Mavi-Banner

Gönderen Konu: Diyet  (Okunma sayısı 524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
Diyet
« : Ekim 21, 2017, 05:11:08 ÖS »
Yaklaşık 1,5 ilaç kullanıyorum, bu süre içerisinde tam 4 kilo aldım.

Diyet yapma vakti geldi sanırım. Yürüyüşe başladım ilave olarak ekmek gazlı içecekleri keseceğim.

Limonlu tarçınlı su vs şeyler çok etkilemez sanırım ilacı. Önerileriniz var mı sağlıklı kilo vermek için.

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Diyet
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2017, 05:42:59 ÖS »
kendimden örnek vereyim.. kullandığın ilacada biraz bağlı. ben lopinavir ve ritonavir kombine maddeli ilaç içiyorum. beyaz ekmeği kahvaltı harici diğer öğünlerde kullanmıyorum. alternatif nişasta içermeyen katıklar kullanıyorum. nişasta ve pudraşekerli hazır ve yiyeceklerden kaçın. pirinç pilavı yemem mesela. rafine şekeri ve türevlerinden tatlıları toptan kes. kızartmalarıda :) tatlın meyve olsun. ya da meyvelediğin yoğurtlu sütlü tatlılar ye. yoğurdu kendim mayalıyorum. becerikliyim bu konuda. baklagiller ve sebze yemekleri yerken yanında içeriğinde ev yapımı sirkeli ve süzme yağlı salatalar iyidir. sofranda salatayı sev. vejeteryan olmadım fakat eti de çok yağlı yemiyorum. balığı oldukça tüketiyorum. yürüyüş ve egzersiz önemli yürümelisin. ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2017, 06:09:04 ÖS Gönderen: candleght »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2017, 08:26:33 ÖS »
Şeker ihtiyacın için tarçın iyidir. 3 beyaza dikkat et. Et fazla yememeye çalış. Yağsız kullan. Bol su...

leventadana

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2017, 09:01:34 ÖS »
kendimden örnek vereyim.. kullandığın ilacada biraz bağlı. ben lopinavir ve ritonavir kombine maddeli ilaç içiyorum. beyaz ekmeği kahvaltı harici diğer öğünlerde kullanmıyorum. alternatif nişasta içermeyen katıklar kullanıyorum. nişasta ve pudraşekerli hazır ve yiyeceklerden kaçın. pirinç pilavı yemem mesela. rafine şekeri ve türevlerinden tatlıları toptan kes. kızartmalarıda :) tatlın meyve olsun. ya da meyvelediğin yoğurtlu sütlü tatlılar ye. yoğurdu kendim mayalıyorum. becerikliyim bu konuda. baklagiller ve sebze yemekleri yerken yanında içeriğinde ev yapımı sirkeli ve süzme yağlı salatalar iyidir. sofranda salatayı sev. vejeteryan olmadım fakat eti de çok yağlı yemiyorum. balığı oldukça tüketiyorum. yürüyüş ve egzersiz önemli yürümelisin. ;D ;D ;D
sahane. bravo. insanin iyi ki hiv pozitif oldum diyesi gelir. bu sayede dikkatli yasiyorsunuz.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ekim 23, 2017, 08:17:54 ÖÖ »
Yaklaşık 1,5 ilaç kullanıyorum, bu süre içerisinde tam 4 kilo aldım.

Diyet yapma vakti geldi sanırım. Yürüyüşe başladım ilave olarak ekmek gazlı içecekleri keseceğim.

Limonlu tarçınlı su vs şeyler çok etkilemez sanırım ilacı. Önerileriniz var mı sağlıklı kilo vermek için.
aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum yastıkyorgan...  bende 2 sene içinde 100 den 75 e düşmüştüm...şimdi gene 2 kilo aldım..ama tanıyı alınca ne diette ne sporda motivasyon kalmadı...iyice boşladım..15 gündür tekrar diet ve spora yüklenmeye başladım...bakalım ne olacak...doktora sorduğumda ilaçların kilo aldırıcı etkisi olmaz...vucut topladığı için kilo alman normal demişti...

kendi sistemimden bi iki örnek verirsem..
1- kilo alımına en büyük sebep mideye öğünleri sindirmesi için yeterli süre vermemek...yani diyelimki bi öğün yediniz ondan sonra en az 5 saat katı bişeyler yememek önemli...sıvılarda sıkıntı yok...yani ara öğün eğer şeker hastası değilseniz size kilo aldırır..

2-2 en fazla 3 öğün yeterlidir...fiziksel aktivite yoksa 2 yeter..varsa 3 iyidir..

3-kilo alımına en büyük sebep aburcubur atıştırmalıklar..özellikle akşam yemeğinden sonra atıştırma direkt kilo aldırır...akşam 7 den sonra yemek yada atıştırma yemeyin..cips, bisküvi hatta meyve...illa yiyecekseniz yemekten hemen sonra yiyin ve yeme defterini kapatın akşam...bu çok önemli..

4 - ekmek olarak beyaz ekmek yemeyin..tam tahıllı, çavdar,kepek olabilir..ama fazla abartmayın..

