Mavi-Banner

Gönderen Konu: Enfekte olduğunuzda yaşadığınız ilk belirtiler nelerdi?  (Okunma sayısı 3054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
Herkese selamlar,
Özellikle fobik arkadaşlar bu konuda çok yanlış bilgilere sahipler ve her belirtiyi HIV sanıyorlar.
Bu nedenle bu başlığı açtım.
Herkesin belirtileri farklı olabiliyor, sizdeki belirtiler ve şüphelenip test yaptırmaya karar vermenize yol açan ne oldu?

Kendi hikayem:
Tarih: 29 Ağustos 2013  - (Korunmasız anal ilişkiden tam 1 ay sonra)
En yoğun belirtiler: Hayatımda olmadığım kadar ağır geçen ve 5 gün süren grip + 3 gün süren bir ishal + boyunda şişen ve 2 hafta boyunca inmeyen 4 lenf
Diğer belirtiler: Şiddetli baş ve kas ağrıları 

Fobik arkadaşların dikkatine: Bu belirtiler KBB doktoruna gittiğimde boğaz enfeksiyonuna çevireceğini sandığı bu grip için önce ilaç verip, geçmeyince de 2 gün sonra antibiyotik ve iğne vermesine rağmen geçmedi. Yani gripseniz ilaçlar işe yarar, boğaz enfeksiyonu veya ÜSYE iseniz iğneler işe yarar. HIV'de ise yaramadı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Enfekte olduğunuzda yaşadığınız ilk belirtiler nelerdi?
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2017, 10:18:58 ÖS »
10 gün kadar sonra müthiş bir boğaz enfeksiyonu+ateş. Ama değişik. Ömrümde hiç yaşamadığım olmadığım kadar hasta hissetmiştim kendimi. O kadar halsiz zayıf düşmüştüm ki. Yataktan kalkıp tuvalete gitmek beni yoruyordu. Çok aşırı terliyordum. Yatağım çarşafım terden sırılsıklamdı değişecek halim yoktu. Ayakta durmak bile zor geliyordu. Hiç böyle olmamıştım. O zaman da dedim bu hastalık normal bir hastalık değil, çok hasta oldum ama hiç böyle olmadım, kesin çok değişik bir mikrop kaptım kuş gribi/domuz gribi olmasın bu ne?!

6 ay kadar sonra ise ağzımda her hafta 1-2 şer çıkan aftlar. Durdurak bilmiyordu. Bir kaç ayda bir herkesde aft çıkabilir bu normal. Ama benim bir hafta içinde üst üste 2 tane ve her hafta üst üste çıkmaya başlamıştı. Bir arkadaşıma şaka yapmıştım aids mi oldum bu ne diye. O da saçmalama çok stresli yoğun çalışıyorsun ondan demişti.

Gene aynı dönemde alnım ve kafa derimde beyaz pul pul dökülmeler başlamıştı. Seboreik dermatit gibi. Ömrümde hayatımda hiç böyle bir şeyim olmamıştı buna da anlam verememiştim. Hiv pozitiflerde cd4 500 altına düşünce sık görülen bir durummuş.

TABİ Kİ FOBİK ARKADAŞLARIN UNUTMAMASI GEREKEN ŞEY:

Bu tarz belirtiler herkesde çıkacak diye bir şart yok. Veya her belirti=hiv demek değil tüm bu belirtiler başka şekilde de izah edilebilirdi. Hiv'in belirtisi yoktur, testi vardır. Şüpheniz varsa doğru zamanda test olun. Başlığın amacını saptırmayalım.

