Mavi-Banner

Gönderen Konu: Halk Sağlığı Laboratuar 'da SKANDAL!  (Okunma sayısı 604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merka_etme_sabret

• Ziyaretçi
Halk Sağlığı Laboratuar 'da SKANDAL!
« : Ocak 11, 2018, 08:51:43 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba,

Biliyorsunuz sağlık ocağında kan veriliyor ve pozitif şüphesi olduğunda WB yapılıyor.
Benim western blot'um 20 gün sürdü. Bu süre içerisinde hastaya kesinlikle bilgi verilmiyor ve hayatımıza olduğu gibi devam ediyoruz. WB çıkana kadar hasta hiç bir şeye dikkat etmiyor, evliyse eşiyle beraber oluyor hatta çocuk sahibi olmaya karar verebiliyorlar.

Western Blot çıkana kadar, hasta eğer hiv+ ise, bunu eşine bulaştırabilir.
Neden hiç bir bilgi vermiyorlar ? Hiv şüpheniz var WB çıkana kadar kimseyle birlikte olmayın diye uyarıda bulunmaları gerekmiyor mu ?

Yoksa prosüdür zaten böyle de, benim kan verdiğim laboratuar da mı bir problem var ?
Bu konuda sağlık bakanlığına şikayette bulundum, sizlerinde değerli yorumlarını almak isterim.

Teşekkürler,

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Halk Sağlığı Laboratuar 'da SKANDAL!
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2018, 10:54:58 ÖÖ »
Dediğin doğru. Ama kesin onay olmadan 'hiv pozitif çıktı!' diyince birden intihara meyil edecek insanlar da var, kesinleşmeden o yüzden hivin adını anmak istemiyor olabilirler. Sonra wb negatif gelirse 'bana ilk başta aids sin dediler, maddi manevi zararım oldu, çok kötü şeyler yaptım o haberle, işimden istifa ettim eşimi boşadım öleceğimi düşündüm intihara meyil ettim, üü, hakkımı isterim!' diye dava edenler olabilir.

Ama gene de, bulaşıcı bir hastalık olabilir doğrulamaya gidecek denip gerekli önlemler anlatılması lazım elbette. Aradaki dengeyi tutturmak lazım.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2018, 11:24:05 ÖÖ »
Selamlar.
Çok geçmiş olsun. Bende bezmialemde yaklaşık sekiz on gün sonucumun dogrulamaya gönderildiğini dahi öğrenemiştim sonuç sorduğumda bilgi dahi alamamistim sonrasında öğrenip başka kurumlara test ler yatırmıştım.sonra öğrendiğim kadarıyla çoğu yerde Westernblot gelmeden bişey söylememeye çalışıyorlar.
Tekrar çok geçmiş olsun.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2018, 12:34:42 ÖS »
ben özel bi hastanede tanı almıştım...şak diye yüzüme söylediler ..aids gözüktü kanınızda dedi adamlar hemde...
ama doğrulanması gerekiyor..kanı il sağlığına göndereceğiz demişlerdi..kaç yaşıma geldim...45 yaşını devirdim...neler geldi başıma.. ama o gün özel hastanenin lab.ında yüzüme söylediklerinde yaşadığım şoku ömrüm boyunca yaşamamıştım..

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2018, 01:40:23 ÖS »
test sonucunun bildirilmesi durumu gercektencok zor  ve travmatik bir  surec,  bu durumun saglik gorevlileri tarafindan cok iyi yonetilmesi gerekir. hastayi intihara kadar  surukleyebilen sonuclari olabilir.
ben ilk ozel labratuarda  yaptirdigim genel test ile  ogrendim, sagolsun labratuar yetkislisi cok tecrubeli idi ve bana direk soylemeden bir  hastaneden testi tekrarlamami onerdi, biz bir  sey  tespit ettik ama  supheli bir  konu net  degil , sizin bunu daha tesekkullu bir  yerde baktirsanizi daha iyi olur  dedi.  ve beni caktirmadan capa ya yonlendirdi.
sonradan ogrendimki  aslinda  belli imis  ama direk soylememis, psikolojik olarak problemolmasin diye. Capada  doktorlar bana ozel goruserek bilgilendirdiler. ilk defa labratuarda suratima cat diye  soylense idi benim icin cok daha zor  olabilirdi.
Ama tabi bu bir  surec yani aradan bir  hafta 10 gun geciyor bu sirada  ucuncu kisiler icin bulasi  riskli durum konusu ayri bir konu . bu iki hasss  konuyu cok hasssa degerlendirmek gerekir diye  dusunuyorum .

