Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yaşadığınız hak ihlalleri- 2018 Yılı Hak İhlalleri Raporu  (Okunma sayısı 263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fuat

• Ziyaretçi
Arkadaşlar 2018 yılı için hak ihlalleri raporu oluşturacağız.

En son 2010 yılında PYD'deyken bu rapor hazırlanmıştı. Eğer destek verirseniz çok sevinirim.

Yapabilirseniz aşağıdaki şekilde bu başlık altına yaşadığınız sorunları ve yaptıysanız çözümlerini zaman aralığı belirterek yazmanız.

Bildirim formatını şu şekilde gerçekleştirebiliriz.

İlk 2 madde şart değil ama son iki madde olursa iyi olur.
Örnek olsun diye çok basit bir şekilde ihlal, vaka takibi ve sonuç hazırlandı..Hak ihlali olup olmadığından emin olmadığınız örnekleri de paylaşmaktan çekinmeyin. Raporlama konusunda önerilerinize de açığız.

1)Hak İhlalinin Yapıldığı Merkez/Şehir: xx hastanesi / x şehri
2)Hak İhlalini Yapan Kişi: Doktor x
3)Hak İhlalinin Detayları: Ameliyat kararı alınan kişinin HIV testi pozitif çıkması sonucunda ameliyat gerçekleşmemiştir. Cerrah hastanenin teknik yetersizliklerini gerekçe göstermiştir.
4)Hak İhlali Sürecinde Vaka Takibi ve Sonuç: Hastanenin başhekimliği ve hasta hakları birimine yazılı şikayet yapılmış. konunun soruşturulması sağlanmıştır. Hastanın ameliyatı aynı hastanede başka bir cerrah tarafından gerçekleştirilmiştir.

@lordstark ınki sonuçlanırsa yazacağım raporuma.
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2018, 02:37:54 ÖS Gönderen: Fuat »

genvoya

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yaşadığınız hak ihlalleri- 2018 Yılı Hak İhlalleri Raporu
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2018, 05:15:03 ÖS »
develete aıt bır hastanede bende amelıyat olacaktım
genel cerrah once kabul ettı , yarın anestesı ıcın gel dedı ,gittiğim zaman cevabı aynen şuydu

Hıv tedavısı gordugun hastanede ol amelıyatını dedı,buradakı mıkrobıyolojı ıle (kımle gorustuyse) gorustum dedı, rnalar cogalabılır dedı. bende pekı deyıp cıktım
eve geldıgım zaman sağlık bakalığı sıkayet hattını aradım, ordakı bayanında bana cevabı aynen suydu

Hastanın nasılkı doktor secme hakkı varsa, doktorunda hasta secme sansı var dedi, eğer durum aciliyet gerektirmiyorsa dedi.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2018, 05:21:25 ÖS »
Öyle saçma cevap mı olur.ettikleri yemine ters bikere bu laf.onuda ayrıca şikayet etmek gerekir.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2018, 05:49:38 ÖS »
@Fuat gaziantep üniversite hastanesi ilk tanı vakası aldığımda daha tedaviye başlamadan bir tümör vakası çıktı doktor tehlikeli ölüm riski var dedi sonra pozitif olduğumu söyleyince ameliyat yapmadı. Forum ahalisi falan büyük tartışma çıktı en sonunda pyd oraya aradı ve bende başhekim şikayet ettim 2017 mart ayıydı şikayetten sonra toplantı yapacağız deyip karar alacaklardı 4 gün sonra beni aradılar ameliyatımı yaptılar.

2. Vaka kan tüplerine barkod yapışık şekilde üzerlerinde ait olduğu bölümler yazıyorken hormon, biyokimya falan halihazırda varken herkesin gözü önünde yeşil renkli bakkal etiketi üzerine hiv yazıp bunu bütün tüplere yapıştırdılar sonuç herkes gördü bakışlar iğrenç... Pyd yi aradım birşey yapamadılar. saplık bakanlığı hastaneye matland @acısada_öldürmez ile hazırladığımız dilekçeyi verdim bana çalışanlarımız kendilerini korumak zorunda cevabı geldi. Tekrar dilekçe yazdım biz tedavi alıyoruz bulaş azalıyor diye bu sefer aradılar ondan sonra tekrar yazdım ama bu sefer nelere mal olduğunu herkesin gözü önünde ifşa olduğumu yaşadıklarımın hepsini yazdım cevap gelmedi bekliyorum sonucu ama hastanede uygulama hâlen devam ediyor. Tek birşey başarılı olur oda buradaki pozitiflerin ve antepteki pozitiflerin şikayet etmesi bizi sonuca götürür.

3. Vaka kanser tekrar nüksetti ve kemoterapi almak için port takılması lazım daha rahat almam için ve ilaçlar damarları incelttiği için port şarttı.. doktorum devlet hastanesinde ücretsiz yapıyorlar oraya gidebilirsin dedi ve gittim 10 dakikalık bir işlem için kan tahlili falan almıyorlar yapıp gönderiyorlar bende hiv pozitif olduğumu söyledim doktora beni ameliyat etmedi sonra oradaki diğer doktorlara söylemeye gidecektim benden önce aradı yapmayın dedi bende mal gibi ağlaya ağlaya çıktım bağırdım çağırdım. Kendi doktorumun yanına geldim durumu anlattım burada özelde ameliyatımı oldum... gelelim o doktora bimere şikayet ettim en son başhekimlik tarafından incelenmeye alınmış büyük ihtimal soruşturma açılmıştır halen cevap gelmedi bu arada sağlık bakanlığına şikayet ettim..

4. Vaka medula sistemini kapattırdım ilacımı alamadım gaziantep sgk rapor görmeden ilacı vermeyin demiş eczaneye.  Ölü bir müdür var 70 yaşlarında hiçbir şeyden haberi olmayan müfredattan bihaber kişi kendisi, eczaneme raporu görmeden ilaç vermeyin ben böyle birşey ilk defa görüyorum böyle şey olmaz demiş ve ilacımı alamadım medula sistemini açmak zorunda kaldım...

5. Vaka değil benim umudum 😊 bu kadar şeye rağmen dimdik korkusuz ayaktayım beni daha güçlü yaptı gerek hiv gerek kanser. Kimse bana ölümden bahsetmesin ben asla korkmuyorum öyle bir cesaret geldi ki bana kimseye kendimi ezdirmemeyi öğrendim. İnsanlar o kadar acımasız ki ben onlardan daha acımasız oldum kim beni dışlıyorsa benden daha beter olmasını diledim Allahın sopası yok bazılarından haber alıyorum kötü durumdalar beni zerre ilgilendirmez.. Her neyse umut çok güzel ve bir umudum var diye yaşıyorum beni ayakta tutan tek şey tek direğim umut gerisi boş...
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2018, 05:53:17 ÖS Gönderen: lordstark »
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...