Mavi-Banner

Gönderen Konu: Azerbaycandan yazıyorum.  (Okunma sayısı 820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Medunamun

• Yeni Üye
  • *
Azerbaycandan yazıyorum.
« : Kasım 10, 2017, 10:49:24 ÖS »
Her kese merhaba arkadaşlar. Sizlere Azerbaycanın başkenti Bakü şehrinden yazıyorum. Azerbaycanda HİV/AİDS konusunda bilgilenme işleri yapılsada ülkedeki kesin taşıyıcı sayı bilinmiyor. Resmi makamlar 4-5 bin gibi bir rakamı söylemekde. Bazılarınız bozuk türkçemle bu yazdıklarımı belki hiç okumayacak, belkide gülüb geçeçek ama size kendi başıma gelenleri anlatmak istiyorum..

5 november tarihinde Baküde bir hayat kadını ile bir ilişkim oldu. Hayatım boyunca ne yazık ki, yaptığım tüm cinsel birleşimleri hayat kadınlatıyla yaptım, ama hep korundum. 24 yaşındayım ve toplamda 13-15 kes ilişkide bulundum. Bu süre zarfında 3-4 kez Bakü merkezi hastanesinde eliza testi yaptırdım ve sonucları hep negativ geldi. 5 gün önce gerçekleşen ilişki sırasında, kadın ısrarla comdomsuz olmak istediğini belirtdi. Bu durum bana çok şüpheli geldi.

Acaba, benim virüs kapmamınmı peşindeydi ? Tamda odadan çıktdığım sırada yanındakı adama condom yırtılıdı dedi ve güldü. Ama kendim kontrol etmişdim, condom sağlamdı. Arkadaşlar inanın ki, HİV olmaktan korkmuyorum. Hasatlığı, tedaviyi ve diğer bilgileri belki Azerbaycanda en iyi bilen bir kaç kişiden biriyim. Kendimi bir türlü rahatlık veremiyorum. Uyumak, işe gitmek, vize için gereken evrakları toplamak, araba kullanmak çok zor benim için. Bedenimde bir kaşıntı oluşduğu zaman hemen aklıma geliyor....

Lütfen beni anlayın ve kızmayın. Benim ana dilim azerice ve okulu rusca okudum. Türkçeyi sonradan öğrendim ve bazı gramer hatalarından dolayı her kesden özür dilerim.  :(

ZiusudrA

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Azerbaycandan yazıyorum.
« Yanıtla #1 : Kasım 11, 2017, 12:07:13 ÖÖ »
Umarım Azerbaycanda HİV yaygın değildir bende Temmuz Ayında Baküde bir hayat kadını ile birlikte oldum kondomsuz tam korunmasız. Gerçi test sonuçları negatif ama halen korkum var. Kadından adenovirüs kapmıştım bayagı sancılı bir dönemdi

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #2 : Kasım 11, 2017, 02:55:57 ÖS »
@Medunamun kondomun yırtılmadığından eminsen her hangi bir risk oluşmaz. Kondomlar önemli bir bariyerdir bulaşı önleme de. Kondomsuz oral da ise ağız içinde kanama ya da yara olması gerekir. Öpüşme de de aynı şekilde. Yani bu yazdıklarımın hiçbiri yoksa, haliyle orta da bi risk faktörü de olmamış oluyo
Su gibi berrak yeni bi hayat.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #3 : Kasım 11, 2017, 06:00:47 ÖS »
hiv cinsel  yolla korunmasız  ve kan  yolu ile en çok  bulaşı  oluşturuyor. Riskli bir davranışta  bulunmuşşun  bu  cinsel  ilişkinin üzerinden    yeterli güne ulaştıgın anda giderek  testini olmalısın.

Şu bir gerçek ki, hiv pozitif tanılar  rusya,azerbayncan, türkiye,suriye, ırak gibi  cinsel açlığın  olduğu  ülkeler de  giderek  yaygınlaşıyor.

Kim ne  derse desin, yanınızda  yedek kondom  bulundurun ve her  halükarda  korunun  korunun  korunun.

sana  hiv pozitif oldun  yada  negatifsin birşey  olmaz  diyecek  yetkimiz  yok,  bunun  kesin çözümü  hiçbir şüpheli temesta  ve  ilişkide  bulunmadan  yeterli güne  ulaşınca  giderek  test olman
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

rekli35

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2017, 10:01:36 ÖS »
Acısada öldürmez ya karşımızdaki sex işçisi getirip bize kondom taktı ise yani daha önceden kullanılmış olma durumu olabilir mi bu durumda bulaşma ihtimali yüksek mi?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2017, 07:24:23 ÖÖ »
Evet önceden kullanılmış kondomu tekrar kullanmak risk oluşturabilir. Veya hatta hatta seks işcisi kötü kalpli hayin biri olabilir, yaşasın kötülük, teker teker bitiricem tüm erkekleri diyerek önceden kondomu iğne ile delik deşik etmiş olabilir?

Bu tür şüphelere mahal vermemek için kondomunuzu kendiniz alın, kendiniz getirin, kendiniz takın.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Gokkusagi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2018, 01:13:03 ÖÖ »
@rekli35 önceden kullanılmış kondomu anlamaman mümkün değildir herhalde. Hiv virüsü çok zor bulaşan bir virüstür. Cinsel yolla bulaşan hepatit b 'ye göre bulaşı oranının %90 oranında daha düşük olduğunu okumuştum. Bu nedenle kondom kullandıysan içini rahat tutabilirsin.
@Medunamun sana da söylüyorum. Hiv kolay bulaşan bir virüs değil. Elbette korunmasız cinsel ilişki çok ciddi bir risk ama özellikle korunan biriysen bence bulaşı ihtimali çok düşük. Korunduğun halde eliza testi yaptırman acaba sende de'' aids oldum'' hastalığı olup olmadığı konusunda bende şüphe uyandırdı.
Korun, kondomun güvenilirliğine inan ve içinden bu korkuyu at...
Gri gökler, sadece geçmekte olan bulutlardır.