Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni tanı yardım isteği  (Okunma sayısı 2859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Ynt: Yeni tanı yardım isteği
« Yanıtla #15 : Kasım 02, 2017, 06:10:09 ÖS »
psikolojik destege  ihtiyacim var kesinlikle...

birde size bir sey sormak istiyorum,
anladigim kadari ile  ilac tedavisinib baslamasi biraz  zaman  alacak , bu sure  icerisinde kullanabilecegim ilac veya bitkisel destek varmi?
internetten  okudugum kadari ile ilacla  tedavi baslayana  kadar  meyan koku veya sari kantaron gibi bitkileri kullanmami  tavsiye  edermisiniz? sizlerden  bunlara veya  benzererini  kullana  varmi?
bilgi verirseniz  sevinirim

@hk    sarıkantaron, rezene,greyfurt  gibi bitkiler  ve  meyveleri kesinlikle ama  kesinlikle  kullanmıyoruz.

başta da  belirttiğim  gibi mevsiminde sebze  meyve  yemen  yeterli, herhangi bir takviyeye ihtiyaç duyma.
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #16 : Kasım 02, 2017, 09:40:01 ÖS »
@hk geçmiş olsun arkadşım.
burdaki tüm yeni arkadaşlarin gereken herşeyi söylemiş.hepimiz pskolojik destek aldık.Hatta bir arkadaşımız jeske dah önce alsaydım çok iyi hisssediyorum kendimi dedi.

Antidepresan 1 kutu bitene kadar tedavi yetiyor genelde.
Ben 3 gün önce çapadan ilaç yazdırdım.bilgileri pek güncel değil doktorların.Bu bakımdan ben degiştirmeye karar verdim.

victory

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Kasım 03, 2017, 10:36:33 ÖS »
Hosgeldin hk.oncelikle cook gecmis olsun.Bende 3 yila yakindir hiv pozitifim.Biz kankimle ayni anda pozitif oldugumuzu ogrendik.O acidan aglama,sizlama vb durum yasamadim.Hatta kankimle uzerine espriler yaptik ve bu sekilde kesinlikle psikolojimiz bir gram dahi bozulmadi.Sevgili Mavera ve diger arkadaslarimiz tedavi asamalarini cok guzel anlatmis.Mesela ben suan ayni eski negatif hayatimda ki gibiyim.Tedavi oldugun ve aksatmadigin surece en basit hastaliktir.Bakirkoy Sadi konuk ozlem hanim benim doktorum.ozel hastanedeymissin gibi ilgili ve kibar davraniyor.asla insani incitmiyo ve tedavide o kadar prof.ki; zaten o unvani almis.Aklina takilan sorular olacaktir, cekinmeden bizlere sorabilirsin.Dilersen pozitif yasam dernegine de gidebilirsin.oraya gidersen sana cook iyi gelecektir.

sütliman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Kasım 03, 2017, 10:36:48 ÖS »
@hk yalnız değilsin. sosyal yaşamda birbirimizin pozitif olduğunu bilmiyoruz, bilemiyoruz... ama varız, yaşıyoruz. HIV ölümcül bir hastalık değil, kronik bir hastalık. şöhreti geçmişinden ötürü kötü, ancak günümüzde durum çok farklı doktorun sana bunu mutlaka anlatacaktır, doktorun senin en büyük akıl hocan ne söylerse güven, inan.

ilaçların sadece ilaç değil sana güç veren muhteşem bir buluş, günümüz ilaçları çok kaliteli sen de çok şanslısın modern ilaçları kullanacaksın uzun vadede vücuda zararı olmayan şahane ilaçlar. bu sayede normal yaşam sürende normal bir hayat yaşayacaksın.

yolunda gitmeyen bir şey var mı acaba diye düzenli aralıklarla kan değerlerimize bakıyorlar, bir durum varsa şayet önlem alarak bizi her türlü hastalıklardan koruyorlar. hatta bu sayede HIVneg çoğu insandan daha sağlıklı bir yaşam sürüyoruz.

temiz beslen, bol bol su iç, spor yap, ilacını düzenli kullan, keyfine bak.  :) ;)

savas pozitif

• Üye
  • *
Bu da Benim Hikayem.....özellikle hk için..
« Yanıtla #19 : Kasım 04, 2017, 12:13:39 ÖÖ »
Merhaba hk,ve diğer dostlar...mavera,transberil,matland,acısada oldurmez,bedevi ve diğer yoldaşlarım....

