Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hıv  (Okunma sayısı 405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Canyok

• Yeni Üye
  • *
Hıv
« : Kasım 25, 2017, 08:45:21 ÖS »
Abi biraz önce yazdım lütfen yardım edin

Canyok

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Hıv
« Yanıtla #1 : Kasım 25, 2017, 08:55:32 ÖS »
Merhabalar abi 7-8 ay önce bi özel hastaneye gittim doktor soğuk algınlığı serum takalım dedi bende serum takmaya gittim serumu takacak hemşire bi iğne getirip onu taktı olmayınca değiştirdi başka bi serum iğnesi taktı ondan sonra serumu bağladı böyle bi durumda hıv bulaşma ihtimali nedir lütfen yardım edin ağzımda beyaz bi şey çıktı aft değil şimdide yanaklarım beyazlamış durumda ne yapayım lütfen yardım edin

Canyok

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2017, 09:25:40 ÖS »
Sayın asinler lütfen cevab verin

Canyok

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 25, 2017, 10:48:30 ÖS »
Allah aşkına bi şey yazın

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2017, 05:37:19 ÖÖ »
Söylediğin şey çok saçma olduğu için onaylamadım daha önce.

Başkasına takılıp çıkarılan serum iğnesi tekrar sende kullanılmış olamaz. Hemşireler bu konuda otomatiğe bağlamışlarıdr kullanılan iğneler HEMEN ve ANINDA atılır hiç ortada hazırda tutulmaz 'daha kullanılır bu yaa' diye. Kullanılmış kanlı iğneyi ortada tutmak çalışanlar için de çok büyük risktir ve iğrenç bir şeydir hemen yok edilir o yüzden iğneler.

Bu iğnelerin farklı kalınlıkta boyları var biri sana olmadıysa damarların inceyse farklı boyda yeni bir iğne getirmişlerdir. Birinin kolundan söküp sana takmaya getirdiğini düşünmen açıkcası gülünç.

Ciddi ciddi bunu düşünüyorsan ya hastanelerin sağlık çalışanlarının nasıl çalıştığı konusunda en ufak fikrin yok. Ben acilde çalıştığım için biliyorum: hemşireler en önce kendilerini korumak için kullanılmış iğneyi HEMEN yok ederler asla ortamda el altında tutmazlar. Çünkü daha önce kullanılmış iğneleri yanlışlıkla kendilerine batırarak hastalanan hemşirelerin korkunç öyküleri vardır akıllarında. Bu yüzden kullanılmış iğne herkes için tehlike kabul edilir anında atılır yok edilir.

En önemli kural, işe yeni başlayan en çömez stajyere bile bar bar bağırılarak söylenir: kullanılmış enjektördeki iğne ucunu ÇIKARMAYA veya kapağını KAPATMAYA bile uğraşma, çünkü o sırada kendi eline batabilir! Enjektörle işleri bittiği anda delici kesici atık kutusu var anında oraya atarlar. Neden atmasınlar? Çok şükür devletimiz hastanelerin iğne ihtiyacını fazla fazla karşılıyor bu konuda tutumluluk cimrilik yapan bir devlet kurumu veya çalışanı olamaz. Özellerde de öyle çünkü iğne çok üretilen ucuz bir sarf malzemesi artık, çalışan/müşteri sağlığı çok daha önemli. Bir özel hastane çalışanlarına 'kullandığınız iğnelerin kapağını kapatın 2-3 kere kullanın tasarruf edin!' Derse inanılmaz bir skandal olur o kadar hızlı dava açılır ve işletme hakkı elinden alınır ki şaşırırsın üstelik ağır cezalar da verilir. Üşütük olmayan hiç bir hastane yöneticisi böyle bir şey diyemez.

Yani bir hastadan çıkardığı serum iğnesini saklamaz hiç bir hemşire veya 'hmm kapağını kapatıp tekrar kullanırım ben bunu daha iyi bu, on kuruş tasarruf on kuruştur!' DEMEZ. Bunu düşünmek bile kahkahalar attıracak kadar komik bir durum. Dediğim gibi ya bu işleyişten bir habersin ya da ciddi psikolojik sorunların var.

Ben ilki olduğunu düşündüğüm için ayrıntılı cevap verdim. Psikolojik sorunun varsa ise istikamet psikiyatri, günümüzde takıntı/paranoya gibi hastalıklar hepsi biliniyor ve tedavileri var.

Özetle: söylediğin şekilde hiv bulaşı olmaz bunu düşünmek bile gülünç. Korunmasız cinsel ilişkin varsa hiv bulaşı olabilir, test olman gerekir. Nokta.

Konu da kilit lütfen tekrar tekrar sorma yoksa siteden engellemek zorunda kalacağım.
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2017, 06:33:34 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.