Mavi-Banner

Gönderen Konu: Diğer enfeksiyonlara karşı tedbirler..  (Okunma sayısı 518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ben77

• Katılımcı Üye
  • *
Diğer enfeksiyonlara karşı tedbirler..
« : Aralık 01, 2017, 09:48:39 ÖS »
Merhabalar,  malum hiv pozitif olarak bir çoğumuz artık yoğurdu üfleyerek yemeye alıştık. Çünkü dışarda daha onlarca farklı tür virüsler, bakteriler, enfeksiyonlar var. Tabiki bunlardan korunmanın en temel yolu tek eşlilik ve korunmak ama bazen korunmanın da çözüm olmadığını okuyor duyuyoruz,buna bağlı olarak benim sorum şu,

Şuan tanımaya çalıştığım kişi yaklaşık 2 yıl önce ,  sifiliz, frengi rahatsızlığını yaşadığını teshisinin çok da erken olmadığını, fakat tedavisini olduğunu ve artık herhangi bir problemi olmadığını söyledi. O enfeksiyonu ömür boyu taşıyacağini ama kimseye bulaştırma gibi bir durumun olmadığını söyledi.

Hiv pozitif biri olarak tedavisini olmuş bir frengi hastasının bizi enfekte etme riski var mıdır? Bizler her durumda mı cinsel yolla bulaşan hastalıklara açığız, önlem olarak neler yapmalıyız? Bu konularda bilgi sahibi olanlardan yorum alabilir miyim lütfen.
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2017, 10:09:52 ÖS Gönderen: Ben77 »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Diğer enfeksiyonlara karşı tedbirler..
« Yanıtla #1 : Aralık 02, 2017, 08:14:18 ÖÖ »
Sifiliz geçirenler antibiyotik ile tedavi alınca iyileşiyor. Ancak yapılan testlerde uzun süre (ömür boyu olabilir) pozitif çıkıyorlar sifiliz için. Tedavi alıpöiyileştirdikten sonra bulaştırmazlar.

Cinsel yollarla bulaşan diğer hastalıklardan korunmak hiv ile korunmakla aynı. Çok eşli cinsel yaşama sahip olmamak+mutlaka ve her zaman kondom ile korunmak. Bunun dışında hepatit a+b için aşı olmak. Özellikle genç bayanlar için hpv aşısı da öneriliyor.  Şüpheli durum olduğu zaman dra giderek uygun zamanda test olmak.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

genvoya

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 02, 2017, 05:34:21 ÖS »
Sifiliz geçirenler antibiyotik ile tedavi alınca iyileşiyor. Ancak yapılan testlerde uzun süre (ömür boyu olabilir) pozitif çıkıyorlar sifiliz için. Tedavi alıpöiyileştirdikten sonra bulaştırmazlar.

Cinsel yollarla bulaşan diğer hastalıklardan korunmak hiv ile korunmakla aynı. Çok eşli cinsel yaşama sahip olmamak+mutlaka ve her zaman kondom ile korunmak. Bunun dışında hepatit a+b için aşı olmak. Özellikle genç bayanlar için hpv aşısı da öneriliyor.  Şüpheli durum olduğu zaman dra giderek uygun zamanda test olmak.

sevgili mavera

anal apse konusunda tecruben nedir?

genvoya kullanıyorum

anal apsem olmasa gayet mutluyum hayatımda

bana onerebıleceğin bırsey var mı?

Birde şu an 660 rna bende, belkıde 20 altıyım su an bılmıyorum

tamam haklısın illa prezervatıf dıye ama;

kullanmasam ne olur dıye saçma bır soru sorayım sana, sevmiyorum cunku.

NMTD

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 03, 2017, 12:49:13 ÖÖ »
karşı tarafa hiv bulaşabilir
sana, karşı tarafdaki hastalıklar bulaşabilir
2 taraf hivse vücudunuza sanırım farklı hiv girer.
KONDOM ŞART !!!! 