Test süreleri ile ilgili her şey:
http://hivveaids.net/index.php?topic=3143.0
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2017, 10:19:54 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2017, 10:30:06 ÖS »
Bence çok faydalı bir konu olmuş bu. Herkes deneyimlerini paylaşarak bir nebze de olsa başından geçenleri anlatarak bilgilendirmiş olur milleti. Çünkü bu belirti meselesi ile alakalı burada çok soru sorulup konular açılıyor. Bu konu sayesinde belki gereksiz başlıkların açılması da önlenmiş olur. Tabi ki bu konuda yazılan belirtilerin hepsini taşıyor olmak hiv olduğunuz anlamına gelmediği gibi hiçbir belirti göstermiyor olmak da hiv olmadığınız anlamına gelmiyor. Hiv taşıdığınızdan emin olmanın tek yolu doğru zamanda hiv testi yaptırmaktır. Burada yazılan belirtiler sadece genel bilgilendirme amaçlı. Bu konuyu okuyan fobiklerin aklında bulunsun bu da :)

victory

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2017, 11:01:57 ÖS »
Kus gribimi, deli dana gribi mi diye dusundugum feci bir grip gecirdim.tam 16 gun surdu.3.gun doktora gittim ve 1000 gramlik antibiotik verdi, igneler vurdular ve iyilesmem gerekirken gunden gune daha da kotu oldum.8.gece sanirim bir atess bastirdi ve 2 saat icinde gozlerim haric tirnaklarimin icine kadar tumm vucudum kirmizi benek oldu..kizamik cikarmis gibi.tamam ölüyorum dedim.nefesim kesildi ve sadi konuk acile  2 serum yedim.eve geldim sabahi daha kotu yine acile  bi serum daha  ve yarin daha daha bi kotuydum, ozel hastaneye yine bi serum tabi ben pertt😀ve doktorlar hiv e bakmayinca  antibiotik zehirlenmesi dedi..hicbirsey kullanamazsin diyerek eve gonderdi..ama gencecik bi doktor kiz vardi..bence mide icin 1 ay sonra genel bi test yaptirin demisti..o an gozlerime bakip soyledi ve hiv im dedim kesin..16. Gun iyilestim ve hastaliktan eser kalmamis gibiydi..2  ay sonrasi dilimde aft cikti  ne yesem ne icsem tadi eksi aci falan geliyordu.2 yila yakin gitmedim hastaneye ama tabi bu iki yilda 15 kilo falan verdim..arkadasim hiv cikinca hadi bende test olayim dedim ve hiv cikti..korunmasiz bir iliskim olmadi, oral dahi korunmali yapan biriydimm.hastalanmadan once 8 ay boyunca iliskim olmamisti.disciden  hiv kaptim diye dusunuyorumm.ayni doktorda  arkadasim dislerini yaptirdi hiv kapti, ben disleri yaptirdim hiv kaptim, ablam dislerini yaptirdi ve heryeri kizarip hastanelik oldu 3 gece ardi ardina ama o kapmadi..arkadasimda ayni hastanelik oldu..hepimiz ayni seyleri yasadik 1 ay icinde..adim gibi eminim o serefsizden kaptik virusu.1 ay icinde arkadasim ben ablam dislerimizi yaptirdik ve sonraki 1 ay boyunca hepimiz hastanelik olduk.ve ben bunun farkina tedavime basladiktan 1 sene sonra vardim..geldi gecti dedim ve yoluma devam ettim.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2017, 11:46:14 ÖS »
Bende ilk penis akıntısı ve dişeti iltihabı ile ortaya çıktı. Antibiyotiklerle gonore yi geçirdim. Dişetlerim için de 2 kere doktora gittim. Gargara verip gönderdiler. Sonra gribal bir durum başlatı. Kronik bronşit var bende onun gibi bişeydi. Bademciklerim şiş sanıyordum. Doktor baktığında tek taraflı şişlik var. Araştırılması lazım deyip araştırmaya gönderdi. Ordan da antibiyotik yazıp gönderdiler. Kullandığım antibiyotiklerden miydi bilmiyorum ama 10 gün ishal bitmek bilmedi. O arada hayatımda ilk kez istediğim kiloya yaklaşıyodum. Ama ishal çok etkiledi. Bir akşam yemekten yaklaşık 10 dk sonra anlam veremediğim şekilde istifra ettim. Ardından soğuk soğuk terleme ve üşüme oldu. Bu durum 3 gün devam etti. Bunlar olurken penis dibinde gerildikçe çatlayan kanayan 1 cmlik bir yara oldu. Yara gibi değil de daha çok döküntü kuruluk gibiydi. O 3 günlük ateş süresinde ayağımdan boynuma kadar hiç olmayan para para kızarıklıklar oldu. Cildiyeye gittim ilaç yazdı. İlaç mı geçirdi yoksa kendiliğinden mi geçti bilmiyorum ertesi gün hepsi yok oldu. Tek sorunum diş eti iltihabı ve yemek yerken yutkunamama sorunuydu. Jilet yutarmış gibi bir his. Dayanılmaz. En son gittiğim doktor penisilin iğne yazdı bunları 10 günlük. Onları da kullandım ama fayda etmedi. Çok sonra kendi enfeksiyon doktorum mantar kültürü testi istemişti. Candida albicans olduğu anlaşıldı. Çene altında küçük 3 tane lebf bezi şişliği bir iniyor bi şişiyordu. 2 kere seboroik dermatitle uğraştım.Tüm bunların hepsini yaşadım.
Şimdi fobikler için bişey söylemeliyim heralde :D  Ben bunların hepsini HIV+ olduğum için yaşadım. Kendinizde bunlardan birini ya da bikaçını görürseniz HIV olmayabilir diyemeceğim çünkü tanılar dehşet arttı. Gidin bir Elisa testi olun. Şüpheli ilişkinizin süresini de göz önünde bulundurarak.

