Mavi-Banner

Gönderen Konu: Süt'ün etkileri  (Okunma sayısı 1135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
Süt'ün etkileri
« : Aralık 14, 2017, 05:50:54 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 yıldır tedavimi sürdürmekteyim. Her zaman öğünlerimde  yoğurt veya peynir olur. Bazı zamanlar ilacımı cicibebe süt ikilisiyle alıyorum :D Geçen gün doktorum süt ve süt ürünleri ile birlikte hatta kalsiyum tarzı şeyler içeren besinlerle kesinlikle ilaç almamamı, araya 3 saat koymam gerektiğini söyledi. Aslında tedavim güzel gidiyor. Sorun teşkil etseydi bu zamana kadar etmez miydi? Sizler ne biliyorsunuz bu konuda?

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Süt'ün etkileri
« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2017, 08:16:24 ÖS »
Muhtemelen sut urunlerini pastorize tukettigin için sorun olmamış olabilir.süt mide asidini baskıladığı azalttığı için ilacın emilimi sebebiyle önerilmiyor.
(pastorize süt ve yoğurdun faydası yoktur)

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 14, 2017, 09:37:35 ÖS »
Merhaba @Eirene. Benim okuduğum her yerde süte yoğurda öcü gibi bakılmadan laktoz alımı hakkında uyarılar vardı. Ben de yemekle yoğurt yiyordum yakın zamana kadar bişey olmaz diye ama riske atmak istemiyorum o yüzden ilaçla laktoz arasına zaman koyuyorum. İlaç emilimine etki edebilir. Mutlaka eder diye kesin bişey yok ama dikkat etmekte fayda var .Nemize lazım. Bir de kemik erimesi,ilaçların etken maddesi,kalsiyumla ilgili bişeyler okumuştum ama çok hatırlamıyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2017, 09:49:46 ÖS »
Süt ile hiç bir ilaç tavsiye edilmez ki genel kural olarak. Yoğun kalsiyum bazı ilaç moleküllerine bağlanıp çökertebilir bu da emilip kana karışan ilaç dozunun az olması demektir. Bu da hiv için istenmeyen bir durum. Sende şimdiye dek sorun olmaması hiç sorun olmayacağı anlamına gelmez. İlacını cicibebe dışında daha sağlıklı besinlerle almanı öneririm.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2017, 11:28:09 ÖS »
@Eirene yaşinı çok merak ettim :) cicili bicili bir yaş olsa gerek :)

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #5 : Aralık 15, 2017, 12:34:19 ÖÖ »
Bayılırım bebek biskuvilerine. Bi kase biskuviye 1 cay bardagı ılık süt dokucen, iyice eritip bulamac haline getirip kasık kasık yicen. Ohh miss vallahi vitamin ve enerji deposu, ailemden ayrı yasarken her sabah spor yapip bebe mamasi yer ustune bitane muz yerdim. Gun boyu fıkır fıkır olurdum
Su gibi berrak yeni bi hayat.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 15, 2017, 02:03:10 ÖÖ »
Yoğurt suz yemek yemeyen ben, ilaca başladığımdan beri , tavsiyeler doğrultusunda ve risk Almamak adına ,ilaç aldığım öğle yemeğinde  yoğurt yemeği kestim  :'( :'(

Strong

• Katılımcı Üye
  • *
  • umudunu yitirme
« Yanıtla #7 : Aralık 15, 2017, 06:00:59 ÖÖ »
Ev yapımı yoğurtta kullanıyorum sütte hatta turşu bile hiçbir sıkıntı yaşamadım doktoruma sordum gıda olarak herşey tüketebilirsin dedi sınırın yok dedi yaklaşık 3 senedir devam eden bir tedavim var

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Aralık 15, 2017, 08:01:22 ÖÖ »
Bu sütle birlikte alınmamalı meselesi stribild - genvoya için mi geçerli sadece? Yoksa triumeq, truvada, tivicay VS bütün ilaçları mı kapsıyor? Ben triumeq ve sütle birlikte alınmamasını sormuştum doktora bi kısıtlama yok alabilirsin demişti. Çünkü çoğumuz ilacı öğün sonrası alıyoruz ve yemeklerde yogurt ayran eksik olmaz sofralardan
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Aralık 15, 2017, 08:26:56 ÖÖ »
2017 deki konferanstaki sunumlarda bu husustan bahsettiler ben izledim. Evet triumeq için de geçerli bu. Bazı drlar tecrübelerini paylaştı. Bazı hastalarda triumeq kullanılmasına rağmen rna da artış olmuş. Araştırınca hastanın aldığı beslenme maması (içinde yoğun kalsiyum ve diğer mineraller var sütlü gibi) ile aynı anda ilacını aldığını görmüşler, saatlerini değiştirince triumeq tekrar işe yaramaya başlamış. Aynı şey gaviscon, rennie gibi asit engelleyici ilaçlar için de geçerli-hepsi yoğun kıvamlı ve bol kalsiyum-magnezyum gibi ağır mineraller içeriyor. Bunlar ilaç emilimini etkileyebilir. Süt de kalsiyum içeren bir sıvı.