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 03, 2017, 10:06:23 ÖÖ »
Anal apsen varsa zaten anal ilişkide pasif olursan her türlü mikroba enfeksiyona direk açık kapı bırakıyorsun-hazır damar yolu gibi bir şey. Hepatitler, sifliliz, gonore, hsv, hpv hepsi çok rahat geçer sana, bu yüzden mutlaka korunmalısın. Senden karşı tarafa hiv bulaşı için de risk çünkü o bölgede apse yara vs olması.

Apse varsa genel cerrah tedavi düzenleyecektir ikili antibiyotik ve/veya drenaj yapıyorlar bir arkadaşımız da bundan muzdaripti.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

genvoya

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 03, 2017, 02:35:41 ÖS »
Anal apsen varsa zaten anal ilişkide pasif olursan her türlü mikroba enfeksiyona direk açık kapı bırakıyorsun-hazır damar yolu gibi bir şey. Hepatitler, sifliliz, gonore, hsv, hpv hepsi çok rahat geçer sana, bu yüzden mutlaka korunmalısın. Senden karşı tarafa hiv bulaşı için de risk çünkü o bölgede apse yara vs olması.

Apse varsa genel cerrah tedavi düzenleyecektir ikili antibiyotik ve/veya drenaj yapıyorlar bir arkadaşımız da bundan muzdaripti.

cipro ve enfexia yı verdı ama benım hıc umudum yok drenaj daha mantıklı gelıyor bana

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 03, 2017, 07:05:29 ÖS »
son doktor kontrolumde idrar ile detaylı araştırma yaptılar ve 6 ayda bir yapacaklarını belirttiler. Son zamanlarda klamidyanın önemli düzeyde arttığını belirtti. Korunmadan sex yapma lütfen dedi. Oral yolla bile bulaşabilenler var. 6 ayda bir bu testleri yaptırmalıyız. Herşeyden önemlisi korunmalıyız.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 03, 2017, 08:09:33 ÖS »
Perianal apsede, Seton tedavisi ile cerrahi işlem yapılmıştı.
Kesip içini yıkayıp sonra bir çeşit ip (eskiden at kılı) takıp düğüm atıyorlar ve uzun süre sonra iyileşiyordu.

Biraz zahmetliydi.

Ayrıca HIV ile bağlantılı olduğu için, arkadaşım Medipol Hastanesindeki tedavisinde özel sağlık sigortasının tedavi ücretini ona yansıttıklarını söylemişti.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #8 : Aralık 03, 2017, 09:04:00 ÖS »
Geçmiş olsun @genvoya  umarım en kısa sürede geçer yaşadığın sorun. Dikkat et bence kondomla bile ilişki yaşama apsen geçene kadar, daha çok tetiklemesi muhtemel. Ayrıca şunuda dikkate al, öyle hemen rna negatife düşer düşmez geçerli değil o bulaştırmama olayı. En az 6 ay tutarlı şekilde negatif devam etmen lazım, ondan sonrası için risk yok diyo uzmanlar
Su gibi berrak yeni bi hayat.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Aralık 03, 2017, 11:04:22 ÖS »
@genvoya , gecmis olsun insallah bir  once  kurtulursun bu sikintindan.

ayrica  anal apsen varken  kondomla olsa  bile  sex  yapma bence, bir sure sabr et. bir suru farkli virus  ve bakteri var o radan kolayca sana bulasabilirler, bir de onlarla  ugrasma bos  yere.

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 03, 2017, 11:18:15 ÖS »
genoya benimde anal fistülüm var kronik sekilde bağırsak enfeksiyonu oluyor 3 kez ikili antibiyotik aldim. Dönemsel azıyor ama soni ameliyat. Anal sexi azalttim. yediklerime dikkat ediyorum.  ancak bazen günlük yasamimi zorluyor. benim abseler bağırsak içinde idi. Gastro ve genel cerrahi bakıyor.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Aralık 03, 2017, 11:21:21 ÖS »
@Darkness , sanada cok gecmis olsun ..