Mavi-Banner

Gönderen Konu: AŞILARINIZI OLUYOR MUSUNUZ ?  (Okunma sayısı 566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Stark

• Üye
  • *
  • 🕊
AŞILARINIZI OLUYOR MUSUNUZ ?
« : Ocak 15, 2018, 06:36:27 ÖS »
Merhaba arkadaşlar bazı doktorlar belki unutuyor veya önemsemiyor ama siz söyleyin zaturre,hepatit A, grip aşısı ve diğer aşılarınızı olmanız gerekiyor. Grip aşısı hıv gibi kronik hastalara ücretsiz yapılıyor. Aynı şekil de diğer iğnelerde devlet tarafından karşılanıyor.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: AŞILARINIZI OLUYOR MUSUNUZ ?
« Yanıtla #1 : Ocak 16, 2018, 07:42:20 ÖÖ »
Ek olarak da tüberküloz yani verem için ppd testi ve gerekirse 9 ay koruyucu tedavi de çok önemli. Çoğu dr bunu da atlıyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 16, 2018, 10:19:01 ÖÖ »
grip aşısı olmuyorum ben.

Erendil

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 16, 2018, 11:58:59 ÖÖ »
2 yıl önce Tedavinin başlangıcında hepatit b aşısı oldum. Bir daha da hiçbir aşı olmadım. Hamd olsun hiçbir sıkıntım olmadı. Şuan da hamileyim. En önemlisi beslenme ve kaliteli yaşamaya dikkat etmek diye düşünüyorum. Yani zararlı alışkanlıklardan uzak bir hayat.

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 16, 2018, 12:46:04 ÖS »
Selamlar.
Şimdi yeni tani alan ve bu konularda bilinçsiz biri olarak üstüne basa basa bilen arkadaşlara sormak istiyorum.
Zatürre ve hepatit aşısı olmak istememiz halinde intaniye deki doktorumuz mu yardımcı oluyo.
Bu aşılar ne kadar süre bizleri koruyor.
Kaç tane ve ne aşı ları  olmamız gerekiyor.
Galiba aşıların takvim süreleri biraz geniş bir zamana yayiliyor bu konuda tam bir takvim bilgisi verebilirmisiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2018, 12:48:46 ÖS Gönderen: Penthos »
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #5 : Ocak 16, 2018, 01:35:10 ÖS »
Hepatit b aşım vardi zaten, hepatit a da bagısık gozukuyom sanirim cocukluktan. Ppd 0 cikti, hepatit c ve hpv icin allah korusun bazen korkmuyo degilim, enfeksiyon bolumune gidiyoz sonucta ve havadan bile bulasan cok virus var :(

Ben hic aşı olmadım, sonuclarima dayanarak boyle bi karara varmıs olabilir doktorum. Cunku unutucak bi doktor degil, 200e yakın takipli hastasi var.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 16, 2018, 02:22:29 ÖS »
hepatit b , pnömokok, tetanoz,grip aşısı oldum. Grip aşısının da ücretsiz yapıldığını bilmiyordum. Bi dahakine aile hekiminde yaptırırım o zaman. @Mavera beniim ilk 3 doz hepatit aşılarım tutmamıştı. Doktorum tekrar bi koldan tetanoz diğerinden bir yetişkin doz hepatit b yapılmasını istedi. Bunlar da tutmazsa bağışıklığın var kabul ediyoruz. Testler negatif çıksa da dedi.

patika

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 17, 2018, 12:07:19 ÖÖ »
selam, kendi yaşadığımı alatim belki yardımcı olur, ilk testimde hepatit b aşısı olmadığımı olduysamda tutmadığını soyledi ve recete yazdı. ekim 16 kasım 16 ve nisan 16  olmak üzere 3 aşı verdi. ekim ve kasımı yaptırdım nisan 16 da 3. yani son aşımı olucam. bunuda aile hekimi yapıyo ücretsiz. recetenle gidiyosun bazen sadece receteyle yapmıyo ben hiv+ olduğumu söyledim ve hepatit b aşısı olmamışım kücükken o yüzde olmam gerekiyo dedim sonuclarımıda istedi. yani hepatit b olcaksan doktorun recetini yazsın, recete ve hiv olduğuna dair belge ve test sonuclarına aile hekimine git verilen tarihlerde yaptır.  umarım yardımcı olmuşumdur.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ocak 17, 2018, 12:46:41 ÖS »
Arkadaslar, doktorlarimizin  yaptirdigi  testlerin  sonuclarina gore  degismek ile  birlikte genel olarak mutlaka dikkat etmemiz ve duruma gore  yaptirmamiz  gereken aşıları asagida  siralamaya  calistim ,   @Penthos asagidaki listeyi takip edebilirsin. 

