Mavi-Banner

Gönderen Konu: Aklımdaki Sorular  (Okunma sayısı 2922 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

logitech

• Üye
  • *
Aklımdaki Sorular
« : Ocak 28, 2018, 05:30:11 ÖS »
Öncelikle herkese merhaba ,
yaptığınız iş gerçekten bir çok insana yardımcı olarak çok değerli.
Dün dorulama testi de geldi ve ben de artık bir pozitifim.

şu an öyle ölüp bittim durumları yok ama kendimi çok boşlukta hissediyorum. ne yapacağım nasıl hareket edeceğim en ufak fikrim yok. aklımda temel olarak bir kaç soru var. müsadenizle sizlere bunları yöneltmek istiyorum.

1) virüsü ne zaman kaptığımı bilmiyorum ve yapılacak testler ile ne kadar ilerlediği anlaşılabiliyor mu ?
2) tüm testler bitip ilaca başladığımda ilacın fayda etmeme tedaviye cevap alamama gibi bir durum söz konusu mudur ?
3) ben pozitif olma ihtimalimi başka bir hastalığın belirtileri ile farkettim. şu an trombosit değerim çok düşük 150-300 bin arası olması gerekirken benim şu an 7 binlerde. hiv e bağlı olarak trombosit düşüklüğü sorunu yaşayan oldu mu ? bu 2 si birlikte nasıl bir tedavi süreci ilerliyor acaba. (biraz spesifik bir soru oldu ama kafamı kurcalıyor epey)
4) ilk ilaç kullanımına başladıktan sonra günlük hayatımı etkileyecek düzeyde bir yan etki oluyor mu alışana kadar
5) son olarak istanbul Avrupa yakasında ikamet ediyorum. bana doktor tavsiye edebilir misiniz. çok okudum kendini güncellemeyen doktorlar ya da sanki ölmüşüz gibi psikolojik olarak insanı etkileyen doktorların varlığını. istiyorum ki bu alanda araştırma yapan gerçekten bana faydalı olabilecek bir doktorum olsun. hangi hastaneye hangi doktora gitmeliyim.

biraz çok soru sordum ama garip duygular içindeyim. ara ara burdan sizi çok sıkmadan aklıma takılan bir şey olursa sormak isterim. teşekkürler

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Ynt: Aklımdaki Sorular
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2018, 05:55:44 ÖS »
SELAM  dostum

1- virüsü tam  olarak ne zaman aldığını bilemezsin hiv rna denilen  ölçümle  kanında ki virüs miktarı belirlenir. Ve ilaç  tedavisi ile  kısa  bir süre içerisinde  bünyene  bağlı olarak  virüsü baskılarsın  ve bağışıklık  sistemine  hiv virüsü zarar  vermeyecek  şekilde  baskılanmış olur.

hiv rna  sayısının  tespit  edilemez  olması  ve  bu şekilde   kalması  tedavinin işe  yaradığını  gösterir  ve ulaşılmak istenen  hedef  bunu hep tespit edilemez seviyede  tutmaktır.

2-Tüm ölçüm ve testlerinden  sonra  eğer  verem  mikronu ya da  bağışıklık  baskılayıcı  ilaç  kullanmanı  ya  da  ALLAH korusun  lenfoma  vb gibi  kanserli  durumlar  çıkmazsa direk  tedaviye  başalanılır  ve tedavi kısa  sürede  yanıt  verir.

İLAÇ tedavisine  başladıktan  1 ay sonra  doktor  tekrar  randevu  vererek  hem  hiv rna  hem de cd4 ölçümü  yaparak  tedavinin seyri  hakkında  bilgi verir ( sonuç çıkınca  buraya  yazarsan bizde  bilgi veririz )

3- hiv virüsü cd4  bağışıklık koruyucu  hücreleri ele  geçirerek  çoğalır. Tedaviye  başlayınca  kan  degğerlerinde ki düşüşler de  düzelebilir . Doktorun  luzüm görürse   cd4 sayın  200 altı ise  bu aşamaya  aids  safhası  denir  ve bağışıklık  çok  hassas  olacagı  için ilave ilaç  takviyleri  verebilir ama  korkma  her  halükarda  biraz zaman  alsada  durum  düzelir

4- hayır  ilaçlar  çok  etkili ve yeni nesil ilaçlar  yan etkisiz  büyük  kısmımız  hiçbir yan etki yaşamadı , muhtemelen  genvoya  ya  da  trimueq  ile  başalatacaktır  doktorun. İki side çok  iyi

5- bakırköy  ve  yakınındaysan  sadi konuk eğitim  ve araştırma  hastanesine  gidebilirsin . Enfeksiyon  uzmanları  özlem  hanım  ve sevtap  hanım   alanında  uzman  iki doktor
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2018, 06:00:33 ÖS »
Sorularına bende madde olarak cevap vereyim.