5-tatlı yemeyin demiyorum illaki yenecektir ..ama azaltın..ve dondurma sütlü tatlı gibi hafif tatlıları haftada bi olmadı iki kere yiyin... ben mesela c.tesi ve pazar yerim dondurma sadece ....ağır tatlılar sıkıntı yemeyin..baklava, künefe gibi...

6-günlük kalori ihtiyacınızı belirleyin 3 aşağı 5 yukarı aşmamaya çalışın..nette her ürünün kalori değeri var..google playde zibil gibi uygulama var...günlük kalori ihtiyacınızı aşadaki linkten bulabilirsiniz...

https://www.fitekran.com/gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplayici/#hesaplaBtn

7- son olarak protein ağırlıklı beslenin..temiz karbonhidrat tüketin...protein tok tutar...karbonhidrat acıktırır..yağda mutlaka tüketin...yağ yağla yakılır...ama gerektiği kadar..

şimdilik aklıma gelen bunlar...ben 100 den 75 e düştüm...bu yaz kilyos plajlarında takıldım genelde...hiç bi tatlının tadı fit vucudun verdiği keyif  kadar güzel değildi inanın..

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2017, 09:47:05 ÖÖ »
hkcell başta bendede aynısı vardı..ama baktım işin sonu kötü dur dedim kendime...bende 3-4 kilo vermiştim tanıyı almadan önce...hatta kendi kendime ne oluyoruz falan demiştim..hiç aklıma bile gelmiyordu hiv...

tanıyı alıp tedavi başlayınca bende aman bi an önce toplayayım kendimi diyerek yemeye abandım...5-6 kilo aldım çok kısa zamanda...tamamen psikolojik...yemezsem ölürüm korkusundan insanın yeme içme düzeni bozuluyor sanki...

şimdi aldığım kiloları vermeye çalışıyorum ama nerdeee....az yediğim halde 10 gram bile veremedim...ilaçlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum..ama ilaçları kesme şansımız olmadığına göre fazlada yapacak bişey yok gibi... 

demem oki hkcell sende boğazı tut bence..ipin ucu bi kere kaçtımı kaçıyor...

bide ben olsam dolapta yada evde fazla zararlı yiyecek bulundurmam...çünkü olunca insan illaki yiyor...ama olmayınca kalk, markete falan git uzun iş...yenmiyor...denenmiş bi yöntem...fazla yemek yapmaktansa yiyebileceğin kadar yapsan daha mantıklı olur sanki..

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2018, 12:42:46 ÖÖ »
Arkadaşlar diyete başladım malum. İlaç içerken en az ne yemeliyiz ki ilaç işe yarasın😀 ekmeyi kestim mesela. Izgara bir şeyler ya da ekmeksiz sebze salata vs. İlacın tam etkisini göstermesi için en az ne kadar yemeliyiz?

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2018, 12:49:24 ÖÖ »
Merhaba, hangi ilaci kullaniyorsun bilmiyorum ama , genvoya diye dusunuyorum :

Genvoya  nin etkili olmasi icin iyi emilmesi gerekir  ve emiliminin iyi olmasi icin de yagli bir yemek ile  alinmasi gerekir.
( Ancak ilacla  birlikte  emilimi bozmamak  icin  sut  ve  sut urunleri gibi  mide asidini azaltici etki gosteren gidalari almamak gerekir. )

iyi bir ilac emilimi icin minimum 400 kalori lik bir gida almak yeterlidir.
asagidaki ornek lerden kendine gore kalori hesabi yapabilirsin :
- muz : ( 170 gr lik orta buyuklukte bir  muz) = 170kalori
- bir adet orta buyuklukte haslanmis yumurta = 75kalori
- 100 gr tereyagi surulmus ekmek  = 250 kalori
- bir avuc karisik cerez  = 205 kalori
- bir ince dilim ekmek = 64 kalori
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2018, 12:51:54 ÖÖ Gönderen: hk »

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2018, 12:53:37 ÖÖ »
Stribild kullanıyorum. Genelde 2 parça orta büyüklükte ızgara tavuk ya da et. Salata yiyorum. Emilimi konusunda sıkıntı yaratır mı?

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2018, 01:24:54 ÖÖ »
Stribild ve genvoya hemen hemen ayni ilaclar, iyi emilim icin yemek ile beraber alinmasi gerekiyor.

Bence yediklerin yeterli, sadece salata na bol sizma zeytin yagi dokmeni tavsiye ederim. Hem Yağ hem saglik hemde daha iyi emilim icin...

JR

• Katılımcı Üye
  • *
  • Üzme tatlı canını. Gülsene biraz ?
« Yanıtla #10 : Mart 10, 2018, 10:46:39 ÖS »
Telefonda FatSecret diye bir uygulamam var . Günlük yediğin yiyecekleri yazıyorsun kalorilerini söylüyor o şekilde dengede tutabiliyorsun. Tavsiye ederim
<3

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 11, 2018, 10:54:07 ÖÖ »
Diyetisyen Ayşegül Bahar..

Hiv pozitif hastalari zayiflatan tek uzman diyetisyen