Mavi-Banner

Gönderen Konu: Çıkardığım dersler,hayatım ve hikayem  (Okunma sayısı 1701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

malibu

• Yeni Üye
  • *
Çıkardığım dersler,hayatım ve hikayem
« : Ekim 31, 2017, 11:44:48 ÖS »
Herkese merhaba. Öncelikle yaşadığım süreç hakkında bilgi vermek isterim. Baştan söyleyeyim işin içinde herhangi bir fobiklik veya takıntı durumu yok. Süreci tamamen bilimsel olarak ele aldım, araştırdım ve bilgi edindim.

Üniversite mezunu sözde bilinçli duyarlı bir insan olduğumu düşünürken öğrendiklerim sonrasında ne kadar cahil ve önyargılı olduğumu anladım. Hiv ve Aids'in farkını,bulaşma yollarını biliyordum fakat toplumsal önyargılar o kadar derin ki bunları aşmanın çok zor olduğunu utanarak farkettim. Burada bir çok hayat hikayesi okudum.Bizim ötekileştirdiğimiz fakat Hayata gerçekten 'pozitif' bakan bizden daha insan olmayı başarabilmiş insanlar gördüm. Bu yazdıklarımı tamamen samimi duygular içerisinde yazıyorum. Forumdan pozitif bir arkadaşımız ''Artık havaya ciğerlerime çekerken bile keyif alıyorum.'' diye bir cümle kurmuştu. O cümleyi okuyunca tamamen silkelendim ve kendime geldim. Birazdan kısaca anlatacağım süreci ne kadar abarttığımı aslında ne kadar kibirli bir bakış açısıyla yaklaştığımı tamamen idrak ettim.Bu sürecin sonu olumlu veya olumsuz ne olursa olsun; bu süreç, hayata ve herhangi bir hastalıkla mücadele eden her insana karşı bakış açımı tamamen değiştirdi.

Artık sağlık kuruluşlarına,bu yönde çalışmalar yapan dernek ve vakıflara elimden geldiğince bağış yapıyorum.Bunların kimi SMS'le gönderilen 5 TL'lik bağışlar, kimi de 10,20 TL'lik eft'ler. Bunu herhangi bir övünç ifadesi olarak algılamayın lütfen amacım yaptığım yardımla övünmek değil. Belki bu yazıyı okuyan bir kişinin bakış açısını değiştirebilirim fikridir bunları anlatma sebebim. Bu dünyada hep birlikte yaşıyoruz ve sorumluluklarımız var. Lösemi hastası bir çocuğun tedavisinde benim de sorumluluğum var! Yine kanser hastası bir dışlanmazken sırf cinsel yolla bulaşan hastalıklar yüzünden yapılan sözde ahlak temelli baskının ve ötekileştirmenin sonlandırılması sürecinde benim de sorumluluğum var!

İnternette bu konuda araştırma yaparken bu yazıya denk gelen fobik arkadaşlar lütfen burayı hizmet aldığınız bir otel ya da araba yıkamacısı gibi düşünmeyin. Sorularıma cevap aldım işimi gördüm hadi bana eyvallah demeyin.Yazdığınız mesajlardaki kelimelere dikkat edin. Kelimeler bazen çok incitici olabilir. Açın Hiv+ köşedeki başlıkları okuyun. O insanları anlamaya çalışın.Kısacası insanları anlamaya çalışın. Zor bir dönemden geçtiğinizin farkındayım ama başkalarının yaşadıkları daha büyük zorlukları anlayıp onların yaşadıkları zorlukları yıkmak içinde çaba gösterin.

Biraz uzattığımız farkındayım sadece içimdekileri dökmek istedim. Bazı şeyleri anlayabilmem ve gözlerimi açabilmem için bu süreci yaşamam gerekiyormuş diyelim.  Hikayeme gelince;

30.09.17 de yabancı uyruklu bir kadınla kısa süreli korunmasız ilişkim oldu. ilişkinin içerisinde toplam süre 4 dakika gibi.
14 gün aslında biraz zor geçti fakat bu siteyle tanışınca kendime geldim ve 14.10.17'de sonuçlarını paylaşacağım testimi oldum. Kimilerine saçma gelebilir fakat şöyle bir sorum var. Bir fobi araştırması değil biraz tıbbi biraz teknik bir soru aslında. Şimdi ilişkiden sonra teste kadar geçen süre toplamda 13 tam gün ve 9 saat. Süre yeterli mi sorusu değil sorduğum. Verilen 14 gün değeri bu kadar net midir? Ben bazı faktörlerin belki de etkileyebileceğini düşünüyorum. Sonuçta tam tamına şu kadar saat dakika geçtikten sonra net sonuç verir diye bir kaide olmadığını düşünüyorum. Konu hakkında bilgisi olan bir kaç kişi cevaplarsa sevinirim. 8-10 saat herhangi bir şekilde sonucu etkileyebilir mi?

2. sorumda şu:diğer testler için acele mi etmişim ?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Çıkardığım dersler,hayatım ve hikayem
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2017, 07:33:26 ÖÖ »
Güzel yazın, anlayışın ve desteğin için teşekkür ederiz.

Hiv için test süreleri ile ilgili tüm bilgiler burada:
http://hivveaids.net/index.php?topic=3143.0

Hemen tüm diğer hastalıklara bakman gereksiz olmuş, onlar hemen 14. Günde çıkmaz zaten. Daha ayrıntılı bilgiyi enfeksiyon uzmanından alabilirsin.

LÜTFEN BUNDAN SONRA HER ZAMAN KORUN! Çok ciddi bir hata yapmışsın.
Konu kilit, daha söyleyecek bir şey yok, 8-10 saat erken test olmak nasıl etki eder diye bir bilgi yok kaynaklarda, ve zaten 90 gün dolunca son teyit için elisa olacaksın (ayrıntılı bilgi yukardaki başlıkta)
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.