Yani herkesde olacak diye bir şey yok, ama teorik olarak bir risk mevcut. Hassasiyet göstermemiz faydalı olabilir. Triumeq zaten gıdadan bağımsız alınabiliyor. Her halükarda tüm ilaç kullananlar süt/yoğurt almadıkları bir öğünde ilaçlarını alırlarsa daha iyi olur. Ben de hassasiyet göstermeye başladım. Mesela sütlü tatlı çok severim, ama ilaç aldıktan sonra 4-5 saat geçmesini bekliyorum artık yemek için. Can sıkıcı mı, biraz, çok sorun mu, hayır.

« Son Düzenleme: Aralık 15, 2017, 08:29:34 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 15, 2017, 10:11:50 ÖÖ »
@Eirene yaşinı çok merak ettim :) cicili bicili bir yaş olsa gerek :)

şuan 21 , sanırım yaşlanınca da vazgeçeceğim bir tat değil :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Aralık 15, 2017, 10:33:20 ÖÖ »
Çok sağlıksız bir şey aslında. Salt şeker. Gereksiz kilo yapıcı ve şişirici. Bebeklere nasıl veriliyor bu anlamış değilim. Ha tabi ki tadı çok güzel, başka hiç bir şey yemeyen inatçı bebeler bile bayıla bayıla yiyor olabilir. Sonra da pufidik pufidik yanaklı tekerlek gibi bebişler oluyorlar. Nineler mutlu oluyor oh ne güzel sağlıklı bebiş tombak tombak diye, dişsiz ağızlarıyla şiş yanaklarından ısırıyorlar.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2017, 10:43:29 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #12 : Aralık 15, 2017, 10:59:27 ÖÖ »
Dün Dr ile görüştüm ve pazartesi ilk ilacıma başlıyorum. Tam da bu konunun üstüne, dün DR bana takviye gıdalar, vitaminler ve mineral alımıyla ilgili bilgi verdi. İlacı almadan 2 saat önce ve aldıktan 6 saat sonrasına kadar içinde magnezyum, kalsiyum, aleminyum, civa, demir gibi mineraller içeren gıdalar tüketmememi söyledi. Nedir bunlar; peynir, yoğurt, süt, balık (çok miktarda tüketilirse civa oranı yükseliyor), multi vitaminler ve mineral takviye ilaçları, soda ve talcid, rennei gibi ilaçlar. Ben multi vitamin kullanıyordum, sordum Dr a 500 mg i geçmesin günlük, ve araya 6 saat koy dedi.

@Fatih ben kapı sütü içemiyorum, UHT süt de sağlıksız değil. Evde kaynatma işleminin çok daha gelişmiş hali. Bana kapı sütü daha sağlıksız geliyor, ne koşulda sağıldı, hangı kapta saklandı o süt, kaç günlük ve doğru saklandı mı. o hayvan ne yedi ve sütü karıştırıyorlar mı bilmiyorum. Ama UHT süt yada günlük pastörize süt ile ve marka ile rahatım. En azından bi denetlenme var, belli sertifikaları almak zorundalar, özellikle de yurtdışına ihraç eden firmalar. Ben antalya da yaşıyorum ve Yörükoğlu süt bana iyi geliyor, yörsan tava yoğurdu da baya kaliteli.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2017, 11:00:36 ÖÖ »
@Mavera bu konuda sana katılıyorum.folyomsu ambalaja giren her ürün yapaydır ve sağlıklı değildir.Arada bir tüketilebilir ama sürekli tüketim şeker hastalığına v.s götürür.

TSiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Aralık 15, 2017, 11:07:53 ÖÖ »
@Nocturnal kattien doğru bilgi verdin. UHT sütler,  kapı sütlerine göre çok daha sağlıklı. HACCP planlarına uya**k tüm kalite kontrol noktalarını tek tek geçerek marketlerde yerini alıyor. Hatalı sütler mutlaka imha edilir. Süt içeriğinde her türlü  zararlı mikroorganizmaların barınıp barınmadığını kapı sütlerinde bilemeyiz. Fakat UHT pastörize sütlerde; sütten  numune alınır ve bakteri sayısına bakılır. Geçen yıl babamla süt fabrikasını ziyaret etmiştik ordaki tüm koşulları biliyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2017, 11:08:40 ÖÖ Gönderen: TSiz »