 2018, 09:07:49 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, ben yaklaşık 3 aydır tedavi görüyorum. RNA negatife düştü. Uzun bir aradan sonra biriyle yakınlaştım ancak benim durumumu bilmiyor, söylemeye de korkuyorum. Bu kişiyle uzun öpüşmelerimiz oldu, hatırladığım kadarıyla kanama falan olmadı ama çok çok fazla derin öpüştük. Biliyorum öpüşmeyle bulaş olmuyor deniyor ama değer verdiğim birisiyle bunu yaşayınca çok farklı oluyor, o kişinin hayatını bu yola sokmak da istemiyorum ve durumu ona söylemek için hazır hissetmiyorum. RNA negatifken öpüşme ve korunarak sevişme durumunda az da olsa bulaş riski var mıdır? Ayrıca bu şekilde uzun ilişki yürütenler var mı karşı taraftan gizleyerek? Bu konuda ne yapacağım bilmiyorum.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: RNA negatifken bulaş riski var mıdır?
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2018, 09:33:26 ÖS »
Rna negatifken bulaş riski çok düşük veya imkansız olsa da değer verdiğin uzun soluklu olacak bir ilişkide gizlemen doğru değil.
Huzursuz olursun.
Günü birlik ilişkilerde söylemene gerek yok ama kendin icin korunmalısın.tek virus hiv değil.
Bana göre opüşmede rna negatif birisinde bulaş riski yoktur.Ama sende kanama varsa karşı tarafta da yara varsa bulaş riski az da olsa vardır.çok çok düşüktür rna negatifken
Uzun uzun öpüşurken birbinizi mi ısıriyorsunuz.uzun öpüşunce neden kanasın onu anlamadim

Susam009

• Üye
  • *
  • Hıv pozitif arkadaşlıklar
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2018, 09:53:51 ÖS »
Şuanda kan tahlilinde negatif mi çıkıyor hıv ?

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2018, 10:34:35 ÖS »
Yahu ağzında kan ya da yara olan birini kim öperki zaten, öpende kesin bdsm tarzı fantezik bişiler vardır  ;D
3 aydır tedavi görüyosun güzel, peki negatif pcr sonucunu kaç defa gördün bu süreçte ?

Uzun süreli ilişki yaşıcağından saklayamazsın çünkü illaki neden kondom kullandığını sorgulucak, tek eşlisen kondoma gerek yok nede olsa. Ne diceksin ? Doğru bi dille ve doğru zamanda açıkla, zaten bilinçli birise kendide araştırır ve ilişkiniz devam eder ;) yalan üstüne kurulu ilişki zaten fazla sürmez bi yerde tıkanır
Su gibi berrak yeni bi hayat.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2018, 10:36:48 ÖS »

Hayır, hiv pozitif birinin negatif sonucu alabilceği tek test PCR testidir, diğer tüm tanı testlerinde herzaman pozitif çıkıcaz
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2018, 11:18:17 ÖS »

Pcr rna kanda aktif çoğalan hiv sayısını gösterir. Bu test pahalı ve uzun süren bir testtir tanı amaçlı kullanılmaz. Tedavinin takibinde kullanılır.

Tedaviye uyark bu pcr rna değeri sıfıra veya ölçülemeyecek kadar düşük seviyeye indirilebilir. Bu tedavinin işe yaradığını, hivin kişiye zarar vermeyi durdurduğunu gösterir. Tedavi kesilmedikçe böyle devam edebilir.

Ancak normal hiv testlerinde her zaman + çıkmaya devam ederiz.

Başlık açanla ilgili olarak:

Hiv zaten öpüşmeyle bulaşmaz, rna negatifsen hiç bulaşmaz. Ağız içi yoğun kanama/yara/apse vs olmadıkça öpüşmede zaten hiv riski yok. Tükürükte hiv yok çünkü.

Araştırmalar tedaviye uyark en az 6 ay boyunca rna negatif kalanların, hiv negatif partnerlerine korunmadan ilişkide bile bulaştırmadığını göstermiş. Bu şekilde yapılan binlerce korunmaız ilişkide bulaş olmamış. Biz tabi ki korunmayı da her zaman öneriyoruz. Ancak yukarki durumda korunmadan bile bulaş olmuyorsa sen korunarak ilişki yaşarsan zaten ne riski olabilir ki? Tabi ki 6 ay boyunca negatif olduğunu görene dek bekleyebilrsin.

Elbettei ki uzun süreli düşündüğün değer verdiğin biriyse, açıklama yapmadan önce ilişki yaşama derim. Çünkü risk olmasa bile kendisine söylemediğin için ilişki yaşadıktan daha sonra öğrenirse kötü tepki verebilir. Önce sağlam, kendine güvenerek, bilimsel verileri de söyleyerek, ve kendisine çok değer verdiğini, güvendiğini ve yanında görmek istediğini söyleyerek açıklamam daha iyi olur bence.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2018, 07:23:02 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

darkness303

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2018, 11:46:06 ÖS »
@TransBeril 1 kez bakıldı RNA sayısına ve drum negatife düştüğümü söyledi. Bu ay sonunda tekrar bakılacak.

@Mavera çok teşekkür ederim. Tek korkum bu kişinin kötü bir tepki vererek beni silmesi. Oldukça eğitimli biri ama bu konuda ne tepki verir kestiremiyorum ancak dediğiniz gibi ilişkiye başlamadan söylemek daha sağlıklı olacak gibi. En kısa zamanda cesaretimi toplayıp söylemeyi deneyeceğim.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2018, 08:14:42 ÖÖ »
Gerçek seni özgür kılar.

Rebel34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 13, 2018, 09:06:49 ÖÖ »
Tükürük ile geçmez biliyorum yaklaşık 1 yıldan fazladır negatifim, partnerimin dudağı içten kanamıştı bunu fark ettiğimde öpüşmedim yara olmasını bahane edip öpüşmeyi, yarıda bıraktım. Sabaha kadar içim içimi yedi resmen. Kendisine durumu izah etmedim, uzun süreli olabilecek biri ama şu an için söylemeye cesaret edemiyorum. Daha önce durumumu 1 kişi ile paylaştım sonradan çok pişman olmuştum. Şimdi açıkçası pişman olurum diye korkuyorum. Bir yandan da sanki yanlış bir şeyler yapıyorum hissi var. İki arada bir derede kaldım. Ayrıca dudağını da ben kanattım İstemsizce ☺️☺️

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mart 13, 2018, 09:33:40 ÖÖ »
Senin kanın da çıkmadıysa ortada risk olmaz.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Rebel34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2018, 11:42:20 ÖÖ »
Bende kan durumu olmadı. Teşekkür ediyorum @Mavera üstad