Mavi-Banner

Gönderen Konu: DUYARLILIK ve EMPATİ nedir?  (Okunma sayısı 245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TSiz

• Katılımcı Üye
  • *
DUYARLILIK ve EMPATİ nedir?
« : Aralık 08, 2017, 12:47:42 ÖÖ »
Sayın moderatör arkadaşlarım; Sizden bir ricada bulunacağım. Bazı "az düşünen,  empatiden yoksun.." bireyler arada fobik paylaşımlarda bulunarak, bir çoğumuzun moralini bozmaktadırlar. Bu kişilerin konularını yayınlamamanızı istiyoruz.
Örnek 1- ya çok korkuyorum hıv testim negatif geldi ama tekrar yapmalı mıyım? 
Örnek 2- Dr bana muhtemelen negatifsin dedi ama sizce de öyle miyim? 
Örnek 3- Lütfen yardım edin grip oldum,  ishalim var hıv pozitif miyim?
Örnek 4- Acil yardım hıv pozitifim belirtilerin şunlar şunlar..( Test bile yaptırmamış, tanıyı Kendi koyan bireyler.)
Örnek 5- ay çok şükür negatifim ( aslında pozitif)
Örnek 6-
Örnek 7-
Örnek 8-...etc
Bu tarz paylaşımlarda bulunan arkadaşlar; bulunduğunuz forumda,  pozitif tanı almış insanlar çoğunlukta bu yüzden bir şey yazarken, önce düşünün sonra yine düşünün. Empati kurun,  eğer paylaşımınızı uygun görürseniz, gönderirsiniz zaten. Konu ile ilgili, bilgisi olan arkadaşlar okur, gerekli yardımcı cevabı verirler.  Başka türlü lütfen gereksiz kirlilik yapmayın. Kesin tanı alırsanız gelin hep beraber konuşalım. Burda çok güzel çok özel insanlar var. Zamanında ve şimdi psikolojileriyle savaşarak galip gelen bir sürü güzel yürek var. Bu hastalık hakkında bilgili, donanımlı bireyler  var.  Saçma sapan bulmayıp paylaştığınız konulardan vazgeçin artık. Biz burda kardeş kardeşe muazzam bir destek veriyoruz birbirimize. Biraz sadece biraz düşün,  empati kurmaya çalış. Negatifsen çok güzel,  akıllan , önlem al ve her daim korun.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: DUYARLILIK ve EMPATİ nedir?
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2017, 09:28:25 ÖÖ »
Haklısın. Çoğu başlığı onaylamadan siliyorum. Arada test sorusu soran biri ilk kez sormuşsa test başlığımıza yönlendirip konuyu kilitliyorum. Aşırı fobik, irite edici konuları ben onaylamıyorum. Diğer moderatör arkadaşlarımızı da aynı hassasiyete davet ediyorum.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2017, 10:04:27 ÖÖ »
bende bu tip mesajlardan iğreniyorum artık...adam hasbelkader tanı almış....moral bozuk...hayata tutunmaya çalışıyor..foruma gelmiş bilgi almaya,dertleşmeye herneyse...böyle mesajlarla karşılaşınca hepten çöküyor...

eğer trollemek için yazılıyorsa bu mesajlar yazık.... yok eğer yazan kişi ciddi olarak yazıyorsa dahada yazık...ne diyeyim.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2017, 12:51:16 ÖS »
Vallahi fobiklerde haklı anacım, en mantıklı ve bilgili site burası cunku. Malum site sadece fobikler icin ancak birbirlerini korkutup delirtmekten başka yaptiklari bisi yok. Pipimde sorun var bakın buda fotosu gibi igrencligin ve cahilligin dibi yasaniyo resmen. Boyle bi site nasil var onuda anlamadim, aklı basında biri zaten arastirip dogrusunu bulur. Bu sitede sabitlenmis konular var fobi yasayanlar icin

Ama @TSiz sen dibine kadar haklisin, burasi bizler icin. Birbirimizi anlayip destek olabilmemiz icin, aramizdan biri kötüyüm dese, herkes onu teselli etmek icin mesaj yagmuruna tutuyo, eminim ki iletisim bilgisi vermek mumkun olsadi, sorunu olan pozitif birine gercek hayatta da destek olucak cok uye vardir burada
Su gibi berrak yeni bi hayat.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2017, 01:33:17 ÖS »
Birisi hatırlamıyorum WB sonucu bekliyordu galiba  'Allah düşmanıma vermesin bunu ' diye yazmış. Dün gördüm. Hiçbişey demedim ama insan içerliyor gerçekten. Tabi ki hiçkimse pozitif olmasın. Kimse yeni tanı alıp gelmesin. Ama yazdıklarının ucunun nereye gideceğini düşünmeden,empati kuramayıp kendi bakış açıları içinde değerlendirmeleri üzücü.

Anladim

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2017, 06:20:51 ÖS »
Yazdıklarınızda son derece haklısınız. Diğer sitede bir süredir sizden öğrendiğim bilgileri ve diğer bazı bilgileri kullanarak insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Fobiklik bir hastalık. Malesef çok kötü bir hastalık. O sitede moderatör vs.'de yok. Herkes yorum yapabiliyor. Hal böyle olunca seyredin olanları. 5 yıl sonra tanı aldım diyenimi ararsın, pipisinin resmini koyanı mı, aynı başlığı 20 kere açanı mı. 45, 60, 90, 180'de negatif aldım sonra pozitife döndü yazan var.  Fobikliğin kötü bir yanı daha var. Kişiyi empatiden uzaklaştırıyor. Ben kendimi kurtarayım da size ne olursa olsun gibi. Diğer konuda en sağlıklı bilginin bu forumda olduğu. Bu doğru bir durum.  İnanın bana testler ve süreler ile ilgili bilgiyi okusalar dahi  birde sizlere sormayı deniyorlar. Cevap verirseniz bir kaç kişi daha yazsın diyorlar. Ancak asla tatmin olunmuyor.  Benim sizden bir ricam var. Gelen kişi Fobikte olsa bir kaç cümle yazın. Yaşantınızda nasıl fedakarlıklar yaptığınızı ve bu rahatsızlıkla nasıl mücadele ettiğinizi görüyorum. Buda sizin sürecinizin ve bu süreçte çektiğiniz dertlerin bir zekatı olsun. Olsun ki diğer forumda yazılan saçma sapan içeriklere itibar etmesinler.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2017, 06:35:54 ÖS »
Birisi hatırlamıyorum WB sonucu bekliyordu galiba  'Allah düşmanıma vermesin bunu ' diye yazmış. Dün gördüm. Hiçbişey demedim ama insan içerliyor gerçekten. Tabi ki hiçkimse pozitif olmasın. Kimse yeni tanı alıp gelmesin. Ama yazdıklarının ucunun nereye gideceğini düşünmeden,empati kuramayıp kendi bakış açıları içinde değerlendirmeleri üzücü.
bence hatalisin.
Çarp yüzüne,hivin tedavisi var apatik sosyopatligin yok de.