1.hastalığin ilerlemesi kopya sayısı ile ölçülur.RNA kopya sayısı testlerinde çikacaktır.

2.ulkemizde hiv1 virusu görülür.Yapilacak olan direnç testlerinde sendeki hiv virüsünün dirençli olup olmadığı ortaya çikacaktir.Fakat bu çok düşük bir ihtimaldir ve forumda böyle bir vaka hiç görmedik.

3.evet etkiler.Ama ilaç kullandıkça cd4 sayin ile birlikte düzelecektir.

4.Kişiden kişiye değişmekle birlikte abartı bir yan etkisi yoktur.
Fakat dikat etmen gereken detaylar vardır.ilacı tok karnına almak emilimi için en önemli detaydır.Bunun yaninda greyfurt,sarı kataron etkileşim açıaından kullanmaman gerek.
Alkol alıyorsan ölçulü alman gerekiyor.

5.Ben hasekide tedavi göruyorum ve memnunum.Bakırköy den tedavi alanlarda memnun ama orası artik çok kalabalık oluyormuş.

Aramıza hoşgeldin.Geçmiş olsun.2018 yilı yeni ilaçlarlada tanışacağimız bir yıl olacak.Şuan tedavimiz başarılı.sende kısa sürede Rna nagatif olup normale döneceksindir.

İstediğin zaman soru sorabilirsin.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2018, 06:01:54 ÖS »
1) Virüs kapılmaz. Pislikmiş gibi manasına geliyor kapmak. Ne zaman enfekte oldum diyebilirsiniz! İfadelere en azıdnan biz pozitifler dikkat edebiliriz. Bazı kişilerde RNA 2-3 günde milyonlara çıkıp sonra düşme eğilimine geçerken bazen de hiç yükselmeyebiliyor.. Kesin bir tarih saptamak kolay değil ama cd4 deki düşüş bire bazı üpuçları veriyor. CD4 ünüz 70 kopya ise, 1 ay oldu demek doğru bir yaklaşım değil.
2) Son çıkan ilaçlarla bu istesek de mümkün değil. İlaca direnciniz yoksa işe yarar. Yaramasa da doktorunuz yarayanı size değiştirir.
3)Doktora  sorun.
4) Az da olsa olabilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, beneklenme, kreatinin yükselmesi. Bu yüzden sebebp, 20 gün sonra fiziksel kontrole gitmeniz 30. gün tekrar kan vermeniz gerekir. Yan etkiler geçicidir.
5) İstediğiniz EAH ne gidebilirsiniz. Artık o kadar çokuz ki, hiv takibi yapan hastane sayısı arttı ve bilinçliler.

Soru sayınız gerçekten çok değil. Bizler de tanı aldığımızda kolay geçmedi. Sinirlenen de oldu, korkan da oldu, pişmanlık duyan da oldu. Ama 1980 yılında enfekte olan arkadaşım var ve bunun hiçde korkulacak bir hastalık olmdığını her yerde söylüyorum. Zamanla herşey rutine oturunca  o kadar kolay yöneteceksin ki bunu. Bizlerin de yanında olduğunu unutma. Yapman gereken her gün ilacını zamanında içmek.
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2018, 06:12:03 ÖS Gönderen: acısada_öldürmez »

logitech

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2018, 06:03:34 ÖS »
evet Bakırköy ulaşabileceğim bir mesafede. az önce baktığım söylediğiniz doktorlara randevu vermiyor dolu görünüyorlar.

2. maddeye ek şunu söylemek istiyorum. Trombosit düşüklüğü de günlük hayata çok etkisi yok ama kesik veya kaza durumunda çok tehlikeli bir hastalık. onun hakkında da eppey araştırma yapmıştım ve onun tedavisi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlarla düzeldiği şeklinde bir şeyler okumuştum. bu yüzden sormak istedim aranızda hem pozitif olup hem de kan değerlerinde PLT yani trombosit değerinde de sorun yaşayan oldu mu diye

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2018, 06:09:55 ÖS »
Öncelikle  dosyanın  olşuturulması  için wb sonucunla  beraber  sadikonuk  enfeksiyon  polikiliğine  başvuru  yap 3. kata  çıkıacaksın  orda  banko  görevlisine  hiv pozitif  yeni tanıyım  ve  dosya  açtırmak  istiyorum  dediğin zaman   özlem  hanım ya da  sevtap  hanım  olsun  istiyorum  diyeceksin.

