Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv/Aids Haber Bülteni  (Okunma sayısı 2047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Hiv/Aids Haber Bülteni
« : Şubat 02, 2018, 03:46:41 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, eğer uzman moderatörler ve admin izin verirse. Bu başlık altında hiv tedavisi ile alakalı son gelişmeler ve haberlerin paylaşımının yapıldığı bi başlık olarak konuyu sabit tutuyorum ;)

İlk haberimiz;
http://www.aidsmap.com/Viral-suppression-protects-against-long-term-liver-damage-caused-by-older-HIV-drugs/page/3212391/

Artık hiv ilaçları Karaciğerimize zarar vermiyor, yapılan araştırmaya göre eski hiv ilaçları bunu yapıyomuş. Günümüzde kullanılan harika ilaçlar sayesinde, ömrümüzün kısalmadığını zaten hepimiz biliyorduk ancak uzun vadeli yan etkilerden korkuyorduk, artık bundan da korkmamıza gerek yok. İlaçlarımızı herzaman düzenli kullanmamız ve kalıcı olarak tespit edilemez seviyede kalmamız gerektiğini hep hatırlatıyoruz. İşte yapılan bu araştırma da söylediklerimizi destekliyor.

İkinci haberimiz;
http://www.aidsmap.com/Long-acting-injectable-ARVs-are-convenient-and-private-study-participants-report/page/3206761/

Hergün hap içme devri tarihe karışıyor. Hiv tedavisinde hız kesmeyen çalışmalar sayesinde, neredeyse hergün yeni bi gelişme haberi alıyoruz. Yapılan araştırma başarılı sonuç verirse, 4 veya 8 hafta da bir kalçadan yapılan enjeksiyon ile hergün hap içmekten kurtulucaz. Yapılan denemelerde viral baskılama devam etmiş, bazı gönüllü deneklerde sadece 1 günlük geçiçi baş dönmesi, ateş v.b problemler görülmüş. Fakat bu tarz kısa vadeli yan etkilerin problem olmucağını, 1 günlük geçiçi bi yan etkinin sorun edilmiceğini belirtmişler. Birde şu var ki, iğne sadece uzman kişiler tarafından yapılabilceği için, hastaneye gitme sıklığı 4 veya 8 haftada bir olucağından ve bu durumun pozitif bireylerin sosyal ve iş hayatına olumsuz etkisi olabilceği düşünüldüğünden, gönüllü denekler self enjeksiyonların daha makul olucağını belirtmiş. Ayrıca ek olarak 8 haftada bir negatif bireylere de PrEP tedavisi olarak uygulanabilicekmiş. Hadi bakalım bekleyip göreceğiz hepbirlikte :)
Su gibi berrak yeni bi hayat.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: Hiv/Aids Haber Bülteni
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2018, 01:51:23 ÖS »
Yeni İlaç FDA tarafından onaylandı!

Yeni tek tabletli ve karaciğer-böbrek dostu ilaç Gilead tarafından çıkarıldı ve şimdiye kadar ki en ufak boyutta tek tabletli hiv rejimi olucak :)
İlaç ismi : Biktarvy
Etken maddeler: bictegravir 50mg/emtricitabine 200mg/tenofovir alafenamide 25mg

Bu ilaca tedaviye yeni başlayanlar ya da rna negatif şekilde tedavisine devam edenler geçebilicek, aç veya tok karına alınabilcek ve ilaç etkileşimleri oldukça az. Tabii ki bu ilaç Amerika da yeni onaylandı ve ülkemize gelmesi birkaç yılı bulucak.

Yakında aylık iğne rejimleri ya da direkt kür çıkması umuduyla. Yeni ilacımız hayırlı olsun pozitif arkadaşlar :)
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2018, 02:56:10 ÖS Gönderen: TransBeril »

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2018, 01:43:38 ÖÖ »
Arkadaşlar, devamlı güncel haberleri takip ediyorum. Piyasalar bu ara çok durgun :) Yeni bi haber oldumu, bu konu başlığı altında hemen paylaşıcam bilginiz olsun

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2018, 09:22:38 ÖS »
http://www.aidsmap.com/page/3313084/

2li kombine tedavi daha başarılı sonuçlar vermiş. Juluca isimli ilacın rakibi olucak bu kombine. Dolutegravir etken maddesi hiv ilaçlarının prensi diye derdi hep @Mavera

http://www.aidsmap.com/Zero-transmissions-mean-zero-risk-PARTNER-2-study-results-announced/page/3311249/

635 gay ve 77bin kondomsuz ilişki. Sıfır iletim. U=U başarılı şekilde, bilime kafa ata ata devam ediyor. 200kop/ml altı RNA olanlar, hivi partnerlerine bulaştırmazlar

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2018, 09:29:34 ÖS »
http://www.aidsmap.com/page/3313084/

2li kombine tedavi daha başarılı sonuçlar vermiş. Juluca isimli ilacın rakibi olucak bu kombine. Dolutegravir etken maddesi hiv ilaçlarının prensi diye derdi hep @Mavera

http://www.aidsmap.com/Zero-transmissions-mean-zero-risk-PARTNER-2-study-results-announced/page/3311249/