Benim hayatımın bir dönüm noktası oldu bundan neredeyse 3 ay önce.Bir ağustos günü mide krampıyla hastaneye gittiğimde kalın bağırsağımda iltihaba bağlı bir delinme teşhisi kondu.Yoğun antibiyotik tedavisine cevap vermeyince 12 A-
ğustos sabahı ameliyata alındım.İşte o an anestezi doktoru bayıltmadan önce kulağıma %90 hiv pozitifsiniz dedi ve o şekilde ameliyata girdim.Ameliyatım son derece ağır,6 saat süren bir ameliyattı ve o anda anlamasam da ölüm tehlikesi olan bir ameliyattı.Bir sene önceki testim negatifti ve kendimce şüpheli bir ilişkim olmamıştı.Ama gerçek öyle değildi.Do-
layısıyla travmam katlanmıştı ve önümde ikinci bir ameliyat daha vardı.Sizler düşünün yaşadığım kırılmaları......

Ammaaaaa Velakinnnnn.....Hastaneye yatmadan bir gece önce ''ölsemde olur,hayatta istediğim her şeyi yaptım,yaşa-
dım'' lafının ne kadar büyük laf olduğunu,yaşamaya doyulmadığını kısaca canın çok tatlı olduğunu anladım.Evet ''hk'' o
zorlu nekahat döneminde (ince bağırsağım dışardaydı ve bir torbayla yaşıyordum,O torba özellikle gece uykumu inanıl-
maz kalitesizleştiriyordu)çok sancılı zamanlar geçirdim,ağladım,keşke ölseydim dedim.Ama sonra tabi ki çok yakın arka-
daşım ve biri doktor olan iki yakınımında desteğiyle daha sağlıklı düşünmeye başladım.Bu arada ameliyatı yapan hastane beni  hemen tedaviye başlamam konusunda ikna etti ve süper bir doktora yönlendirdi.Yapılan testlerde doktorum tahmi-
nine göre virüsün 6-7 aylık bir geçmişi olduğunu söyledi.Doğru olması çok muhtemel çünkü o dönemde ciddi cilt dökün-
tülerim olmuştu,doktor egzama demişti.Stribild ile başlanan tedavimin bir ay sonraki ilk testlerinde tam sağlıklı olmama
rağmen hiv rna 1.800.000 den 990 a düşmüş,cd4 ise 237 den 750 ye çıkmıştı.Değişik kaynakları okudum,başta bu foru-
mu ve diğer yabacı siteleri.Bu arada ikinci ameliyatımı oldum,iki gün önce dikişlerim alındı.Bilmeden gitmeme rağmen
ülkenin en iyi cerrahı bana denk geldi..Şans veya işaret:)Hastane mahremiyetime ve ilaç etkileşimlerine enfeksiyon hastalıkları uzmanıyla inanılmaz hassasiyet gösterdi.Hastane personeli bana karşı son derece hassas  davrandı...vs.(Bu
arada özel sağlık sigortamdan ötürü çok iyi bir özel hastanede yattım)

EVET HK,Şimdi gayet iyiyim.İlacımı içiyor,sağlığıma daha dikkat ediyorum.Okuduğum tüm yabancı ve ciddi sitelerde
ilacımıza ve yaşantımıza dikkat ettiğimiz sürece yaşam kalitemizin diğer insanlardan hiç bir farkı olmadığını örneklerle
gördüm.Bu arada sağlığımıza sağlıklı diğer insanlardan farklı olarak ilacımızı düzgün içmek dışında yapacağımız extra bir-
şey yok(kararında alkol,sigara yok,meyve,sebze vss.....)Ayrıca inan teadvisi bizden daha meşakkatli pek çok hastalık var.Ne ilaçları var,ne de tedavi umutları.Oysa bizim hem ilacımız hem de ileriye dönük kesin tedavi inanç ve ciddi umu-
dumuz var.Karar senin...Hayatına devam et.Bunu bu tecrübeyi henüz yeni yaşamış biri olarak söylüyorum.

