Mavi-Banner

Gönderen Konu: yediğimiz yumurtalar bizi zehirliyor mu?  (Okunma sayısı 484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
yediğimiz yumurtalar bizi zehirliyor mu?
« : Ocak 30, 2018, 09:33:57 ÖÖ »
arkadaşlar malumunuz biz pozitiflerin yediğimiz içtiğimiz gıdalara çok dikkat etmemiz gerekiyor..geçen gün nette gezerken rastladığım bi haber dikkatimi çekti...en faydalı dediğimiz yumurta ile ilgili bi araştırma yapılmış...bazı olumsuz neticelere rastlanılmış...yazı aşağıda...üzerine kafa yorulması gereken bi konu...

en çok tükettiğimiz gıda maddelerinin başında gelen yumurtada böyle bi durum varsa ne yapmalı..misal ben günde en az 2-3 yumurta tüketiyorum..buda haftada 21 yumurta yapar...yumurta gibi protein deposu bi gıdayıda tüketmeyeceksek ne tüketeceğiz onu anlamadım..onu yeme bunu yeme..iyide ne yiyeceğiz ?.allah sonumuzu hayretsin..

YEDİĞİMİZ YUMURTALAR BİZİ ZEHİRLİYOR MU?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıpta çok fazla ilerlemeler olmaya başladı. Bu durumun gelişmesiyle birlikte yediğimiz yiyecekler hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalarda, yumurtanın zehirli olduğu ortaya çıkmıştı. Yapılan son açıklamalar ise, bir hayli ürkütücü. İşte yumurta bizi zehirliyor mu sorusunu sorduran o açıklamalar…
      Gaia Dergi'nin derlediği habere göre, yumurta yüksek protein içeriği ile tanınan bir hayvansal gıda türü ve tüm aminoasitleri bulundurur, ancak bitkisellerle de bütün aminoasitleri alabilir, böylece protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Gaia Dergi haberinde, tüm bunların yanında yumurtanın içeriğindeki yüksek oranda bulunan kolinin vücudumuzda nelere dönüştüğü ise şöyle belirtildi; “Vücudumuza aldığımız yararlı ya da zararlı her şey, bağırsaklarımızdan kan damarlarına verilir ve oradan gerekli organlara taşınır. Yumurta ve et, süt, süt ürünleri gibi hayvansalları yediğimiz zaman vücudumuza zararlı pek çok madde almış oluruz. Bu zararlı maddeler doymuş yağ ve kolesterolle de sınırlı kalmaz. Vücuda yumurta tüketimi ile kolin; et, süt ve süt ürünleri, enerji içecekleri ile karnitin adlı iki madde alınır. Bunlar bağırsaklarda ve karaciğerde belli maddelere çevrilir ve Trimetilamin N-Oksit (TMAO) denilen bir madde ortaya çıkar. Bu madde adından da anlaşılacağı gibi oksit bir maddedir.

Prostat kanserini tetikliyor

47.896 erkek birey üzerinde yapılan bir çalışmada yumurta tüketiminin prostat kanserini %70 arttırdığı ortaya kondu. Bir diğer çalışmada ise haftada 2.5 adet ve daha fazla yumurta yiyen erkeklerle haftada 0.5 ve daha az yumurta yiyenler karşılaştırıldı, haftada 2.5 ve daha fazla yumurta yiyen grup diğer gruba göre prostat kanseri açısından %81 daha riskli bulundu.

Şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırır

14 çalışmanın derlendiği, 320.778 kişinin katıldığı yumurta tükeimi ile kardiyovasküler hastalıkların ve şeker hastalığı ilişkisini ortaya koyan bir metaanaliz çalışmasında, yumurta tüketimiyle şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca oluşan şeker hastalığı kardiyovasküler hastalıkları arttırmaktadır.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: yediğimiz yumurtalar bizi zehirliyor mu?
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2018, 10:21:34 ÖÖ »
'Egg and prostate cancer' diye google a sorunca pek çok yazı çıkıyor. Evet böyle bir ilişki görülmüş, haftada 3 yumurta ve daha çok yiyenlerde prostat kanseri daha sık görülmüş, ama net sonuçlar kesin olarak 'sigara akciğer kanseri yapar' der gibi 'yumurta yemek prostat kanseri yapar' denemiyor.