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2018, 03:03:24 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,

Biliyorsunuz sağlık ocağında kan veriliyor ve pozitif şüphesi olduğunda WB yapılıyor.
Benim western blot'um 20 gün sürdü. Bu süre içerisinde hastaya kesinlikle bilgi verilmiyor ve hayatımıza olduğu gibi devam ediyoruz. WB çıkana kadar hasta hiç bir şeye dikkat etmiyor, evliyse eşiyle beraber oluyor hatta çocuk sahibi olmaya karar verebiliyorlar.

Western Blot çıkana kadar, hasta eğer hiv+ ise, bunu eşine bulaştırabilir.
Neden hiç bir bilgi vermiyorlar ? Hiv şüpheniz var WB çıkana kadar kimseyle birlikte olmayın diye uyarıda bulunmaları gerekmiyor mu ?

Yoksa prosüdür zaten böyle de, benim kan verdiğim laboratuar da mı bir problem var ?
Bu konuda sağlık bakanlığına şikayette bulundum, sizlerinde değerli yorumlarını almak isterim.

Teşekkürler,

Bunun nedeni, pozitiflik kesinleşmeden bilgi verilen iki kişinin intihar etmesi. Kesinleşme testi sonucundada intihar edenlerin ikisininde negatif çıkmaları.verilmemesi en doğrusu.kesinleşme raporu alınmadan reçete yazan doktorlar var.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2018, 03:05:39 ÖS »
ben özel bi hastanede tanı almıştım...şak diye yüzüme söylediler ..aids gözüktü kanınızda dedi adamlar hemde...
ama doğrulanması gerekiyor..kanı il sağlığına göndereceğiz demişlerdi..kaç yaşıma geldim...45 yaşını devirdim...neler geldi başıma.. ama o gün özel hastanenin lab.ında yüzüme söylediklerinde yaşadığım şoku ömrüm boyunca yaşamamıştım..

Keşke dava etseydiniz. Yasal olarak suç.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2018, 04:23:29 ÖS »
Benim bildiğim de kanında şüpheli bir durum var birdaha kan vereceksin ve bu süre içerisinde kimseyle eş dahil ilişkiye girmeyeceksin diyorlar en azından burada aydın da öyle.yok intihar o bu şu yok öyle birşey zaten kişinin kanı şüpheli bulunduysa bunu hekimin bildirmesi asıl yasal zorunluluk.ve bunuda yapıyorlar merak etmeyin.çok saçma bir konu ki aydında böyle örnek yok direkt söylüyorlar araştırabilirsiniz...

newlife2018

• Yeni Üye
  • *
merhaba
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2018, 04:24:39 ÖS »
Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katılmış bulunmaktayım.Belşrtile başlayınca özel bir hastaneye gittim ve hiv testi dışnda bütün testleri defalwrca yaptılar bana , iyi de bir para harcadım.Daha sonra kendim okuya**k şüphelendim ve test yaptırdım , western blot için göndereceklerini söylediler , tabi 10 gün oldu herhangi bir haber yok. Bu arada ben özel bir laboratuvarda bütün testlerimi , western blot dahil , yaptırdım , tedaviye başlayacağım. Burada çok önemli bilgiler paylaşıyorsunuz , özellikle yeni tanı alanlar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum , teşekkürler , sağlıklar .