BU ARADA BU FORUMDA SANIRIM EN YAŞLINIZIM.YAŞIM 47.SİZLER ÇOK GENÇSİNİZ.UMUT VE HAYAT BİZİMLE..
SEVGİLER

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #20 : Kasım 04, 2017, 08:42:56 ÖÖ »
savaş abi hoşgeldin...yaşça yakın sayılırız  bende 45 yaşındayım abi..
tanıyı aşağı yukarı aynı günlerde almışız...bende ağustos gibi öğrendim elizada hiv olduğumu...doğrulama derken bayram girdi araya bi şekilde ...wb dende pozitif çıkınca kabullendik mecburen durumu...şimdi tahlil tedavi ilaç derken ufak ufak toparlanmaya çalışıyoruz...

birde senin bağırsak olaylarının falan üstüste gelmesi daha kötü olmuş..ama geldimi hepsi bir geliyor...

ama seni toplamış gördüm savaş abi...işin zor kısmını aşmışsın gibi geldi bana...bende ilk günlerde gece uyuyamıyordum...bi sağa bi sola dön..sabaha kadar uykusuz kalıyordum...zaman malum bi çok şeyin ilacı....ufaktan toparlanmaya başladım...sonuçta hayat bi şekilde devam ediyor.. yapacakta çok bişey yok..

allah yardım etsin sana ve hepimize...

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Kasım 04, 2017, 10:29:24 ÖÖ »
Geçmiş olsun abi. Hivle öyle böyle yaşanıyor alışılıyor. İnşallah diger rahatsızlıkların da en kısa zamanda şifa ya kavuşur. Malesef ki devlet hastanelerinde o kadar titiz ve ilgili değiller yoğunluktan dolayı. İnşallah hastaneleri izin tamamı bu standartlara kavuşur.

BoysDontCry

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Kasım 04, 2017, 10:49:14 ÖÖ »
@savas pozitif Kendimce supheli derken ne demek istediğiniz anladım galiba, ben de internet yüzünden sadece belli durumlarda korunmak gerek sanıyordum ama her türlü cinsel iliskide korunmak gerektiğini zor yoldan öğrendim.  ::)

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #23 : Kasım 04, 2017, 11:24:57 ÖÖ »
arkadaslar yazdiklariniz ve desteginiz gercekten cok degerli benim icin...
icinde bulundugum bu  durumum ile ilgili sizlerden yorum almak ve kendimle ilgili gelismeleri  sadece sizlere  burada  paylasabilmek bile biraz rahatlatiyor sanki beni.

Elisa sonucum supheli pozitif geldigi gunden beri  kafamin ici kaygilar, endiseler, korkular la dolu  ve inanin son bir  kac haftada stresden  5-6 kilo verdim. geceleri  uyuyamiyorum , uyusam da her saat basi uyaniyorum. istahim yok oldu , yemek yiyemiyorum.
bu durum daha ne kadar surecek  bilmiyorum..

En son dun ,capa dan western blot sonucunu da aldim, gp41,p24, p31 bantlari reaktif sonuc  vermis...

