Mavi-Banner

Gönderen Konu: Genvoya beslenme ve psikoloji  (Okunma sayısı 234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unheedful

• Yeni Üye
  • *
Genvoya beslenme ve psikoloji
« : Kasım 28, 2017, 12:56:03 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba size bir kaç şey sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Önceden sorulmuş soruları sorarsam da beni affedin. Forumu karıştırdım ama aradığım soruların cevaplarını bulamadım.

1. Sorum İlaç kahvaltı sonrası alınabilir mi?

Ama kahvaltı dediğim corn flakes ve süt. Kahvaltı etmeyi pek sevmediğim için kahvaltıyı çoğunlukla en pratik şekilde geçiştirmeye çalışıyorum. Forumda da ilaçların yemeklerle daha iyi etki gösterdiği söylenmiş. Kahvaltı sonrası almam sorun olur mu?

2. Sorum Psikolojim hakkında

İlaca ilk başladığımda kendimi çok iyi hissediyordum ama şuan 2.5 hafta oldu ve biraz dağılmış durumdayım. Koltuk altım mı ağırıyor, şuramda ne çıkmış gibi gibi kendimi çok fazla kurcalıyorum.
İlaca başlandıktan sonra görülebilecek yan etkiler nedir yada bunlar geçici mi?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Genvoya beslenme ve psikoloji
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2017, 07:37:35 ÖÖ »
1-bazı doktorlar süt ürünleriyle stribild/genvoya çok önermiyor, ilacın emilimi için mide asidine ihtiyac var, süt bilindiği üzere mide asidini azaltıp yanmaya iyi gelen bir ilaç. Bence sütlü kahvaltıyla beraber alma. İlaç emilimi azalabilir.

2-ilac etkisi olduğunu sanmıyorum ben de bir süre sonra benzer şeyler düşünmeye başlamıştım hep hastalık ve ölüm korkusu giderek kötüleşmişti. Psikiyatrik tedavi alana kadar çok kötü hale gelmiştim panik bozukluk yüzünden her gece acideydim. Psikiyatri uzmanına giderek tedaviye başlamak yaptığım en iyi şey oldu gerçekten iyi geldi. Çünkü hiv tanısı almak işler ne kadar iyi gitse de, çok yıpratıcı bir durum.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2017, 10:36:43 ÖÖ »
@unheedful forumda bu konuda sana en doğru cevabı verecek kişi cevap vermiş.
Başka cevap aramana gerek yok.çok geçmiş olsun.
I

unheedful

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2017, 03:59:15 ÖS »
Cevap için çok teşekkürler.

İlk tanı aldığım zaman 21 yaşındaydım tedaviye başlamadım, 4 yıl gibi bir süre erteledim. Ama sonuçlarım yinede çok kötü gelmedi. İlaca başlamanın psikolojim üstünde de olumlu etki yaratacağını düşünmüştüm. Başlarda öyleydi ama sanırım plasebo etkisi yaratmış. Yakın zamanda destek alacağım.

Son bir sorum var

Benim gibi kahvaltıda alan var mı? Sanırım çoğunluk akşam yemeğinde alıyor? Kahvaltıda almak istersem yumurta domates salatalık gibi bir kahvaltı yapsam ilacın etkisini göstermesini sağlar mı çünkü bu menüde biraz yağ ve kalori açısından yetersiz.

Son soru demiştim ama ufak bir eklemem var. İlacın saatini değiştirmek istediğimde bunu nasıl yapmalıyım? Kahvaltıdan akşam yemeğine kaydırmayı düşünüyorum çünkü?

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Kasım 28, 2017, 04:54:34 ÖS »
@unheedful son sorundan başlayayım.bende kahvaltı ile basladım ilaca daha ilk kutum bende 5 sene ara vermistim tedavisiz.
Psikiyatran antidepresan aldım.dr sabah kullanmamı söyledi.hal böyle olunca hiv ilacimi aksam yemeginde almam gerekti.ben de sabah aldığım saatin uzerine 4 gun boyunca 2 saat 3 saat ekleyerek almaya basladım.5 . gunde aksam yemeğine dwnk gelmis2 okdu.
2 veya 3 saattiklik gec alımlarda sorun olmuyor.

Kahvaltid aliyorken de tereyagı sureraen ekmegin üzerine yeterli olacaktir.yada fındık ceviz gibi yağ içeren besinler .yağda daha kolay emildigini biliyorum.eczacim ekmek ustu tereyağ yeterli demişti.

Hiv bir travmadır.
Ve malesef tek basimiza atlatmamız gereken bir travma.
Bu yüzden profosyonel destekten cekinme.ben ikisine birden başladım.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2017, 05:55:14 ÖS »
Merhaba. İlaca başlayınca vücutta küçük değişimler olabiliyor. Benim de ilk ilacı aldığımda ertesi sabah çenemde yumruk yemiş gibi bir ağrı olmuştu. Sebebini bilmiyorum ama birden bire olması ilaç etkisinden başka bişey olamaz diye düşündüm. Olabiliyor böyle şeyler çok takılmamak lazım. Kalıcı değil sonuçta. İlacını akşam yemeğinde alman daha iyi olur çünkü senin de farkında olduğun gibi kalorisi,besin değeri yüksek bir yemekle almak çok daha iyi. İlaç saatini de her gün 15-20 dk daha geç alarak ileri çekebilirsin. 2 -3 saate kadar oynamalar bile sorun olmuyor çünkü. Öğün aralarındaki ara çok açıldığında da yine istediğin saate ulaşıncaya kadar ilaç öncesi besin değeri yüksek yiyecekler yiyebilirsin ( fındık,kaju,badem,ceviz vs. iyi seçenekler) ya da öğün saatlerini ilaca göre ayarlamalısın.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2017, 05:58:52 ÖS Gönderen: turuncu »