Bu araştırmadaki daha çok yumurta tüketen gruba bakıldığında zaten daha sağlıksız beslendikleri, kilolu oldukları, spor yapmadıkları vs. de görülmüş. Bunlar ek risk faktörü olabilir denmiş. Yumurta yemenin hiç olmayan prostat kanserini başlattığı değil de, olan kanseri kötüleştirdiği düşünülmüş. Ama tabi kesin bir bilgi vermek için daha çok araştırma yapılmalı diyorlar. Bu araştırmanın zayıf yanı çok, araştırma yapılan grupta prostat kanseri olup ölen kişi sayısı çok az, (27 607 kişide sadece 199) bu da işin şans faktörünü arttırıyor, ayrıca dediğim diğer ek faktörler de hesaba katılmalı. Başka bir araştırma diyetteki kolesterol miktarı ile prostat kanseri arasında ilişki bulamamış, cholin 'İn prostat kanseri hakkındaki ilişkisi ile ilgili eldeki veriler de çok kısıtlı.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232297/

https://www.nhs.uk/news/cancer/do-eggs-raise-prostate-cancer-risk/
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2018, 10:52:25 ÖÖ »
Merhaba

Okuldayen gıda enzimleri dersi almıştım. Yumurtanın her ne kadar biz görmesek de, bir çeşit gözenekli yapıda olduğu, etrafından içine doğru malzemeleri absorbe edebildiği gösterilmişti. Yumurta toptancıları yumurta temiz görünsün diye, fısfıslarla toplu olarak bir çeşit deterjanlı suyu püskürterek yumurta temizliği yaptıklarını öğrenmiştik. Haliyle yumurtanın içine o malzemeler geçebiliyor.

Bir Diyetisyenle olan sohbetimde şunları öğrenmiştim.
- Köyde doğal yemle beslenen gezen tavukttan üretilmiş yumurtaları tüketmeli.
- Yaz aylarında mutlaka soğuk zincirde saklanmalı.
- Haşlama yapılırken süreyi uzun tutarsak zararlı hale dönebileceği.
- Buzdolabına koyarken kağıt havlu ile silip, tüketmek için pişirmeden evvel iyice yıkamamız gerektiği.
- İmal tarihini sıkı sıkı kontrol etmemiz gerektiği.
-Kırdığımızda rengini kontrol etmemiz gerektiği ve sarısı dağılıyorsa bayat olduğu..

Miktarların da konusu çok önemli. Eğer kan yağlarınız yüksekse ve zayıflama diyetindeyseniz 2 tane/hafta, yaşlıysanız 3 tane/hafta, Sporcuysanız 2 tane/gün şeklinde yazılıyor programa. Bir tek Karatay hocayı anlayamadım çünkü o her gün 5 tane yeyin diyor?!..
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2018, 11:20:12 ÖÖ Gönderen: Fuat »

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2018, 11:04:08 ÖÖ »
hazır konu yumurtadan açılmışken yumurtanın tazemi bayatmı olduğunu anlamanın yöntemi...aşağıda..

https://www.youtube.com/watch?v=Vj8iLNQG1EE

yumuta ile ilgili bi takım bilgiler

https://www.youtube.com/watch?v=8ddcVZE7rtU

takipçisi olduğum özgür gerçel namı diğer özgürfitness kardeşimiz yumurta ile ilgili bilgiler vermiş..işimize yarayabilir...

onun dışında yukarıdaki habere rağmen ben gene yumurta yemeye devam edeceğim...tavuk yeme, yumurta yeme ,bunu yeme .....eeee iyide tavşan hayvanı  gibi marul kemirip sumu içeceğiz şu 3 günlük dünyada...nası olacak bu iş..
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2018, 11:05:48 ÖÖ Gönderen: bedevi »

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2018, 12:56:49 ÖS »
Merhaba

Okuldayen gıda enzimleri dersi almıştım. Yumurtanın her ne kadar biz görmesek de, bir çeşit gözenekli yapıda olduğu, etrafından içine doğru malzemeleri absorbe edebildiği gösterilmişti. Yumurta toptancıları yumurta temiz görünsün diye, fısfıslarla toplu olarak bir çeşit deterjanlı suyu püskürterek yumurta temizliği yaptıklarını öğrenmiştik. Haliyle yumurtanın içine o malzemeler geçebiliyor.