John Wick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 26, 2017, 11:48:10 ÖS »
10 gün kadar sonra müthiş bir boğaz enfeksiyonu+ateş. Ama değişik. Ömrümde hiç yaşamadığım olmadığım kadar hasta hissetmiştim kendimi. O kadar halsiz zayıf düşmüştüm ki. Yataktan kalkıp tuvalete gitmek beni yoruyordu. Çok aşırı terliyordum. Yatağım çarşafım terden sırılsıklamdı değişecek halim yoktu. Ayakta durmak bile zor geliyordu. Hiç böyle olmamıştım. O zaman da dedim bu hastalık normal bir hastalık değil, çok hasta oldum ama hiç böyle olmadım, kesin çok değişik bir mikrop kaptım kuş gribi/domuz gribi olmasın bu ne?!

6 ay kadar sonra ise ağzımda her hafta 1-2 şer çıkan aftlar. Durdurak bilmiyordu. Bir kaç ayda bir herkesde aft çıkabilir bu normal. Ama benim bir hafta içinde üst üste 2 tane ve her hafta üst üste çıkmaya başlamıştı. Bir arkadaşıma şaka yapmıştım aids mi oldum bu ne diye. O da saçmalama çok stresli yoğun çalışıyorsun ondan demişti.

Gene aynı dönemde alnım ve kafa derimde beyaz pul pul dökülmeler başlamıştı. Seboreik dermatit gibi. Ömrümde hayatımda hiç böyle bir şeyim olmamıştı buna da anlam verememiştim. Hiv pozitiflerde cd4 500 altına düşünce sık görülen bir durummuş.

TABİ Kİ FOBİK ARKADAŞLARIN UNUTMAMASI GEREKEN ŞEY:

Bu tarz belirtiler herkesde çıkacak diye bir şart yok. Veya her belirti=hiv demek değil tüm bu belirtiler başka şekilde de izah edilebilirdi. Hiv'in belirtisi yoktur, testi vardır. Şüpheniz varsa doğru zamanda test olun. Başlığın amacını saptırmayalım.

