Mavi-Banner

Gönderen Konu: Türk medyasının AİDS ile imtihanı  (Okunma sayısı 178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Umud

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 139
Türk medyasının AİDS ile imtihanı
« : Ekim 25, 2017, 08:21:25 ÖS »
Aradan 50 yılda geçse basın tarafından hiv\aids terminolojisi çarpıtılıcak ve saçma sapan haberler yapılmaya devam edilecek.Hatta birgün kesin kür bulunsa dahi! Bu haberleri yapanları eğitmekle başlamak gerekiyor işe. bugün cnn türk de türkiyede 14 bin aids hastası yaşıyor dünyada azalırken aids türkiyede artıyor  diye haber yapmışlardı gözüme çarptı.İçerik doğru olmasına doğru ama hiv pozitifle aids ayrımını yapmayı öğrenemeyecekler hiç bir zaman. Bu tutumdan ötürü her geçen gün hiv pozitif vakaları tabiki artmaya devam edecektir. Bu ayrımcı damgalayıcı üslup düzelmediği sürece  sayımız 1 milyonda olur 10 milyonda. Medyayı cinsel sağlık, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı insanları eğitmek ve korunma yollarını öğretmek için kullansalar iyi birşeyler yapmaya başlayacaklar aslında.

Mavera

  • Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 5319
Ynt: Türk medyasının AİDS ile imtihanı
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2017, 09:30:16 ÖS »
Ne kastettiklerini bilmiyorlar ki, onlar için hiv pozitif/aids ayrımı diye bir şey yok. Hiv pozitiflerin tedavi ile sağlıklı kalıp aids olmayacaklarını, bulaştırıcılıklarının da olmayacağını, öcü olmadıklarını, sadece herkes gibi yaşamak istediklerini anlayabilseler keşke. Bu yüzden de, bulaş olmuşsa test olmanın ve tedaviye başlamanın önemini, bulaş olmaması için de korunmanın önemi anlatılmalı. Yahu hepi topu 3-5 cümlecik bilgi ama bizim için her şeyi değiştiriyor.

Heralde haberi duyan amcamlar teyzemler bu türkiyedeki 14 bin aids hastasının hastanelerde karantinada ölüm kalım savaşı veriyor olduklarını sanıyor, zayıf çirkin korkunç haldeler diye düşünüyor. Çok şükür, böyle bir şey yok.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.