Onlar  sana  en  uygun  ve  yakın  tarih için  randevu  verecekler  ve dosyanı oluşturacaklar.

dosyan  oluştuktan  sonra  hangi  doktoru  şeçtiysen  onun  hastası olacaksın

0212 414 75 72 numaralı  telefondan  da   gitmeden  önce   randevu  alabileceksin.Önce  bizzat hastaneye  git  ve dosyanı  oluştur
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2018, 06:10:15 ÖS »
evet Bakırköy ulaşabileceğim bir mesafede. az önce baktığım söylediğiniz doktorlara randevu vermiyor dolu görünüyorlar.

2. maddeye ek şunu söylemek istiyorum. Trombosit düşüklüğü de günlük hayata çok etkisi yok ama kesik veya kaza durumunda çok tehlikeli bir hastalık. onun hakkında da eppey araştırma yapmıştım ve onun tedavisi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlarla düzeldiği şeklinde bir şeyler okumuştum. bu yüzden sormak istedim aranızda hem pozitif olup hem de kan değerlerinde PLT yani trombosit değerinde de sorun yaşayan oldu mu diye

Danışanım da var, PLT si düşük ama 4. yılında ve RNA sı 50 kopya. Daha ilaca başlamadı. Biraz çıksa doktoru ilaca başlayacak, korkutuyor çünkü.

Ekstradan folik asit yazmış.

Bunun doğru cevabını ancak doktor söyleyebilir.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2018, 06:17:42 ÖS »

Genotipik direnç testinin sonuçları dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. ARV’nin seçimi ve testin sonuçlarının değerlendirilmesi sıkça uygun bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Test sonuçları viral mutasyonu tanımlar. Bunlar genle ilişkili aminoasidi ifade eden harfler ve genomdaki mutasyonun pozisyonunu kasteden harfler ve sayılardan (örneğin K103N) oluşan bir kombinasyon şeklinde ifade edilir. Test sonucuna dayanarak, doktorunuz ilaç direncine neden olduğu bilinen belirli bir mutasyonun olup olmadığını anlayacaktır. Mutasyonların hepsi ilaç direncine neden olmaz. Bazı mutasyonlar çok yaygındır ve belirli ilaçlara ve/veya ilaç kombinasyonlarına dirençli olduğu bilinmektedir. Bu bilgi doktorların hastaları için hangi tedavi şemasının en etkili olabileceğini önceden belirlemelerine yardımcı olması bakımından önemlidir.
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2018, 06:59:17 ÖS Gönderen: acısada_öldürmez »

logitech

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 28, 2018, 07:00:07 ÖS »

Danışanım da var, PLT si düşük ama 4. yılında ve RNA sı 50 kopya. Daha ilaca başlamadı. Biraz çıksa doktoru ilaca başlayacak, korkutuyor çünkü.

nasıl yani. kafam karıştı çok pardon. Trombosit tedavisine mi başlayamadı hiv virüsü tedavisine mi ?

4 yıl trombosit düşük yaşamak hiv virüsü ilacı kullanmamak kadar tehlikeli bir durum

logitech

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 28, 2018, 07:05:44 ÖS »
Öncelikle  dosyanın  olşuturulması  için wb sonucunla  beraber  sadikonuk  enfeksiyon  polikiliğine  başvuru  yap 3. kata  çıkıacaksın  orda  banko  görevlisine  hiv pozitif  yeni tanıyım  ve  dosya  açtırmak  istiyorum  dediğin zaman   özlem  hanım ya da  sevtap  hanım  olsun  istiyorum  diyeceksin.

Onlar  sana  en  uygun  ve  yakın  tarih için  randevu  verecekler  ve dosyanı oluşturacaklar.

dosyan  oluştuktan  sonra  hangi  doktoru  şeçtiysen  onun  hastası olacaksın

0212 414 75 72 numaralı  telefondan  da   gitmeden  önce   randevu  alabileceksin.Önce  bizzat hastaneye  git  ve dosyanı  oluştur

yardımlarınız için teşekkürler ancak doktora randevu alıp gittiğim gün dosya açma başvurusu yapılamıyor mu ? sadece dosya açtıracağım demek için hastaneye gitmek garip geldi.

telefon numarası nerenin. ne yapmam gerektiği konusunda kafam karıştı da biraz

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2018, 07:07:03 ÖS »
Hastanenin

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 28, 2018, 08:51:05 ÖS »
Öncelikle herkese merhaba ,
yaptığınız iş gerçekten bir çok insana yardımcı olarak çok değerli.
Dün dorulama testi de geldi ve ben de artık bir pozitifim.

