Mavi-Banner

Gönderen Konu: Tedavinin Tamemen Değişmesi  (Okunma sayısı 624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Tedavinin Tamemen Değişmesi
« : Kasım 06, 2017, 10:40:35 ÖS »
Herkese Sağlıklı günler

@Mavera müsait misin?
Bugün doktorumu değiştirdim.Kemik testimide götürdüm Doktor,bütün tedaviyi değiştirdi.Striptit i kesti.genvoya da yazmadı. Cuma günü gel kombin ilaç tadavisine başlayacak.sonra degerlere göre Genvoyaya gececekmis.
İlaca bu 4 günlük ara sorun olmaz mı?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Tedavinin Tamemen Değişmesi
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2017, 07:35:38 ÖÖ »
İlaç içmeye başladıysan evet ara vermemen önemli. Ne kombine geçecekmiş ki yazacağı tüm kombin ilaçlarda kemik erimesi yapan ilaç truvada (hivent) olacak her halükarda? Faydası yok ki. Neden direkt genvoyaya geçmiyorlar? Anlamadım ben de. Rna negatif olmadan büyük ilaç değişiklikleri de yapılmaz ayrıca bildiğim kadarıyla-genvoya ve stribild büyük değişiklik sayılmaz özünde aynı maddeler.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2017, 07:53:16 ÖÖ »
Şahsen banada cok sacma geldi. Boşuna direnç gelişecek ve vereceği ilaçlarda da  aynı etken madde içerecek. Yanlış anlama ama Eger sadece bir gün ara vermişsen çok şey kaybetmiş olmazsın. Bana kalırsa ilacın varsa cumaya kadar devam etsen, hangine geçirecekse yeni ilaca başladığında bu ilacı kesmen daha mantıklı. Boşuna bir direnç gelişimi yaşanacak.

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2017, 09:50:28 ÖÖ »
Herkese Sağlıklı günler

@Mavera müsait misin?
Bugün doktorumu değiştirdim.Kemik testimide götürdüm Doktor,bütün tedaviyi değiştirdi.Striptit i kesti.genvoya da yazmadı. Cuma günü gel kombin ilaç tadavisine başlayacak.sonra degerlere göre Genvoyaya gececekmis.
Uluslararası HIV Enfeksiyonunda İlaç Terapisi Kongresi ( International Congress on Drug Therapy in HIV Infection) yaptığı bir çalışmayla ilgili bir makale okumuştum. Bu çalışmaya göre; undetected viral yüklere sahip HIV pozitif kişiler birkaç gün tedaviyi kaçırdıktan sonra bile viral baskılamayı devam ettiriyorlarmış ve hatta 4 gün kullanıp 3 gün bıraktırmışlar 100 hastaya 48 hafta boyunca bu rutin böyle devam etmiş. 48 haftanın sonunda, 100 hastadan 96'sı undetected kalmaya devam etmiş, 3 tanesinde virüs geri gelmiş, 1 tanesi de deneyi 4. haftada bırakmış.

https://www.hivplusmag.com/treatment/2016/11/16/study-four-days-three-days-hiv-treatment-routine-still-works
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2017, 09:53:48 ÖÖ Gönderen: lifeisagame »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2017, 01:21:36 ÖS »
Herkese Sağlıklı günler

@Mavera müsait misin?
Uluslararası HIV Enfeksiyonunda İlaç Terapisi Kongresi ( International Congress on Drug Therapy in HIV Infection) yaptığı bir çalışmayla ilgili bir makale okumuştum. Bu çalışmaya göre; undetected viral yüklere sahip HIV pozitif kişiler birkaç gün tedaviyi kaçırdıktan sonra bile viral baskılamayı devam ettiriyorlarmış ve hatta 4 gün kullanıp 3 gün bıraktırmışlar 100 hastaya 48 hafta boyunca bu rutin böyle devam etmiş. 48 haftanın sonunda, 100 hastadan 96'sı undetected kalmaya devam etmiş, 3 tanesinde virüs geri gelmiş, 1 tanesi de deneyi 4. haftada bırakmış.

https://www.hivplusmag.com/treatment/2016/11/16/study-four-days-three-days-hiv-treatment-routine-still-works

Sorun şu ki arkadaş tedaviye daha yeni başladı, henüz negatif olamadı, direnç gelişimi için en tehlikeli evrede yani.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2017, 06:53:32 ÖS »
Cevap veren arkadaşlara teşekkür.
@Mavera tani vakur biriyimdir beni bu son 2 haftanin sonu sarstı.doktor cd4 cok cok duşük sende kemik erime var stiprit kes dedi.cuma tektat gidicem.prp istedi.prp raporlu film ile gel dedi.cerrahpadan da direnç testi istedi 2 tüp kan verdim.1 ay sora çıkacak birisi.cuma günü. Ağır kombon ilaç kullanacaksin dedi.sonra Genvoya ya geçeriz dedi.ama ben kesmedim ilacı.alıcam cumaya kadar.ayni zamanda antibiyotikte kullanıyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2017, 07:11:30 ÖÖ »
Anladım. Ağır kombo ilaç içinde truvada/hivent var ise gene değişen bir şey olmayacak ama kemik erimesi için. Çünkü stribildde de kemik erimesi yapan kısım truvada kısmı.

Kaçmış ki cd4 lerin tam olarak, 200 altı heralde?

Acil durumlarda, direnç testi beklenemiyorsa, direnç olması en düşük ihtimal olan ağır tedavi ile (proteaz inhibitörleri) tedavi başlanabilir bu mantıklı. Negatife düşünce sonra genvoyaya geçilebilir.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2017, 11:57:45 ÖÖ »
@Mavera teşekkürler dostum saol.cuma günü belli olacak.yazarım burdan.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Kasım 08, 2017, 06:53:13 ÖS »
@Mavera
Cd4 yüzde19 L
Cd8 yüzde 52 H

Cd4 /cd8 (cd3+lenfosit)  0.38 L

Ilaci kesmedim ben.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Kasım 09, 2017, 12:08:26 ÖÖ »
@Mavera Düşuk sanırım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Kasım 09, 2017, 07:14:48 ÖÖ »
Evet ama çok da düşük değil gibi, sayı olarak 200 altı mı?

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Kasım 09, 2017, 06:03:57 ÖS »
Hiv rna hala çıkmadı
@Mavera Saoll cevap için