Mavi-Banner

Gönderen Konu: 1 YILDIR GARİP TEST SONUÇLARI VE TEDAVİYE BAŞLAYAMAMA  (Okunma sayısı 699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hivobik_istanbul

• Üye
  • *
1 YILDIR GARİP TEST SONUÇLARI VE TEDAVİYE BAŞLAYAMAMA
« : Ocak 09, 2018, 04:46:38 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,

Geçen sene nisanda elisa testi pozitif almamla başlayan maceramda hala daha ilaç kullanımına başlayamadım. Western testinin sonucunu hala daha göremiyorum ve mayıs ayında 1000 küsür hiv rna sonucu gelmişti. Daha sonrasında Haziranda direnç testi için kan verip yaz tatiline çıktım ve döndüğümde istanbula bakarım dedim.
Yaz sonu dönmeden önce cerrahpaşayı aradığımda direnç testinin çalışılamadığını tekrar yapılması gerektiği söylendi. Doktorum tekrar cd4 hiv rna vs. tekrar yaptırıp direnç testini samatyada yaptırdı. Direnç testi geldi direnç yok diye ve cd4 değerlerim nisan ayındaki sonuçlara göre daha yüksek çıktı ve hiv rna çalışılamamış, iki üç hafta önce gittiğimde doktorum söyledi.
Tekrar hiv rna testi yaptırdı. Bugün sonucu çıkmış, gördüm ve işin garip tarafı yine hiv rna çalışılamamış. Bunların sebebi ne olabilir anlayabilmiş değilim:(

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: 1 YILDIR GARİP TEST SONUÇLARI VE TEDAVİYE BAŞLAYAMAMA
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2018, 05:08:56 ÖS »
Hiv rna ve direnç testi öyle basit koy makineye bas düğmeye full otomatik testler değiller. Çok aşamalı, zor testler iyi tecrübe ve dikkat gerekiyor. En ufak hata olursa sonuç çıkmayabiliyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Gokkusagi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2018, 11:44:04 ÖS »
Bende de hiv rna çıktı kolay bir şekilde , ancak cd4  sayısını veren analiz bir türlü yapılamadı. Doğrulamadan sonra bir buçuk ay geçti :( sanırım bu testler ciddi tecrübe ve kalibre edilmiş cihazlar gerektiriyor. Üçüncü kez kan verdim bir hafta önce. Tahliller nedeniyle tedavine bu kadar geç başlaman üzücü. Üzerine düşüp bir an önce tedavine başlaman dileğiyle...
Gri gökler, sadece geçmekte olan bulutlardır.

ethics

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2018, 01:35:53 ÖS »
1 yıl çok uzun bir süre. İki üç ayda yeni tanı alıp, ilaca başlayan arkadaşlarım var. Artık öyle bekleme gibi bir durum da yok ilaca başlamak için. CD4 ler yeteri kadar düşük olmadığı için falan yani. Bütün sonuçlarınızı alıp götürün ve biraz sert olun bence, her geçen gün değerli sonuçta.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2018, 03:45:51 ÖS »
Ben de 9 ay geç başladım tedaviye. Hastanede test sorunu varsa hastaneni değiştirebilirsin. İnşallah bu sefer çıkar da tedavine başlarsın bir an önce.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2018, 06:39:11 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,

Geçen sene nisanda elisa testi pozitif almamla başlayan maceramda hala daha ilaç kullanımına başlayamadım. Western testinin sonucunu hala daha göremiyorum ve mayıs ayında 1000 küsür hiv rna sonucu gelmişti. Daha sonrasında Haziranda direnç testi için kan verip yaz tatiline çıktım ve döndüğümde istanbula bakarım dedim.
Yaz sonu dönmeden önce cerrahpaşayı aradığımda direnç testinin çalışılamadığını tekrar yapılması gerektiği söylendi. Doktorum tekrar cd4 hiv rna vs. tekrar yaptırıp direnç testini samatyada yaptırdı. Direnç testi geldi direnç yok diye ve cd4 değerlerim nisan ayındaki sonuçlara göre daha yüksek çıktı ve hiv rna çalışılamamış, iki üç hafta önce gittiğimde doktorum söyledi.
Tekrar hiv rna testi yaptırdı. Bugün sonucu çıkmış, gördüm ve işin garip tarafı yine hiv rna çalışılamamış. Bunların sebebi ne olabilir anlayabilmiş değilim:(

Arkadasim bir yila  yakin zaman gecmis ,bu cok uzun bir  sure. bu kadar  beklenilmesi dogru degil.

artik yeni tedeavi methotlarinda  hemen ilaca baslanilmasi tavsiye ediliyor.

bu konuyu ciddiye  alip tedavin hemen baslanmali , eger  hastane ve  doktorlardan sikintin varsa  hemen degistir  ama ilacina  da  bir  an once  basla.
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2018, 09:40:34 ÖS Gönderen: hk »

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2018, 07:49:21 ÖS »
Tedaviye başlamak için direnç testi önşart değil ki.
Asıl direnç tedavi geciktikçe başlamasın?
Ben doktorunu değiştirmeni öneririm.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2018, 08:50:21 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba,

eğer senin işin cerrahpaşadan direnç raporu çıkmasına kaldıysa işin allaha kaldı demektir...ben 5 ay önce direnç testi yaptırdım...hala sonuç alamadım...telefonları açmıyorlar..c.paşaya gittiğimdede en son ellerinde kit olmadığını , sırada 100 kişi olduğunu, sen en iyisi bu durumu dr.unla konuş dediklerinde mesajı aldım...işin peşini bıraktım...

kesinlikle tedaviye başlamak için direnç testi gerekmiyor..wb sonucun varsa tedaviyi hemen başlatabilir doktor...yok eğer illa direnç testi diyorlarsaki hiç sanmam hemen hastaneni değiştir derim...

allah kolaylık versin..

DesertRose

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2018, 05:04:48 ÖÖ »
Elisa testi sonucuna gore tani konmus.
WB de yok ortada...
Hiv RNA olculememis.
Bence sen derhal baska bir hastaneye muracaat et.yani yalnis umut vermwk istemem ama belki de negatifsin.  O yuzden hiv rna yok.   Hemen baska bir hastaneye git.