- Buzdolabına koyarken kağıt havlu ile silip, tüketmek için pişirmeden evvel iyice yıkamamız gerektiği.
-Kırdığımızda rengini kontrol etmemiz gerektiği ve sarısı dağılıyorsa bayat olduğu..

Miktarların da konusu çok önemli. Eğer kan yağlarınız yüksekse ve zayıflama diyetindeyseniz 2 tane/hafta, yaşlıysanız 3 tane/hafta, Sporcuysanız 2 tane/gün şeklinde yazılıyor programa. Bir tek Karatay hocayı anlayamadım çünkü o her gün 5 tane yeyin diyor?!..

canan hocayı fazla kaale alma derim fuat kardeşim...tamam yumurta süper besin dedikleri bi protein deposu...ama 5 yumurta sıkıntı yaratabilir vucutta..abartı rakam...canan hoca son zamanlarda işin suyunu çıkardı...sırf basında haberlerde yer alabilmek için abuk sabuk tavsiyelerde bulunuyor...protein tozu ile ilgili hiçbir dayanağa dayanmayan demecinden sonra gözümden düştü benim canan hoca...doğru söylediği konular elbetteki vardır...bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösteriyor sonuçta...

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2018, 02:00:45 ÖS »
Merhaba

Aşılar ölümcül diyen birini mi ciddiye alacagim?
Çocuklar arasında,özellikle aşılarını olmayan Suriyelilerin cirit attığı ülkede çocuklar arasında salgın çıkarsa ilk kaçacak kim olur dersin?

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2018, 02:06:56 ÖS »
Merhaba

canan hocayı fazla kaale alma derim fuat kardeşim...tamam yumurta süper besin dedikleri bi protein deposu...ama 5 yumurta sıkıntı yaratabilir vucutta..abartı rakam...canan hoca son zamanlarda işin suyunu çıkardı...sırf basında haberlerde yer alabilmek için abuk sabuk tavsiyelerde bulunuyor...protein tozu ile ilgili hiçbir dayanağa dayanmayan demecinden sonra gözümden düştü benim canan hoca...doğru söylediği konular elbetteki vardır...bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösteriyor sonuçta...
Ası, anti depresan?
Umarım kimse bu kadını dinlemez. Anti depresanı aniden bırakmak ciddi bir sorundur.
Seni iyileştiren şeyi kendine çevirmektir.
Nörologlar ve psikiyatristler birlikte çalışırken, kalp doktoru nasıl bu derece aşırı bir fikir belirtir?
Bir psikiyatrist "sosis, salam , kızartma zararsizdir" dese adamı taşa tutar.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2018, 02:09:12 ÖS Gönderen: Arutha »

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2018, 02:10:23 ÖS »
Merhaba

Aşılara laf eden birini mi ciddiye alacagim?
Çocuklar arasında,özellikle aşılarını olmayan Suriyelilerin cirit attığı ülkede çocuklar arasında salgın çıkarsa ilk kaçacak kim olur dersin?

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2018, 05:53:57 ÖS »
savaş cebeci hoca canan hocaya bu videoda iyi giydirmiş...söylediklerinde haklılık payı var.bu adam spor hocası, yani bilimsel bi titri yok ,canan hoca prof...ama buna rağmen savaş hocanın söyledikleri bana daha mantıklı geldi...video link:

https://www.youtube.com/watch?v=61xDzPJVkb0

bu arada video içinde savaş hoca yumurta konusunuda ele almış...13.28 den sonra videoyu seyrederseniz savaş hocanın yumurta konusundaki görüşlerini öğrenebilirsiniz...  adam haklı sanki arkadaşlar...