Labratuar daki  doktor ( gercekten cok ilgili ve  destekleyici idi ) benimle  ilk gorusmeyi yapip genel bilgilendirme yapti  ve beni hemen enfeksiyon doktoruna yonlendirdi ,  enfeksiyon doktoru ile gorustum beni teselli etmek amacli konusma yapti ve bir kac  test icin istek yapti. ve pazartesi testler icin kan vermem gerektigini soyledi .

bundan sonra ne olacak bilemiyorum... kafamda binlerce  soru var..

uyku ve  yemek problremlerim duzelecekmi veya ne zaman duzelecek ?

ailem ve  is yerimde  kimseye bir sey soyleyemedim, ama bir seylerin ters gittigini hissediyorlar  ve surekli bana ne oldu ne sikintin var , bir seyler  ters gidiyor belli , sikintini bizimlede  paylas diye  beni sikistiriyorlar, ne yapacagimi sasirdim?

ote  yandan ,acaba doktorun istedigi testlerin sonuclarini almam ne kadar  surer? 

testleri capada  baslattilar  ama bundan sonrasini buradami devam etmeliyim veya  zorundayim ?

ilac tedavsisi ne zaman baslar? (  ben hemen bugun baslasin istiyorum ,kanimdaki virusler vucuduma iyice   yayilmamali diye  dusunuyorum) 

hangi ilac ile  baslatirlar? ( ilaclarda bir suru yan etki varmis bunlar  da beni korkutuyor)

bu ilaclar omur boyu kullanilmali deniyor , dolayisi ile bu ilaclara erisimde bir sikinti olurmu?

biliyorum cok soru sordum ama bu sorular ve daha binlercesi kafami patlatiyor

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #24 : Kasım 04, 2017, 11:52:25 ÖÖ »
@savas pozitif Senin ki gibi hikayeler insana daha da güc veriyo, sagligina tekrar kavusmana sevindim. Ozellikle bu tarz ciddi saglik sorunlari yasayanlar icin HIV yanında cok zayif kaliyodur eminim. Yeni tani alip gelenlere, bicogumuz hep bu örnegi veriyoruz. Daha beteri var, hiv cok sorunsuz bi hastalik diye ama yinede insanoglu malesef ne desekte bos. Yasayip kendimiz ögreniyoruz herzaman, bu sabah hayatlarimizin aslinda tv dizilerine ne kadar benzedigini fark ettim. Bir sonraki bölümü merakla bekliyoeuz hep. Hele birde sezon finalleri var ki (hastaliklar,ölümler,iflaslar,ayrılıklar vb. Ya da tam tersi olumlu gelismeler) Sezon finallerinden sonra hayatlariz genelde degisir, boyle biseyle neden benzetme yaptim. Cunku dizi sezon finali yapti ve yeni sezonu merakla bekliyom, inaniyorum ki. Olumsuz finallerden sonra olumlu seyler olur hep ama ne hikmettirki olumlu seylerin ardından da olumsuzluk geliyo hep. Bu benim hayatta ki deneyimlerimle alakali, herkese boyle olmuyodur elbette
Su gibi berrak yeni bi hayat.

savas pozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Kasım 04, 2017, 02:58:18 ÖS »
aynen bedevi...ama abi deme bana:)

Ryuk

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Kasım 04, 2017, 04:06:44 ÖS »
psikolojik destege  ihtiyacim var kesinlikle...

birde size bir sey sormak istiyorum,
anladigim kadari ile  ilac tedavisinib baslamasi biraz  zaman  alacak , bu sure  icerisinde kullanabilecegim ilac veya bitkisel destek varmi?
internetten  okudugum kadari ile ilacla  tedavi baslayana  kadar  meyan koku veya sari kantaron gibi bitkileri kullanmami  tavsiye  edermisiniz? sizlerden  bunlara veya  benzererini  kullana  varmi?
bilgi verirseniz  sevinirim
Kesinlikle birdey kullanma maksimum 1 ay icinde ilac kullanmaya basliyorsun bitkisel vs bisey kullanmam ve yedigin ictigind dikkat et spor yap kendini daha iyi hissedersin bundan emin ol hastaligi aklina getirmemeye calis
Ben 5. Ayima girdim ve 4 ayda begatife dustum ilacim triumeq her gun spor yapiyorum kendimi daha iyi hissediyorum hazir yiyeceklerden uzak durmaya calisiyorum bol bol sebze meyve tuket cok daha iyi hissedersin kendini
Να γίνεις η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #27 : Kasım 04, 2017, 04:29:23 ÖS »
arkadaslar yazdiklariniz ve desteginiz gercekten cok degerli benim icin...
icinde bulundugum bu  durumum ile ilgili sizlerden yorum almak ve kendimle ilgili gelismeleri  sadece sizlere  burada  paylasabilmek bile biraz rahatlatiyor sanki beni.

