Mavi-Banner

Gönderen Konu: İlaçların yan etkileri bitmiyor  (Okunma sayısı 491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
İlaçların yan etkileri bitmiyor
« : Kasım 18, 2017, 08:16:51 ÖÖ »
Merheba arkadaşlar. Ben 2016 mayis ayından beri Efavirenz Tenofavir kullanıyorum. Doktorum ilaçların ilk üç ay boyunca bazı yan etkileri olacağını demişti. Karışık rüyalar, rahatsız uyku, uyuşma ve s. Fakat bugüne kadar (bir buçuk sene oldu) kullanmama rağmen bu etkiler şimdi de oluyor. Her defasında doktora bunarın geçmediğini devam ettiğini uykumu karıştırdığımı artık ilaçdan korkmaya başladığımı diyorum psikolojik sorundur diyor. Aynı ilacı kullananlarda böyle sorunlar yaşanıyormu? Mesela ilaçdan sonra ellerim soyuyor hem de terliyor uykudan sık sık uyanıyorum ve korkunç rüyalar görüyorum. neden olbilir? bilgisi olan varmı?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İlaçların yan etkileri bitmiyor
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2017, 09:13:30 ÖÖ »
Evet efavirenz yapıyordur. Bazı kişilerde bu yan etkiler geçmiyor ve ciddi sıkıntı yaratıyor. gece yatarken aç karnına alıyorsan değil mi efavirenzi? Gece aç alınırsa daha az oluyor yan etkiler.

Rna negatif ise yeni bir ilaca geçebilirsin genvoya gibi.

Doktoruna artık dayanamadığını ilacı bırakmayı düşündüğünü söyle, yeni ilaçlarda böyle etkiler yok onlara geçemez miyim? De. (Tabi ilacını asla bırakma ama dra böyle bırakacağım dayanamıyorum diye söylersen mecburen değişime gidecektir çünkü tedavinin en önemli bileşeni kullanıcı uyumu.)

Ah. Türkiye'de yaşamıyordun sanırım. Orada hangi ilaçlar var emin değilim. Değişikliğe gidebiliyorlar mı?
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2017, 09:15:40 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2017, 11:36:46 ÖS »
Ben Azerbaycanda Baküde yaşıyorum ve burda öyle bir lüksümüz yok. Ekim ayında test zamamın gelmişti bana cihazlar çalışmıyor ocakta yaparız deyip  aylık ilaç verib gönderdiler(((( Ben zaten daha önce de bu sorunları yaşadığımı doktora demiştim oysa bizde başka ilaç yok bununla geçinmelisin demişti. bir de bana bir dönem tek tablet ilaç verdi Tenafavir+efavirenz karışığı tek tablet ilaçdı amma aynı içerik olmasına rağmen çok kötü yaptı beni fazla zayıfladım her şeyden korkmaya başladım ishal falan da olunca yine doktora gitdim şaşırdı. Dedi kii zaten Efavirenz ve Tenofavirin brileşik hali bu. neden kötü yapsın ki? değiştirdi eskisi gibi gündüzler Tenafavir akşamlar efavirenz yaptı biraz düzeldim. ama yine sorunlar yaşıyorum hatta gündüz ilacımı tenofaviri içdiğimde bile ellerim soğuk oluyor çok buykum geliyor kafam uyuşuyor. akşam ilaçını içince ise durum daha da kötü. çok fazla alkol almışım kusacakmışım gibi oluyorum. uyudukdan sonra karışık ve korkunçç rüyalar falan. artık anlamıyorum ben hastanede başka hiv olan insanlarla konuşuyorum onlar da aynı ilacı içiyor amma böyle sorunlar yaşamadığını diyorlar.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Kasım 20, 2017, 07:38:45 ÖÖ »
Çoğu insan alışıyor efavirenzin yan etkisine. Bazı şanssız kişiler alışamıyor tek çare ilaç değişikliği.

Efavirenzi gece yatmadan önce ve tamamen aç alıyorsun gene de kötü mü oluyorsun?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 20, 2017, 08:32:42 ÖÖ »
Merhaba;

Çok geçmiş olsun Mahkum. Efavirenz +Tenofavir olarak piyasada olan ilaç bizim ülkede kullanılmıyor. Stocrin ve Truvada olarak ayrı ayrı satılıyor. Lakin Atriplayı tek başına içmen ve ayrı ayrı sabah akşam alman arasında nasıl bir fark yaratır emin değilim.. Ama hangisinden memnunsan onu dene.
Bizim ülkede bir çok alternatif var.. Eğer maddi durumun TR ye gidip gelmeye uygunsa, TR vatandaşlığına geçme başvurusu yapabilirsin. 3 ayda bir gelip ilacını alıp testlerini yaptırabilirsin. Benim yaşadığım ile başka illerden hastalar geliyor ve pazartesi kanlarımızı verdiğimizde çarşamba sabahı hepsi önümüzde, doktorumuz yorumluyor.

Senin kullandığın kombinasyonu bende kullandım. Tek başıma yaşıyorum ve iki kez bayıldım. Biraz da kötü oldum. Karşımdaki insanlar sürekli hasta mısın diyorlardı. Mide bulantısı olmadı ama rüyamda kabus görmeler, halsizlik ve baş dönmeleri oldu. Antalya'da Ünv. hastanesindeki hocaları bir eğitimde izlemiştim, geçen sene birisi intihar ettiğinden beri o ilacı yazmak istemediklerini söyledi. Hacettepe'de bölüm başkanı hocam da halen bu ilacları yazmaya devam ettiklerini söyledi. Efavirenz in güncel fiyatı 250 lira. Haliyle ulaşılabilir bir ilaç. Yedeklerde durması bizim açımızdan iyi.

Bende görünen diğer yan etkilerde, kan değerlerim oynamıştı. Karaciğer fonksiyon testleri ve böbrek fonksiyon testleri. Zayıflamışsın mümkün olduğunca dengeli beslenmeye ve vücudunun toparlanması için spor yapmaya gayret et.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Kasım 20, 2017, 09:19:04 ÖS »
Açkarına da alsam, tokkarına da alsam aynı((( Hatta bi tek Efavirenz değil gündüz içdiğim Tenofavir de rahatsız ediyor. TC vatandaşlığı almam zor. HİV+lere vatandaşlık veriliyor mu ki? Veriliyorsa bile nasıl alınır ne kadar masrafı olur falan hiç bilmiyorum(( ama ilk fırsatda Türkiyeye gelib bir kaç test yaptırmak istiyorum çünkü burada durum çok kötü. en son testler mayis ayında yapıldı. 7-ci ay olddu hala cihazlar çalışmıyor dediler. aşı falan da yapmıyorlar o yüzden hastalık kapma riski yüksek.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 21, 2017, 11:11:35 ÖÖ »
Buraya gelirsen, hepatit aşılarını 15 dolara falan yaptırabilirsin.
Testler için de her hastanenin durumu farklı. Bazıları 2 haftada bazıları 2 günde veriyor. Misafir olarak hastanede kayıt yaptırıp işlem yaptırtabilirmisin veya vatandaşlığa nasıl alınırsın, tam bilemiyorum. Pozitif yaşamda yakın zamanda bu konuşuluyordu. Derneği arayıp bilgi alabilirsin veya mail atabilirsin.