Mavi-Banner

Gönderen Konu: İlaçların Uyarıcı + Uyuşturucu Maddelerle olan etkileşimleri  (Okunma sayısı 789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sydbarret

• Yeni Üye
  • *
merhaba arkadaşlar,

geçtiğimiz ay hiv+ farkındalık etkinlikleri sırasında hiv-druginteractions.org'tan derleme şu tarz bir tablo oluşturulmuştu, linki burada: ibb.co/h1qYQR forumda gezerken bu tarz konularda soruların olduğunu görünce paylaşmanın anlamlı olduğunu düşündüm.

poster şu not ile paylaşıldı, bilginize :P

"bu bilgilendirme broşürü antiviral terapi tedavisi altında olan bireylerin yukarıda bahsi geçen maddeleri kullanması durumunda ortaya çıkacak risklerin farkında olmaları amacıyla hazırlanmıştır. uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, kullanılmasını kolaylaştırmak ve özendirmek tck kapsamında suçtur. antiviral tedavi altında olsanız da olmasanız da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmayın. eğer kullanıyorsanız yakın çevrenizle, dostlarınızla ve dayanışma ağlarınızla iletişime geçerek bu alışkanlığınızı  dönüştürmek ve uyarıcı, uyuşturucu madde kullanımını bırakmak için destek alın."
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2017, 10:08:26 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İlaçların Uyarıcı + Uyuşturucu Maddelerle olan etkileşimleri
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2017, 10:05:42 ÖÖ »
Evet kesinlikle, uyuşturucu madde kullanmak başlı başına çok ciddi bir sağlık sorunu ve riski. İlaçlarla etkileşim olursa da ya uyuşturucu madde kanda yüksek doza ulaşabilir ya da hiv ilacının dozu düşebilir bu da hiv'e direnç kazandırabilir. İkisinin de sonucu ölümcül olabilir, uyuşturucu overdoz olması o anda pat diye daha çabuk öldürürken, hiv'in direnç kazanması ise yavaş ve acılı bir ölüm demektir.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAYIN!
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Drylife

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2017, 07:20:46 ÖS »
Arkadaşlar affınıza sıgınarak biriey sormak istiyorum işaretledigim yerde yasal olmayan ilaç diyor bu ialç dedigi extacz tarzı birşeymi eger öyle ise burada test tekrarında yakın zamanda kullanıldıysa yıllık diyor yani her yılmı yapılacak yoksa kullanımdan sonra bir yıl sonra bir kerelikmi yapılıcak teşekkürler

sydbarret

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 24, 2017, 09:33:27 ÖS »
ekstaziden ziyade muhtemelen vücuda kan yoluyla dahil edilen yasadışı madde kullanımından bahsediyor :)

bu tarz maddeler kullanılırken şırınga/iğne birden fazla kişi tarafından ortak kullanılabiliniyor. dolayısıyla bu tarz madde kullanımı hiv ile enfekte olma riskini beraberinde getiriyor. diğer yollarla kullanılan maddeler sizin hiv ile enfekte olma ihtimalinize dair bir risk oluşturmuyor. ha yani tabi madde etkisi altında aldığınız kararların sizi daha riskli durumlara sokmaya müsait olan kararlar olması durumu var. ama işaret ettiğiniz metinde muhtemelen o tarz dolaylı bir risk grubundan bahsetmiyor: şırınga, iğne vs ile vücuda kan/damar yoluyla alınan madde kullanımını ima ediyor..

Drylife

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2017, 10:45:21 ÖS »
Benim sormak istedigim tekrar en az yıllık olarak diyor ne demek istiyot onu anlayamadım arkadaşlar. Yani en az 1 2 yıl bekleyipmi test yaptırmak lazım madde kullanımından dolayı çünkü en az diyor yani yıl olarak zaman geçmesi lazım gibi anladım.
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2017, 10:46:44 ÖS Gönderen: Drylife »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2017, 07:31:40 ÖÖ »
Damardan uyuşturucu kullanan
Erkek erkeğe seks yapan
Transseksüel olan
Seks işcisi olan

Kişiler hayat tarzları yüzünden Hiv için çok yüksek risk grubunda oluyor. Bu kişilerin bu faaliyetlerine devam ettikçe en azından senede bir check up amaçlı test olması lazım demek bu. Testte hivin çıkması gecikebilir amanınn demek değil. Manayı yanlış anlamayın. Boşa fobi yapmayın.