Elisa sonucum supheli pozitif geldigi gunden beri  kafamin ici kaygilar, endiseler, korkular la dolu  ve inanin son bir  kac haftada stresden  5-6 kilo verdim. geceleri  uyuyamiyorum , uyusam da her saat basi uyaniyorum. istahim yok oldu , yemek yiyemiyorum.
bu durum daha ne kadar surecek  bilmiyorum..

En son dun ,capa dan western blot sonucunu da aldim, gp41,p24, p31 bantlari reaktif sonuc  vermis...

Labratuar daki  doktor ( gercekten cok ilgili ve  destekleyici idi ) benimle  ilk gorusmeyi yapip genel bilgilendirme yapti  ve beni hemen enfeksiyon doktoruna yonlendirdi ,  enfeksiyon doktoru ile gorustum beni teselli etmek amacli konusma yapti ve bir kac  test icin istek yapti. ve pazartesi testler icin kan vermem gerektigini soyledi .

bundan sonra ne olacak bilemiyorum... kafamda binlerce  soru var..

uyku ve  yemek problremlerim duzelecekmi veya ne zaman duzelecek ?

ailem ve  is yerimde  kimseye bir sey soyleyemedim, ama bir seylerin ters gittigini hissediyorlar  ve surekli bana ne oldu ne sikintin var , bir seyler  ters gidiyor belli , sikintini bizimlede  paylas diye  beni sikistiriyorlar, ne yapacagimi sasirdim?

ote  yandan ,acaba doktorun istedigi testlerin sonuclarini almam ne kadar  surer? 

testleri capada  baslattilar  ama bundan sonrasini buradami devam etmeliyim veya  zorundayim ?

ilac tedavsisi ne zaman baslar? (  ben hemen bugun baslasin istiyorum ,kanimdaki virusler vucuduma iyice   yayilmamali diye  dusunuyorum) 

hangi ilac ile  baslatirlar? ( ilaclarda bir suru yan etki varmis bunlar  da beni korkutuyor)

bu ilaclar omur boyu kullanilmali deniyor , dolayisi ile bu ilaclara erisimde bir sikinti olurmu?

biliyorum cok soru sordum ama bu sorular ve daha binlercesi kafami patlatiyor

İlaç tedavisi başlamak için önce tüm tahlillerin çıkmalı, drun genel sağlık durumunu bilmeli ki ona göre ilaç seçmeli. Direnç testi beklenirse 1-2 ayı bulabiliyor, ama cd4 ler düşükse drlar onu beklemeden başlatabiliyor.

Güncel yeni ilaçlar şunlar:

truvada+tivicay
avantaj: yan etki az, ilaç etkileşimi az
dezavantaj: iki tablet içiyorsun günde

triumeq
avantaj: tek tablet, yan etki hemen hiç yok, ilaç etkileşimi daha az
dezavantaj: kalp hastalığı riski olana önerilmiyor, öncesinde doku testi yapılıyor allerji için

stribild/genvoya
stribild kullananlar artık genvoya'ya geçiyor aynı ilaçlar ama genvoya daha az yan etki
avantaj:tek tablet, özellikle genvoya'da yan etki hemen hiç yok
dezavantaj: tok alınmalı, ilaç etkileşimi çok-başka ilaçlar kullanırken doktora sormalı

Bu ilaçlar kullanımı çok rahat, yan etki yaşatmayan ve çok etkili ilaçlar. Hiç sorun yaşamadan kullanıyoruz.

Başka ilaçlar da var (truvada+stocrin, kaletra prezista norvir vs) ama onlarda yan etki görülebiliyor bu yüzden artık tercih edilmiyorlar, direnç durumu yok ise.