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2018, 06:24:53 ÖS »
Yumurta değil ama kullanım şekli zehire dönebilir.
Haşlama yumurtayı çok kaynaymamak gerek.
Yumurtanın sarısı ve beyazı birleşim noktasında yeşilimsi bir hal alacak şekilde kaynatılmışsa evet bu bir zehir olarak görülebilir.
Beyaz tam beyaz sarı tam kendi renginde kalmalı
3. Bir renk oluşursa bu sağlıksız kaynatma sonucu sağlıksız bir yumurta olur.

calx

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2018, 11:35:25 ÖS »
Arkadaşlar yumurta tam haşlanırsa protein yapisı bozulur.o yüzden protein almamış olunuyor zaten.Yumurta rafadan olacak şekilde tüketilmeli.En sağlıklisı bu.Günde 2-3 tane yemekle birsey olmaz. (Eğer yumurtaya karşı alerjimiz yoksa).

Creed

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 31, 2018, 12:44:22 ÖÖ »
Ben böyle seylere pek kulak asmiyorum günde 8 yumurtam garanti 2 sari gerisinin beyazi eğerki idmanini yapip proteini vucudunda iyi kullaniyosan yeteri kadar olay tamamdir ona bakilirsa tüm hazir gidalarda kanser riski var bence yanlis bakis acisi eger yiyip beslenemezsek gücsuz kalacaz ozaman tüm hastaliklara davet verecez tabiki köy yumurtasi olursa cok daha iyi olur

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2018, 10:36:46 ÖÖ »
Ben böyle seylere pek kulak asmiyorum günde 8 yumurtam garanti 2 sari gerisinin beyazi eğerki idmanini yapip proteini vucudunda iyi kullaniyosan yeteri kadar olay tamamdir ona bakilirsa tüm hazir gidalarda kanser riski var bence yanlis bakis acisi eger yiyip beslenemezsek gücsuz kalacaz ozaman tüm hastaliklara davet verecez tabiki köy yumurtasi olursa cok daha iyi olur

Afiyet olsun. Hatta okurken yarasın demiştim.
5 tane yiyen arkadaşım var ama siz onun rekorunu kırdınız.

Sadece sormak istiyorum.. Sizin beslenme alışkanlığını gerçekten bu işin uzmanı kimseler tarafından verilen önerilerle oturdu değil mi? Yukarıda çok geçti C.Karatay diyeti ve eleştirileri.. Ona istinaden sordum.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 31, 2018, 10:46:37 ÖÖ »

Sadece sormak istiyorum.. Sizin beslenme alışkanlığını gerçekten bu işin uzmanı kimseler tarafından verilen önerilerle oturdu değil mi? Yukarıda çok geçti C.Karatay diyeti ve eleştirileri.. Ona istinaden sordum.

fuat dost bi ilave yapayım creed dost sporcu...yani benim tahminim ciddi manada spor yapıyor...o bakımdan yumurtadan aldığı proteini vucudu işleyebilir..yani creed dostun 10 yumurta yemesi ağır spor birine göre sıkıntı çıkarmaz...ama normal ,spor yapmayan birinde sıkıntı olabilir..

creed dost vucuduna gün içinde aldığı makroları hesaplıyordur... yediği protein,karb.yağ miktarlarının hesabını tutuyordur..

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2018, 10:55:47 ÖÖ »

fuat dost bi ilave yapayım creed dost sporcu...yani benim tahminim ciddi manada spor yapıyor...o bakımdan yumurtadan aldığı proteini vucudu işleyebilir..yani creed dostun 10 yumurta yemesi ağır spor birine göre sıkıntı çıkarmaz...ama normal ,spor yapmayan birinde sıkıntı olabilir..

creed dost vucuduna gün içinde aldığı makroları hesaplıyordur... yediği protein,karb.yağ miktarlarının hesabını tutuyordur..

tabi, anladım onu. Sen çölde mi yaşadın? Niye Adın Bedevi? Bahtsız bedevi misin

« Son Düzenleme: Ocak 31, 2018, 11:12:41 ÖÖ Gönderen: bedevi »