Mavi-Banner

Gönderen Konu: İmmünoterapi ilacı nivolumab, AİDS tedavisi için yeni bir kapı aralamış...  (Okunma sayısı 669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
https://www.drozdogan.com/immunoterapi-ilaci-nivolumab-aids-tedavisi-icin-yeni-bir-kapi-araladi/

arkadaşlar geçen gün gezinirken rastladım bu habere...anladığım kadarı ile bi kanser ilacı hiv için faydalı olmuş...
güzel bi haber...bilmiyorum daha önce paylaşıldımı ama bizim için bi umut kapısı...ee malum bizimde böyle haberlerle
moral bulmaya ihtiyacımız var...

vay arkadaş ya 4 ay önce bana birisi nette böyle bi forum sitesi var ve sen bu sitede hiv ile ilgili haberler paylaşıcan dese
la yürü git kafamı buluyon benle derdim :)  hayatın ne getireceği belli olmuyor...neyse ...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Cd8 katil (killer) hücresi değil cd4 hücresi demek istemiş heralde. O kadarcık hata olabilir diyorum.

Her neyse, evet ama bir kişide böyle bir etki görüldü diye hemen herkese yapılacak bir şey değil bu. Zaten sonunda da deniyor daha geniş araştırma yapmalı. Teorik olarak ve bilgi olarak güzel bir gelişme tabi ki. Şu aşamada, mucize tedavilere ihtiyacımız yok, sahip olduğumuz tedaviler çok başarılı, herkesde denenmiş ve yarar sağladığı kanıtlanmış çok güzel tedavilerimiz var şükürler olsun. Yani bu güzel tedaviyi bırakıp, diğer bu tarz kanser tedavisi ajanların yan etkilerini ve risklerini göze alıp deney olarak kullanılacak insan sayısı oldukça azdır. Bu yüzden çok hızlı bir gelişme için nefes tutarak beklememekte fayda var.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
şimdi mavera üstad ben 45 i devirdim...evliyim...çocuğum var allah bağışlarsa...boşansamda bidaha kafamı kesseler evlenmem...evlilik kurumu bana ters bi kurummuş geçte olsa anladım... hayattan çok bi beklentim kalmadı. yani şunu yapıcam bunu yapıcam gibi bi planım programım yok...çok şükür maddi bi sıkıntımda yok...

ama gerek forumdaki genç arkadaşları görüyorum gerekse benim yanımdaki poz. elemana bakıyorum inan kendime üzülmüyorum bu genç yolun başındaki arkadaşlara daha çok üzülüyorum..ya adam 20 yaşında bi hata yapmışki hata insana mahsus...ne var yani hangimiz hata yapmıyoruz...ama bu hatanın  ağır bi faturası çıkmış bu genç kardeşlerime..

ha cinsel tercihi beni ilgilendirmez....ister hetero , ister gay, ister biseksüel, ister trans, ister travesti....çokta önemli değil bana göre...ama bi hatanın (korunmasız ilişki) bedeli bu kadar ağır olmamalı diye düşünüyorum...

şimdi bu adam yeni bi hayat kuracak..belki birini sevecek...evlenmek isteyecek...düşünsenize karşı tarada ben seninle evlenmek istiyorum ama hiv im diyecek...ya arkadaş şimdi moral bozmayayım ama nası olacak..

allah bu genç arkadaşlarımızın yardımcısı olsun..kendimden çok bu genç arkadaşlar için tedavinin çıkmasını istiyorum...

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ahh @bedevi  kardesim ahhhh,   icimdeki yarayi kanattin...  :'(

soylediklerin cok dogru..  benimde en cok uzuldugum konu bu zaten  :(

insallah bir  an once  kesin tedavi bulur..

ama suan tedavimize dikkat edip moralimizi yuksek tututp dua etmekten  baska yapabilecegimiz hicbirsey  yok...

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ahh @bedevi  kardesim ahhhh,   icimdeki yarayi kanattin...  :'(

soylediklerin cok dogru..  benimde en cok uzuldugum konu bu zaten  :(

insallah bir  an once  kesin tedavi bulur..

ama suan tedavimize dikkat edip moralimizi yuksek tututp dua etmekten  baska yapabilecegimiz hicbirsey  yok...

aynen öyle hk kardeşim...şimdi yeni tanı almış arkadaşlar gelince sıkıntı yapma, bi ilaçla hayatına devam edicen falan diyoruz ama tedavi ile iş bitmiyoki arkadaş...ömür boyu fişleneceksin, bi ortamda hastalığını söylemen imkansız, sevgili yapsan bi dert ,ailene söylesen bi dert söylemesen bi dert... nerden baksan sıkıntılı bi durum ...ömrün allem kallem ile geçecek ...