635 gay ve 77bin kondomsuz ilişki. Sıfır iletim. U=U başarılı şekilde, bilime kafa ata ata devam ediyor. 200kop/ml altı RNA olanlar, hivi partnerlerine bulaştırmazlar

Vurdu ve golll oldu  :) senin bilimsel kaynaklara dayanarak verdiğin bilgilere cemkirerek seni forumdan uzaklastiranlara güzel bir kapakkkk..
Hoşgeldin ve iyiki geldin @TransBeril  seni ve bilimsel paylaşımlarını özlemiştim.

umutnerde

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2018, 01:03:31 ÖÖ »
@transberli çok teşekkür ederim adıma bilgilendirici olmuş,  devamı gelmesi dileğiyle.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2018, 03:33:11 ÖS »
Malesef benim de merakla beklediğim RIVER çalışması da olumlu sonuç vermedi arkadaşlar. Kanser hastalarına verilen bi ilaçla rezervuarları uyandırıp. Alınan hiv ilaçları ile de bunları öldürmek amaçlanmıştı. Kick and Kill dediğimiz denemeyi gerçekleştirip başarıya ulaşamadılar. Artık daha yakın olan hedef, günlük doz alımından kurturmak olucakmış, hiv pozitif bireyleri. Yani kendimizi kür den ziyade aylık ya da 3aylık tedavi seçeneklerine hazırlasak daha realist ve yakın gelecekte görebilceğimiz bi haber olur

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180724110046.htm

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 28, 2018, 10:54:49 ÖÖ »
@TransBeril teşekkürler. Bende günlerdir bununla ilgili haber arıyordum paylaşmak için  fakat bulamamıştım. Evet malesef RIVER  umduğumuz sonucu vermedi. Ancak bunun çalışmalarında hangi yönlerde hata yaptıklarını görmeleri çok önemli ve 2020 sonuna kadar çalışmalara kaldıkları yerden devam edecek olmaları yine umut vaad ediyor.

Yükselen maliyetler ve artan hiv+ sayısı kürü ya da en azından remisyonu zorunlu kılıyor diye de ekliyor çalışmanın başındaki profesör.
Bence başarıya ulaşacak olan Brec1 formülü. Hiv'i dna'dan kesip vücudun kendi kendini onarmasını beklemeden hasarsız dna'ları birbiriyle yapıştırıyor.  Brec1'i bekleyelim derim ben.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Kasım 06, 2018, 07:44:52 ÖS »

bugun medyada  bir  haber  okudum ,

KTÜ’de (Karadeniz Teknik üniversitesi) bir grup akademisyenin TÜBİTAK'ın da desteğiyle yürüttüğü ve 3 yılda tamamlanması planlanan araştırmanın ilk sonucu olarak propolisin inanılmaz bir faydasını ortaya çıkardı. HIv virusunun in cogalmasini onluyor.

http://www.milliyet.com.tr/propolisin-yeni-bir-faydasi-ortaya-pembenar-galeri-genelsaglik-2772482/?PAGE=5
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2018, 07:45:46 ÖS Gönderen: hk »

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Kasım 06, 2018, 07:49:32 ÖS »
Evtya ya bende okdum gecen gun heycanldim haberi birde Türkiye den tam hiv kur çıkmasın ilk içen bizler oluruz ne güzel  😎
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2018, 07:51:40 ÖS Gönderen: Air »

genvoya

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Kasım 06, 2018, 08:54:36 ÖS »

KTÜ’de (Karadeniz Teknik üniversitesi) bir grup akademisyenin TÜBİTAK'ın da desteğiyle yürüttüğü ve 3 yılda tamamlanması planlanan araştırmanın ilk sonucu olarak propolisin inanılmaz bir faydasını ortaya çıkardı. HIv virusunun in cogalmasini onluyor.

http://www.milliyet.com.tr/propolisin-yeni-bir-faydasi-ortaya-pembenar-galeri-genelsaglik-2772482/?PAGE=5

Bu haberdekı su sözler benı çok ama çok üzdü ya da ben mi yanlıs anladım

HIV virüsünün insan vücuduna girdikten sonra temizlenmesi, vücuttan atılması şu an itibarıyla mümkün gözükmüyor ancak vücuda girdikten sonra bunun çoğalmasını bloke ettiğiniz takdirde kişinin yaşam süresini ve kalitesini en azından uzatabilirsiniz.

Yaşam suresını ve kalıtesını EN AZINDAN UZATABILIRSINIZ NASIL BIR SÖZ?

benmı yanlıs anladım arkadaslar?

yanı şu an kullandığımız ılaclar yaşam suremızı ve kalıtesını arttırmıyormu demek bu?