İlaçlara erişimde şu aşamada bir sıkıntı gözükmüyor, gelecek ne getirir bilinmez ama bunlara kafa yormamak lazım, yarın karşıdan karşıya geçerken de araba çarpabilir, kafamıza saksı düşebilir vs. Şu aşamada devletimiz en yeni ve iyi ilaçları bize getiriyor ve hiv salgınının farkında olduğu için ilaçta kısmaya gidebileceklerini sanmıyorum.

UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #28 : Kasım 07, 2017, 10:30:52 ÖÖ »
dun , capa da doktorun yazdigi  testler  icin  kan verdim.  artik sonuclarini bekleyecegiz , labratuar  10 gunde ancak cikar  dedi.

ama  herkes  9-10 tup  kan verdiginden  bahsediyor  ama  benden 4 sise  kan alindi ( 2 sise mikro bitoloji lab + 2 sise biyokim lab icin)
acaba  benim bazi testlerim  yapimadimi eksikmi kaldi ?

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #29 : Kasım 14, 2017, 10:22:36 ÖS »
iyiki bu forum var , iyiki burda  bize  destek olan tecrubeli arkadaslarimiz  var  ve iyiki sizler varsiniz .

burada  yazdiklariniz bana hem cok onemli bilgiler veriyor hemde duygularimi burada ifade edebilmem beni biraz  olsun rahatlatiyor...

dogrulama testi sonucunu alalali yaklasik  iki hafta oldu .

elisa testlerinde pozitif aldigimdan bu yana hayatim allak bullak , surekli sikinti ve uzuntu icindeyim,  dogrulama sonuclarini almadan once inanamiyor kabullenemiyor  ve  surekli degildir insallah diye  dua ediyordum farkli bir ruh haletim vardi.

ama  dogrula sonucu  cikinca  adeta coktum ,kahroldum . hayhat bir anda anlamsizlasti benim icin..

uyku uyuyamaz oldum, yemek yiyemez oldum , ise gidiyiorum ama sadece bedenim orada isime  konsantre olamaz oldum , is yerimdekiler tuhaflastigimi soyluyorlar buna  daha fazla nekadar katlanirlar bilmiyorum .
evdekiler sikistirip duruyior  ne oldu sana anlat  bize  diyerekten.
surekli uzuntu halindayim , dokunsalar gozumden yas  geliyor, gozlerimi saklamaya calisiyorum..

dun hiv rna ve cd4 vs  teslerimin sonuclari belli oldu , test sonucunu alip vucudumda  gezen virus  sayisini gorunce daha bir tuhaflastim, gogsume bir agirlik coktu , nefes alamaz  durdudugum yerde  duramaz  oldum ..

sizlerinde  yonlendirmesi ile bugun dayanamayipozel bir  psikolga gittim , beni teslli etmeye calisti,bir  kac psikoloji testi felan yapti , birde kullanmam icin ilac  yazdi lustral isminde.  ancak psikolog sonrasi hala rahatlayamadim hic  bir  tesiri olmadi bana, verdigi ilaci hala kullanmadim zaten etkisini ancak iki kullanma sonrasi gosteriyormus , bana hemen etki edecek rahatlacak bir  seyler lazim ....sizler  boyle  bir ilac  biliyormusunuz acaba ?

Tedavimi yapacak doktor  ile  randevum haftaya ( sanirim cok yogun oldugu  icin ancak randevu alabildim) ben bir hafta  daha nasil bekleyecegim bilmiyorum. cunki kendimi doktorumla  gorusup ilacimi alirsam daha iyi hissedecegim seklinde  motive  etmeye calisiyorum , gerci bilemiyorum insallah oyle  olur.. 
cunki ilk test deki supheli pozitif sonucunu ogrendigimden  bugune  bir suru zaman gecti ve ben hala ilac kullanmaya  baslayamadim, yok o test yok bu kontrol , yok  randevu vs  seklinde surec uzadi da uzadi , buda beni geriyor  sanirim..
insallah zamanin uzamasi sorun degildir?