Mavi-Banner

Gönderen Konu: RNA test yöntemleri?  (Okunma sayısı 199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
RNA test yöntemleri?
« : Ocak 23, 2018, 08:57:46 ÖS »
Herkese selam arkadaşlar. Anladığım kadarı ile HIV RNA için farklı test yöntemleri mevcut? Bugün 2 hafta önceki testin sonucunda aşağıdaki yazıyı gördüm :

"YÖNTEM: Real time PCR, Rotor Gene Q
1x10²-1x108 IU/ml lineer aralığında çalışılmıştır.
Klinikle uyumlu olmadığı düşünülen vakalarda numune tekrarı önerilir."

Sondaki uyarı kafamı kurcaladı. Bu yöntem kesinliği düşük olan bir yöntem midir ki böyle bir uyarı var?

Farklı laboratuvarlar farklı testler mi kullanıyor?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: RNA test yöntemleri?
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2018, 07:29:26 ÖÖ »
100 ila 100000000 arası rna ölçümü yapılıyor demek. Ama bu iu cinsinden, kopya sayısına vurunca hemen hemen yarısı eder, 50 ila 50 milyon arası kopya rna ölçebilen bir test demek. Standart zaten bu. Bazı testler 20-30 rna da ölçüyor sonra can sıkıyor blip oldu diye. 50 altı negatif kabul ediliyor zaten.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

genvoya

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2018, 05:59:46 ÖS »
Herkese selam arkadaslar

Mavera hocam ozellıkle sana sormak istiyorum,

rna 478.000 lerde basladım ılaca, 600 lere falan dustu 1 ayda , sonra 85, sonra 110, 4 gun once vermıs oldugumda belırlenmıs sımdıde 130
neden olur ki bu anlamadım?

85 sonrası hocama gorundum 110 oldugunu gorunce ,süt ve süt urunlerı ılaca yakın tuketme dedı, mide ılacı kullanıyormusun dedı evet dedım
yaklasık 2 ay gıbı hem bulantı ıcın hem ağrı ıcın 2 ayrı mıde ılacı kullandım
hocada sasırdı sanırım onlardan kaynaklı bu yukselme dedı

senın bir fikrin var mı şaşırdım kaldım , zaten depresyondayım şimdi baktım sonuca gorunce daha fazla depresyona gırdım

genvoya kullanırken baska hastalıklarımız için hiç ilaç içemeyecekmiyiz?

ayrıca sunuda belırteyım o kullandığım ılacların hiçbirisini genvoya saatımde almadım en az 4 5 saat oynadı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2018, 08:20:51 ÖÖ »
Bazı kişilerde böyle düşük bir kuyruk rna kalıyor rna negatife düşmesi daha uzun sürebiliyor. Sebebi bilinmiyor. İlaç etkileşimlerinden olduğunu sanmıyorum yoksa daha çok artardı bence hep aynı kalmış. Sen gene de drunun sözünü dinle tabi. Moralini bozmamaya çalış.

Süt ve süt ürünleri çok karışık bir konu bazı drlar bu konuda diretiyor, ama rehberlerde kesin bilgi yok, gene de ilaç saatinde yoğurt ayran peynir vs tüketmemekte fayda var.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.