Test süreleri ile ilgili her şey:
http://hivveaids.net/index.php?topic=3143.0

Mavera aynı belirtileri yaşamışız, ben boğaz enfeksiyonunda yutkunamıyordum yemek lokmalarını çok zor yutuyordum ve ek olarak dilim bembeyaz olmuştu tat alma duyumu kaybetmiştim, hele o kalkamama halsizlik aşırıydı odamdan salona geçiyorum salonda yatarak yarım saat televizyon bile izleyemiyordum.

littlemonster

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2017, 12:03:30 ÖÖ »
Yazın 1 hafta geçmeyen yüksek ateş + aşırı yorgunluk, gece terlemeleri ve lenf bezlerinde şişkinlik yaşadım. O zaman hiv+ olabileceğim aklıma gelmemişti, tesadüfen test sonucu öğrendim  :)
Rna Undetectable :) 12.10.17

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2017, 12:04:58 ÖÖ »
merhaba,  ben uzun bir yurt disi seyehatimde yasadigim supheli iliskimden bir hafta kadar  sonra , tuhaf rahatsizliklar aniden  gip benzeri belirtiler  yasamistim. ama o donem yolculuktan , yorgunluktan vs den dolayi diye gecistirmistim..

o  donemlerde bu rahatsizliklari hic  hiv  ile iliskilendirmek aklima gelmemisti acikcasi. ama vucudumda  bir  tuhaflik var  diyordum kendi kendime.

-supheli iliski den bir hafta kadar  sonra tuhaf bir  bas agrisi  basladi , bir sure her gun agri kesici  almak zorunda kaldim. daha once bu kadar uzun sureli bas  agrim olmazdi.
-birhafta kadar sonra bogazim birden  sisti ve agrimaya basladi  ilac  vs kullandim ama iki  hafta kadarda  gecmedi ,sonra duzeldi.
-bir hafta  sonra her iki  bacaklarimda  kaslarimda ve kemiklerimde  aniden romatizma benzeri yine daha once hic  yasamadigim turden bir agri olmaya basladi ve giderek siddetlendi en siddetli doneminde ise resmen izdirap oldu , tuvalette bile  agridan oturamiyordum, ve  5-6  gun kadar sonrada  basladigi  gibi  aniden sona  erdi.
- ben genelde geceleri ruya gormezdim veya  hatirlamazdim, supheli iliskiden sonraki gecelerde acaip ve kabus  gibi  ruyalar  gormeye  basladim, geceleri sik sik uyanmaya  basladim.
-gece  terlemeri olmaya  basladi. gece  kalkip uzerimi degistirmek zorunda kaliyordum.
- sabahlari uykumu alamamis  ve  yorgun hissederek  kalkmaya  baslamistim..

tum bu sorunlar sonrasi aklima , yasadigim supheli iliski den dolayi bir seyler olabilirmi acaba sorusu takildi ve 21. gun ozel bir labratuara gidip full bir  test yaptirmak istedim, tum cinsel yolla  bulasan hastaliklar icin test yaptirdim.... 25. gunde sonuc hiv supheli pozitif cikmisti

labratuar  yetkilisi sagolsun tecrubeli birisi  idi ve beni iyi yonlerdirmisti bu cok dusuk bir deger bence pozitif  degilsiniz ama  zayifda olsa bir  suphe var siz bunu tekrar kontrol ettirmelisiniz diyince benim kabus seruvenimde  baslamis oldu.

hemen hizli test yapan bir saglik kurulusuna gitmistim hiv combo yapildi 10 dakika  sonra negatif  cikti acaip rahatlamistim  ama icimdeki kusku gitmemisti.

ayni gun yani 25.gun baska bir saglik kurulusuna ya gidip tekrar hiv testi   yaptirdim 4-5 gun sonra sonuc sonuc negatif cikmisti ,

labratuari arayip durumu anlattim , ama oradaki  yetkili mutlaka ,  tekrar kontrol ettirmem gerektigini soyledi.