çok samimi bi bayan arkadaşım var...tanıyı alınca bi tek ona söyledim...çünkü dertleşmeye ihtiyacım vardı...düşünün karım bilmiyo durumu...güvenmişim açılmışım bu bayan arkadaşa....ne zaman konuşsak bu bayan arkadaşla :

yavrum sen bu durumlara düşecek adammıydın,,ben senin haline çok üzülüyorum, geceleri uyuyamıyorum senin üzüntünden,  sen bu kadar hayır yaparsın nerden seni buldu.... hep aynı muabbet inanın bezdim bıktım...

en sonunda patladım  .. ya arkadaş beni hiv değil senin bana her seferinde acıya**k konuşman öldürecek ....bütün enerjimi, moralimi s.n attın ya yeter ya demek zorunda kaldım...aga tamam benim durumum belki sevinilecek oh oh yapılacak bi durum değil...ama her seferinde bana niye hastalığımı hatırlatıyosunki...patladım kadına en sonunda..

ondan sonra diyorumki birine söylemek ne kadar yanlışmış... bi arkadaşımı samimi gördüm...sırrımı paylaştım..paylaşmaz olaydım...ne zaman  konuşsak aynı mevzu...kabak tadı verdi...temcit pilavi oldu ya...yeter...bu sebeple yeni tanı arkadaşlara hastalığı aile hariç en yakınlarına bile açmamalarını nasihat ediyoruz...

yani işin tedavi kısmı kolay...ama önyargılama var ya o psikolojik baskı o kötü...

hem genç arkadaşların bu psikolojik baskıdan bi an önce kurtulmasının zorluğu,   hemde tc olmayan ülke vatandaşlarının tedaviye ulaşamamaları çok üzücü...ama kesin  tedavi bulunursa bi gün her iki sıkıntıda kendiliğinden ortadan kalkacak inşallah...

sözü şemsi tebriziden bağlayalım...

KALK ,SİLKELEN, KENDİNE GEL...UMUTSUZLUĞA SARILMA..UMUTSUZLUK ŞEYTANDAN..ÜMİT ETMEK İSE ALLAH'TANDIR..
                                                                                                                               ŞEMS-İ TEBRİZİ

John Wick

• Ziyaretçi
@Mavera kesinlikle, kullandığımız ilaçlar tedavi için yeterli bundan iyisi tamamen tedavisi, oda inşallah çok uzaklarda değildir :)

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
O ilacı bende aldım kemoterapi alırken. Evet doğru rezervuarları azaltıyor ama tamamen silmiyor tekrar yükseliyor.. Cd8 olabilir @Mavera çünkü kanser hücreleri cd8 hücrelerini saldırıyormuş doğrumu bilmiyorum bu ilaçta cd8 hücrelerindeki kanserli hücreleri siliyor bunu yaparkende bağışıklık hücrelerini silmiş oluyor cd4 hücrelerini yani... Benim olay şöyle hive dair tek belirtim elimde küçük kızarıklıklar çıkmasıydı sonra yok oldu 1 ay içinde ondan sonra da kışın hasta oldum ebv geçirdim o doktor bu doktor diye tanı konuldu sonrası malum işte biliyorsunuz herneyse kemoterapi aldığımda sırada acaba hiv hücrelerini de siliyormudur diye merak ettim tedavimin ikinci ayında tekrar elimde kızarıklıklar çıktı o zaman anlamıştım ilaç rezervuarları sildi ve hiv tekrar ortaya çıktı. Bunu araştırmıştım yaz gibi bi zamanda buraya söylememiştim.. aslında bu ilaçtan doz elde edebilirler hergün kullanmaya yönelik yan etkileri ne olur bilinmez. Benim hiv değerim şuan düşük görünüyor tedaviden hemen sonra ilaca başladım bunun olumlu etkisi oldu... Şuan ki aldığım tedavi ise farklı bir tedavi bunun bir etkisi olmadı rezervuarları azaltma konusunda.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2017, 05:51:53 ÖS Gönderen: lordstark »
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Alnımıza yazılmış,çekeceğiz napalım.
Aradık hepimiz bu virüsü;kimimiz çok aradık,kimimiz de ilk dakikada yedik golü.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.