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2018, 05:14:29 ÖS »

Keşke dava etseydiniz. Yasal olarak suç.

valla hocam sana bişey diyeyimmi.... ben o an öyle bi şoka girmiştimki bütün hastane toplanıp beni bi odaya kapatıp tecavüz etseler sesimi çıkaracak durumda değildim  :)   

ben 5 ay önce biliyorumki aids kaptınmı bi ayağını artık imamın kayığına doğru attın...gidicisin...hiv neymiş aids neymiş açıkçası pek fazla bilgim yoktu..sadece aids in öldürücü olduğunu düşünüyordum...

hatta oğlum bedevi şimdi malafatı sıvazladın...su testisi su yolunda kırıldı..git son bi rakı balık yap rumeli kavağında ordanda çık 3.köprüye bu rezilliği kimseye duyurmadan kapat..at kendini aşaya..seni artık köprü paklar diyordum..

vay anasını ya...ne uğursuz gündü tanı aldığım o gün...tüylerim diken diken oldu gene...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2018, 05:23:22 ÖS »
Özel bir hastanede yapılmıştı ilk testim benim de donör olacakken mecburen. Görevli kadın odasına çağırıp ellerimi tutup kanınızda bir enfeksiyon var. Ne olur bu aralar kendinize çok dikkat edin. Kanınınızı doğrulamaya göndereceğiz demişti. En azından bu yapılmalı.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Ocak 11, 2018, 08:41:12 ÖS »
@Carsonfrankie @bedevi isterse hala edebilir dava:)yılların pozitifi değil daha yilını doldurmadı.
Ama uğraşmaya değmez.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2018, 12:09:23 ÖÖ »
@Carsonfrankie @bedevi isterse hala edebilir dava:)yılların pozitifi değil daha yilını doldurmadı.
Ama uğraşmaya değmez.
Denemeden uğraşmaya değmeyeceğinı nereden biliyorsunuz?

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2018, 08:35:09 ÖÖ »
Ama uğraşmaya değmez.

yazılı olarak aids oldun diye bi belge verseler belki mahkemeden bişeyler çıkardı...ama lab.daki eleman şak diye aids çıktı dedi...yazılıda hiç bi evrak vermediler...ben elemanı görsem tanırım ama eleman demedim yalan söylüyor deseki bence der mahkeme direkt düşer...
   hatta hiç unutmuyorum ikinci kere kan vermeniz kanınızda bi sıkıntı var dediklerinde bende gırgır olsun diye ya ne oldu yoksa aidsmi olmuşum dediğimde aynen abi demişti lab.görevlisi...

ama yazmış arkadaşlar direkt aids deyince intihar edebilecek yada wb sonucu gelinceye kadar bunalıma girip intihar edebilecek pek çok insan olabilir...çok hassas bi konu...çalışanların çok naif bi usküp kullanması gerek....direkt aids değilde bi virüs bulduk, bi süre cinsel ilişkiye girmeyin en azından kesin netice gelene kadar falan deseler daha doğru olur sanki...

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2018, 03:15:43 ÖS »
Ama uğraşmaya değmez.

yazılı olarak aids oldun diye bi belge verseler belki mahkemeden bişeyler çıkardı...ama lab.daki eleman şak diye aids çıktı dedi...yazılıda hiç bi evrak vermediler...ben elemanı görsem tanırım ama eleman demedim yalan söylüyor deseki bence der mahkeme direkt düşer...
   hatta hiç unutmuyorum ikinci kere kan vermeniz kanınızda bi sıkıntı var dediklerinde bende gırgır olsun diye ya ne oldu yoksa aidsmi olmuşum dediğimde aynen abi demişti lab.görevlisi...

ama yazmış arkadaşlar direkt aids deyince intihar edebilecek yada wb sonucu gelinceye kadar bunalıma girip intihar edebilecek pek çok insan olabilir...çok hassas bi konu...çalışanların çok naif bi usküp kullanması gerek....direkt aids değilde bi virüs bulduk, bi süre cinsel ilişkiye girmeyin en azından kesin netice gelene kadar falan deseler daha doğru olur sanki...
Evet benim dediğimde bu zaten. Hani eşek sevmenin de bir usulü vardır bu da aynen öyle. Ama sen kalkıpta yok bu üzülecek intihar edebilir diye birşey demezsen sonu çok kötü boka sarar vebali çok çok çok büyük olurki bir kişiyi rahatlatacam diye diğerlerinin hayatını bitirirsin.asıl intiharlarda o zaman olur zaten.