bende ertesi gun yine  baska bir universite hastanesine gidip tekrar hiv testi yaptirdim, aldigim sonuc yine supheli pozitif idi..
ve buradaki surec  supheli iliskinin 33.gunu yapilan western blod testine kadar ilerledi ve sonunda  malesef  pozitif  oldugum netlesti. :'(

labratuarda aldigim supheli pozitif sonucundan sonraki donemdeki tum test surecinde ise endise  sikinti , korku ve panik icerisinde idim ,  bu surecde  cok daha tuhaf rahatsizliklarim oldu ama ben bunlarin  psikolojik travma neticesinde oldu diye dusunuyorum :

-uyku duzenim tamamen bozuldu , hic uyuyamaz  oldum
-yemek duzenim bozuldu , artik yemek yiyemiyordum ( 4-5 kilo zayifladim)
-bazen nefes alamaz hale geliyor bogulacak gibi  oluyordum. hemen disariya  cikip dolasmak zorunda kaliyordum..
-kalbim sikisiyordu ve aniden cok hizli atmaya  basliyordu ve olecekmisim gibi hissediyordum.
-kapali yerlerde  duramaz olmustum,
-aniden sikinti basiyordu ve  yerimde  duramaz  hale geliyordum.
-ara ara birden ates  basiyor ve  durduk yerde ter  basiyordu.
-gozlerimde  sikinti olmaya baslamisti sanki gorus  yetim azaliyor gibi hissediyordum.

tedavim baslayip ilacimi kullanmaya baslayinca ( ki ilacima daha cok yeni basladim) bu problemlerin bir kismi cok sukur azaldi, insallah kisa zaman icerisinde de tamamen kurtulacagim diye umid ediyorum .
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2017, 12:08:22 ÖÖ Gönderen: hk »

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2017, 12:14:54 ÖÖ »
Hic belirti vermeyenler kategorisinden biri olarak hepimizin bildigi gibi, bunun belirtisi olmaz testi olur. Riskli davranıstan sonra istenilen günlerde testini olur hayatina bakarsin. Artik 28.gunde sonucun kesindir diyen uzmanlara mi inanirsin, 45te kesindir diyenlere mi inanirsin 90da kesindir diyenleremi inanirsin burda tercih sizlere kalmis sevgili fobi icinde yasayan okuyucular ;)
Su gibi berrak yeni bi hayat.

savas pozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2017, 01:39:43 ÖÖ »
merhaba rakadaşlar,başta fobik arkadaşlar...bende sırtımda inanılmaz kaşınan döküntüler ortaya çıktı.dermatolog egzama dedi ve verdiği pomad işe yaradı.daha sonra enfeksiyon doktorum onun belirti ihtimalinin yüksek olduğunu ve dermatolog-
ların tüm cilt lezyonları birbirine benzediği için hiv olasılığı üzerinde durmayacaklarını söyledi.sonrasında ameliyat öncesi testlerde ortaya çıktı.
lütfen korunun ve düzenli testlerinizi yaptırın.

JR

• Katılımcı Üye
  • *
  • Üzme tatlı canını. Gülsene biraz ?
« Yanıtla #10 : Kasım 27, 2017, 01:47:18 ÖÖ »
Benim de boynumda lenf bezim şişmişti çok dalgınlaşmıştım. Dilimde ufak şişkinlikler oluşmuştu. Sonra şüpheli ilişkimden 46 gün sonra hemen hastaneye gittim test oldum. Negatif çıktı ve ertesi güh tüm belirtilerim yok oldu. Yani diyeceğim o ki internette belirtileri okursanız kendinizde zorla psikolojik olarak o belirtiyi yaratırsınız ...
<3