Tum bu asilar doktorunuz veya  aile  doktorunuzunun recetesi ile  ucretsiz yaptirabilirsiniz.

1- Grip aşısı ( her yil )
2- Hepatit A aşısı  ( iki doz halinde 6 ay ara  ile )
3- hepatit B aşısı ( tek doz veya  duruma gore 3 doz  halinde)
4- zature aşısı_1 ( pnömokok) ( hemen yaptirilmali)
5- zature aşısı_2 ( ilk asidan 5 yil sonra )
6- tetanoz aşısı  ( ozellikle kesici alet riskli bir  iste calisanlar  hemen yaptirmali)
7- kizamik aşısı  ( eger  daha once olmadi isen )
8- Toxoplazma aşısı ( eger  evde  hayvan besliyorsan yaptirmalisin )

9- PDD testi aşısı ( tüberküloz / verem testi aşısı ) (test sonucu +5 uzeri ise  9 aylik koruyucu ilac tedavisi alman gerekir- 9 ay boyunca  gunde  1 tablet)
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2018, 01:04:39 ÖS Gönderen: hk »

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 17, 2018, 05:05:13 ÖS »
Selamlar.
Bu olay ancak bu kadar güzel anlatılır. HK tesekkur ederim bilgilendirme için.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

darkness303

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 17, 2018, 07:16:30 ÖS »
Arkadaslar, doktorlarimizin  yaptirdigi  testlerin  sonuclarina gore  degismek ile  birlikte genel olarak mutlaka dikkat etmemiz ve duruma gore  yaptirmamiz  gereken aşıları asagida  siralamaya  calistim ,   @Penthos asagidaki listeyi takip edebilirsin. 

Tum bu asilar doktorunuz veya  aile  doktorunuzunun recetesi ile  ucretsiz yaptirabilirsiniz.

6- tetanoz aşısı  ( ozellikle kesici alet riskli bir  iste calisanlar  hemen yaptirmali)

9- PDD testi aşısı ( tüberküloz / verem testi aşısı ) (test sonucu +5 uzeri ise  9 aylik koruyucu ilac tedavisi alman gerekir- 9 ay boyunca  gunde  1 tablet)

Merhaba, Toxoplazma aşısını ilk defa duyuyorum. Benim bir kedim var ve bu aşıyı kesinlikle yaptırmalı mıyım? Eğer öyleyse nerede yaptırabilirim? Drun mu yazması gerekiyor?

littlemonster

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 17, 2018, 07:34:34 ÖS »
Aile hekimlerinden bazılarının bu konuda bilgisi yok sanırım benim aşılarımı ücretsiz yapmıyorlar, kendin alırsan yaparız diyorlar
Rna Undetectable :) 12.10.17

ozmami

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ocak 17, 2018, 08:07:57 ÖS »
Ben tüm aşıları ücret ödeyerek aldım aile hekimim bana ücretsiz demedi enfeksiyon doktoru yazdı eczaneden ücret karsiligi aldım ve aile hekimliğinde oldum. Hatta hepatit b için ikinci aşı içinde aşıyı al gel yapalım dedi ve ben yine ücret ödeyerek aldım yaptılar sadece zatürre aşısı bugün yapıldı doktor ilki ücretsiz yapılıyor dedi yaptılar sigorta var bu arada soran olursa diye eklemek istedim.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 17, 2018, 10:19:37 ÖS »
Hepatit b asiları 60 TL civarında aile hekimine yaptırmak istemezseniz diye söylüyorum . Grip aşısı 17tl. Zatürre de 160 TL civarında onu sgk karsılamiyor zaten. Muadili bir zatürre aşısı var sonu 23 le biten bir aşı sgk bunu karsılıyor fakat piyasada bulmak imkansız..  Kendi paranızla da alacak olsanız mutlaka recete isteniyor bilginiz olsun.. Ayrıca zatürre aşısında biri tanı aldığınız da yapılacak digeri 5yil sonra degil 1yil sonra yapılacak. Bu 2 ası 5 yıl boyunca zatürreye karşı koruma sağlar diye biliyorum

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2018, 11:27:04 ÖÖ »

Merhaba, Toxoplazma aşısını ilk defa duyuyorum. Benim bir kedim var ve bu aşıyı kesinlikle yaptırmalı mıyım? Eğer öyleyse nerede yaptırabilirim? Drun mu yazması gerekiyor?

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2018, 02:13:17 ÖÖ Gönderen: hk »