Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yurtdışı Eğitimi ve İlaç Temini  (Okunma sayısı 368 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yeni Üye
  • *
Yurtdışı Eğitimi ve İlaç Temini
« : Aralık 24, 2017, 05:57:22 ÖS »
Merhaba
Önümüzdeki ay 1 seneliğine İtalya'ya eğitime gidiyorum. İlaçlarımı Cerrahpaşa'dan alıyordum ancak uzun süre kalacağımı söylesem de yine 3 aylık alabildim. Durumu hem doktorla hem de eczacımla konuştum ve anladığım kadarıyla hastaneye bir yakınım kimliğimle giriş yapıp ilaç yazdırabiliyor ancak UPS'le konuştuğumda kargoyla ilaç gönderiminin şartı olarak o ülkede satılan bir ilaç olmaması gerektiğini söylediler. Yani buradan ilaç alınsa bile kargoda imha söz konusu.

Yurtdışında olduğum sürece özel sağlık sigortam, orada oturma iznim ve buradaki SGK devam edecek. Yine araştırarak İtalya'da ilaç temin edilebilecek merkezler olduğunu öğrendim ama bunların ne kadarlık bir tedaviyi karşıladığından gitmeden emin olamıyorum. Aranızda yurtdışında uzun süre kalmış ve 3 ayda bir dönüp ilaç yazdırma dışında alternatif bir yol izleyen var mı?

Ailemden birisi adıma ilaç alacaksa Cerrahpaşa dışında onların olduğu şehirdeki bir devlet hastanesine, gitmeden kayıt açtırıp konuşmayı düşünüyorum. Çok zorda kalırsam UPS gönderilmesi riskine girebilirim ama bir yandan da onları her 3 ayda bir hastaneye göndermek istememe gibi şeyler de düşünmüyor değilim. Kısacası gitmeden bu durumu çözmem lazım her türlü tavsiyeye ve yardıma açığım.

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
Ynt: Yurtdışı Eğitimi ve İlaç Temini
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2017, 12:59:45 ÖÖ »
A PRACTICAL SHORT GUIDE FOR FOREIGNERS LIVING WITH HIV AND WHO ARE TEMPORARILY
IN ITALY FOR STUDY PURPOSES, WORK OR FOR FAMILY REASONS.
This short guide arises from the unmet needs of answering the many questions our organization NPS
Italia Onlus has received regarding the modalities of access to treatment from the many foreigners
living with HIV and currently living in our country who may have an unexpected need of
antiretrovirals.
The aim is that of illustrating the path that has to be taken by a foreigner with HIV living in Italy in
order to avoid therapeutic interruptions in case he/she, for study purposes, work or family reasons,
should unexpectedly have to extend his/her stay in Italy.
The right to healthcare in our country is established by article 32 of the Italian Constitution and a
similar fundamental right is established at European level, regardless of the personal conditions of the
single individual.
In order to simplify the procedure to access therapy, we recommend all people living with HIV and
who are coming to our country to bring with them:
- a prescription of their antiretrovirals from their country of origin, if possible translated in at
least one of the following languages (English, French, Spanish);
- a brief description of their clinical record written by their doctor, even this must be translated
in at least one of the following languages (English, French, Spanish);
It is also necessary to have:
- an employment contract, or
- a study permit;
- a valid passport or ID card.
If the quantity of antiretrovirals in possession of a person living with HIV and temporarily staying in
Italy (3-6 months) should not be sufficient, he/she can go to any of the main infectious disease clinics
of the region where he/she is living.
We hereby provide a list of the main hospitals where it would be easier to get this kind of service for
people living with HIV. They are hospitals situated in the major cities of the Italian regions, specifically
dedicated to infectious diseases and adequately equipped to provide such services, with an emergency
unit and the presence of cultural/linguistic mediators.
Link
In order to access the service it is necessary to go first to the Emergency Unit (Pronto Soccorso) of the
healthcare centre indicated in the list. A clinical record will be filled in and, if considered necessary a
blood test will be taken to confirm the clinical status of the patient (CD4 and viral load). At this point
antiretrovirals will be supplied, guaranteeing therapeutic continuity without any costs for the patient.
If the period of stay should be longer, it would no longer be considered a temporary request for
healthcare and therefore the procedure would be different from what has been described, in these
cases our National Healthcare System (SSN) calls for a different procedure, which is described in the
ministerial guide at the following link:
http://www.salute.gov.it/imgs/C_17_opuscoliPoster_199_allegato.pdf

link: http://www.npsitalia.net/wp-content/uploads/2015/08/Short-guide-for-foreigners-living-with-HIV.pdf

Kısaca çevirmek gerekirse yanına şimdiki elinde olan ilaçları al, Hiv+ raporunu ingilizceye çevirt yanına al, doktorundan şu anki sağlık durumunu açıklayan ingilizce bir rapor al yada raporu al ingilizceye çevirt. orada büyük kentlerde bulunan enfeksiyon kliniklerinden bu şekilde yardım alabilirmişsin. linkler de ekte. umarım faydalı olur.

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Yurtdışı Eğitimi ve İlaç Temini
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2017, 11:36:09 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldun. 6 aydan uzun süre kalınacaksa farklı bir prosedür izleniyor anladığım kadarıyla ama o da sadece ekteki dosyayla İtalyanca açıklanmış  :) Gideceğim yerde birkaç klinik bulmuştum söylediğin gibi raporlarla oraya başvurmam yönlendirilmem açısından daha sağlıklı olacaktır.

Tekrar teşekkürler!  :)