Strong

• Katılımcı Üye
  • *
  • umudunu yitirme
« Yanıtla #11 : Kasım 27, 2017, 04:55:40 ÖÖ »
Hiç bir belirti olmadı bende degşetül vahşet şeyler yazmışsınız bu kadar çok hastralık olsa evhamlıyım paranoyaya bağlamıştım kesin sakal kıran çıktı bende herkeste olabilen birşey cildiyeye gittim baktı ilaçlar yazdı kremler vs iyilrşmrk yerine devam etti sonra kan testlerine baktı araya hivide sıkıştırmış sonrası malum herkesin yaşadığı prosedürler devlet havsta esine yönlendirdi diğer yandan sakal kıran için tedaviye devam ettik yüzüme iğneler yapıldı yüzlerce defa kanlar fışkıra fışkıra ama dr vr hemşire bildikleri halde sanki + değilmişim gibi tedavimi uyguladı çok şükür komple iyileştim tabi arada yinr patlat veriyor ufak tefek alıştım yıllardır dökülüyor çıkıyor kafasına göre :) ve eklemek istiyorum ki ilk tanıda 1300 civarı cd4 ler sonrasında bekletildim 300 civarındayken cd4 ler tedavi oldum ama hiç hasta olmadım bademcik şişmesi dışında ki zaten o genetiğimizde var ailemde ve babam kardeşim filan aldırdı ben aldırmak istedim drum olmaz dedi ileride belki ve mesela şuan da hafif şişti ben burdayım diyor 😁
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2017, 04:58:23 ÖÖ Gönderen: Strong »

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Kasım 27, 2017, 07:53:05 ÖÖ »
İlk ağır şok İki haftaya yakın ilaçlarla vitamin takviyeleri kan şurupları ve iğnelerle ile geçmeyen eklem ağrılı nezle, halsizlik, ishal, kilo kaybı, düşmeyen ateş, suya doysanda aşırı susuzluk, şişmekte yarışan lenfler, psikolojik kaygı hissi ve sonunda bayılma nöbetleri. Sonrasında soluma güçlüğü, Ayak altında kırmızı benekler Bunlar 1 ay içinde yaşadığım ve hastaneye yatışıma sebep etkiler. Tabi bunlardan çok öncesi mideden başlaya**k bağarsaklara kadar farklı zamanlar boyunca nekahatler halinde ilaçla düzelip nükseden reflütik etkilerde ve cilt lezyonlar vardı. O zamanlar sigara alkol içiyordum, alkolü sosyal olarak kullanırdım. Şimdi sigara ve alkol kullanmıyorum ve bunlara benzer etki yaşamıyorum. Tek sıkıntı maddi olarak ilaca ulaşamama kaygısı!
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2017, 05:49:12 ÖS Gönderen: candleght »

Sonbirdefa

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 27, 2017, 08:40:20 ÖÖ »
Anladığım kadariyla herkeste ayni belirtiyi vermiyor virüsün direncine göre degisiyor galiba

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Kasım 27, 2017, 08:47:53 ÖÖ »
Virüsün direncine göre değil de, saldırganlığına, bizim kendi bünyemizin direncine, hayat alışkanlıklarımıza vs. bağlı olarak değişiyor.

Bu ilk dönem belirtileri akut belirtilerdir, akut retroviral sendrom denir. Bulaştan en erken 2 hafta kadar sonra veya bir kaç ay içinde görülebilir. Yani hemen ertesi gün üşüttüyseniz bu hiv kaynaklı değildir. Bu belirtiler herkesde görülecek diye bir şart da yok. Bazı insanlar da görülmüyor. Ama evet, çoğu pozitif bulaş olduktan sonraki bir kaç hafta içinde çok şiddetli bir hastalık geçiriyor, ama anormal şiddetli-çoğu kişi 'geçirdiğim en ağır gripti' diyor benim de öyle olmuştu. Çok hasta olmuştum çocukken bile alev ateş içinde yanmıştım ama kendimi hiç o kadar kötü hissettiğimi hatırlamıyorum. Gerçekten çok değişik çok farklı bir hastalıktı. O anda tahlil yapılsa rna milyonları görürdü, cd4 ise çok düşük olurdu ilk şoktan dolayı.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.