şu an öyle ölüp bittim durumları yok ama kendimi çok boşlukta hissediyorum. ne yapacağım nasıl hareket edeceğim en ufak fikrim yok. aklımda temel olarak bir kaç soru var. müsadenizle sizlere bunları yöneltmek istiyorum.

1) virüsü ne zaman kaptığımı bilmiyorum ve yapılacak testler ile ne kadar ilerlediği anlaşılabiliyor mu ?
2) tüm testler bitip ilaca başladığımda ilacın fayda etmeme tedaviye cevap alamama gibi bir durum söz konusu mudur ?
3) ben pozitif olma ihtimalimi başka bir hastalığın belirtileri ile farkettim. şu an trombosit değerim çok düşük 150-300 bin arası olması gerekirken benim şu an 7 binlerde. hiv e bağlı olarak trombosit düşüklüğü sorunu yaşayan oldu mu ? bu 2 si birlikte nasıl bir tedavi süreci ilerliyor acaba. (biraz spesifik bir soru oldu ama kafamı kurcalıyor epey)
4) ilk ilaç kullanımına başladıktan sonra günlük hayatımı etkileyecek düzeyde bir yan etki oluyor mu alışana kadar
5) son olarak istanbul Avrupa yakasında ikamet ediyorum. bana doktor tavsiye edebilir misiniz. çok okudum kendini güncellemeyen doktorlar ya da sanki ölmüşüz gibi psikolojik olarak insanı etkileyen doktorların varlığını. istiyorum ki bu alanda araştırma yapan gerçekten bana faydalı olabilecek bir doktorum olsun. hangi hastaneye hangi doktora gitmeliyim.

biraz çok soru sordum ama garip duygular içindeyim. ara ara burdan sizi çok sıkmadan aklıma takılan bir şey olursa sormak isterim. teşekkürler
Evet trambositopeni hiv enfeksiyonun belirteçlerinden biri kabul ediliyor ama tek başına yeterli değil.
Erken semptomatik HIV enfeksiyonu, çoğunlukla primer HIV enfeksiyonunun en erken semptomu olan ısrarcı genelleşmiş lenfadenopati; pamukçuk ve ağızda kıllı lökoplaki gibi oral lezyonlar; hipoproliferatif anemi ve trombositopeni gibi hematolojik bozukluklar; aseptik menenjit gibi nörolojik bozukluklar; ve varicella-zoster virüsü (zona) gibi dermatolojik bozukluklar genel olarak hiv enfeksiyonunun varlığını gösteren belirteçler.

logitech

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ocak 28, 2018, 10:39:28 ÖS »
Anlıyorum işte bu noktada benim merak ettiğim trombosit tedavisi işe hiv virüsü tedavisi bir arada nasıl gerçekleştirildiği. Hiv virüsü için kullanacağım ilaç ile değerler normale döndükçe trombositte artış mı beklenecek acaba. Zira tek başına trombosit düşüklüğü olan kişilere verilen ilaç içeriği bağışıklık sistemini baskılaya**k kandaki trombositi yükseltmek üzerine çalışan bir ilaç. ama hiv + birine bu yöntem uygulanmak istenmeyecektir.  tabiki doktora sormak lazım ama insan merak ediyor . Hiv + kişilerde çok sık görülebilen bir şeymiş trombosit düşüklüğü ondan öncesinde burdan sormak istedim aynı sorunu yaşayan oldu mu diye

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 29, 2018, 01:06:09 ÖÖ »
@logitech  bunların  hepsini  enfeksiyon  uzmanına  sor  istersen  nasıl bir  tedavi izleyeceğini  bilemiyoruz  tecrübelerimiz  dahlinde  yardımcı  oluyoruz. Kafanı  karıştırma  herşeyin bir çözümü  vardır elbet

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 29, 2018, 01:53:53 ÖS »

nasıl yani. kafam karıştı çok pardon. Trombosit tedavisine mi başlayamadı hiv virüsü tedavisine mi ?

4 yıl trombosit düşük yaşamak hiv virüsü ilacı kullanmamak kadar tehlikeli bir durum

4 yıl trombosit düşük olmadı. Son 6-7 ayda oldu. HIV RNA sı yükselmediği için ilaç başlayamadı sadece. Bahsettiğim uzun süre trombosit düşmesi değil, HIV RNA yükselmemesi ile ilgili süre. Trombosit yükselmesi için bir tedavi var mı yok mu bilmiyorum, doktor değilim.

Başıma gelse sadece Dalak yerdim.Büyükler öyle yaptırır hesabı.