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 06, 2018, 11:03:38 ÖS »

Bu haberdekı su sözler benı çok ama çok üzdü ya da ben mi yanlıs anladım

HIV virüsünün insan vücuduna girdikten sonra temizlenmesi, vücuttan atılması şu an itibarıyla mümkün gözükmüyor ancak vücuda girdikten sonra bunun çoğalmasını bloke ettiğiniz takdirde kişinin yaşam süresini ve kalitesini en azından uzatabilirsiniz.

Yaşam suresını ve kalıtesını EN AZINDAN UZATABILIRSINIZ NASIL BIR SÖZ?

benmı yanlıs anladım arkadaslar?

yanı şu an kullandığımız ılaclar yaşam suremızı ve kalıtesını arttırmıyormu demek bu?

Bence önemli bir mevzuya dokundun. Nedir o? Şöyle ki hiv pozitifler olarak hepimiz çok büyük bir hata yapıyoruz. BASIN OKUR YAZARLIĞIMIZ YOK!

Ya hiv tedavisi bulundu diye haber çıkar ve 3 gün sonra kür çıkacakmış gibi havalara uçarız ya dengesiz bir editörün yazdığı bir kelimeye takılırız karalar bağlarız. Hele ki bu bizim medyamızda çıktıysa kaçınılmaz olarak abartı oluyor.

Özellikle yeni tanı alanlarda bu etkiler çok şiddetli oluyor. Şimdi bu tür haberlere soğukkanlı yaklaşmayı öğrenmemiz gerekiyor.

1: arkadaşlar basın dikkat çekmek için her zaman abartılı manşetler kullanır. Yani şu marka benzin kullandığınızda mortorunuzdaki kaplanı hissedeceksiniz diyen bir reklam filmi gibi düşünün. Kaplan maplan yok ama sizi çekmeye çalışıyor. Tıklama meselesi. O yüzden tabloid gazetelerin magazinsel sayfalarından bilgi edinmek sağlıklı değildir.

2: hiv konusunda bilgisizliğin zaten zirvede olduğu bir ülkede enfeksiyon hastalıkları konusunda akademik kariyeri bulunan proflar bile dengesiz konuşabiliyorken, bir gazete yazarının özensizce yazdığı bir cümleye takılmak boşa üzülmektir.

3: bilimsel ve güvenilir kaynakları takip edin.

4: ilaçlarımızı aldığımızda ve kendimize iyi baktığımızda normal yaşam süresi dahilinde yaşayacağımız artık bilimsel olarak dillendiriliyor.

Bugün bir doktor tanıdığım beni telefonla arayıp grip aşısı pozitiflere vuruluyor mu diye sordu. Risk grubundaki kişilere grip aşısının önerildiği konusunda kafasında soru işareti oluşmuş. Sadece güldüm. Ama oluyor bu ülkemizde. Kanndan korkan doktor, betonu çimentodan ayırt edemeyen inşaat mühendisi, kanunla yönetmelik arasındaki farkı bilmeyen kamu yöneticileri sıklıkla rastlanır oldu memlekette. O yüzden sana tavsiyem hiç takılma böyle şeylere.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #12 : Kasım 23, 2018, 01:10:23 ÖS »
http://www.aidsmap.com/page/3369097/

Anne sütünden, viral yük tespit edilemez sahi olsa bulaş oluyormuş. Bu riskli araştırmaya dahil olan annelere şaşırdım. 2 bebeğe bulaş olmuş. Bi anne olarak bu vebal ile ölene kadar yaşamak zor olsa gerek.

Malumunuz, tedavi alan pozitif bireylerin bulaştırıcılığı ile alakalı yıllardır deneysel araştırmalar yapılıyo. Geriye birtek anne sütü kalmıştı, onuda anlamış oldular. Pozitif anneler negatif bebekler dünyaya getirebilir ancak, emziremezler :(

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #13 : Kasım 23, 2018, 01:17:57 ÖS »
http://www.aidsmap.com/Viral-load-in-semen-rapidly-rebounds-to-potentially-infectious-levels-when-HIV-treatment-is-interrupted/page/3365487/

Bu haberimiz de, tedavinin önemini gözler önüne seren cinsten. İlaç almayı bıraktıktan 2 hafta sonra hiv hızla çoğalıp, vücudun tüm sıvıların da tespit edilir hale geliyor. Aldığımız ilaçların ne denli başarılı olduğu ve bizi sağlıklı tuttuğunu bilin ve severek için :) onlar olmasa hepimiz 90larda ki o kan donduran sahneleri bizzat yaşardık. Bunu asla unutmayın

Güncel hiv ilaçları ile, üst düzey baskılama ve yan etkisiz şekilde. Sağlıklı hayatlarımız var. Şanslıyız

Annembabam

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 24, 2018, 12:51:41 ÖS »
Merhaba. Az once kirmizi kurdele.org sayfasinda 2018-2023 programina asinin alindigi ile ilgili bir yazi okudum. Ama asinin anlami sadece negatiflere yonelik koruyucumu yoksa gunluk ilac kullanimi yerine alinacak aylik asi mi bunu anlayamadim? Fikri olan varmi?