Benzer şey amerikada kan naklinde vardı, eski yasada erkek erkeğe seks yapandan ASLA kan alınmıyordu bu kişiler hiv için çok riskli diye. Ama bu sanki her erkek erkeğe seks yapan eşcinsel her gün her hafta yeni ilişkiler yaşıyor demek, yalancı bi de bunlar geçen hafta gene seks yapmıştır kesin pis pis demek gibi küçük düşürücüydü. Eşcinsel hakları savunucuları bununla çok mücadele etti en son yasa değişti sadece 'son bir sene içinde erkek erkeğe seks yapmış olmak' artık kan vermeye engel. Tabi bir sene aslında test için çok uzun bir süre ve gereksiz uzun ama eskiye göre daha iyi bir kural oldu. Eskiden saçma bir şekilde erkek erkeğe seks yapanlar asla kan veremiyordu.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Cem Güray

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2018, 11:08:13 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Soracağım soruya eminim ki çoğunuz ağır tepki verecek. Haftada bir Esrar kullanıyorum. Bunu psikiyatra da söyledim kendi doktoruma da. Tabiiki kullanmayacaksın dedi ama detaylı bilgi vermedi. İlaçlar ile herhangi bir etkileşim yaratır mı?
🎶

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2018, 11:31:09 ÖS »
Tabiki haftada 1 kullanıyorsan birşey diyemem.
Kullandığın zaman ile ilaç aldığın zaman arasına 4 saat koymaya özen göster.alkol uyuşturucu etkileşim ve emilim için olumsuz bir durumdur.doktorların dememiş olmasına şaşırdım.

Cem Güray

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2018, 01:22:34 ÖÖ »
Tabiki haftada 1 kullanıyorsan birşey diyemem.
Kullandığın zaman ile ilaç aldığın zaman arasına 4 saat koymaya özen göster.alkol uyuşturucu etkileşim ve emilim için olumsuz bir durumdur.doktorların dememiş olmasına şaşırdım.

Çok ağır fırça yedim ama bilimsel bir açıklama yapmadılar sağolsunlar. 😁
🎶

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2018, 07:18:11 ÖÖ »
Selam arkadaşlar.
Bende tani alana kadar haftada bir gün madde kullanıyordum tedaviye başlarken doktoruma söyledim ne çeşit bi madde olduğunu sordu sonra sakin bir şekilde bu sizin seçiminiz ben birşey yapamam ama tedaviye erken cevap alıp düzelmek ıstiyorsam kullanmamı söyledi bende mecburen bıraktım :)
Daha sonra tekrar sorudum nasıl bir etki yapar kullanırsam dedim dene ve gör diyip aba altından sopa gösterir gibi bi cevap verdi.
Yalnız eski arkadaş grup umda hala kullanıp hiv pozitif olanlar var ama bence uzak durmak sağlığımız açısından çok önemli.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

Ruboy

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 28, 2018, 02:53:00 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba. Soracağım soruya eminim ki çoğunuz ağır tepki verecek. Haftada bir Esrar kullanıyorum. Bunu psikiyatra da söyledim kendi doktoruma da. Tabiiki kullanmayacaksın dedi ama detaylı bilgi vermedi. İlaçlar ile herhangi bir etkileşim yaratır mı?

herhangi bir etkileşimi yok, ABD'de ''medical marijuana'' alabiliyorsun HIV+ olduğun için.

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 28, 2018, 07:12:12 ÖÖ »
Selam @Ruboy bu amerikada başka bir maddede kullanın diyor mu  :) mesela tina .?
Siz şimdi eşşegin aklina karpuz kabuğunu düşürdünüz ;)  hadi bakalimmmmm
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

Cem Güray

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 30, 2018, 08:41:45 ÖS »
Selam @Ruboy bu amerikada başka bir maddede kullanın diyor mu  :) mesela tina .?
Siz şimdi eşşegin aklina karpuz kabuğunu düşürdünüz ;)  hadi bakalimmmmm
Amerikaya gelmek isteyen var mı? 😏😏😏
🎶

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Mayıs 30, 2018, 10:57:10 ÖS »
@Cem Güray bence sen egeye gel yazın.geldiğinde görürürsün gelmek isteyeni:))

Cem Güray

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 30, 2018, 11:11:42 ÖS »
@Cem Güray bence sen egeye gel yazın.geldiğinde görürürsün gelmek isteyeni:))

Kalbim egede kaldı 😁
Şu il dışı açıklansa da egeye uçsam
🎶